Berlin to miasto kontrastów, w którym historia splata się z nowoczesnością, a tętniące życiem ulice przeplatają się z zielonymi przestrzeniami. Każdego roku przyciąga miliony turystów. Imponujące zabytki, awangardowa sztukę oraz dynamiczne życie nocne - stolica Niemiec zachwyca zarówno miłośników historii, jak i poszukiwaczy nowych trendów. To miasto, które nigdy nie zasypia i w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Przygotuj się z nami do krótkiej, ale intensywnej podróż, która przybliży Ci oblicze fascynującej metropolii, tuż za polską granicą. Zapewniamy, że będzie to niepowtarzalne przeżycie! Zobacz, jakie atrakcje Berlina warto zobaczyć i dlaczego przyda Ci się ubezpieczenie turystyczne. 

Berlin – co musisz wiedzieć?  

Stolica Niemiec – Berlin, jest położona około 80 kilometrów od granicy Polski, we wschodniej części kraju nad rzeką Szprewą i Hawelą, a jego okolica jest pełna lasów i jezior. Jest największym miastem oraz krajem związkowym Niemiec. Jego powierzchnia to prawie 900 km², a liczba mieszkańców wynosi około 4 miliony.

Daje mu Berlinowi miejsce w czołówce najludniejszych miast Unii Europejskiej. Podzielony jest na 12 okręgów administracyjnych, składających się z 97 dzielnic. Symbolem stolicy Niemiec, który widnieje na fladze i herbie miasta, jest czarny niedźwiedź.

Po II wojnie światowej aż do 1989 roku miasto zostało podzielone murem o długości 150 kilometrów, który aż do 1989 roku dzielił go na Berlin Wschodni (NRD) i Berlin Zachodni (RFN).  

Obecnie Berlin jest metropolią, gdzie siedziby mają wszystkie najważniejsze urzędy państwowe, a także centrum kulturalnym i przemysłowym kraju. Znajduje się tutaj prawie 200 muzeów, trzy opery, liczne teatry i kilka uniwersytetów. Miasto urzeka także licznymi zielonymi parkami w centrum i znanym na całym świecie zoo.

Berlin w pigułce

💰 Waluta i koszty
Obowiązującą walutą jest euro (EUR). Ceny są zbliżone do tych w innych europejskich stolicach – obiad w restauracji kosztuje około 12-20 euro, a bilet komunikacji miejskiej około 3 euro.
✈️ Transport
Berlin obsługują dwa międzynarodowe lotniska: Brandenburg (BER) i Tegel (TXL). Miasto ma doskonale rozwiniętą komunikację publiczną, w tym U-Bahn (metro), S-Bahn (szybka kolej miejska), tramwaje i autobusy. Popularne są również aplikacje do zamawiania przejazdów jak Uber czy FreeNow.
🌤 Klimat
Berlin leży w strefie klimatu umiarkowanego przejściowego. Lata są ciepłe, ale nie upalne, a zimy łagodne. Najwięcej turystów przyjeżdża od maja do września, dlatego kwiecień i październik to świetne miesiące na spokojniejsze zwiedzanie bez tłumów.
🔒 Bezpieczeństwo
Berlin to stosunkowo bezpieczne miasto, ale w turystycznych miejscach i na dużych stacjach metra warto uważać na kieszonkowców. Szczególną czujność należy zachować w zatłoczonych rejonach centrum i niektórych dzielnicach.
🗣 Język
Oficjalnym językiem jest niemiecki, ale Berlin to bardzo międzynarodowe miasto – bez problemu porozumiesz się po angielsku w większości miejsc.

Ile dni na city brak w Berlinie zaplanować?

Berlin to miasto historii, kultury i sztuki. 2-3 wystarczą, aby odwiedzić najważniejsze atrakcje i poczuć klimat niemieckiej stolicy. Jeśli dysponujesz większą ilością czasu, możesz dokładniej poznać poszczególne dzielnice lub wybrać się na wycieczki w okolice, np. do Poczdamu czy nad jeziora Wannsee.

Weekend w Berlinie – co zobaczyć?

W ciągu krótkiego pobytu koniecznie odwiedź kultowe miejsca. To m.in. Brama Brandenburska (prawdziwy symbol Berlina!), East Side Gallery (najdłuższy zachowany fragment Muru Berlińskiego) oraz okolice Alexanderplatz z charakterystyczną Wieżą Telewizyjną. W planie krótszej wycieczki zmieszczą się też m.in. Wyspa Muzeów oraz wizyta w Reichstagu (niemieckim parlamencie).

Dłuższy pobyt – czas na odkrycie prawdziwego ducha miasta

Planując dłużą wycieczkę, która potrwa np. 4-5 dni, możesz lepiej poznać charakter Berlina. Warto odwiedzić artystyczne dzielnice w zachodniej części miasta (Charlottenburg czy Schöneberg), imponujący pałac Charlottenburg oraz poświęcić czas na eksplorację alternatywnej sceny kulturalnej i kulinarnej. Możesz też zaplanować wycieczkę do pałaców w Poczdamie czy relaks nad berlińskimi jeziorami.

