Znalezienie 50-metrowego mieszkania w dużym mieście za mniej niż 1000 zł miesięcznie graniczy z cudem, choć takie oferty zdarzają się zarówno w Krakowie, jak i w Kielcach czy Rzeszowie. W pozostałych miastach trzeba liczyć się z wydatkiem co najmniej 1500 zł za sam czynsz. Rekordową stawkę ma Warszawa.

50 metrów kwadratowych w polskich warunkach to metraż oznaczający średnie mieszkanie, a lokale o takiej powierzchni są dość popularne dla wynajmujących par, par z dzieckiem czy studentów.

W oparciu o ogłoszenia na portalu gethome.pl sprawdziliśmy ceny wynajmu mieszkań w 18 największych miastach Polski. Nie braliśmy pod uwagę standardu wykończenia, który wpływa na wysokość czynszu ani też opłat licznikowych. Tam, gdzie to możliwe, podajemy dodatkowo nazwy dzielnic, co również ma znaczenie w przypadku szukania mieszkania na wynajem.

800 zł w Rzeszowie i 2000 zł w Szczecinie to minimum

Ceny ofertowe mieszkań na wynajem są dość zróżnicowane, co widać po minimalnych stawkach. Tu o cenie decyduje właściciel, a nie deweloper. Oczywiście, znaczenie ma też standard wykończenia, którego jednak nie braliśmy pod uwagę.

Wspomniana rozbieżność dotyczy zarówno całego kraju (zaledwie 800 zł w Rzeszowie i aż 2000 zł w Szczecinie), jak i tego samego miasta – wynika z ofert portalu ogłoszeniowego gethome.pl z 27.04. 2021 r. Przy czym oba miasta należą do krajowych średniaków pod kątem mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego.
Poniżej 1000 zł miesięcznie można wynająć mieszkanie w Kielcach (880 zł) i Krakowie na Zwierzyńcu (900 zł), a już okrągły tysiąc wyniesie najniższy czynsz w Olsztynie, Toruniu i w Poznaniu na Jeżycach.

Powyżej tego progu jest Bydgoszcz (1100 zł) oraz Wrocław (na Nadodrzu), Częstochowa i Łódź (Bałuty) ze stawką 1200 zł za miesiąc. Co najmniej 1300 zł trzeba wydać w Sosnowcu, a w 4 miastach suma rośnie do 1500 zł. To Warszawa (Białołęka), Białystok, Gdynia (Grabówek) i Katowice (Zespół Dzielnic Północnych). Praktycznie tyle samo kosztuje minimalny czynsz za 50-metrowe mieszkanie w Gdańsku w dzielnicy Chełm (1550 zł).

Za co najmniej 1700 zł znajdziemy 50-metrowe mieszkanie na wynajem w Lublinie. Najdroższy spośród minimalnych stawek jest wspomniany Szczecin (2000 zł) w dzielnicy Zachód.

najtańsze mieszkanie na wynajem

Warszawa ze stawką 5890 zł bije wszystkich

Więcej logiki znajdziemy wśród ofert najdroższych. Tu już nie ma przypadku, a ceny ofertowe odpowiadają kolejności miast pod względem stawki za metr kwadratowy nowego czy używanego mieszkania.

I tak, w Warszawie na Starym Mokotowie za wynajem 50-metrowego mieszkania trzeba zapłacić nawet 5890 zł. Znacznie mniej, ale wciąż dużo kosztuje czynsz za wynajem w Krakowie w dzielnicy Zwierzyniec (4500 zł) i w Gdańsku na Śródmieściu (4000 zł).

Poza podium są Wrocław (Krzyki) i Łódź (Śródmieście) za 3500 zł, Poznań (Stare Miasto) za 3300 zł i dość nieoczekiwanie Toruń z ofertą za 3000 zł.
Najdroższe mieszkania 50 m2 z przedziału 2000-2999 zł mają Szczecin (dzielnica Zachód), Częstochowa, Gdynia (Redłowo), Lublin, Katowice (Zespół Dzielnic Południowych), Rzeszów, Kielce i Olsztyn.

W pozostałych miastach najdroższe mieszkania 50-metrowe to wydatek umiarkowany, ale adekwatny do niższych zarobków i kosztów życia. To 1900 zł w Białymstoku, 1750 zł w Sosnowcu i 1555 zł w Bydgoszczy.

najdroższe mieszkanie na wynajem

Ceny wynajmu spadają, ale tylko w najdroższych miastach

Patrząc na średnie ceny mieszkań w największych miastach rozstrzał nie jest już tak duży, jak w pojedynczych ofertach. To góra 200 zł między 2020 i 2021 r. – wynika z raportów Expander i rentier.io. O tyle potaniał wynajem mieszkania 50-metrowego w Warszawie. 150 zł mniej chcieli wynajmujący w Krakowie i 142 zł w Gdańsku.

W sumie w 10 miastach średnie ceny najmu spadły, w 1 pozostały bez zmian, a w 4 wzrosły. Najwięcej podrożał wynajem w Lublinie (średnio 99 zł), nieco mniej w Białymstoku (50 zł), a praktycznie bez zmian w Bydgoszczy i łodzi (6 i 3 zł).

Trudno jednoznacznie wskazać przyczynę spadku cen wynajmu mieszkań w okresie pandemii koronawirusa, ale faktem jest, że największe spadki dotyczą tych miast, które są najdroższe na rynku nieruchomości. To może oznaczać osiągniecie górnego pułapu cenowego w tych lokalizacjach

- podsumowuje wyniki Leszek Drozdalski, ekspert Rankomat.

różnice w cenach mieszkań na wynajem

Jak ubezpieczyć mieszkanie na wynajem?

