Łódź bezpieczniejsza, z tańszymi mieszkaniami i lepszą komunikacją. Warszawa za to bardziej zielona, z zarobkami i opieką medyczną na wyższym poziomie. Sprawdź, która z lokalizacji zwyciężyła w naszym zestawieniu i gdzie warto zamieszkać.

Pojedynek Miast to seria artykułów na Rankomat.pl, w której porównujemy ze sobą największe wybrane miasta Polski pod względem poziomu życia i ewentualnej przeprowadzki. Mamy na uwadze, że coraz więcej osób pracuje zdalnie i nie musi wiązać miejsca zatrudnienia z miejscem zamieszkania.

Pojedynkowe pary dobraliśmy według klucza: dystans do 200 kilometrów, podobna wielkość i rywalizacja o dominację w regionie. Zaczynamy od Łodzi i Warszawy, a w kolejnych pojedynkach sprawdzimy Poznań i Wrocław, Gdańsk i Gdynię, Bydgoszcz i Toruń czy Katowice i Kraków

Miasta oceniamy w 10 kluczowych dla mieszkańców kategoriach, bazując na konkretnych liczbach i statystykach:

 • jakość powietrza (wskaźnik PM2,5),
 • poczucie bezpieczeństwa (w ocenie mieszkańców),
 • opieka medyczna (poziom zadowolenia pacjentów),
 • ceny posiłków na mieście (w restauracjach),
 • komunikacja (ceny biletów jednorazowych i miesięcznych),
 • przedszkola (koszty miesięczne),
 • zarobki (wysokość miesięcznej pensji netto),
 • wynajem mieszkania (ceny najmu + opłaty stałe),
 • rynek nieruchomości (średnie ceny mieszkań),
 • zieleń miejska (odsetek terenów zielonych w mieście).

W artykule wykorzystaliśmy głównie dane liczbowe pochodzące ze strony numbeo.com, gdzie informacje pochodzą bezpośrednio od mieszkańców poszczególnych miejscowości. Bazowaliśmy też na raportach GUS czy danych ze strony szybko.pl.

W Warszawie oddycha się trochę lepiej niż w Łodzi

Jakość powietrza można badać na kilka sposobów, my wzięliśmy pod uwagę wskaźnik PM2,5. Pokazuje on stężenie cząsteczek o wielkości 2,5 mikrometra lub mniejszych, czyli tych najbardziej szkodliwych dla ludzkiego zdrowia. 

W całym 2019 roku wskaźnik PM2,5 dla przeważającej części Warszawy to zakres średni 18,1-20,4 – według statystyk Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Wynik Łodzi okazał się gorszy i mieścił w przedziale uznanym jako zły 20,5-25,4. Jeszcze gorszy wynik (powyżej 25,5) uzyskały podłódzkie miejscowości – Pabianice, Aleksandrów Łódzki i Zgierz. 

W obu przypadkach to mało z uwagi na skalę (powyżej 100 PM2,5 to stężenie niezdrowe dla osób wrażliwych), ale przypomnijmy, że wynik odnosi się do pełnego roku i w miesiącach zimowych jest znacznie wyższy. Najlepsze wskaźniki roczne PM2,5 są poniżej 3 i możemy spotkać je głównie w Skandynawii, a najgorsze przekraczają 44 – na starym kontynencie to głównie miasta z naszego regionu, czyli Europy Środkowo-Wschodniej.

Tak czy inaczej minimalne zwycięstwo w tej kategorii dla Warszawy. 

Roczna skala zanieczyszczenia powietrza (PM2,5)

Warszawa

Łódź

18,1 - 20,4

20,5 - 25,4

Tabela 1. Źródło: gios.gov.pl (stan na 2019 r.).

Co drugi łodzianin czuje się zagrożony, Warszawa raczej bezpieczna 

Użytkownicy portalu numbeo.com wyrazili swoje zdanie w kilkunastu podkategoriach, które składają się na ogólne poczucie bezpieczeństwa. Ocenili m. in. stopień zagrożenia kradzieżą mienia i auta, napadem, atakiem fizycznym czy napaścią na tle rasistowskim, etnicznym i religijnym. 

Ponad 73% użytkowników zadeklarowało, że w Warszawie czuje się bezpiecznie, podczas gdy w Łodzi wskaźnik ten sięga ledwie 57%. Wynik, jaki w tej kategorii osiągnęła stolica województwa łódzkiego jest co najmniej niepokojący. Warszawa z kolei nie ma się czego wstydzić. 

Poziom poczucia bezpieczeństwa mieszkańców na terenie miasta

Warszawa

Łódź

73%

57%

Tabela 2. Źródło: numbeo.com (stan na: 8.06.2021 r.).