Klasyczny citybreak na weekend pozwoli poznać najważniejsze atrakcje. W Berlinie nie można się jednak nudzić, więc dłuższa wyprawa również na pewno okaże się udana. Wszystko zależy od tego, czy interesuje Cię intensywne zwiedzanie, czy też wolisz na spokojnie zagłębić się w wielokulturową atmosferę miasta.

Dzień 1 w Berlinie – co zobaczyć? Plan zwiedzania

Pierwszy dzień w Berlinie warto spędzić, zwiedzając najbardziej znane atrakcje – zarówno te historyczne, jak i związane ze współczesnym życiem miasta. Przygotowaliśmy szczegółowy plan, dzięki któremu zaplanowanie berlińskiego city break'a będzie znacznie łatwiejsze.

9:00 – śniadanie i spacer w okolicach Alexanderplatz. Rozpocznij dzień w jednej z licznych kawiarni położonych przy największym placu w Niemczech oraz najważniejszym z węzłów komunikacyjnych Berlina. Przez berlińczyków plac pieszczotliwie nazywany jest 'Alex'. To tutaj mieszkańcy spotykają się i spędzają czas wolny. W jego centrum znajduje się zabytkowy Zegar Urania pokazujący 24 strefy czasowe, a obok niego zobaczymy Fontannę Przyjaźni. Godne polecenia miejsce na śniadanie to np. Einstein Kaffee (Alexanderpl. 3)

10:30 – Wieża Telewizyjna (Fernsehturm). Obok Alexanderplatz wznosi się licząca 368 metrów wieża telewizyjna Berliner Fernsehturm – najwyższy budynek w Niemczech, który widoczny jest z każdego punktu Berlina. Zbudowana w 1969 roku. W zamyśle jej budowniczych miała być symbolem postępu i nowoczesności Berlina Wschodniego. Obecnie przyciąga osoby, które z tarasu widokowego na wysokości 200 metrów chcą zobaczyć panoramę.

11:30 – Katedra Berlińska (Berliner Dom). Ten najważniejszy kościół w mieście uważany jest za jeden z najbardziej okazałych i najładniejszych budynków w Berlinie. Jej wnętrze robi ogromne wrażenie. Wyróżnia się charakterystyczną, ogromną 85-metrową kopułą i wyraźnie zauważalnymi akcentami w stylu włoskiego renesansu. Dlatego – chyba słusznie – porównywana jest często z rzymską Bazyliką św. Piotra. W jej podziemiach znajduje się prawie 100 krypt członków rodu Hohenzollernów.

13:00 – lunch i Wyspa Muzeów. Przerwa na lunch w okolicy jednego z najważniejszych muzealnych kompleksów na świecie – został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Do jego najciekawszych części należą Muzeum Pergamońskie, Muzeum im. Bodego, Stare i Nowe Muzeum oraz Stara Galeria Narodowa, w której można podziwiać liczne dzieła sztuki i rzeźby. Na lunch warto zatrzymać się np. w klimatycznej Hackesche Höfe Café (Rosenthaler Str. 40).

16:00 – Brama Brandenburska. Najbardziej rozpoznawalny zabytek Berlina, który najczęściej umieszczany jest na pocztówkach. Umiejscowiona na Placu Paryskim. Ma wysokość 26 metrów i jest wsparta na 6 kolumnach, a jej szczyt zdobi zaprzężona w cztery konie kwadryga, którą powodzi uskrzydlona bogini zwycięstwa. Na przestrzeni lat stała się symbolem pokoju.

Brama Brandenburska, Berlin

16:30 – Reichstag. Charakterystyczny neorenesansowy budynek w centrum miasta i siedziba niemieckiego Bundestagu. Nie oszczędziły go zniszczenia wojenne, ale po odrestaurowaniu w połowie XX wieku odzyskał świetność. Od 1999 roku stał się głównym gmachem parlamentu i jednocześnie jednym z ważniejszych zabytków Berlina.

18:30 – Tiergarten. Chwila wytchnienia w największym parku miejskim w stolicy. Zajmuje obszar ponad 200 hektarów. Z tego powodu traktuje się go jako zielone płuca Berlina. Na turystów czekają tutaj zarówno atrakcje historyczne, jak i architektoniczne, takie jak: pomnik Żołnierzy Radzieckich, Dom Kultur Świata, Kancelaria Prezydenta Niemiec czy XVIII-wieczny pałac Bellevue. Na terenie parku znajduje się również słynny ogród zoologiczny. 

20:00 – kolacja w centrum. Na kolację warto zatrzymać się m.in. w Sphere Restaurant w Wieży Telewizyjnej – z niepowtarzalnym panoramicznym widokiem (Panorama­straße 1A).

