Zanim powiększymy rodzinę, pomyślmy o tym, jak niedużym kosztem możemy zagwarantować sobie wsparcie finansowe w chwili, gdy nasze dziecko przyjdzie na świat. Świadczenie w wysokości nawet 3 000 zł z pewnością pomoże nam dostosować się do potrzeb maluszka  

Sprawdzamy, na czym dokładnie polega ubezpieczenie na życie z ochroną na wypadek urodzenia dziecka. Warto sprawdzić, o co dokładnie chodzi w takim rozwiązaniu, ile może kosztować oraz na co zwracać uwagę przed zakupem, by dokonać świadomego wyboru. 

Na czym polega ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka?  

Dla wszystkich osób, które planują powiększenie swojej rodziny, ubezpieczenie na życie z tytułu urodzenia dziecka będzie atrakcyjną i korzystną propozycją. Taka polisa zapewnia jednorazowe świadczenie w określonej kwocie, która zostaje wypłacona tuż po narodzinach pociechy.Ubezpieczenie zapewnia również pomoc finansową w trudnych chwilach, jeśli dojdzie do przedwczesnego porodu, poronienia lub wykrycia wad wrodzonych u maluszka.  

Ile kosztuje polisa na życie z tytułu urodzenia dziecka?  

Polisa na życie z ochroną na wypadek urodzenia dziecka jest rozszerzeniem ochrony w ubezpieczeniu podstawowym, co oznacza zakup umowy dodatkowej. Takie rozwiązanie stanowi nieduży koszt, a zyskać można naprawdę sporo. 

To, ile kosztuje taka polisa, zależy m.in. od sumy ubezpieczenia, zakresu ochrony oraz tego, czy dokonamy porównania ofert.  

Ile kosztuje polisa na życie z opcją wsparcia na wypadek urodzenia dziecka

TU

Polisa

Składka miesięczna

Signal Iduna

Ubezpieczenie na życie grupa otwarta SIGO, Pakiet: MY i nasze życie

od 39 do 150 złotych, w zależności od wybranego wariantu polisy

UNIQA

Ubezpieczenie na życie Ochrona z Plusem — Pakiet Ochronny

od 35 złotych ostateczna cena polisy jest ustalana na podstawie taryfy składek obowiązującej w dniu składania wniosku, mają na nią wpływ także:

 • ryzyko ubezpieczeniowe,
 • wiek osoby, która przystępuje do ubezpieczenia,
 • wysokość sumy ubezpieczenia,
 • zakres ubezpieczenia.

PZU

Dodatkowe grupowe ubezpieczenie Wsparcie po urodzeniu dziecka

ustalana na podstawie wysokości sumy ubezpieczenia, zakresu ubezpieczeń dodatkowych, wysokości świadczeń, częstotliwości przekazywania składek oraz liczby, struktury wiekowej, płciowej i zawodowej osób przystępujących do ubezpieczenia

Tabela 1. Opracowanie własne.

Ile wynosi świadczenie z tytułu urodzenia dziecka?  

Kwota, jaką można otrzymać od ubezpieczyciela z tytułu urodzenia dziecka, jest uzależniona od wybranej sumy ubezpieczenia. Można zatem otrzymać zarówno 1 000 zł, jak i 3 000 zł. Na wysokość świadczenia wpływ mają: 

 • wysokość sumy ubezpieczenia, 
 • wysokość płaconej składki, 
 • rodzaj ciąży (pojedyncza ciąża oznacza 100% świadczenia, ciąża mnoga oznacza 150% świadczenia). 

Świadczenie może zostać wypłacone pod warunkiem, że zostanie wyczerpany okres karencji w posiadanej polisie. Jest to ważny zapis w umowie, o którym należy pamiętać przy ubieganiu się o wypłatę świadczenia. Najczęściej karencja wynosi nie mniej niż 10 miesięcy, co oznacza, że zakup ubezpieczenia w czasie trwania ciąży może nie zagwarantować wypłaty pieniędzy.  

Wypłata świadczenia zostaje zrealizowana po zgłoszeniu urodzenia dziecka. W tym celu należy wypełnić wniosek i dołączyć niezbędne dokumenty – np. akt urodzenia dziecka. 

