Rekrutacja do przedszkoli to ważny moment nie tylko dla dzieci, ale i rodziców kandydata do przedszkola - trzeba pilnować terminów ze składaniem wniosków, dołączyć kilka ważnych dokumentów i pamiętać o różnych wymaganiach placówek. Poniżej podpowiadamy w kwestii postępowania rekrutacyjnego.

Jak wnioskować o przejęcie dziecka do przedszkola? Do którego z oddziałów przedszkolnych wysłać dziecko? Co w przypadku postępowania uzupełniającego? Na te oraz inne pytania odpowiadamy poniżej.

Jak przebiega nabór do przedszkola w 2025 roku?

Kiedy zaczyna się rekrutacja do przedszkoli? Terminy mogą nieco się różnić w zależności od miasta czy gminy. Aby zapisać dziecko do przedszkola w roku 2025/2026 rekrutacja zaczyna się w okolicy lutego i marca. Warto jednak sprawdzić wcześniej, dopytać wybrane przedszkole lub dowiedzieć się w urzędzie gminy lub miasta. W Gdańsku rekrutacja zaczyna się 10 marca i potrwa do 21 marca, z kolei w Katowicach rekrutacja zostaje otwarta 24 lutego i potrwać ma do 15 kwietnia.

PAMIĘTAJ!
Terminy w przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego mają ważne znaczenie, dlatego pamiętaj o tym, by złożyć wniosek o przyjęcie na czas. 

Podczas postępowania rekrutacyjnego jest kilka bardzo ważnych elementów, o których należy pamiętać. Jeśli zatem ubiegasz się o miejsce w placówce dla swojego dziecka, sprawdź, co może mieć wpływ na przyjęcie dziecka. Znaczenie może mieć Twoje zatrudnienie lub to czy bierzesz udział w samotnym wychowywaniu dziecka. Poniżej dowiesz się, krok po kroku, co należy zrobić, by ubiegać się o miejsce w placówce.

Krok nr 1: Wybierz przedszkole, do którego chcesz posłać swoje dziecko. Możesz skontaktować się z wybraną placówką lub urzędem miasta lub gminy, by poznać dokładne terminy rekrutacji w Twojej okolicy. Dzięki temu dowiesz się również, czy rekrutacja do przedszkoli przeprowadzana jest przez internet.

Krok nr 2: W przypadku, gdy placówka nie oferuje postępowania rekrutacyjnego online, wybierz się do niej osobiście, wypełnij wniosek i złóż go w przedszkolu. Jeśli jednak rekrutacja online jest możliwa, to wejdź na stronę internetową urzędu miasta lub gminy, zarejestruj się na stronie rekrutacyjnej i sprawdź do ilu oraz których konkretnie oddziałów przedszkolnych możesz aplikować. Powinieneś mieć wybór do co najmniej trzech placówek. Wybierz przedszkola, którymi jesteś zainteresowany i wypełnij formularz rekrutacyjny.

Krok nr 3: Poczekaj na listy przyjętych dzieci i sprawdź, czy Twoja pociecha zakwalifikowała się do wybranego przedszkola. Jeśli tak się stało, powinieneś potwierdzić zgłoszenie dziecka i dostarczyć wymagane dokumenty.

Krok nr 4: W sytuacji, gdy Twoje dziecko nie zakwalifikowało się do wybranych placówek, możesz odwołać się od decyzji. Możesz również udać się do urzędu miasta lub gminy z prośbą o wskazanie miejsca dla Twojego dziecka.

TU SPRAWDZISZ CENY NNW

Miejsce zamieszkania

Czy dla przedszkola znaczenie ma miejsce zamieszkania? I tak, i nie. Dziecko najlepiej wysłać do placówki przedszkolnej położonej w Waszej okolicy, a samo przedszkole nie wymaga potwierdzenia zameldowania. Nie stosuje się rejonizacji, przez co możesz wybrać placówkę zarówno blisko miejsca Waszego zamieszkania, jak i miejsca pracy. Może być jednak potrzebny dokument potwierdzający Wasze miejsce zamieszkania - np. umowa najmu mieszkania, umowa zakupu nieruchomości.

Zatrudnienie rodzica

Podczas postępowania rekrutacyjnego potrzebna może być informacja o Twoim zatrudnieniu. Nie ma tu znaczenia, czy pracę świadczysz w ramach umowy o pracę, czy wykonujesz ją w oparciu o dzieło lub zlecenie. Jeśli przebywasz na urlopie macierzyńskim, zachowując przy tym stosunek pracy, to również jest traktowane jako zatrudnienie. W przypadku, gdy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i jest ona zawieszona, to nie jest to traktowane jako zatrudnienie.