Dzień 2 w Berlinie – co zobaczyć? Plan zwiedzania

Drugi dzień zwiedzania warto poświęcić na odkrywanie nie tylko historycznej, ale też artystycznej strony miasta. Berlin nie bez przyczyny uchodzi za mekkę alternatywnych środowisk.

8:30 – Śniadanie. Rozpocznij dzień w modnej kawiarni Chipps am Gendarmenmarkt (Markgrafenstraße 35). Serwuje ona klasyczne niemieckie śniadania, jak i międzynarodowe propozycje.

9:30 – Mitte – Checkpoint Charlie i okolice. Mitte to dzielnica, przez którą przechodziła granica między Berlinem Wschodnim i Zachodnim. Obecnie przypomina o tym symboliczna budka strażników, w miejscu w którym znajdowało się najsłynniejsze przejście graniczne – Checkpoint Charlie. W dzielnicy Mitte znajduje się Muzeum Muru Berlińskiego, które także, dysponując czasem, warto odwiedzić.

11:00 – Plac Poczdamski. Centrum handlowe i kulturalne miasta. To tutaj znajduje się najdłuższy pozostawiony fragment muru berlińskiego. Plac Poczdamski jest popularnym i najbardziej ruchliwym placem stolicy, który po odbudowie po wojnie zachwyca nowoczesną architekturą (np. kompleks budynków Sony Center). Znajdziemy tam liczne atrakcje Berlina – szklane wieżowce z siedzibami światowych koncernów, kawiarnie, restauracje i centra handlowe.

Plac Poczdamski

12:00 – East Side Gallery. Czas poznać artystyczną stronę miasta. W East Side Gallery na ponad kilometrowym fragmencie oryginalnego Muru Berlińskiego znajdują się liczne rysunki i hasła, o przesłaniu zarówno artystycznym jak i politycznym – wykonane przez artystów z całego świata. Z centrum bez trudu dojedziesz tu metrem (U2).

13.30 – przerwa na lunch lub kawę. Zatrzymaj się na chwilę np. w eleganckiej restauracji Pirates Berlin (Mühlenstraße 78-80). Po tym krótkim odpoczynku przejdź się spacerem wzdłuż Revaler Straße.

15:30 – RAW-Gelände. To ciekawy kompleks poprzemysłowy – dawny teren kolejowy – przekształcony w alternatywne centrum kultury. Możesz podziwiać tam streetart, ale też odwiedzić jeden z barów lub klubów. To popularne miejsce spotkań młodych berlińczyków.

17:00 – Friedrichshain. Alternatywne oblicze Berlina. Dzielnica słynie z architektury socrealistycznej przy Karl-Marx-Allee, kawiarni i barów, klimatycznych sklepów vintage i oczywiście – streetartu.

18.30 – kolacja przy Boxhagener Platz. Na kolację zostań w sercu dzielnicy Berlina Friedrichshain. Warto odwiedzić np. restaurację 1990 Vegan Living (Krossener Str. 19). Po kolacji możesz wrócić do centrum np. metrem (ok. 15 minut) lub pieszo (ok. 50 minut).

Dzień 3 w Berlinie – co zobaczyć? Plan zwiedzania

Trzeci dzień warto poświęcić na zachodnią część niemieckiej stolicy, która – choć nie w ścisłym centrum – zachwyca swoją elegancką, ale też artystyczną atmosferą.

9:00 – śniadanie w Schwarzes Cafe (Kantstraße 148). Na dobry początek dnia – śniadanie w kawiarni, sercu Charlottenburgu. Z centrum dojedziesz tu np. metrem (U2, ok. 12 minut).

10:00 – Pałac Charlottenburg. Największa zachowana rezydencja królewska w Berlinie. To barokowy pałac, który zbudowano pod koniec XVII w. jako letnią rezydencję królowej Zofii Charlotty. Na dokładne zwiedzanie obiektu warto poświęcić ok. 3 godziny.

13:00 – lunch na Kurfürstendamm. Przerwa na lunch lub kawę w KaDeWe (Kaufhaus des Westens) – najsłynniejszym domu towarowym w Berlinie. Z pałacu dostaniesz się tu autobusem miejskim M45 (ok. 10 minut).

14:00 – Spacer po Kurfürstendamm. Urządź sobie spacer najsłynniejszą aleją handlową zachodniego Berlina, podziwiając historyczne kamienice, butiki światowych marek i kameralne galerie sztuki. Warto odwiedzić też Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma – świątynię ewangelicką.

15:30 – C/O Berlin. Centrum fotografii w historycznym budynku Amerika Haus. To jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie zachodniego Berlina. Znajdują się tam wystawy światowej klasy fotografów.