Bez względu na stawkę za wynajem mieszkania, taki lokal warto ubezpieczyć. Wynajmujący może zabezpieczyć się kaucją, która jednak w przypadku zalania czy pożaru na wiele się nie zda. Polisa będzie droższa w przypadku mieszkań wartych więcej, ale to i tak wydatek rzędu miesięcznych opłat za liczniki. Przy czym polisa mieszkaniowa jest ważna przez 12 miesięcy. 

W naszej symulacji sprawdziliśmy, ile kosztowałoby ubezpieczenie mieszkania 50 m2 wartego 500 000 zł. Lokalizacja mieszkania nie ma tu większego znaczenia. Liczy się przede wszystkim wartość nieruchomości i zakres ochrony. Dla wynajmującego wystarczy sama podstawa, czyli ochrona murów i stałych elementów (chyba że udostępnia najemcom własne wyposażenie, to wtedy również warto chronić ruchomości.

Najtańsza polisa dla wynajmującego 50-metrowe mieszkanie to zaledwie 185 zł rocznie – wynika z kalkulacji Rankomat. Stawka rośnie w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego i dodatkowego zakresu, jak powódź, OC w życiu prywatnym czy Pakiet medyczny.

Ubezpieczenie mieszkania 50 m2 dla wynajmującego

TUDodatkowo w zakresie

Składka

Proama

Wandalizm
Home Assistance

185 zł
Generali

Wandalizm
Home Assistance
Pakiet medyczny

225 zł
Mtu24.pl

OC w życiu prywatnym 50 000 zł
powódź

210 zł

Link4

Wandalizm
Home Assistance
OC w życiu prywatnym 75 000 zł

250 zł

Inter Polska

Wandalizm
Home Assistance
OC w życiu prywatnym 50 000 zł

355 zł

Na podstawie rankomat.pl 06.05.2021 r.

Czy najemca też potrzebuje ubezpieczenia?

Polisa mieszkaniowa przyda się też drugiej stronie umowy wynajmu. Tu jednak warto wykupić tylko niektóre ryzyka. Na pewno ochronę wyposażenia od zdarzeń losowych i kradzieży, a także OC w życiu prywatnym na wypadek zalania sąsiada z dołu czy wyrządzenia innej nieumyślnej szkody.

Ubezpieczenie dla najemcy to wydatek za mniej niż 200 zł rocznie. Czasem tańsza oferta w porównywarce zawiera lepsze warunki dla danego ryzyka. Tak jest w przypadku odpowiedzialności cywilnej z sumą ubezpieczenia 60 000 zł w Proama, podczas gdy pozostałe polisy gwarantują pokrycie szkód do 50 000 zł.

Ubezpieczenie mieszkania 50 m2 dla najemcy

TUDodatkowo w zakresie

Składka

Proama

Wandalizm
OC w życiu prywatnym 60 000 zł

198 zł
Generali

Wandalizm
Home Assistance
Pakiet medyczny
OC w życiu prywatnym 50 000 zł

217 zł
Mtu24.pl

OC w życiu prywatnym 50 000 zł
powódź
wandalizm

187 zł

Link4

Wandalizm
Home Assistance
OC w życiu prywatnym 50 000 zł

212 zł

Inter Polska

Wandalizm
Home Assistance
OC w życiu prywatnym 50 000 zł

283 zł

Na podstawie rankomat.pl 06.05.2021 r.

Źródła:
https://www.gethome.pl/
https://www.expander.pl/raport-expandera-i-rentier-io-najem-mieszkan-ii-kw-2020/
https://www.expander.pl/raport-expandera-i-rentier-io-najem-mieszkan-i-kw-2021/

Ważne informacje

1. W dużych miastach stawki czynszu za wynajem mieszkania wahają się od kilkuset do ponad 5000 zł miesięcznie

2. Najdroższa jest Warszawa (5890 zł), ale także w drogim Krakowie można znaleźć oferty w okazyjnej cenie (900 zł)

3. Cena za wynajem wynika z lokalizacji mieszkania w danym mieście i standardu wykończenia

4. Wysokość ubezpieczenia w mieszkaniu na wynajem zależy m.in. od tego, kto wykupuje taką polisę

FAQ najczęściej zadawane pytania o wynajem mieszkania

  1. Czy jako najemca muszę mieć polisę mieszkaniową?

    Nie jest to obowiązkiem, jednak w razie niektórych zdarzeń straty mogą dotyczyć tylko najemcy, np. kradzież. Wtedy wynajmujący może odmówić pomocy, mimo że do szkody doszło w jego mieszkaniu.
  2. Czy za wynajmowanie mieszkania osobom trzecim zapłacę podatek?

    Tak, jeśli wynajem generuje dochód dla wynajmującego. Osoby prywatne mają do wyboru dwa różne sposoby rozliczenia się z urzędem skarbowym. Możliwe jest rozliczenie wynajmu na zasadach ogólnych – 17 proc. do kwoty rocznego dochodu 85 528 zł i 32 proc. od nadwyżki ponad tę sumę. Albo jako ryczałt. Stawka ryczałtu wynosi 8,5% do przychodu w wysokości 100 tysięcy złotych oraz 12,5% od przychodu osiągniętego powyżej tego progu.
  3. Czy wynajem mieszkania to dobry sposób na inwestycję?

    To zależy od lokalizacji mieszkania i sposobu wynajmu. Dla wynajmującego bardziej komfortowym sposobem jest wynajem długoterminowy – bez konieczności sprzątania po krótkoterminowych lokatorach i doglądania stanu mienia. Do tego nie trzeba prowadzić działalności gospodarczej, a taka transakcja jest zwolniona z podatku VAT.