Jak nie powódź, to podejrzenie o rtęć. Na lokatorów, którzy mieszkają w pobliżu Odry, czyha wiele niebezpieczeństw. Niektóre z zagrożeń na szczęście uwzględnia polisa mieszkaniowa. Aby dowiedzieć się, ile kosztuje takie ubezpieczenie, zestawiliśmy ceny nieruchomości nad Odrą od Raciborza aż po Police. Porównajcie stawki mieszkań i ubezpieczeń.

Mieszkanie w pobliżu rzeki może zapewnić ciekawe widoki za oknem, ale też niechciane „atrakcje”, jak zalanie wodą powodziową. Wiedzą o tym ubezpieczyciele, którzy dopasowują wysokość składki do adresu nieruchomości. Wystarczy kod pocztowy i nazwa ulicy, aby ustalić czy dom lub mieszkanie znajdują się w miejscu o podwyższonym ryzyku wystąpienia powodzi.

Wystarczy też, że w przeszłości na danym terenie wystąpiła powódź, aby właściciel nieruchomości zapłacił kilkaset złotych więcej za taką samą polisę. To podobnie, jak w przypadku ubezpieczenia nieruchomości z konstrukcją murowaną i drewnianą. Za sam fakt posiadania tej drugiej przyjdzie nam zapłacić nawet 100 proc. więcej za roczne ubezpieczenie.

Zanim jednak sprawdzimy jak bardzo różni się polisa powodziowa od zwykłej, zestawiliśmy ceny mieszkań w 15 miejscowościach nad Odrą i opisujemy ryzyka jakie mogą wystąpić w takiej lokalizacji.

Jakie zagrożenia dla nieruchomości nad rzeką?

Rzeka równa się wyższe ryzyko powodzi. Polisę powodziową powinni wykupić zwłaszcza właściciele domów wolnostojących, choć podtopienia dotykają także bloków mieszkalnych – nawet do drugiego piętra. Powódź jest zagrożeniem cyklicznym, ale nieregularnym. Ostatnia na naprawdę wielką skalę miała miejsce w 1997 roku, a skutki fali powodziowej dotknęły praktycznie wszystkich miejscowości położonych nad Odrą i okolicznych terenów, jako że Odra kumulowała wodę niesioną przez jej dopływy. W XXI wieku wielka woda pojawiła się już dwukrotnie, w 2010 r. wezbrana Wisła zalała Kraków, zagrożenie pojawiło się też na Odrze.

Powódź to tylko jedno z zagrożeń dla lokatorów mieszkających blisko rzek. Przy wyborze polisy mieszkaniowej warto sprawdzić nie tylko ryzyka, ale też zakres ochrony w nieruchomości.

W podstawie zabezpieczymy tylko mury i stałe elementy od zdarzeń losowych typu pożar, zalanie czy wybuch. W rozszerzeniu, które chroni też wyposażenie, dostępna jest powódź jako ryzyko dodatkowe

– Małgorzata Przybyszewska, ekspert rankomat.pl.

PAMIĘTAJ!
Na ryzyko powodzi obowiązuje karencja, tj. ochrona działa dopiero po 15-30 dniach od zakupu ubezpieczenia. Tym samym kupowanie polisy powodziowej w ostatniej chwili może się nie przydać.

Oprócz powodzi domy i mieszkania nad rzeką są narażone na:

 • pożar,
 • zalanie,
 • wybuch,
 • osuwanie się ziemi,
 • uderzenie pojazdu i innego obiektu,
 • działanie gradu, lodu i śniegu,
 • lawinę błotną,
 • porywisty wiatr,
 • upadek drzewa lub masztu,
 • dewastację,
 • kradzież.

Większość z wymienionych ryzyk dostępna jest w formie pakietu zdarzeń losowych. Dokupienia może wymagać dewastacja, kradzież, a także OC w życiu prywatnym, NNW lokatora i NNW zwierzęcia domowego, stłuczenie przedmiotów szklanych i Home Assistance.

Ile kosztuje mieszkanie nad Odrą?

Odra na terenie Polski ma 742 km i przepływa przez kilkaset miejscowości. Wybraliśmy 15 z nich, w których porównujemy średnie ceny mieszkania z rynku wtórnego – za 1m2 i za cały lokal. Podane kwoty pochodzą z serwisu ogłoszeń szybko.pl.

W zestawieniu miejscowości nad Odrą pod kątem stawki za metr kwadratowy mieszkania jest jedno zaskoczenie. Średnia cena w Oławie (7523 zł) jest wyższa od tej w Opolu (7274 zł). Poza tym już bez niespodzianek - najdroższy jest Wrocław (10 000 zł), a zaraz za nim znajduje się Szczecin (8349 zł). Najtańszymi miejscowościami są Krosno Odrzańskie (3856 zł), Kędzierzyn-Koźle (3619 zł) i Brzeg Dolny (3233 zł).

Podobnie układa się kolejność miejscowości nad Odrą z przeciętną wartością mieszkania. Najwięcej, bo 539 354 zł trzeba zapłacić za taką nieruchomość we Wrocławiu, nieco mniej w Szczecinie (500 279 zł) i prawie tyle samo w Kamieńcu Wrocławskim (498 143 zł). Najmniej ponownie w Kędzierzynie-Koźlu, Krośnie Odrzańskim i Brzegu Dolnym. Od 204 073 zł do 166 733 zł – wynika z danych szybko.pl.