17:30 – Savignyplatz. Przejdź się klimatycznym placem z licznymi księgarniami, kawiarniami w secesyjnych kamienicach oraz sklepami.

Savignyplatz, Berlin

19:00 – Kolacja w Paris Bar. Zakończ dzień w legendarnej restauracji przy Kantstraße 152. To kultowe miejsce odwiedzane przez artystów i celebrytów, które ma swój specyficzny klimat. Powrót do centrum metrem (U2) zajmie ok. 20 minut.

Co zjeść w Berlinie ?

Berlin zapewnia całą gamę kulinarnych doznań. To znacznie więcej niż kebaby, z których w ostatnich latach słynie miasto. Niemal każda dzielnica oferuje szeroki wybór ciekawej gastronomii – od klasyki po alternatywne propozycje wegańskie lub wegetariańskie.

Currywurst

Berliński streetfoodowy klasyk. To nic innego jak grillowana kiełbaska wieprzowa w sosie curry. Podawana jest zazwyczaj z frytkami lub bułką. Znajdziesz ją niemal w każdym zakątku miasta.

Königsberger Klopse

Tradycyjne klopsiki w białym sosie kaparowym. Przygotowywane są mielonej cielęciny lub wieprzowiny, z dodatkiem anchois i kaparów. Serwuje się je zwykle z gotowanymi ziemniakami.

Eisbein

Klasyczna golonka wieprzowa – peklowana i gotowana. Podaje się ją z kiszoną kapustą i puree ziemniaczanym.

Berliner Döner

Choć nie jest regionalnym daniem niemieckim, wspomniany już kebab w bułce stał się wręcz wizytówką Berlina. Miasto słynie z najlepszych dönerów w Europie – z charakterystycznymi sosami i świeżymi warzywami.

Veganes Döner

Berlin jest też europejską stolicą wegańskiego kebabu. To wariacja na temat tureckiego klasyka, gdzie mięso zastępuje seitan, tempeh lub grillowane warzywa. Podawany jest w chrupiącej bułce z hummusem, grillowanymi warzywami i charakterystycznymi sosami.

Berliner Pfannkuchen

Na deser warto spróbować tradycyjnych berlińskich pączków z marmoladą różaną, posypanych cukrem pudrem. Są lżejsze od klasycznych i mają charakterystyczny jasny pasek w środku.

berlińskie pączki Berliner Pfannkuchen

Gdzie spróbować najlepszej kuchni?

  • Zur Letzten Instanz – najstarsza restauracja w Berlinie, która serwuje tradycyjne dania w historycznych wnętrzach(Waisenstraße 14-16).

  • Lokal – nowoczesna interpretacja klasycznej kuchni berlińskiej (Linienstraße 160).

  • Mustafas Gemüse Kebap – kultowy punkt z najsłynniejszym dönerem w mieście (Mehringdamm 32). Do budki ustawiają się długie kolejki, ale ci, którzy wytrwali, zapewniają, że warto!

Warto wiedzieć

Berlin słynie również z lokalnego piwa rzemieślniczego. Warto spróbować wyrobów tamtejszych browarów, takich jak Berliner Weisse lub Berliner Kindl.

Jak dojechać do Berlina?

Berlin leży stosunkowo blisko Polski, a zatem opcji dojazdu jest co najmniej kilka. Możesz wybrać lot samolotem, podróż pociągiem, przejazd autobusem lub własnym autem. Decyzja zależy od Twojego budżetu, a także czasu, jaki możesz przeznaczyć na podróż.

Samolotem – szybko

Szybkim sposobem dotarcia do Berlina – zwłaszcza dla mieszkańców południowo-zachodniej części Polski – jest samolot. Z racji stosunkowej bliskości geograficznej siatka połączeń jest niestety ograniczona.

  • Lotniska: Międzynarodowy Port Lotniczy Berlin-Brandenburg (BER) obecnie obsługuje bezpośrednie połączenie z Polski – z Warszawy.
  • Czas lotu: czas bezpośredniego lotu z Polski do Berlina wynosi ok. 1 godziny i 20 minut.
  • Linie lotnicze: Do Berlina z Warszawy latają linie lotnicze LOT. Kupując bilet z dużym wyprzedzeniem, jak również śledząc promocje, można trafić na naprawdę korzystne cenowo okazje.
  • Transport z lotniska: z lotniska do centrum możesz dojechać pociągiem (Linie S-Bahn S9 i S45), środkami komunikacji miejskiej (linie autobusowe X7 i X71 łączą lotnisko z stacjami metra, skąd można kontynuować podróż do centrum) oraz taksówką. W zależności od wyboru środka transportu podróż potrwa od ok. 30 minut do godziny.

Samochodem – elastycznie

Podróż autem może być świetnym wyborem, zwłaszcza jeśli chcesz po drodze odwiedzić jeszcze inne miejsca. Droga do niemieckiej stoicy prowadzi przez dobrze rozwiniętą sieć autostrad.