W Warszawie leczą lepiej, niż w Łodzi

Na ogólną ocenę jakości opieki medycznej składa się szereg czynników, takich jak m. in. kompetencje personelu medycznego, czas oczekiwania na badania, koszty czy podejście do pacjenta.

Zarówno Warszawa, jak i Łódź uzyskały w tej kategorii umiarkowane wyniki (wg skali przyjętej przez numbeo.com). Nieco lepszą średnią ocen przyznano tej pierwszej – 59 %. Łódź oceniono natomiast na 52%. Punkt dla stolicy.

Poziom opieki medycznej - bez podziału na publiczną i prywatną

Warszawa

Łódź

59%

52%

Tabela 3. Źródło: numbeo.com (stan na: 8.06.2021 r.).

Na mieście taniej zjesz w Łodzi

Łatwo się domyślić, że ceny w warszawskich restauracjach są wyższe, niż w łódzkich. Zaskakująca jest natomiast różnica pomiędzy nimi. Za trzydaniowy obiad dla 2 osób w restauracji o średnim standardzie w stolicy zapłacimy aż 170 zł, podczas gdy w Łodzi koszt takiego posiłku to średnio 120 zł - wynika z danych numbeo.com. W tej kategorii zdecydowany plus dla łódzkich restauratorów.

Ceny posiłków na mieście
(trzydaniowy obiad dla 2 osób w średniej klasy restauracji)

Warszawa

Łódź

170 zł

120 zł

Tabela 4. Źródło: numbeo.com (stan na: 8.06.2021 r.).

Komunikacja miejsca w stolicy bardziej kosztowna

Komunikacja miejska jest wyraźnie tańsza w Łodzi, dotyczy to zarówno biletów jednorazowych (3 zł do 3,40 zł w Warszawie), jak i miesięcznych (140 zł do 180 zł). W tej kategorii zwycięża Łódź.

Ceny komunikacji publicznej - bilet jednorazowy i miesięczny

Warszawa

Łódź

Jednorazowy bilet (na 20 min na obie strefy)

3,40 zł

3 zł
Miesięczny bilet (imienny na obie strefy)

180 zł

140 zł

Tabela 5. Źródło: wtp.waw.pl, mpk.lodz.pl (stan na: 8.06.2021 r.).

Przedszkola dużo droższe w Warszawie

Od lat borykamy się w Polsce z problemem dostępności przedszkoli i wysokimi kosztami korzystania z ich usług. Jak pokazują liczby, w Warszawie jest z tym zdecydowanie gorzej, niż w Łodzi. Średni miesięczny koszt zapisania dziecka do przedszkola w stolicy to aż 1735 zł. W Łodzi za taką usługę płaci się o ponad 1000 zł mniej, konkretnie 728 zł. Zwycięstwo w tej kategorii nie podlega więc dyskusji. 

Miesięczna opłata w prywatnym przedszkolu – za 1 dziecko

Warszawa

Łódź

1735 zł

728 zł

Tabela 6. Źródło: numbeo.com (stan na: 8.06.2021 r.).

W stolicy zarabia się zdecydowanie lepiej

W kategorii „zarobki” bez zaskoczeń. Średnia miesięczna pensja w stolicy to 4 475,40 zł netto, podczas gdy w Łodzi jest to zaledwie 2 934,50 zł – według numbeo.com. Różnica prawie 1500 zł może robić wrażenie, ale dopiero po przeanalizowaniu pozostałych kategorii cenowych będzie można jednoznacznie orzec, gdzie żyje się lepiej pod względem ekonomicznym. Ale póki co przyznajemy punkt Warszawie.

Zarobki - średnia miesięczna pensja netto

Warszawa

Łódź

4475 zł

2934 zł

Tabela 6. Źródło: numbeo.com (stan na: 8.06.2021 r.).

Wynajem mieszkania zdecydowanie tańszy w Łodzi

Jeśli rozważamy przeprowadzkę do Łodzi bądź Warszawy, to z jakimi kosztami musimy się liczyć? W tej kategorii porównujemy ze sobą miesięczne ceny wynajmu lokum dla jednej osoby w pobliżu centrum i na obrzeżach. Zestawiamy ze sobą również stałe opłaty, jakie średnio płaci się w obu miastach, czyli prąd, ogrzewanie, zużycie wody i wywóz śmieci.

Koszt wynajmu kawalerki w centrum Warszawy to odpowiednio 3 180 zł (centrum) i 2 383 zł (obrzeża). W Łodzi ceny są zdecydowanie niższe: 1 903 i 1 530 zł. 

W przypadku stałych opłat za mieszkanie różnica jest nieco mniejsza (Warszawa 850 zł, Łódź 766 zł), ale tu również wygrywa stolica województwa łódzkiego, co daje jej niekwestionowane zwycięstwo w całej kategorii. 