Ceny mieszkań nad Odrą

miasto

cena za 1m2

cena mieszkania

Police

7113 zł

386 985 zł

Szczecin

8349 zł

500 279 zł

Gryfino

6360 zł

464 169 zł

Krosno Odrzańskie

3856 zł

175 143 zł

Nowa Sól

4468 zł

240 656 zł

Głogów

6235 zł

347 295 zł

Brzeg Dolny

3233 zł

166 733 zł

Wrocław

10 000 zł

539 354 zł

Kamieniec Wrocławski

6655 zł

498 143 zł

Oława

7523 zł

335 825 zł

Brzeg

5463 zł

340 260 zł

Opole

7274 zł

456 725 zł

Krapkowice

5574 zł

367 416 zł

Kędzierzyn-Koźle

3619 zł

204 073 zł

Racibórz

5259 zł

236 599 zł

Źródło: szybko.pl.

Czy ubezpieczenie mieszkania nad rzeką jest droższe?

Osoby, które rozważają zakup czy budowę nieruchomości w pobliżu rzeki, zastanawiają się, czy ubezpieczenie domu bądź mieszkania będzie droższe.

Podpowiadamy, że firmy ubezpieczeniowe bazują na ryzyku powodziowym i uwzględniają je w zależności od adresu ubezpieczanej nieruchomości (miejscowość, kod pocztowy i ulica). Te dane należy podać w porównywarce ubezpieczeń. Dla przykładu sprawdzimy Wrocław i mieszkanie 50 m2 na dwóch różnych osiedlach – Kozanowie oraz Ołbinie. Podczas powodzi w 1997 r. Kozanów został zalany, więc dla precyzji wybierzemy parter jako kondygnację mieszkania.

Lokalizacja mieszkania nie jest tak decydująca o cenie ubezpieczenia od powodzi, jak wystąpienie tego ryzyka w przeszłości. Dlatego w porównywarce należy także odpowiedzieć na pytanie o to, ile szkód powodziowych wystąpiło na terenie nieruchomości w ostatnich 20 latach?

– podkreśla Małgorzata Przybyszewska.

Liczba powodzi a cena polisy mieszkaniowej

liczba
szkód powodziowych
w przeszłości

0

1

2

3+

składka roczna od

194 zł

241 zł

265 zł

265 zł

Na podstawie kalkulacji z 07.09.2022 r. dla mieszkania 50 m2 we Wrocławiu na osiedlu Kozanów. Polisa w wariancie podstawowym + ryzyko powodzi.

Gdzie kupić polisę mieszkaniową od powodzi i innych ryzyk?

Najlepszy sposób do zakupu polisy mieszkaniowej od powodzi to porównywarka online. W tym miejscu nie tylko sprawdzimy nawet ponad 50 ofert w 1 kalkulacji, ale też zaoszczędzimy mnóstwo czasu. Narzędzie jest bardzo intuicyjne i wymaga tylko uzupełnienia krótkiego formularza. 

Cały zakup polisy mieszkaniowej sprowadza się do kilku czynności. Wystarczy tylko:

1. Wpisać do formularza kilka informacji o nieruchomości: metraż, wiek, adres, formę własności, a także wiek ubezpieczającego, historię szkód z ostatnich lat oraz termin rozpoczęcia polisy.

2. Dobrać potrzebne ryzyka – oprócz powodzi to m.in. OC w życiu prywatnym, kradzież z włamaniem, stłuczenie przedmiotów szklanych.

3. Zadeklarować sumy ubezpieczenia dla murów, elementów stałych i ewentualnie ruchomości domowych. Kwoty te odpowiadają wysokości odszkodowania.

4. Podać zabezpieczenia antywłamaniowe, w przypadku chęci rozszerzenia ochrony o kradzież z włamaniem.

5. Podać adres email, jeśli chcemy szybko wrócić do kalkulacji i zdecydować o zakupie później.

6. Wybrać jedną z dostępnych ofert TU. Do wyboru mamy polisy mieszkaniowe Proama, Generali, Link4, Wiener, Benefia, Europa, Inter Polska, mtu24.pl, Nationale-Nederlanden czy Allianz.

7. Wprowadzić dane osobowe potrzebne do finalizacji transakcji zakupu polisy.

8. Wybrać formę płatności za składkę ubezpieczeniową (BLIK, przelew online, PayPo, karta płatnicza debetowa lub kredytowa, Google Pay).

Ważne informacje

1. Najdroższe mieszkania nad Odrą są nie tylko w dużych miastach jak Wrocław, Szczecin czy Opole, ale także w okolicy tych miast, czego przykładem jest Oława

2. Lokatorzy mieszkań nad rzeką muszą liczyć się z ryzykiem wystąpienia powodzi, co może odbić się na wysokości składki za ubezpieczenie

3. Dla towarzystwa ubezpieczeniowego najistotniejsza jest liczba szkód powodziowych w przeszłości 

4. Polisa mieszkaniowa od powodzi wymaga zakupienia dodatkowego ryzyka, które najczęściej obarczone jest karencją na okres 15-30 dni