  • Czas podróży: Z Warszawy do Berlina jedzie się około 6 godzin (ok. 570 km). Z Poznania trasa potrwa zaledwie 3 godziny (ok. 280 km).
  • Drogi: Niemieckie autostrady są bezpłatne dla samochodów osobowych. Są też bardzo dobrej jakości.
  • Koszty: Podstawowym kosztem będzie paliwo, a także – w zależności od miejsca startu – ewentualne opłaty za autostrady w Polsce.

Pociągiem – wygodnie

Podróż koleją to świetne rozwiązanie dla osób, które cenią wygodę i możliwość relaksu w trasie.

  • Trasa: Między Polską a Berlinem kursują liczne pociągi bezpośrednie, m.in. z Warszawy, Poznania, Wrocławia czy Krakowa.
  • Czas podróży: Pociąg ekspresowy z Warszawy do Berlina jedzie około 6 godzin, a z Poznania nieco ponad 2,5 godziny.
  • Koszty: Ceny biletów mogą być atrakcyjne, szczególnie przy wcześniejszej rezerwacji lub skorzystaniu z promocji. Średnia cena za pociąg z Warszawy przy zakupie z miesięcznym wyprzedzeniem to ok. 150 zł, a z Poznania – ok. 105 zł (II klasa).

Autobusem – budżetowo

Autobusy dalekobieżne to opcja dla podróżnych, którzy poszukują oszczędności. Ich plusem jest nie tylko cena, ale też fakt, że są dostępne z wielu polskich miast.

  • Czas podróży: Przejazd autobusem z Warszawy do Berlina trwa ok. 8 godzin. Z Wrocławia będzie to ok. 4-5 godziny, z Poznania – ok. 3,5-4,5 godziny.
  • Firmy przewozowe: Połączenia oferują m.in. przewoźnicy FlixBus i Sindbad.
  • Koszty: Bilet w promocji można kupić za kilkanaście-kilkadziesiąt złotych.

Podróż samolotem to bez wątpienia najszybsza opcja, podczas gdy własny samochód daje większą swobodę i możliwość eksplorowania okolicznych miast. Autobus pozwoli zaoszczędzić, a pociąg to komfortowa alternatywa dla miłośników kolei. Niezależnie od wybranego środka transportu, Berlin to miasto warte odwiedzenia.

Noclegi w Berlinie – ile kosztują?

W Berlinie możesz wybierać spośród wielu różnych opcji zakwaterowania – przekonasz się o tym, gdy tylko wpiszesz w wyszukiwarkę frazę "hotel Berlin". Zaspokoją one potrzeby zarówno oszczędnych backpackerów, jak i wymagających turystów. Ceny noclegów różnią się w zależności od standardu, dzielnicy oraz sezonu. Poniżej przegląd orientacyjnych kosztów.

Berlin - panorama

Hostele i budżetowe noclegi

W Berlinie działa wiele hosteli dla turystów, którzy dysponują mocno ograniczonym budżetem. Łóżko w pokoju wieloosobowym można znaleźć już od około 80-100 zł za noc. Popularne są szczególnie hostele w dzielnicy Friedrichshain-Kreuzberg.

Hotele 3-gwiazdkowe

Za pokój w hotelu 3-gwiazdkowym trzeba zapłacić od około 250 do 400 zł za noc. Ceny wzrastają podczas berlińskich targów i festiwali.

Hotele 4-gwiazdkowe

Nocleg w hotelu 4-gwiazdkowym to wydatek ok. 400-600 zł za noc. W popularnych lokalizacjach, jak Mitte czy Charlottenburg, ceny mogą przekraczać nawet 700 zł.

Hotele 5-gwiazdkowe

Zakwaterowanie w hotelach 5-gwiazdkowych kosztuje od 600 do 1000 zł za noc. Wiele z nich znajduje w prestiżowych lokalizacjach przy Kudammie czy Unter den Linden.

Apartamenty i mieszkania na wynajem

Platformy rezerwacyjne proponują szeroki wybór prywatnych mieszkań. Ceny całych apartamentów rozpoczynają się od ok. 300 zł za nocw zależności od standardu, wielkości i lokalizacji.

Co wpływa na ceny noclegów w Berlinie?

  • Dzielnica: najdroższe są noclegi w centralnych dzielnicach jak Mitte, Prenzlauer Berg czy w dzielnicy Charlottenburg. Tańsze opcje znajdziemy w lokalizacjach takich Neukölln czy Wedding.

  • Okres pobytu: ceny rosną podczas wydarzeń takich jak Berlinale, IFA, jak również w wakacje. Co do zasady najtaniej jest w styczniu i lutym.

  • Standard obiektu: dodatkowe udogodnienia jak siłownia, basen, sauna czy restauracja przekładają się na wyższe ceny.