Ceny wynajmu mieszkania - miesięczny czynsz i rachunki

Warszawa

Łódź

Miesięczny wynajem kawalerki w centrum

3180 zł

1945 zł
Miesięczny wynajem kawalerki poza centrum

2383 zł

1530 zł
Miesięczne opłaty dla mieszkania o powierzchni 85 mkw
(prąd, ogrzewanie, woda, śmieci)

850 zł

766 zł

Tabela 8. Źródło: numbeo.com (stan na: 8.06.2021 r.).

Na zakup mieszkania w Warszawie prawie dwa razy więcej niż w Łodzi

A co jeśli chcielibyśmy od razu kupić sobie mieszkanie w jednym z rywalizujących miast? Sprawdziliśmy, ile średnio kosztuje mkw. i jaka jest przeciętna wartość mieszkania w obu metropoliach.

Przeciętna wartość mieszkania w Łodzi wynosi 348 095 zł, a w Warszawie 625 000 zł. Tym samym średnia cena za metr kwadratowy w stolicy wynosi 11 703 zł. To prawie dwa razy więcej niż w Łodzi - tam średnia stawka to 6 502 zł.

Różnice są więc ogromne, a więc tej klasyfikacji zwycięzca jest oczywisty – punkt dla Łodzi.

Ceny mieszkań - średnie stawki ofertowe

Warszawa

Łódź

625 000 zł

348 095 zł

Tabela 9. Źródło: szybko.pl (stan na 8.06.2021 r.).

Stolica nieco bardziej zielona od Łodzi

Odsetek terenów zielonych ma duże znaczenie dla mieszkańców. Im więcej parków, lasów i skwerów na terenie miasta, tym więcej przestrzeni do uprawiania sportu, rekreacji, spacerów z psami czy zabaw z dziećmi. W zielonych miastach lżej się też oddycha. 

Łączny udział lasów i terenów zieleni urządzonej w Warszawie wynosi 21 proc., podczas gdy w Łodzi tylko 15 proc. - podaje GUS. W ostatniej z kategorii naszego rankingu zwycięża więc stolica.

Powierzchnia lasów i terenów zielonych na terenie miasta

Warszawa

Łódź

20%

15%

Tabela 10. Źródło: Bank Danych Lokalnych GUS (stan na 2020 r.).

Łódź czy Warszawa – które miasto jest lepsze do mieszkania?

W pierwszym Pojedynku Miast padł remis. Oba miasta zwyciężyły w 5 kategoriach. 

Warszawa okazała się lepsza pod względem: jakości powietrza, poczucia bezpieczeństwa, opieki medycznej, zarobków i zieleni miejskiej. 
Łódź uzyskała lepsze wyniki za: koszty wyżywienia, komunikacje, przedszkola, wynajem mieszkania i rynek nieruchomości.

Warszawa jest miastem unikalnym w skali Polski, bo ma zdecydowanie najwięcej mieszkańców, rekordową powierzchnię i ogromny potencjał ekonomiczny. Trudno się więc dziwić, że w kategoriach, w których kluczową rolę odgrywają ceny, okazuje się ona mniej atrakcyjna od Łodzi. Rekompensatą za to są zdecydowanie wyższe zarobki. Trochę zaskakujący jest mniejszy poziom smogu oraz większa powierzchnia terenów zielonych w stolicy – nie wszyscy spodziewaliby się takich wyników. Chociaż mogłoby się wydawać, że w konfrontacji z Warszawą Łódź stoi na z góry przegranej pozycji, w ostatecznym rozrachunku pojedynek zostaje nierozstrzygnięty 

– mówi Michał Ratajczak, ekspert Rankomat.

Pojedynek Miast: Łódź-Warszawa

KategoriaWarszawa

Łódź

Jakość powietrza+

Poczucie bezpieczeństwa

+

Opieka medyczna

+

Ceny posiłków na mieście

+

Komunikacja

+

Opłata za przedszkole

+

Zarobki miesięczne netto

+

Koszt wynajmu mieszkania

+

Ceny mieszkań

+

Zieleń miejska

+

Łącznie

WARSZAWA
lepsza do mieszkania w 5 kategriach
ŁÓDŹ
lepsza do mieszkania w 5 kategoriach

Łódź czy Warszawa – gdzie taniej ubezpieczysz mieszkanie?

W ramach uzupełnienia sprawdziliśmy, gdzie taniej można ubezpieczyć nieruchomość. Do tego celu sprawdziliśmy oferty różnych ubezpieczycieli dla mieszkania w obu miastach. I tak, w Warszawie za średnio 625 000 zł będzie to mieszkanie o powierzchni 53 m2 - według średniej stawki w II kw. 2021 r. na portalu adresowo.pl, która wynosi 11757 zł/m2. W Łodzi mieszkanie za 348 095 zł to z kolei 55 m2, a średnia stawka wynosi 6268 zł/m2.

