Nawodnienie organizmu to bardzo ważny temat w codziennym życiu. Brak odpowiedniej ilości wody, zarówno jak nadmiar wody może niekorzystnie wpływać na zdrowie, ponieważ woda wpływa na pracę całego ciała. 

Dowiedz się, co daje picie wody, jakie jest Twoje zapotrzebowanie na wodę, jakie są źródła wody oraz jak jeszcze możesz zadbać o swoje zdrowie. Normy żywienia zależą od wielu czynników, co warto wiedzieć, by nie pojawił się niedobór wody. Sprawdź, ile należy spożywać płynów, jak wygląda kalkulator picia wody oraz jaka powinna być jej zawartość.

TU SPRAWDZISZ CENY UBEZPIECZENIA

Ile pić wody dziennie?

Dane, jakie możesz znaleźć na pacjent.gov.pl wynika, że dzienne zapotrzebowanie na kilogram masy ciała u dorosłej osoby wynosi 0,02 litra wody. Oznacza to, że standardowa ilość wody, jaką powinien spożywać dorosły człowiek to od 1,5 do 2 litrów wody dziennie. Jednak na zapotrzebowanie na wodę wpływ mają różne czynniki, nie tylko waga. Pod uwagę warto wziąć również płeć, wiek, wysiłek fizyczny, temperaturę powietrza oraz stan zdrowia. Pamiętaj, że przy wysokich temperaturach zapotrzebowanie na płyny będzie większe niż zimą, dlatego należy dbać, by pić wody tyle, by radzić sobie z uczuciem pragnienia.

W Internecie można znaleźć również inne przeliczniki. Według niektórych źródeł dzienne spożycie wody należy liczyć jako 35 ml wody dziennie na 1 kilogram masy ciała. Pamiętaj jednak o tym, że na ilość spożytej wody nie wpływają wyłącznie same napoje. Aż 20% wody pochodzi z różnego rodzaju pokarmów, takich jak warzywa i owoce, zupy, mięsa i ryby.

Ile wody pić dziennie pić – przelicznik w oparciu o wiek i wagę

Dzieci

Waga

Ilość wody

1-3 lata

1,25 l

4-6 lat

1,6 l

7-9 lat

1,75 l

10-15 lat

1,9 – 2,3 l

Dorośli

Waga

Aktywność w ciągu dnia

Ilość wody

40 kg

Mała

1,54 l

Średnia

1,85 l

Duża

2,16 l

50 kg

Mała

1,93 l

Średnia

2,31 l

Duża

2,69 l

60 kg

Mała

2,31 l

Średnia

2,77 l

Duża

3,23 l

70 kg

Mała

2,69 l

Średnia

3,23 l

Duża

3,77 l

80 kg

Mała

3,08 l

Średnia

3,7 l

Duża

4,31 l

90 kg

Mała

3,47 l

Średnia

4,16 l

Duża

4,85 l

Tabela 1. Opracowanie na podstawie kalkulatora myaqua.pl.

Od czego zależy zapotrzebowanie na wodę?

To, ile powinieneś wypić wody dziennie, zależy nie tylko od prostego przelicznika. Każdy z nas wykonuje inną pracę czy ma inne problemy zdrowotne. Istotny jest również poziom aktywności fizycznej. Osoby w pracy biurowej będą miały inne zapotrzebowanie na wodę niż pracownicy fizyczni, szczególnie jeśli ich praca wiąże się z dużą ekspozycją na słońce.

Ważna jest również temperatura otoczenia, to, czy spożywasz czystą wodę czy np. koktajle warzywne lub słodkie napije, jaką masz przemianę materii, czy zmagasz się z nadciśnieniem tętniczym lub innymi problemami zdrowotnymi, jaką masz masę ciała. W przypadku kobiet bilans wodny może być nieco inny niż u mężczyzn, w zależności od codziennej aktywności.

Dlaczego warto dbać o nawodnienie?

Picie wody ma duże znaczenie przy pracy wszystkich układów ciała Twojego organizmu. Wpływa na poprawę trawienia, usprawnia pracę mózgu, pomaga nerkom na usuwanie toksyn z organizmu, wpływa na produkcję moczu. Co jeszcze zmienia regularne picie wody:

  • zapobiega zaparciom,
  • reguluję prawidłową temperaturę ciała,
  • poprawia pracę stawów,
  • poprawia koncentrację,
  • ma korzystny wpływ na wzrok,
  • zmniejsza liczbę problemów ze skurczami,
  • poprawia wygląd Twojej skóry.

