Ubezpieczenie na wypadek cukrzycy jest możliwe, ale tylko dla osób zdrowych. Ponadto zdiagnozowanie choroby musi wystąpić co najmniej po 90 dniach od zawarcia umowy. Sprawdź, ile zapłacisz oraz co możesz zyskać.

W Polsce jest już dostępne dedykowane ubezpieczenie na wypadek cukrzycy. Polisa przysługuje osobom, które są pełnoletnie i zdrowe. Aby można było skorzystać z ubezpieczenia, diagnostyka, rozpoznanie oraz leczenie cukrzycy muszą rozpocząć się w czasie obowiązywania umowy ubezpieczenia.

W jaki sposób skorzystać ze świadczeń? Co dokładnie zawiera polisa? Odpowiadamy na te pytania na przykładzie ubezpieczenia na wypadek cukrzycy Nationale-Nederlanden.

Co oznacza cukrzyca dla ubezpieczyciela?

Ubezpieczenie na wypadek cukrzycy działa w przypadku diagnozy u osoby ubezpieczonej:

 • cukrzycy typu 1 – jest to choroba o etiologii autoimmunologicznej, prowadząca do bezwzględnego niedoboru insuliny, powodująca konieczność stałego jej stosowania,
 • cukrzycy typu 2 – jest to choroba metaboliczna, wymagająca leczenia, charakteryzująca się wysokim stężeniem glukozy we krwi oraz opornością na insulinę lub jej względnym niedoborem i wymagająca leczenia.

Ubezpieczenie na wypadek cukrzycy obejmuje tylko te przypadki, w których diagnostyka, rozpoznanie i leczenie cukrzycy rozpoczęły się w nieprzerwanym okresie ochrony.

Rozpoznanie danego rodzaju cukrzycy musi być wskazane w sposób jednoznaczny przez lekarza w dokumentacji medycznej.

WAŻNE!
Z zakresu ubezpieczenia wyłączone są wszystkie inne postacie cukrzycy, w tym także te związane z ostrym lub przewlekłym zapaleniem trzustki, nawet wtedy, gdy wymagają stałego leczenia insuliną.

Co zrobić, aby zyskać ochronę na wypadek choroby? 

W przypadku oferty Nationale-Nederlanden – Diagnoza cukrzycy umowa jest rozszerzeniem ochrony podstawowej na życie.

Polisa jest dostępna dla osób między 18. a 61. rokiem życia. Sama umowa w ubezpieczeniu trwa 5 lat. Najpóźniej trwać może ona do 65 roku życia. Oznacza to, że musisz posiadać polisę na życie Nationale-Nederlanden, aby móc rozszerzyć zakres ochrony w kierunku cukrzycy. Ofertę możesz również rozbudować o ochroną na wypadek nowotworu, na wypadek pobytu w szpitalu lub operacji czy też leczenia za granicą. Opcji jest więcej i można je porównać na stronie internetowej ubezpieczyciela. 

Ubezpieczenie na wypadek rozpoznania cukrzycy to rozwiązanie dobre dla każdego, bez względu na wiek. Biorąc pod uwagę swoje nawyki żywieniowe, poziom codziennej aktywności fizycznej oraz predyspozycje genetyczne, warto pomyśleć o takim rozwiązaniu. Może ono przynieść wiele korzyści, nie tylko w postaci świadczenia pieniężnego. Polisa może zapewnić również dostęp do bardzo ważnych w leczeniu specjalistów, zmniejszy koszty związane z leczeniem oraz ułatwi zasięgnięcie ważnych porad dotyczących zmian w diecie.

Adrianna ChruścielAdrianna Chruściel

Pieniądze, konsultacje medyczne i wsparcie leczenia? 

Oferta Nationale-Nederlanden, czyli Diagnoza cukrzycy to produkt, który zapewnia kilka różnych form wsparcia. Polisa umożliwia otrzymanie odszkodowania z tytułu rozpoznania choroby cukrzycowej. Jako ubezpieczony możesz otrzymać maksymalnie 40 000 zł, gdy dojdzie do zdiagnozowania choroby. Oprócz tego możesz otrzymać możliwość skorzystania z dodatkowych konsultacji medycznych w celu postawienia poprawnej diagnozy. Konsultacje obejmują również wizyty u diabetologa, okulisty, urologa, psychologa oraz chirurga. 

Ubezpieczony może dostać również zestaw do mierzenia glukozy oraz dostęp do aplikacji mobilnej. Dzięki temu będzie mógł wykonywać samodzielnie pomiary i kontrolować poziom cukru we krwi.

Polisa Nationale-Nederlanden udostępnia również możliwość korzystania z portalu dietetycznego, dzięki któremu możesz uzyskać informacje o zalecanych posiłkach, poradach oraz wielu ważnych kwestiach związanych z cukrzycą.

Posiadając polisę na życie z rozszerzeniem ochrony na wypadek cukrzycy możesz również zyskać opcję wparcia leczenia, czyli zwrot kosztów za zakupione leki, jednak taka możliwość jest dostępna poprzez zakup umowy dodatkowej.  

To musisz wiedzieć o cenie składki 

Wysokość składki ubezpieczeniowej jest zależna od kilku istotnych czynników, o których musisz pamiętać. Na to, ile zapłacisz za polisę, wpływ ma twój wiek, stan zdrowia, suma ubezpieczenia oraz zakres ochrony. Osoby młodsze mogą zapłacić sporo mniej niż np. osoby po 50. roku życia.

