Ubezpieczenie na życie ma za zadanie chronić i wspierać finansowo, jest to zatem bardzo korzystna sprawa. Jednak przed zakupem możesz chcieć poznać opinie w internecie, które mają pomóc Ci wybrać konkretną ofertę. Która z nich może okazać się prawdziwa, a która nie?
Kupno polisy na życie powinno być dobrze przemyślane. Sprawdzenie opinii innych klientów pomoże nam wybrać dla siebie odpowiednią ofertę. Jednak czy każda opinia może być dla nas pomocna i miarodajna? Sprawdzamy.
Mity o ubezpieczeniach na życie
O ubezpieczeniach na życie krąży kilka mitów, które niewiele mają wspólnego z prawdą. Brak wiedzy w tym zakresie może przyczynić się do tego, że nie zdecydujemy się na zakup polisy na życie i w efekcie nie zapewnimy sobie ochrony na przyszłość.
Z jakimi mitami można się spotkać? Najczęściej spotykanym mitem jest wysoka cena ubezpieczenia na życie. Panuje przekonanie, że zakup ubezpieczenia na życie jest sporym wydatkiem i może obciążyć znacząco nasz budżet. Tak wcale nie musi być – polisa na życie może kosztować nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie, co oznacza, że może być tańsza niż np. abonament z sieci komórkowej.
Kolejna nieprawda dotyczy wyboru ubezpieczyciela. Uważa się, że najlepsze towarzystwo ubezpieczeniowe to te najbardziej znane i rozreklamowane. To zdecydowanie mit. Warto, żebyśmy wiedzieli o tym, że mamy bardzo duży wybór firm ubezpieczeniowych na polskim rynku, a wiele z nich ma ugruntowaną pozycję na rynkach zagranicznych, co daje gwarancję wysokiej jakości usług. Nie zawsze najbardziej znana firma zapewni nam najlepsze rozwiązania.
Często spotykany mit to również przekonanie o tym, że odszkodowanie jest wypłacane wyłącznie z tytułu zgonu ubezpieczonego. To nie jest prawda. Ubezpieczenie może zapewnić wiele różnych świadczeń – np. z tytułu pobytu w szpitalu, przebytej operacji, zabiegu wykonanego pod narkozą, zdiagnozowania poważnego zachorowania, urazu ciała czy niezdolności do pracy. Wszystko zależy od tego, na jakie ubezpieczenie się zdecydujemy. Jeśli wybierzemy ochronę podstawową – wówczas świadczenie będzie dotyczyło śmierci osoby ubezpieczonej, jednak rozszerzenie ochrony może zagwarantować otrzymanie odszkodowania z innych przyczyn.
Fakty o polisach na życie
W opozycji do mitów stoją również fakty o ubezpieczeniach na życie i to nimi warto się kierować przy wyborze polisy.
Najważniejszym faktem jest to, że ubezpieczenie na życie ma zabezpieczyć finansowo przyszłość naszą oraz naszych bliskich. Zadaniem polisy na życie jest ochrona na wypadek śmierci ubezpieczonego - to gwarantuje nam ochrona podstawowa. Jednak ochronę tę możemy rozszerzyć o wybrane umowy dodatkowe i tym samym zapewnimy sobie odszkodowanie z tytułu hospitalizacji, złamania ręki lub poważnego zachorowania.
Prawdą jest również, że ubezpieczenie może objąć nas ochroną na kwotę nawet kilku milionów złotych. To może wydawać się zaskakujące - ale wysokość sumy ubezpieczenia jest ograniczona wyłącznie naszymi możliwościami finansowymi. Jeśli możemy finansowo sobie pozwolić na droższą ofertę, to suma ubezpieczenia może wynosić nawet 1 000 000 zł.
Prawdziwe jest również to, że umowę możemy dopasować do swoich potrzeb oraz modyfikować ją w trakcie jej trwania. Jeśli po upływie jakiegoś czasu uznamy, że potrzebujemy bardziej rozbudowanej ochrony, wystarczy skontaktować się z ubezpieczycielem. Możemy również zrezygnować z ochrony, którą uznamy za zbędną.
Mity i fakty - które z nich też słyszałeś?
O polisach na życie krążą różne opinie, które można przeczytać m.in. na forach ubezpieczeniowych. Warto jednak wiedzieć, które informacje nie są prawdziwe. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy zakup ubezpieczenia oprócz generowania dodatkowych kosztów przyniesie coś dobrego w ich przyszłości. Sprawdźmy, jakie opinie można spotkać w internecie najczęściej.