Czy picie wody wpływa na wagę?

Czy picie wody odchudza? I tak, i nie. Na spadek wagi wpływ ma kilka czynników, ale nie można zapomnieć o zbilansowanej, dopasowanej diecie oraz aktywności fizycznej. Większa ilość spożywanej wody zwiększa również uczucie sytości, dzięki czemu możesz mniej podjadać.

Właściwe nawodnienie poprawia również metabolizm, szczególnie gdy zdecydujesz się na schłodzoną wodę. Twój organizm, by przyjąć i ogrzać płyn, jaki spożyłeś, wykorzystuje więcej energii, co wpływa pozytywnie na procesy metaboliczne. Z całą pewnością warto pić wodę, jednak należy podkreślić, że spadek wagi nie może opierać się wyłącznie na zwiększonej ilości picia wody, a uczucie sytości, jakie powoduje picie wody nie zastąpi odpowiednio dopasowanej i bogatej w składniki odżywcze diety.

Woda ma jednak znaczenie, jeśli dążąc do niższej wagi, postawisz na aktywność fizyczną. Regularne treningi oznaczają, że konieczna jest większa ilość wody.

Jak dbać o nawyk picia wody?

Nawyk picia wody nie dla każdego jest łatwy do uzyskania, szczególnie, gdy jesteś pochłonięty pracą, obowiązkami domowymi lub prowadzisz nieregularny tryb życia i zwyczajnie zapominasz o tej podstawowej potrzebie.

Jak dopilnować tego, ile litrów wody dziennie pić oraz nie zapominać o piciu wody?

  1. Rozpisz sobie plan w kalendarzu (papierowym lub w telefonie), oblicz dokładnie, jaką ilość wody dziennie powinieneś pić, a następnie pilnuj swojego planu.
  2. Skorzystaj z aplikacji w telefonie - jeśli zapominasz o tym, by się napić, może przypomnieć Ci o tym aplikacja. Będzie ona monitorować, czy dbasz o odpowiednie nawodnienie organizmu.
  3. Pij szklankę wody po obudzeniu - wyrób sobie nawyk, by zacząć dzień od szklanki wody. Ma to korzystny wpływ na ciało i umysł, oczyszcza i pobudza organizm.
  4. Zakup butelkę lub bidon i staraj się, by mieć je zawsze przy sobie. Jeśli pracujesz zdalnie - rozwiązaniem może być kubek o większej pojemności.
  5. Znajdź napój, który najbardziej Ci smakuje. Jeśli masz problem ze smakiem wody to nie zmuszaj się koniecznie do tego, by pić wyłącznie wodę. Nie musi to być zwykła woda niegazowana, jeśli nie masz przeciwskazań zdrowotnych - może to być woda gazowana, lemoniada, sok, herbata czy napar ziołowy.
  6. Szklanka wody do każdej kawy. Pamiętaj o tym, że kawa może odwadniać Twój organizm, zadbaj więc, by picie kawy łączyło się z piciem wody.

Jakie są konsekwencje odwodnienia?

Ilość picia wody ma spore znaczenie dla organizmu i regularne zapominanie o tym będzie wpływać negatywnie na pracę Twojego ciała. Prawidłowe funkcjonowanie organizmu nie jest możliwe, gdy brakuje tego podstawowego elementu w diecie, jakim jest woda. 

Na co wpływa zbyt mała ilość spożywanej wody:

  • uczucie osłabienia, zawroty głowy, omdlenia,
  • zmęczenie, brak siły do wysiłku fizycznego,
  • zwiększona nerwowość i wahania nastroju,
  • skurcze oraz drżenie mięśni,
  • problemy z trawieniem, wzdęcia, zaparcia,
  • przyśpieszone tętno, kołatanie serca,
  • kłopoty z koncentracją,
  • kłopoty z pamięcią,
  • suchość skóry oraz błon śluzowych, łuszczący się naskórek.

Pamiętaj, niewielkie odwodnienie może spowodować obniżone samopoczucie i czasem wystarczy wypić szklankę wody, by poczuć się lepiej, jednak stałe zaniedbanie picia płynów może mieć wiele negatywnych skutków.

Co warto wiedzieć o piciu wody?

 Picie szklanki wody więcej w ciągu dnia może mieć wiele pozytywnych skutków dla Twojego organizmu. Warto jednak poznać również kilka ważnych faktów o wodzie.