ILE MOŻE KOSZTOWAĆ POLISA W NATIONALE-NEDERLANDEN

Wiek

Składka miesięczna dla wariantu I

Składka miesięczna dla wariantu II

Składka miesięczna dla III

20 lat

Od 50 zł (SU 60 000 zł)

Od 199 zł (SU 300 000 zł)

Od 456 zł (SU 1 800 000 zł)

40 lat

Od 73 zł (SU 60 000 zł)

Od 199 zł (SU 60 000 zł)

Od 498 zł (SU 60 000 zł)

50 lat

Od 110 zł (SU 20 000 zł)

Od 198 zł (SU 20 000 zł)

Od 498 zł (SU 20 000 zł)

60 lat

Od 281 zł (SU 20 000 zł)

Od 390 zł (SU 20 000 zł)

Od 543 zł (SU 20 000 zł)

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie danych z nn.pl z dnia 27.03.2023 r.

Z każdym kolejnym rokiem twojego życia rośnie również wysokość składki, jaką będziesz musiał ponieść. Z tego powodu nie warto odkładać decyzji o zakupie ubezpieczenia na później. Wraz z upływem czasu zmniejsza się zakres możliwości polisy na życie i twoja ochrona może znacznie zmaleć. 

Kilka najważniejszych faktów o tym, kiedy możesz kupić taką polisę 

Co powinieneś wiedzieć o polisie na wypadek cukrzycy przed jej zakupem? Kilka cennych informacji z pewnością pomoże ci dokonać odpowiedniego wyboru.

Ubezpieczenie na wypadek cukrzycy zakupić możesz między 18. a 61. rokiem życia. Umowa zawierana jest na 5 lat z możliwością kontynuowania ochrony o kolejną umowę.

Jako klient musisz być zdrowy w chwili zakupu polisy na życie. Nie możesz przed podpisaniem umowy mieć postawionej diagnozy o chorobie cukrzycowej. Wówczas ubezpieczyciel może uzyskać prawo do odmowy wypłaty świadczenia. Diagnoza cukrzycy powinna mieć miejsce nie wcześniej niż po upływie 90 dni od zawarcia umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym. 

Możesz otrzymać zwrot kosztów za leki na cukrzycę 

Jako ubezpieczony, możesz otrzymać jeszcze jedną formę pomocy. Jest nią dofinansowanie do leków. Takie rozwiązanie jest możliwe poprzez zakup odpowiedniej umowy dodatkowej, która zawierana jest wraz z umową Diagnoza cukrzycy. Polisa precyzuje, jakie leki zostają objęte refundacją.

Suma ubezpieczenia w tym rozwiązaniu wynosi 100 000 zł. Z polisy możesz skorzystać na dwa sposoby:

 • możesz dokonać bezgotówkowej refundacji podczas zakupu leków w jednej ze wskazanych aptek,
 • możesz dokonać gotówkowej refundacji, czyli kupujesz leki w dowolnej aptece, a firma Nationale-Nederlanden zwraca ci koszty.

Ubezpieczyciel po zakupie polisy wystawia Identyfikator lekowy, który uprawnia do korzystania z refundacji. W trakcie zakupów w aptece należy przedstawić również ważną receptę na leki związane z cukrzycą, wydruk elektronicznej recepty lub SMS z kodem odbioru oraz podać numer PESEL.
 

Ważne informacje

1. Ubezpieczenie na wypadek cukrzycy jest przeznaczone dla osób zdrowych, które nie chorują na cukrzycę typu 1 lub typu 2

2. Polisę na wypadek zdiagnozowania cukrzycy mogą zawrzeć osoby w wieku powyżej 18 lat, które nie ukończyły jeszcze 61 lat, obowiązuje ona przez 5 lat (Nationale Nederlanden)

3. Kwota ubezpieczenia wynosi od 150 złotych miesięcznie (Nationale Nederlanden)

4. Ubezpieczony może liczyć m.in. na zwrot kosztów zakupu leków, dostęp do specjalistycznych konsultacji oraz narzędzi dla cukrzyków

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na wypadek cukrzycy?

 1. Czy ubezpieczenie na życie obejmuje cukrzycę?

  Sama polisa na życie zapewnia podstawową ochronę. Aby uzyskać wsparcie na wypadek zdiagnozowania cukrzycy, należy wykupić odpowiednią umowę dodatkową. W przypadku Nationale-Nederlanden jest to Diagnoza cukrzycy.

 2. Ile trwa ubezpieczenie na wypadek cukrzycy?

  Polisa na wypadek cukrzycy w przypadku towarzystwa Nationale-Nederlanden trwa 5 lat i może być przedłużona o kolejny okres. 

 3. Co zawiera polisa na wypadek cukrzycy?

  Ubezpieczenie na wypadek zdiagnozowania cukrzycy oferuje świadczenie pieniężne, ubezpieczenie lekowe, dodatkowe konsultacje u specjalistów, zestaw do badania poziomu cukru we krwi oraz dostęp d portalu dietetycznego.

 4. Ile kosztuje ubezpieczenie na wypadek cukrzycy?

  Koszt polisy na wypadek cukrzycy zależny jest od kilku ważnych czynników. Wpływ ma przede wszystkim wiek, w jakim chcesz przystąpić do zakupu ubezpieczenia na życie. Znaczenie ma również twój aktualny stan zdrowia. Znaczenie ma również to, jaką sumę ubezpieczenia wybierzesz.