OPINIE O UBEZPIECZENIACH NA ŻYCIE | |
OPINIA | PRAWDA CZY FAŁSZ |
Ubezpieczenie na życie jest drogie | MIT – Miesięczna składka to koszt zaczynający się w granicy 30 zł |
Umowa jest zawierana na 5 lat | MIT – umowa w polisie na życie może trwać 12 miesięcy, 5,10, a nawet 30 lat, ale może również obowiązywać dożywotnio |
Odszkodowanie wyłącznie z tytułu zgonu | MIT – ubezpieczenie na życie może chronić od wielu różnych zdarzeń, jednak wybór ochrony dodatkowej zależy od ubezpieczonego |
Ubezpieczenie na życie zapewnia środki na przyszłość | PRAWDA – Polisa terminowa lub inwestycyjna mogą być sposobem na gromadzenie lub pomnażanie oszczędności na przyszłość |
Ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania | PRAWDA – dotyczy to wyłącznie sytuacji opisanych w dokumencie OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) w punkcie o wyłączeniach odpowiedzialności oraz karencji |
Umowy ubezpieczeniowej nie można zmieniać w trakcie jej trwania | MIT – umowę możemy modyfikować i np. rozszerzyć lub zmniejszyć swój zakres ochrony |
Ubezpieczenie na życie mogą nabyć wyłącznie osoby przed 60-tką | MIT – istnieje wiele opcji dla osób starszych, polisę można zakupić nawet w wieku 85 lat |
Zakup polisy wymaga wykonania badań lekarskich | MIT – bardzo często towarzystwa ubezpieczeniowe stosują ankiety medyczne |
Wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują mniej więcej to samo | MIT – wystarczy porównać kilka ofert, by przekonać się, jak różnorodna oferta na nas czeka, polisę można dopasować do własnych indywidualnych oczekiwań i potrzeb |
Bardzo długo trzeba czekać na otrzymanie odszkodowania | MIT – od chwili zgłoszenia ubezpieczyciel powinien wypłacić świadczenie w ciągu 30 dni, czas może ulec wydłużeniu, jeśli we wniosku nie zamieściliśmy wszystkich najważniejszych informacji dotyczących zdarzenia |
Dzięki porównaniu ofert można sporo zaoszczędzić | PRAWDA – porównanie różnych ofert ułatwi nam dotarcie do najbardziej korzystnego cenowo rozwiązania |
Najlepsza polisa na życie to ta, którą polecił mi znajomy | MIT – nie warto kierować się opinia znajomych, ponieważ musimy pamiętać, że nasze sytuacje życiowe, finansowe, rodzinne oraz zdrowotne mogą znacząco się od siebie różnić, a każda z tych rzeczy ma wpływ na naszą polisę |
Tabela 1. Opracowanie własne.
Zakup polisy na życie może wiązać się z pewnymi obawami i jest to zrozumiałe – zobowiązujemy się umowa z ubezpieczycielem na kilka lat. Zanim wybierzemy konkretne ubezpieczenie zastanówmy się nad swoim budżetem, potrzebami oraz znajomością konkurencyjnych ofert.
Gdzie powinieneś szukać rzetelnych opinii?
Aby dowiedzieć się czegoś więcej o konkretnej polisie lub towarzystwie ubezpieczeniowym warto czytać strony, które w całości poświęcone są tematyce ubezpieczeniowej. Tam znaleźć możemy np. opinie innych klientów, ale również rankingi ubezpieczeniowe oraz narzędzie, jakim jest porównywarka polis na życie.
Dzięki opinii innych klientów możemy dowiedzieć się o różnych firmach ubezpieczeniowych. Czytajmy jednak komentarze uważnie i zwracajmy uwagę wyłącznie na te merytoryczne opinie. Sprawdźmy, jakie komentarze możemy przeczytać na forum ubezpieczeniowym:
wybrałem ubezpieczenia od Ergo Hestii i nie mam na co narzekać, bardzo dobra firma.
- taka opinia z pewnością utwierdzi nas w przekonaniu, jeśli planowaliśmy wybrać tego ubezpieczyciela.
Faktycznie istnieje dużo mitów na temat ubezpieczenia na życie. Dopóki sam się nie zainteresowałem tematem to też w część z nich wierzyłem. Nic bardziej mylnego, płacę ponad 30zł miesięcznie, a umowę mam roczną. Mogę zrezygnować z niej albo zmienić po roku. Obecnie jestem zadowolony z ubezpieczenia, więc tego nie planuję.