Cena polisy mieszkaniowej będzie inna z uwagi na wartość mieszkania, ale też zakres ochrony i politykę cenową danego towarzystwa. Nie bez znaczenia może być również historia szkodowa (zalania, pożary, dewastacje itp.).

Dla mieszkania w Warszawie o wartości 625 000 zł roczne składki wynoszą od 300 zł aż do 1246 zł. Za polisę z wariantem All Risk (od wszystkich ryzyk) trzeba wydać co najmniej 500 zł za 12 miesięcy ochrony.

Ubezpieczenie mieszkania za 650 000 zł w Warszawie

Firma ubezpieczeniowaDodatkowo w zakresie

Roczna składka

Proama

wandalizm300 zł
Generali

wandalizm
home assistance
pakiet medyczny

328 zł

Link4

wandalizm
home assistance
OC w życiu prywatnym: 75 000 zł

475 zł
mtu.24.pl

wandalizm
powódź

542 zł
Generali

wandalizm
home assistance
pakiet medyczny
OC w życiu prywatnym: 200 000 zł
NNW psa i kota
All Risk

569 zł

Inter Polska

wandalizm
home assistance
OC w życiu prywatnym: 75 000 zł
All Risk

1246 zł

Kalkulacja z 12.07.2021 r. dla mieszkania 53 m2 w Warszawie (00-511), piętro środkowe, 3 lokatorów. Zakres ochrony: mury, stałe elementy i wyposażenie od zdarzeń losowych i kradzieży. Suma ubezpieczenia 75 000 zł (elementy stałe) i 50 000 (wyposażenie).

Dla mieszkania w Łodzi o wartości 348 000 zł każda ze składek w analogicznej ofercie jest o ok. 100 proc. niższa od tej dla mieszkania w Warszawie. Zakres cenowy wynosi od 211 zł do 515 zł. Za polisę z wariantem All Risk (od wszystkich ryzyk) wystarczy już 341 zł za 12 miesięcy ochrony.

Ubezpieczenie mieszkania za 348 000 zł w Łodzi

Firma ubezpieczeniowaDodatkowo w zakresie

Roczna składka

Proama

wandalizm211 zł
Generali

wandalizm
home assistance
pakiet medyczny

232 zł

Proama

wandalizm
home assistance
przedmioty szklane
All Risk

341 zł
Link4

wandalizm
home assistance
OC w życiu prywatnym: 75200 000 zł

350 zł

Inter Polska

wandalizm
home assistance
OC w życiu prywatnym: 100 000 zł
powódź

515 zł

Kalkulacja z 12.07.2021 r. dla mieszkania 55 m2 w Łodzi (90-006), piętro środkowe, 3 lokatorów. Zakres ochrony: mury, stałe elementy i wyposażenie od zdarzeń losowych i kradzieży. Suma ubezpieczenia 50 000 zł (elementy stałe) i 35 000 (wyposażenie).

Ważne informacje

1. Zarobki w Warszawie są średnio o 1500 zł wyższe, niż w Łodzi

2. Prawie 57% mieszkańców Łodzi nie czuje się w swoim mieście bezpiecznie

3. Za mkw mieszkania w Łodzi zapłacimy średnio 6 502 zł, w Warszawie 11 703 zł

4. Zarówno jednorazowe, jak i miesięczne bilety są droższe w Warszawie, niż w Łodzi

FAQ - Najczęściej zadawane pytania o mieszkanie w Łodzi i w Warszawie

 1. W którym mieście z pary Łódż-Warszawa szybciej rosną ceny mieszkań?

  W ciągu ostatnich 12 miesięcy średnia cena mkw w Łodzi wzrosła o 1%. W Warszawie w tym samym czasie nieruchomości podrożały aż o 7%.

 2. Taniej ubezpieczę mieszkanie w Łodzi czy w Warszawie?

  Cena polisy mieszkaniowej tylko pośrednio zależna jest od lokalizacji nieruchomości. O kosztach ubezpieczenia decydują głównie dwa czynniki: zakres ochrony (liczba ryzyk w podstawie i rozszerzeń) oraz wartość domu lub mieszkania, na którą to wpływa lokalizacja oraz szereg innych aspektów, jak rodzaj budownictwa, standard wykończenia, kondygnacja czy wiek budynku.

 3. Czy w Łodzi jest większe bezrobocie niż w Warszawie?

  Według oficjalnych statystyk, w kwietniu 2021 roku stopa bezrobocia w Łodzi wynosiła 6,3%, co w przeliczeniu na liczbę mieszkańców dawało 22 300 bezrobotnych. W Warszawie wskaźnik ten był zdecydowanie niższy – 2%, co przekłada się na 26 800 osób bez pracy.