  • Strategia rezerwacji: rezerwacja z dużym, kilkutygodniowym wyprzedzeniem pomoże zaoszczędzić.

  • Źródła rezerwacji: warto porównywać ceny na różnych platformach rezerwacyjnych, a także bezpośrednio na stronach obiektów.

  • Alternatywne lokalizacje: zakwaterowanie w spokojniejszych dzielnicach mieszkalnych może gwarantować lepszy stosunek jakości do ceny, jednak trzeba się wówczas liczyć koniecznością dojazdu do największych atrakcji.


Uwaga!

Ceny noclegów mogą ulegać znaczącym zmianom w zależności m.in. od pory roku czy warunków rynkowych. Zawsze sprawdzaj aktualne oferty przed dokonaniem rezerwacji.

Praktyczne wskazówki na city break w Berlinie

Berlin to rozległe i różnorodne miasto, które początkowo może odrobinę przytłaczać. Poniżej kilka wskazówek, które pomogą Ci efektywnie zwiedzić niemiecką stolicę.

  • Transport w mieście

- Komunikacja miejska. Metro, autobusy i tramwaje – to niedrogi i stosunkowo wygodny sposób przemieszczania się. Bilet dzienny kosztuje ok. 9 Euro i pozwala na nieograniczoną liczbę przejazdów wszystkimi środkami transportu. Działa 24/7.

- Aplikacje transportowe: Oprócz tradycyjnych taksówek, popularne są aplikacje jak Uber czy Bolt. W Berlinie prężnie działa także aplikacja NextBike, która pozwala wypożyczyć rower miejski.

- Pieszo. Wiele atrakcji znajduje się w ścisłym centrum, a pokonanie tych niewielkich odległości zajmuje od kilku do maksymalnie ok. 40 minut.

  • Gotówka i płatności. Płatności kartą są akceptowane w wielu miejscach, ale zdecydowanie warto mieć ze sobą gotówkę. Wiele mniejszych lokali, szczególnie barów i kebabów, nie przyjmuje kart.
  • Język. W Berlinie bez problemu porozumiesz się po angielsku. Podstawowe zwroty jak w j. niemieckim – danke (dziękuję) czy Bitte (proszę) zawsze będą mile widziane.
  • Godziny otwarcia. Większość muzeów jest zamknięta w poniedziałki. Sklepy są zamknięte w niedziele (poza kilkoma wyjątkami, np. na dworcach). Restauracje często działają do późnych godzin nocnych.
  • Bezpieczeństwo. Berlin jest stosunkowo bezpiecznym miastem, ale bądź ostrożny w zatłoczonych miejscach, jak np. Alexanderplatz. Za niebezpieczne uchodzą okolice parku Görlitzer i część Neukölln.
  • Pamiątki i zakupy. Charakterystyczne pamiątki kupisz na targu przy East Side Gallery lub w okolicach Hackescher Markt. Wielu Polaków w Berlinie decyduje się też na bardziej luksusowe zakupy – dostępne są tam butiki światowych marek, które nie dotarły jeszcze do Polski.
  • Lokalny savoir-vivre. Niemcy cenią punktualność, przestrzeganie zasad i prostą, zwięzłą komunikację. Zawsze przechodź na zielonym świetle (nawet w nocy!). W miejscach publicznych zachowaj ciszę – głośne rozmowy przez telefon w transporcie publicznym są źle odbierane.

Na co uważać w Berlinie?

Berlin, jak każda europejska metropolia, mierzy się ze swoimi problemami. Dla bezpieczeństwa na kilka kwestii warto zwrócić szczególną uwagę, a kilku innych – warto być świadomym.

Berlin z lotu ptaka

Kradzieże kieszonkowe. Na głównych stacjach jak Alexanderplatz, Hauptbahnhof czy Warschauer Straße grasują kieszonkowcy.

  • Trzymaj wartościowe rzeczy w wewnętrznych kieszeniach.

  • Nie zostawiaj bagażu bez nadzoru – nawet na chwilę.

  • Uważaj w tłumach i podczas wsiadania do metra.

Zagrożenie terrorystyczne. Na terenie Niemiec dochodzi do ataków o charakterze terrorystycznym.

Wypowiedź eksperta

Polskie MSZ radzi, aby w związku z tym zachowywać ostrożność w miejscach, które mogą być potencjalnymi celami zamachowców, jak m.in. koncerty, lotniska, dworce kolejowe, metro, centra handlowe.

Niebezpieczne dzielnice. Za dzielnice, w które nie warto się zapuszczać, uchodzą rewiry Görlitzer Park w Kreuzbergu (znany z handlu narkotykami), okolice Kottbusser Tor i niektóre części Neukölln, zwłaszcza wzdłuż Sonnenallee.