Ciekawostka nr 1: Skład wody, którą pijesz

Zadbaj o jakość wody, którą pijesz. Wiele polskich miast dba o jakość wody z kranu, dzięki czemu jest ona zdatna do picia. Jeśli decydujesz się na kupną wodę – zwróć uwagę na jej skład. Najważniejsze dla Twojego zdrowia minerały, jakie można znaleźć w wodzie to:

  • Wapń (Ca) – ma wpływ na kondycję kości oraz zębów, wpływa również na proces krzepnięcia krwi,
  • Magnez (Mg) – usprawnia pracę mięśni i systemu nerwowego, reguluje poziom cukru we krwi,
  • Potas (K) – utrzymuje prawidłową pracę komórek i systemu nerwowego,
  • Sód (Na) – wspiera poziom elektrolitów oraz ciśnienia krwi,
  • Fluor (F) – ma wpływ na stan zębów, zapobiega powstawaniu próchnicy.

Ciekawostka nr 2: W jakich produktach znajdziesz wodę?

Owoce cieszą się dużą ilością wody, zatem ich regularne spożywanie będzie miało wpływ na to, ile wody powinieneś wypić. Większość owoców składa się w 75% z wody, są jednak również i takie, dla których woda stanowi aż 90% składu.

Ile wody znajdziesz w poszczególnych produktach:

  • Napoje: kawa, herbata, mleko, soki: 87-100%,
  • Owoce i warzywa: 75-96%,
  • Mięso, drób, ryby, jaja, sery: 40-65%,
  • Pieczywo-ciasta: 25-36%,
  • Suche strączki (fasola, groch, soczewica): 9-15%,
  • Kasze, makarony: 9-14%.

Ciekawostka nr 3: Ile możesz przeżyć bez picia wody?

Brak odpowiedniej ilości płynów wywołuje odwodnienie organizmu. Jednak ile człowiek jest w stanie przeżyć bez wody? Dość krótko. Naukowcy ustalili, że nie więcej niż 3-7 dni. Każdy kolejny dzień bez przyjmowania płynów może nieść za sobą katastrofalne skutki dla Twojego organizmu, dlatego pamiętaj, by regularnie się nawadniać.

Jak jeszcze możesz zadbać o swoje zdrowie?

Twoje zapotrzebowanie na płyny jest tak samo ważne jak zapotrzebowanie na wartości odżywcze. Niech picie wody nie wpływa na to, że spożywasz mniej lub posiłki są gorszej jakości.

Dla zdrowia bardzo ważny jest również ruch, dlatego zadbaj o odpowiedni poziom aktywności fizycznej. Poszukaj takiej aktywności, która sprawi Ci najwięcej przyjemności - nie musi to być bieganie, mogą to być również dłuższe spacery z psem. 

Prawidłowe funkcjonowanie organizmu nie powinno jednak wpłynąć na zaniedbanie profilaktyki zdrowotnej. Warto pić wodę, dobrze się odżywiać oraz uprawiać sport, ale regularne kontrolowanie swojego stanu zdrowia pozwoli cieszyć się nim dłużej.

Co oferuje ubezpieczenie zdrowotne i polisa na życie?

Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie oraz przyszłość, rozważ zakup ubezpieczenia na życie. Ma ono korzystny wpływ na wiele aspektów codziennego życia. Po pierwsze zabezpieczy finansowo Twoich bliskich na wypadek, gdyby Cię zabrakło. Po drugie - możesz dopasować zakres ochrony do własnych, indywidualnych preferencji. Jest to szczególnie ważne, gdy obawiasz się konkretnych chorób lub uprawiasz sport i ryzyko kontuzji jest przez to większe.

TU SPRAWDZISZ CENY UBEZPIECZENIA

Innym rozwiązaniem są też pakiety medyczne. Dzięki nim możesz liczyć na szybki termin u specjalisty bez konieczności skierowania oraz wykonasz darmowe badania diagnostyczne. Pakiet medyczny może zapewnić Ci również:

  • e-konsultacje,
  • wizyty domowe lekarza lub pielęgniarki,
  • darmowe badania specjalistyczne (np. RTG, rezonans magnetyczny),
  • darmowe zabiegi ambulatoryjne,
  • prowadzenie ciąży,
  • zwrot kosztu leków na receptę,
  • darmowe szczepienia,
  • darmowe zabiegi szpitalne,
  • opiekę stomatologiczną,
  • opiekę psychiatryczną.