Dochód

Rodzice dzieci, które mają zostać przyjęte do przedszkola, zostają poproszeni również o przedstawienie wysokości dochodów na osobę w rodzinie. Kwota ta jest obliczana na podstawie kwoty dochodów netto. Należy zsumować dochody obu rodziców w ostatnich trzech miesiącach, następnie podzielić otrzymaną kwotę przez trzy, a wynik podzielić przez liczbę osób w gospodarstwie domowym. Wynik będzie oznaczał kwotę dochodu na osobę w rodzinie.

Warto zaznaczyć, że do kwoty dochodu nie wlicza się świadczenia 800+. 

Samotny rodzic

W trakcie postępowania rekrutacyjnego znaczenie ma również samotne wychowywanie dzieci. Potrzebny może być zatem prawomocny wyrok sądu rodzinnego, w którym orzeczony został rozwód lub separację, wyrok potwierdzający pozbawienia praw rodzicielskich lub akt zgonu. Jeśli złożysz oświadczenie o samotnym wychowaniu dziecka, może zostać ono potwierdzone poprzez wywiad środowiskowy odpowiedniej instytucji publicznej (np. MOPS).

Inne

Dla przedszkola znaczenie mają również inne czynniki. Jeśli dziecko wychowuje się w rodzinie wielodzietnej - może mieć pierwszeństwo w naborze, podobnie wówczas, gdy posiada orzeczoną niepełnosprawność. Należy wówczas poinformować o potrzebie kształcenia specjalnego, jeśli zachodzi taka potrzeba. Jeśli jedno z rodziców również posiada orzeczoną niepełnosprawność - również warto to zgłosić w trakcie postępowania rekrutacyjnego. Wpływ może mieć również fakt, że do placówki uczęszcza rodzeństwo dziecka.

Czym jest rekrutacja uzupełniająca?

Rekrutacja uzupełniająca to proces, który ma miejsce w wyznaczonym terminie po upływie wstępnej rekrutacji. Część rodziców może kandydata do przedszkola zdecydować się na inną placówkę i wycofać swoje zgłoszenie, a przedszkole informuje o liczbie wolnych miejsc. Czy rodzic może oczekiwać uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka? Warto zapytać dyrekcję przedszkola, skąd pojawiła się decyzja odmowna, ale należy pamiętać, że w trakcie postępowania rekrutacyjnego branych pod uwagę jest wiele czynników (dochody, status zatrudnienia rodziców, wielodzietność czy niepełnosprawność kandydata).

Na co zwrócić uwagę podczas postępowania rekrutacyjnego?

Część rodziców kandydata na przedszkolaka w wyborze placówki będzie kierowało się tym, jak blisko domu jest ona położona. Inni z kolei wybiorą przedszkole, które umożliwia więcej zajęć kreatywnych lub zajęcia językowe. Niektóre z oddziałów przedszkolnych umożliwiają naukę w określonym nurcie (np. metodą Montessori). Rodzice dzieci, które w najbliższym czasie mają rozpocząć naukę w przedszkolu, powinni wybrać placówkę dopasowaną do ich preferencji. Warto wziąć pod uwagę nie tylko opinie w internecie, ale również sprawdzić opcje żywieniowe lub dodatkowe atrakcje, z których dziecko może skorzystać w trakcie roku szkolnego (np. wycieczka do zoo).

Jeśli znasz rodziców dzieci uczęszczających do wybranej przez Ciebie placówki, nie bój się zapytać o ich wrażenia. Warto wiedzieć czy dzieci są odpowiednio traktowane, czy program nauczania nie jest przeładowany, jak oceniani są nauczyciele.

Warto również dowiedzieć się, jak przebiega okres adaptacji. Część dzieci może źle znosić pierwsze tygodnie, jak i pierwsze miesiące w przedszkolu. Ważne jest wówczas, by placówka była otwarta na współpracę z rodzicami dziecka.

Gdzie kupić ubezpieczenie dla przedszkolaka?

Podczas postępowania rekrutacyjnego warto pamiętać nie tylko o zajęciach dodatkowych dla dziecka, wyżywieniu w placówce, ale również ubezpieczeniu NNW dla dziecka. W trakcie wychowania przedszkolnego taka ochrona jest bardzo potrzebna. Zabawa, aktywność fizyczna i energiczność dziecka mogą prowadzić do kontuzji, z kolei kontakt z innymi dziećmi może podnieść ryzyko infekcji oraz chorób. Warto więc zadbać o odpowiednią ochronę, która zapewni finansowe wsparcie w trudnych chwilach dziecka oraz zaoferuje mu wiele innych form wsparcia (np. pomoc psychologa, zwrot kosztów wycieczki z powodu nieobecności związanej z chorobą czy zwrot kosztów uszkodzonych okularów w wyniku nieszczęśliwego wypadku).