Oszustwa w miejscach turystycznych. Nie daj się nabrać naciągaczom, którzy próbują sprzedawać turystom rzekome fragmenty Muru Berlińskiego. W ostatnim czasie berlińczycy zgłaszają też wiele przypadków oszustw osób posługujących się podrobionymi identyfikatorami organizacji charytatywnych. Najlepiej stanowczo odmawiać i nie wdawać się w dyskusje.

Kontrole w transporcie publicznym. Są częste i surowe. Kara za jazdę bez ważnego biletu to minimum 60 euro. Bilet należy zachować do końca podróży, bo kontrolerzy mogą pojawić się w każdej chwili.

Trudna historia. Berlin ma wiele miejsc związanych z trudną historią, które wymagają odpowiedniego zachowania. Przy Pomniku Pomordowanych Żydów Europy nie wypada robić selfie, a gesty i słowa związane z nazizmem są prawnie zabronione.

Zakaz palenia tytoniu. Berlin ma restrykcyjne przepisy dotyczące palenia – nie wolno palić na peronach metra, przystankach komunikacji miejskiej i w większości miejsc publicznych. Kary są wysokie, a mieszkańcy nie wahają się zwracać uwagi.

Uwaga!

Jeśli planujesz poruszać się samochodem po centrum metropolii, musisz mieć odpowiednią zieloną naklejkę ekologiczną. Bez niej można dostać wysoki mandat.

Zachowanie w komunikacji miejskiej. Obowiązuje nieformalny zakaz jedzenia produktów o intensywnym zapachu. Mieszkańcy potrafią ostro reagować na próby jedzenia kebaba czy innych aromatycznych potraw w metrze czy autobusie. Niemile widziane są też głośne rozmowy przez telefon.

Rowerzyści. Berlin jest miastem rowerów, co często zaskakuje turystów. Czerwone ścieżki rowerowe są święte – nie wolno po nich spacerować ani się zatrzymywać.

Jakie ubezpieczenie wybrać na city break do Berlina?  

Podobnie jak na terenie całej Unii Europejskiej, także w Niemczech, polscy obywatele w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego mają zagwarantowaną bezpłatną ochronę. Dotyczy ona publicznej opieki zdrowotnej.

Niestety w wielu przypadkach może okazać się, że sam EKUZ nie będzie wystarczający, ponieważ nie refunduje (lub pokrywa tylko w części) korzystanie z niektórych usług medycznych

  • wizyta u lekarza – obowiązkowa dopłata kwoty około 10 €, 

  • wykup leków na receptę jest refundowany tylko częściowo, 

  • wizyta u stomatologa w razie nagłego bólu zęba, to koszt od kilkudziesięciu euro, 

  • pobytu w szpitalu – obowiązkowa dopłata 10 €/dzień (dodatkowo zapłacimy także za np. pokój jednoosobowy), 

  • transport medyczny do Polski – pacjent pokrywa go w 100% (a może on wynieść nawet kilkanaście tysięcy euro). 

EKUZ w ogóle nie pokrywa też kosztów leczenia w prywatnych klinikach i przychodniach. Nie refunduje ponadto transportu medycznego z powrotem do Polski ani kosztów leczenia.

Warto wiedzieć

Koszt opieki zdrowotnej w Niemczech jest bardzo wysoki, jak również, że należy ona do jednej z najdroższych w Europie.

Dlatego bez ważnej EKUZ i ubezpieczenia turystycznego, w razie nagłej choroby czy wypadku, musimy się liczyć z dużymi wydatkami. Zwiedzając atrakcje Berlina zdecydowanie powinieneś mieć ze sobą ubezpieczenie turystyczne.

Co powinna zawierać polisa? Przede wszystkim elementy takie jak:

  • Koszty leczenia. Dzięki nim ubezpieczyciel pokryje wszystkie wydatki medyczne – od zwykłej wizyty u lekarza, poprzez badania, aż po pobyt w szpitalu. Ważne, aby suma gwarantowana KL wynosiła co najmniej 30 000 euro.

  • Koszty ratownictwa. Za sprawą kosztów ratownictwa ubezpieczyciel będzie mógł pokryć koszty akcji ratowniczych i poszukiwawczych.

  • NNW. NNWzapewnia wypłatę odszkodowania w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu.

  • OC w życiu prywatnym. Chroni przed kosztami szkód i krzywd wyrządzonych osobom trzecim.

  • Ubezpieczenie bagażu. Gwarantuje rekompensatę w przypadku kradzieży lub zniszczenia Twoich rzeczy. Bardzo przydaje się w zatłoczonych miastach!

  • Assistance zapewnia całodobowe wsparcie w nagłych sytuacjach w podróży.