Jedną z ofert, która zapewnia wypłatę pieniędzy z tytułu urodzenia dziecka, jest polisa grupa otwarta SIGO oferowana przez towarzystwo Signal Iduna. W ramach ubezpieczenia można otrzymać jednorazowe świadczenie w wysokości od 500 do 2 000 zł. Towarzystwo ubezpieczeniowe UNIQA w ramach oferty Ochrona z Plusem – Pakiet Ochronny zapewnia 100% ustalonej sumy ubezpieczenia, gdy urodzi się jedno dziecko, jednak w przypadku ciąży mnogiej osoba ubezpieczona może liczyć na 150% SU. Towarzystwo ubezpieczeniowe PZU podobnie w tej sytuacji, gwarantuje 100% sumy ubezpieczenia zapisanej w umowie. 

Ile wynosi świadczenie z polisy na życie w sytuacji urodzenia dziecka

TU

Polisa

Wysokość świadczenia

Signal Iduna

Ubezpieczenie na życie grupa otwarta SIGO, Pakiet: MY i nasze życie

od 500 do nawet 2 000 złotych, w zależności od wybranego wariantu polisy

UNIQA

Ubezpieczenie na życie Ochrona z Plusem — Pakiet Ochronny

wysokość świadczenia w przypadku ciąży pojedynczej wynosi 100% sumy ubezpieczenia ustalonej podczas podpisywania umowy, natomiast w przypadku ciąży mnogiej — nawet 150% SU

PZU

Dodatkowe grupowe ubezpieczenie Wsparcie po urodzeniu dziecka

wysokość świadczenia wynosi 100% sumy ubezpieczenia, która jest ustalana podczas podpisywania umowy

Tabela 2. Opracowanie własne.

Co oprócz wsparcia na wypadek urodzenia dziecka?  

Moment przyjścia dziecka na świat to czas szczególny, podobnie jak okres ciąży. Warto, by w tym czasie zapewnić sobie jak najlepszą ochronę. Jeśli planujemy powiększenie rodziny, warto pomyśleć o tym, jak możemy zabezpieczyć finansowo swoją przyszłość. Istnieją okoliczności, w których również można liczyć na wsparcie ubezpieczyciela.  

Podstawą do otrzymania świadczenia może być również m.in.

 • hospitalizacja, 
 • poważne zachorowanie, 

 • niezdolność do pracy, 

 • operacja chirurgiczna, 

 • uraz ciała. 

Przed planowanym powiększeniem rodziny warto również pomyśleć o prywatnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Takie rozwiązanie zapewni szybki i bezproblemowy dostęp do lekarzy różnych specjalizacji (np. ginekolog czy pediatra), ale umożliwi również darmowe wykonanie wielu różnych badań diagnostycznych.  

Na co zwracać uwagę przy zakupie ubezpieczenia z tytułu urodzenia dziecka?  

Zanim wybierzemy konkretną ofertę i zdecydujemy się na jej zakup, warto wcześniej dokonać analizy porównawczej. Polisa na życie z ochroną na wypadek urodzenia dziecka nie powinna być obciążająca dla naszego codziennego budżetu. Znaczenie ma również zakres ochrony, ponieważ jest to część ubezpieczenia, która powinna zostać dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb.  

Przed zakupem zwróćmy również uwagę na to, w jakich okolicznościach może dojść do wyłączenia odpowiedzialności. Można również sprawdzić czas trwania karencji, by upewnić się, że nasza pociecha przyszła na świat już po przekroczeniu tego okresu.    

Jeśli do urodzenia dziecka doszło w trakcie trwania karencji, ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty świadczenia. Zanim zostanie wybrana konkretna oferta ubezpieczeniowa, warto zapoznać się ze szczegółami umowy, które mogą mieć wpływ na to, czy zostanie wypłacone należne odszkodowanie. W przypadku karencji z tytułu urodzenia dziecka mamy do czynienia najczęściej z karencją nie krótszą niż 10 miesięcy. 

Alicja OrłowskaAlicja Orłowska

Gdzie znaleźć dobre ubezpieczenie na życie?  

Wybór odpowiedniej oferty ubezpieczeniowej, szczególnie, gdy planuje się powiększenie rodziny, może nie być zbyt łatwy. Warto rozważyć różne opcje ochrony, które mogą zapewnić nam oraz naszym najbliższym wsparcie finansowe w wielu trudnych sytuacjach. Wnikliwa analiza ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych może być dość ciężka. 