Roczny koszt najniższej składki to wydatek rzędu 35 zł, maksymalny może wynosić 309 zł. Dzięki temu znajdziesz ochronę dopasowaną do swoich możliwości finansowych, możesz ją również dopasować do indywidualnych potrzeb dziecka. Przed zakupem porównaj dostępne opcje, może pomóc Ci w tym porównywarka ubezpieczeniowa. W ten sposób dotrzesz do wielu atrakcyjnych ofert.

 

TU SPRAWDZISZ CENY NNW

To warto wiedzieć

1. Rekrutacja do przedszkoli odbywa się z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, dlatego warto sprawdzać, jakie terminy obowiązują w Twojej okolicy

2. W trakcie postępowania rekrutacyjnego należy pamiętać o najważniejszych dokumentach - np. zaświadczenie o dochodach, wyrok sądu rodzinnego dotyczący rozwodu lub ograniczenia praw rodzicielskich

3. Na przyjęcie dziecka wpływ ma wiele różnych czynników, m.in. dochód na osobę w rodzinie, wielodzietność, status zatrudnienia rodziców kandydata do przedszkola

4. Po decyzji odmownej możesz odwołać się od niej lub udać się do urzędu miasta lub gminy z prośbą o wskazanie miejsca w przedszkolu dla Twojego dziecka

5. Jeśli Twoje dziecko uczęszcza do przedszkola, ważne jest również oświadczenie o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w placówce 

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o rekrutację do przedszkoli

  1. Ile wcześniej trzeba zapisać dziecko do przedszkola?

    Terminy rekrutacji przedszkoli prowadzonych w okolicy powinieneś sprawdzać na stronie wybranych placówek lub w urzędzie miasta lub gminy. Wskazanych terminów należy przestrzegać, ponieważ miejsca są ograniczone. Prawo oświatowe zakłada, że miejsce do przedszkola powinno się znaleźć, jednak nie zawsze znajduje się ono w wybranej placówce. Jeśli otrzymałeś odmowę przyjęcia, możesz oczekiwać uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka lub udać się do urzędu miasta, by wskazali wolne miejsce w innej placówce.

  2. Jaki wiek najlepszy na przedszkole?

    Do przedszkola uczęszczać mogą zarówno 3-letnie dzieci, jak i 4-letnie, 5-letnie i 6-letnie. Sam decydujesz o tym, czy chcesz wcześniej posłać dziecko do przedszkola, czy zdecydujesz się na obowiązkowy rok przed rozpoczęciem nauki szkolnej.

  3. Ile kosztuje przedszkole?

    Publiczne przedszkole nie jest płatne, a koszty związane są wyłącznie z wyżywieniem lub zajęciami dodatkowymi. Natomiast koszty przedszkoli prowadzonych prywatnie jest uzależniony danej placówki. Zwykle jest to wydatek od 1000 zł wzwyż. W każdym przedszkolu prywatnym cena miesięcznej nauki może być inna. Warto sprawdzić takie informacje podczas postępowania rekrutacyjnego.

  4. Czy dziecko do przedszkola musi być odpieluchowane?

    Wewnętrzne regulacje placówki przedszkolnej nie mogą odbiegać od przepisów ustaw i rozporządzeń przyjętych przez prawo. Według Rzecznika Praw Dziecka niezgodne z prawem jest odmówienie dziecku miejsca w przedszkolu z powodu nieprzeprowadzonego odpieluchowienia.

  5. Co z ubezpieczeniem dziecka w przedszkolu?

    Dziecko uczęszczające do przedszkola może posiadać ubezpieczenie NNW, podobnie jak dzieci uczęszczające do szkoły. Warto skorzystać z takiej opcji, na wypadek, gdyby dziecko doznało jakieś kontuzji lub w wyniku choroby trafiło do szpitala. Ofert ubezpieczeń szkolnych jest wiele i warto wybrać takie rozwiązanie samodzielnie.

  6. Ile kosztuje wyżywienie w przedszkolu?

    Za miesięczne wyżywienie w przedszkolu zapłacisz około 200-300 zł. W prywatnych placówkach może kosztować znacznie więcej (300-500 zł).