Twoje odszkodowanie w PZU może wynosić 100 zł, 1 000 zł, jak i 1 000 000 zł, jednak powinieneś wiedzieć, w jaki sposób zgłosić się do ubezpieczyciela, by szybko i sprawnie otrzymać pieniądze. Brak kilku kluczowych informacji może wydłużyć proces ubiegania się o świadczenie.

Sprawdź poniżej, o czym dobrze jest pamiętać, kiedy należy ci się odszkodowanie w PZU oraz w jaki sposób możesz zgłosić roszczenie.

Kiedy możesz liczyć na odszkodowanie?

Ubezpieczenie na życie w PZU może zapewnić ci wiele różnych świadczeń, ale zależne są one od wybranej przez ciebie ochrony. 

Podstawowa polisa na życie gwarantuje wypłatę środków w sytuacji, gdy ciebie zabraknie, ale ochronę możesz rozszerzyć zgodnie ze swoimi potrzebami. Towarzystwo ubezpieczeniowe PZU oferuje wiele umów dodatkowych, które zwiększą twoją szansę na otrzymanie odszkodowania. Do zdarzeń objętych ochroną polisową należeć mogą m.in.:

 • organizacja leczenia za granicą,
 • poważne zachorowanie,
 • utrata sprawności w życiu codziennym,
 • leczenie szpitalne,
 • operacja chirurgiczna.

Aby otrzymać odszkodowanie, musi dojść do zdarzenia, które jest objęte ochroną. Kwota jest zależna od wybranej sumy ubezpieczenia oraz wysokości doznanej szkody. Oznacza to, że dwie osoby, które zdecydowały się na ubezpieczenie na życie w PZU z inną sumą ubezpieczenia za podobny okres spędzony w szpitalu mogą otrzymać inną kwotę odszkodowania.

Jak możesz sprawdzić, ile dostaniesz odszkodowania?   

O wysokości świadczenia możesz się dowiedzieć z dokumentu Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU). W zależności od zakresu ochrony, w tym dokumencie powinny znajdować się informacje dotyczące kwoty świadczenia w oparciu o doznany uszczerbek. Taką informację można również znaleźć na stronie internetowej ubezpieczyciela, czyli PZU.

Jeśli jesteś klientem PZU, powinieneś mieć dostęp do internetowego konta mojePZU, gdzie również uzyskasz informacje dotyczące wysokości odszkodowania oraz procesu rozpatrywania zgłoszenia.

Jako osoba ubezpieczona możesz też skontaktować się z PZU telefonicznie lub za pośrednictwem SMS-a o treści „SZKODA” pod numer 4102, na co odpowie i oddzwoni konsultant twojego ubezpieczyciela.

Towarzystwo ubezpieczeniowe PZU umożliwia również otrzymanie informacji drogą mailową. 

Sto, tysiąc czy milion złotych odszkodowania?  

Wysokość odszkodowania w PZU jest całkowicie zależna od tego, na jaką kwotę się ubezpieczyłeś oraz jakie zdarzenie miało miejsce.

Przykładowo – decydując się na polisę na życie PZU Ja Plus, możesz wybrać jeden z dwóch wariantów ochrony. Ubezpieczenie w zakresie pobytu w szpitalu wynikającego z nieszczęśliwego wypadku przewiduje sumę ubezpieczenia w pierwszym wariancie 10 000 zł (100 zł za dzień), w drugim z kolei 20 000 zł (200 zł za dzień). Warunkiem w obu wariantach jest hospitalizacja dłuższa niż 4 dni.

W tej samej polisie PZU przewiduje od 500 zł do 5 000 zł za złamanie kości w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Innym rozwiązaniem jest umowa dodatkowa dotycząca organizacji leczenia za granicą. Polisa przewiduje wsparcie finansowe w sytuacji, gdy ubezpieczony po zdiagnozowaniu nowotworu złośliwego lub innej poważnej choroby na leczenie poza granicami państwa. PZU może pokryć koszty leczenia do kwoty 2 000 000 euro. Wówczas za każdą noc spędzoną w zagranicznym szpitalu będzie ci przysługiwać 100 euro. W kwotę sumy ubezpieczenia wlicza się zarówno transport medyczny, koszty związanie z koniecznością tłumaczenia w trakcie leczenia, pobytu osoby towarzyszącej. 

W przypadku polisy Dodatkowe ubezpieczenie na wypadek ciężkich chorób w PZU sumę ubezpieczenia możesz wybrać samodzielnie w kwocie od 15 000 zł do 1 000 000 zł. Odszkodowanie w wysokości 100% sumy ubezpieczenia może zostać wypłacone, gdy dojdzie do zdiagnozowania m.in.:

 • niezłośliwego guza mózgu,
 • nowotworu złośliwego,
 • chirurgicznego leczenia choroby niedokrwiennej serca,
 • zatoru tętnicy płucnej,
 • całkowitej utraty wzroku,
 • stwardnienia rozsianego,
 • sepsy,
 • udaru mózgu z trwałym ubytkiem neurologicznym.