Naszym okiem

Polisa turystyczna na wyjazd do Berlina może zawierać rozszerzenia dopasowane do Twoich potrzeb. W metropolii pełnej klubów i ogródków piwnych warto pomyśleć o ubezpieczeniu obejmującym zdarzenia po spożyciu alkoholu. Jeśli podczas pobytu planujesz aktywności sportowe, rozważ rozszerzenie także o pakiet dla osób aktywnych. Dodatki do polisy znacząco zwiększają bezpieczeństwo finansowe wyjazdu.
Magdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychMagdalena Kajzer, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Poniżej prezentujemy kilka przykładowych propozycji ubezpieczenia turystycznego na pobyt w Berlinie dla dwóch osób:

Ubezpieczenie turystyczne do Berlina
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
30 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
300 eur
25,00 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 3 000 eurCOVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
Uniqa
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
27,72 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 30 000 złCOVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
56,00 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złCOVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
Allianz
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
10 000 zł
63,00 zł
2 os. / 3 dni
Dodatkowo: NNW: 60 000 złOC: 1 000 000 złCOVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19
Ubezpieczenie turystyczne do Berlina
Europa Ubezpieczenia
25,00 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
30 000 eur
Ratownictwo
5 000 eur
Bagaż
300 eur
Dodatkowo: NNW: 3 000 eurCOVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
Uniqa
27,72 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
250 000 zł
Ratownictwo
250 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złCOVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
Generali
56,00 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złCOVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu
Allianz
63,00 zł 2 os. / 3 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
10 000 zł
Dodatkowo: NNW: 60 000 złOC: 1 000 000 złCOVID-19zdarzenia pod wpływem alkoholu COVID-19

Taką ochronę znajdziesz w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Warto poświęcić kilka minut, aby porównać oferty firm ubezpieczeniowych, wykupić wybraną polisę i podróżować bezpiecznie! Zajmie Ci to kilka minut, a weekend w Berlinie będzie znacznie bezpieczniejszy!

Co warto wiedzieć?

  1. Berlin to doskonały pomysł na city break o każdej porze roku.
  2. To miasto nazywane stolicą muzeów, ale można znaleźć tu również piękne place, zielone parki, luksusowe sklepy i popularne kluby muzyczne.
  3. Do Berlina można dostać się pociągiem, autobusem, samochodem, jak i samolotem – pociągi i autokary to opcje budżetowe.
  4. W Niemczech jest honorowana karta EKUZ, ale nie gwarantuje ona pełnej ochrony.
  5. Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo, przed wyjazdem koniecznie zaopatrz się w polisę turystyczną, która zawiera co najmniej koszty leczenia i ratownictwa, NNW, OC w życiu prywatnym, Assistance i ochronę bagażu.

Najczęściej zadawane pytania

  1. Jak dojechać z Polski do Berlina?

    Do stolicy Niemiec możesz dostać się samochodem. PKP oferuje połączenia międzynarodowe z Warszawy, Poznania, Wrocławia i Gdańska. Podróż pociągiem z Polski do Berlina trwa zazwyczaj od 4 do 6 godzin, w zależności od tras i typu pociągu. Istnieje też wiele firm przewozowych oferujących połączenia autobusowe między polskimi miastami a Berlinem. Przykładowymi operatorami są Polski Bus, FlixBus, Eurolines i Sindbad. Jeśli preferujesz podróż samolotem, jest wiele bezpośrednich połączeń lotniczych z różnych miast w Polsce do Berlina. Loty trwają zazwyczaj od 1 do 2 godzin.

  2. Jakie dokumenty są potrzebne, by wjechać do Niemiec?

    Niemczy są członkiem Unii Europejskiej. By wjechać do tego kraju, wystarczy tylko dowód osobisty lub paszport. Z pewnością warto mieć EKUZ oraz polisę turystyczną.

  3. Czy ubezpieczenie turystyczne do Berlina jest obowiązkowe?

    Nie ma takiego obowiązku. EKUZ w Niemczech nie jest jednak wystarczający. Wiele usług jest współdzielonych przez pacjentów. Warto więc mieć polisę, które pokryje te nierefundowane koszty. Poza tym w ramach ubezpieczenia turystycznego można liczyć na odszkodowanie po wypadku, ochronę bagażu czy wsparcie informacyjne.

  4. Jakie jeszcze zabytki warto zobaczyć w Berlini?

    Planując zwiedzanie Berlina oprócz standardowych zabytków warto odwidzieć także Stare Muzeum. Warta zobaczenia jest również Katedra Francuska w Berlinie, Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, Muzeum Pergamońskie czy okolice Bramy Brandenburskiej.

  5. Gdzie najlepiej lecieć na city break?

    Na city brak warto wybierać miejsca stosunkowo blisko Polski, tak aby nie tracić czasu na długą podróż. Świetnie sprawdzą się miasta takie jak Berlin, Praga, Ryga, Wiedeń, Budapeszt czy Kopenhaga.

  6. Co warto zobaczyć w Berlinie w weekend?

    Miejsca, które musicie odwiedzić to m.in. Brama Brandenburska, Reichstag, Wyspa Muzeów, Mur Berliński, czy Alexanderplatz.