Aby szybko i łatwo dotrzeć do najbardziej dopasowanych ofert ubezpieczeniowych, warto skorzystać z narzędzia, jakim jest porównywarka polis na życie. Dzięki tej metodzie możemy dotrzeć do odpowiadających nam ubezpieczeń, bez przeglądania tych, które są całkowicie poza zasięgiem naszego zainteresowania. Porównywarka na podstawie wskazanych przez nas preferencji dokonuje selekcji ofert. Z pomocą porównywarki możemy zaoszczędzić sporo cennego czasu, ale i pieniędzy, ponieważ w ten sposób możemy znaleźć nie tylko najlepsze, ale i najtańsze ubezpieczenia.  

Ważne informacje

1.    Ubezpieczenie na życie z ochroną na wypadek urodzenia dziecka to rozwiązanie, o którym warto pomyśleć, jeśli planuje się powiększenie rodziny

2.    Kwota, jaką można otrzymać z tytułu narodzin dziecka jest zależna od wybranej oferty oraz sumy ubezpieczenia 

3.    Aby otrzymać pieniądze z tytułu urodzenia dziecka musi zostać zachowany czas karencji

4.    Przed zakupem polisy na życie z tytułu urodzenia dziecka warto dokonać porównania ofert, by znaleźć najlepsze i najtańsze rozwiązanie
 

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o polisę na życie z tytułu urodzenia dziecka

 1. Czy można kupić wyłącznie polisę na wypadek urodzenia dziecka?

  Nie, polisa na wypadek urodzenia dziecka jest rozszerzeniem ochrony podstawowej w indywidualnej ofercie na życie. Urodzenie dziecka może być zdarzeniem objętym ochroną w polisie grupowej, wówczas kupuje się jedną polisę, która zapewnia kompleksową ochronę.

 2. Czy z tytułu urodzenia dziecka można otrzymać dwa świadczenia?

  Tak, taka sytuacja może mieć miejsce wtedy, gdy posiadamy np. indywidualną oraz grupową polisę na życie, które uwzględniają urodzenie dziecka. Podwójne świadczenie może być możliwe również wtedy, gdy oboje rodzice posiadają ubezpieczenie, które zapewnia wsparcie w takiej sytuacji.

 3. Jak wysokie świadczenie z tytułu urodzenia dziecka można otrzymać?

  Z tytułu urodzenia dziecka można otrzymać zarówno 500, 1 000, jak i 3 000 zł. Wysokość świadczenia jest zależna od oferty, na którą się zdecydowaliśmy oraz sumy ubezpieczenia. Na wysokość wypłaty wpływ ma również rodzaj ciąży – w przypadku ciąży pojedynczej osoba ubezpieczona otrzyma 100% ustalonej kwoty, w przypadku urodzenia bliźniaków może to być już 150%.

 4. Ile kosztuje ubezpieczenie na wypadek urodzenia dziecka?

  Koszt polisy na wypadek urodzenia dziecka nie należy do wysokich i może nie przekraczać on kwoty 100 zł miesięcznie. Jednak to, ile dokładnie zapłacimy za taką ochronę, zależy w dużym stopniu od nas samych. Ważne jest, by dokonać porównania dostępnych opcji, dopasować ochronę do swoich potrzeb i nie zwlekać z decyzją o zakupie ubezpieczenia. 

 5. Kiedy nie dostanę świadczenia z tytułu urodzenia dziecka?

  Ubezpieczyciel może nie wypłacić świadczenia w sytuacji, gdy nie został zachowany okres karencji. Jeśli kobieta zdecydowała się na zakup polisy, będąc już w ciąży, to w takim wypadku świadczenie może nie przysługiwać. 

 6. Jakie świadczenia przysługują po narodzinach dziecka?

  Warto wiedzieć o tym, że oprócz świadczenia z ubezpieczenia na życie, osoba, która urodziła dziecko może otrzymać również inne formy wsparcia, jak na przykład świadczenie 500+, becikowe, a także może dostać ulgę prorodzinną w rocznym rozliczeniu podatkowym. 

 7. Jak sprawdzić, jaką kwotę otrzymam po urodzeniu dziecka?

  Wysokość świadczenia powinna być ustalona w umowie z ubezpieczycielem. Jest to kwota, która nie ulega zmianie wraz z upływem czasu, a jedyną zmianą może być wysokość dotycząca ciąży mnogiej. Warto zatem sprawdzić przed zakupem polisy dokładnie, ile będzie przysługiwać nam z tytułu urodzenia dziecka.