TU SPRAWDZISZ CENY UBEZPIECZEŃ ZDROWOTNYCH

Gdzie szukać odpowiedniej ochrony?

Znalezienie odpowiedniej ochrony na przyszłość nie jest trudne, ale wymaga ustalenia własnych oczekiwań oraz porównania dostępnych opcji. Na rynku ubezpieczeniowym ofert jest naprawdę sporo, przez co łatwo się pogubić.

Pomocnym rozwiązaniem może okazać się porównywarka ubezpieczeniowa, która w prosty i szybki sposób pomoże dotrzeć do tych najbardziej korzystnych ofert ubezpieczeniowych. Wystarczy, ze wypełnisz krótki formularz, w którym zaznaczysz, jaki produkt Cię interesuje, a na podstawie udzielonych informacji zostanie przeprowadzona selekcja spośród wielu ofert. 

Wypowiedź eksperta

Wypełnienie ankiety zajmuje nie więcej niż 2 minuty, a dzięki temu można poznać wiele ofert, których wcześniej nie brało się w ogóle pod uwagę. Porównywarka umożliwia dotarcie do atrakcyjnych cenowo polis, dzięki czemu łatwiej zaoszczędzić.
Ewelina Ratajczak, Specjalista ds. ubezpieczeń na życie i nieruchomościEwelina Ratajczak, Specjalista ds. ubezpieczeń na życie i nieruchomości

TU SPRAWDZISZ CENY UBEZPIECZENIA

Co warto wiedzieć?

1.    Ilość spożywanej wody dziennie jest zależna od wagi, płci, stanu zdrowia, aktywności fizycznej oraz temperatury, w jakiej się znajdujesz

2.    Odpowiednia ilość wody usprawnia pracę całego organizmu, wpływa na samopoczucie, poprawia kondycję skóry i zapewnia uczucie sytości

3.    Brak odpowiedniego nawodnienia może powodować kołatanie serca, osłabienie organizmu, zmęczenie oraz gorszą pracę organizmu

4.    Nawodnienie organizmu to tylko krok w stronę dbania o swoje zdrowie, warto zadziałać kompleksowo i zadbać również o zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną oraz zabezpieczenie swojej przyszłości, a także dostępu do badań oraz lekarzy
 

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o to, ile pić wody dziennie

  1. Ile wody dziennie to za dużo?

    Na ilość spożywanej wody dziennie wpływ ma Twoja masa ciała. To, ile powinieneś wypić, zależy od tego ile ważysz, tego czy korzystasz z intensywnej aktywności fizycznej, jaką pracę wykonujesz oraz jaki jest Twój aktualny stan zdrowia. Zalecane jest picie od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, ale ilość ta może być większa podczas wyższych temperatur oraz, gdy zwiększona zostaje aktywność fizyczna.

  2. Jak obliczyć ile wody dziennie pić?

    Indywidualne zapotrzebowanie jest różne dla wszystkich. Na ilość spożywanej wody wpływ ma masa ciała, płeć, wiek oraz aktywność fizyczna. Przyjmuje się, że minimalna ilość wody wynosi 0,02 litra na 1 kilogram masy ciała dorosłego człowieka.

  3. Czym grozi picie zbyt dużej ilości wody?

    Picie zbyt dużej ilości płynów może powodować tak zwane zatrucie wodne. Oznacza to wypłukiwanie elektrolitów, co negatywnie wpływa na pracę organizmu.

  4. Jakie są objawy picia małej ilości wody?

    Picie małej ilości wody można rozpoznać w pierwszej kolejności po suchości w ustach. Inne objawy to zawroty głowy, osłabienie, uczucie zmęczenia i senność, kołatanie serca oraz skurcze lub drżenie mięśni. 

  5. Czy stan zdrowia wpływa na cenę składki ubezpieczeniowej?

    Tak, stan zdrowia ma wpływ na to, ile zapłacisz za swoje ubezpieczenie. Przed zawarciem umowy towarzystwo ubezpieczeniowe poprosi Cię o wypełnienie ankiety medycznej lub wykonanie badań lekarskich, na podstawie których ustali Twoje ryzyko polisowe. Jeśli dbasz o swoje zdrowie, regularną aktywność fizyczną, nie sięgasz po używki - masz szansę taniej kupić ubezpieczenie.