- taki komentarz jest dowodem na to, że koszt polisy na życie nie musi być wygórowany. Kwota składki może wynosić niewiele, a dzięki polisie zyskamy ochronę na przyszłość.
polecam MetLife, świetna agencja w dodatku tania co tez jest bardzo ważne, pomógł mi jeden Pan z Gdańska, nie mogę narzekać na jego usługi tym bardziej, że problemem dla niego nie był nawet fakt, że mieszkam w Krakowie.
- przy czytaniu opinii warto zwrócić uwagę na czas jej wystawienia, w przypadku TU MetLife warto wspomnieć o tym, że firma przeszła niedawno rebranding i obecnie wchodzi w skład grupy Nationale-Nederlanden.
Gdzie znajdziesz dobre ubezpieczenie na życie?
Jeśli już znajdziemy polisę, która nas zainteresuje, zawsze warto będzie ją porównać z innymi dostępnymi ofertami. Dzięki temu możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy, ale i wolnego czasu.
W celu porównania najlepszym rozwiązaniem może być porównywarka polis na życie. Jest to narzędzie, które wymaga od nas wypełnienia krótkiej ankiety. Zaznaczamy tam opcje, które najbardziej nas interesują w polisie na życie. Na podstawie udzielonych przez nas odpowiedzi, zostaje przygotowana oferta dopasowana do naszej osoby.
Ważne informacje
1. W internecie można znaleźć wiele opinii o ubezpieczeniach na życie, jednak część z nich może niewiele mieć wspólnego z prawdą
2. Polisa na życie nie musi być droga, a wysoka cena ubezpieczenia to mit
3. Głównym zadaniem ubezpieczenia jest zabezpieczenie finansowe dla nas oraz naszych bliskich
4. Zakup polisy na życie powinien być dobrze przemyślany i opierać się na porównaniu wielu różnych ofert
FAQ – Najczęściej zadawane pytania o fakty i mity dotyczące ubezpieczeń na życie
Czy to prawda, że ochrona nie obejmuje ubezpieczonego od chwili zawarcia umowy?
To zależy od rodzaju polisy oraz wybranej ochrony. Przy ubezpieczeniu grupowym ochrona może rozpoczynać się wraz z zawarciem umowy, z kolei przy indywidualnej polisie na życia stosowana jest karencja.
Czy warto kupić ubezpieczenie na życie?
Tak, polisa na życie zabezpiecza naszą przyszłość. Może zapewnić nam ochronę na wypadek różnych zdarzeń, pomóc gromadzić oszczędności na przyszłość, jak i zapewnić naszym bliskim środki na wypadek, gdyby nas zabrakło.
Czy to prawda, że na polisie na życie można stracić?
Standardowe ubezpieczenie na życie nie powoduje żadnych strat i ma wiele plusów. Straty mogą dotyczyć wyłącznie polisy inwestycyjnej, w której to istnieje ryzyko inwestycyjne. Jest to rozwiązanie, które może ułatwić pomnażanie kapitału, ale należy wówczas pamiętać, że istnieje niewielka szansa straty.
Czy opinie w internecie są wyznacznikiem zakupu ubezpieczenia?
Z całą pewnością warto zapoznać się z opiniami innych klientów, by poznać ich zdanie związane z ubezpieczeniem lub towarzystwem ubezpieczeniowym. Warto mieć jednak na uwadze, że osoba, która wystawiła opinie może diametralnie różnić się od nas ze względu na sytuację rodzinną, zarobkową, zdrowotną oraz życiową. Te różnice mogą być kluczowe podczas wybierania konkretnej polisy.
Czy warto kierować się wyłącznie opiniami przy zakupie polisy na życie?
Nie. Opinie mogą dotyczyć produktów, które zostały już zmienione i ulepszone, negatywne doświadczenia mogą wynikać z wielu różnych problemów. Przykładowo – ktoś może wystawić negatywną opinię z powodu utrudnionego kontaktu z ubezpieczycielem, który stwierdza na podstawie długiego czasu oczekiwania pod wskazanym numerem infolinii, podczas gdy obsługa poczty elektronicznej jest natychmiastowa. Dodatkowo – jeśli taka opinia została wyrażona rok lub dwa lata wcześniej – w tym czasie ubezpieczyciel mógł zatrudnić więcej osób do obsługi kontaktu z klientem. Tak może być z każdą opinią, przez co trudno przekładać czyjeś zdanie 1:1 do własnej sytuacji.