Co będzie ci potrzebne do otrzymania świadczenia? 

Jeśli doszło do zdarzenia, które obejmuje ochroną twoja polisa na życie PZU, taką sytuację powinieneś zgłosić ubezpieczycielowi jak najszybciej. Potrzebne jest zgłoszenie roszczenia oraz dokumenty potwierdzające zdarzenie.

Towarzystwo ubezpieczeniowe PZU na swojej stronie posiada dokładny wykaz, jakich dokumentów oczekuje w zależności od zaistniałej sytuacji. 

W przypadku, gdy starasz się o odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia OC, potrzebna może być ci notatka policyjna, z kolei w sytuacji, gdy ubiegasz się o świadczenie z tytułu poważnej choroby małżonka – oprócz dokumentacji medycznej, potrzebny może być akt małżeństwa oraz oświadczenie RODO małżonka. Jeśli doszło do zalania mieszkania przez sąsiada – PZU może oczekiwać kopii protokołu od pracownika administracji. Wszystko zależy od sytuacji, w jakiej się znalazłeś oraz stopnia powstałej szkody.

Podsumowując, powinieneś pamiętać o tych krokach:

 • sprawdź na stronie PZU, jakie dokumenty są niezbędne do ubiegania się odszkodowanie,
 • skompletuj dokumentację,
 • prześlij je w wybrany przez siebie sposób do PZU.

Większość towarzystw ubezpieczeniowych wypłaca odszkodowanie w ciągu 30 dni od zgłoszenia zdarzenia. Jednak brak któregoś ze wskazanych dokumentów lub kluczowych informacji może wydłużyć proces wypłaty odszkodowania. W takiej sytuacji ubezpieczyciel może cię poprosić o uzupełnienie dokumentacji lub danych, a wtedy czas oczekiwania na pieniądze z ubezpieczenia będzie trwał dłużej.

Adrianna ChruścielAdrianna Chruściel

Zobacz, co oferują również inne towarzystwa ubezpieczeniowe 

Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś się na zakup ubezpieczenia na życie w PZU, pamiętaj o tym, że do wyboru masz również inne opcje. Mogą one okazać się akurat dla ciebie bardziej korzystne, np. ze względu na niższą cenę lub lepszy zakres ochrony.

Pamiętaj, że porównując różne oferty, możesz sporo zaoszczędzić na zakupie polisy na życie. Aby nie tracić zbyt wiele czasu, możesz skorzystać z pomocy porównywarki ubezpieczeniowej. Wskazujesz punkty, które najbardziej cię interesują w poszukiwanej ofercie, a narzędzie na podstawie udzielonych wskazówek znajdzie rozwiązanie dopasowane do twoich potrzeb.
 

Ważne informacje

1.    Wysokość odszkodowania w polisie na życie PZU jest zależna od wybranej sumy ubezpieczenia oraz stopnia doznanej szkody

2.    Kwotę świadczenia można sprawdzić w dokumencie OWU lub na stronie internetowej ubezpieczyciela

3.    Do zgłoszenia roszczenia niezbędny jest komplet poprawnie wypełnionej dokumentacji, którą wskazuje ubezpieczyciel

4.    Przed zakupem polisy na życie dokonaj porównania wszystkich dostępnych ofert, by nie przepłacać 
 

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o odszkodowanie w PZU

 1. Ile wynosi odszkodowanie w PZU?

  Kwota odszkodowania w PZU może wynosić zarówno 100 zł, jak i 1 000 000 zł. Wysokość świadczenia zależna jest od wybranej sumy ubezpieczenia oraz zdarzenia, do jakiego doszło. 

 2. Jak wysokie odszkodowanie w PZU można otrzymać?

  To, jak wysokie odszkodowanie w PZU można dostać, zależy od tego, jaką ochronę polisową wybrałeś, na jaką sumę ubezpieczenia się zdecydowałeś oraz jak wysoki jest stopień doznanej przez ciebie szkody.

 3. Kiedy należy się odszkodowanie w PZU?

  Odszkodowanie w PZU jest możliwe wtedy, gdy dojdzie do zdarzenia objętego ochroną polisową. Do zdarzenia musi dojść po upływie karencji i nie mogą działać wyłączenia odpowiedzialności.

 4. Jak zgłosić odszkodowanie w PZU?

  Aby zgłosić w PZU odszkodowanie, należy skontaktować się z ubezpieczycielem na jeden z kilku wskazanych sposobów i przedstawić dokumentację wymaganą przez PZU.