Za kilka tygodni powinna ruszyć szósta edycja programu Mój Prąd. Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które nadzoruje projekt, ma jednak problem z wypłatą środków do mikroinstalacji fotowoltaicznych z poprzedniej puli programu. Zobacz, jak mają się zmienić dotacje na fotowoltaikę 2024 r., w tym dotacje na przydomowe elektrownie wiatrowe.

Idea programu Mój Prąd jest prosta. Chodzi o popularyzację mikroinstalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych przez udzielanie dotacji na zakup fotowoltaiki, ale też pomp ciepła, magazynów energii i magazynów ciepła.

Według zapewnień Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w 2024 r. mają być zwiększone środki m.in. na program Mój Prąd. Budżet piątej edycji także zwiększano o 450 mln zł, do prawie 1 mld zł.

Co z zaległymi dotacjami z programu Mój Prąd?

Poprzednia edycja programu Mój Prąd cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że 13 grudnia 2023 r., czyli ponad tydzień przed wygaśnięciem dotacji, skończyły się środki z puli programu. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjął ponad 80 tys. wniosków.

W efekcie zainteresowania dotacjami NFOŚiGW nie wypłacił jeszcze środków wszystkim wnioskodawcom. Zaległości czasowe pod koniec 2023 r. sięgały nawet 4 miesięcy – alarmował jeden z czytelników cytowanych przez serwis wyborcza.biz. Jeśli czas oczekiwania na środki wydłuży się do roku (a tak było w poprzednich edycjach), to przez wysoką inflację dotacja będzie znacznie mniej warta w chwili otrzymania.

Regulamin programu Mój Prąd nie określa terminu wypłaty pieniędzy. Według wytycznych NFOŚiGW ma 90 dni na rozpatrzenie wniosku… o ile został on prawidłowo wypełniony. Jeśli nie, termin wydłuża się o następne 90 dni, a więc można dostać dofinansowanie na panele słoneczne dopiero pół roku później lub nawet dłużej.

Jakie założenia nowej edycji Mój Prąd 2024?

Mój Prąd 6.0 to na razie zapowiedzi Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zwiększeniu budżetu na wypłatę dotacji do przydomowej fotowoltaiki. Priorytetem w 2024 r. ma być też ulepszenie systemu podłączeń instalacji i jej wydajności.

Ministra Paulina Hennig Kloska, w wywiadzie udzielonym na antenie RMF FM zaznaczyła, że jest problem z odbiorem energii i przyjęciem jej do systemu odbiorczego w najbardziej nasłonecznione dni.

Zdaniem Ministerstwa, kluczowym rozwiązaniem w nowej edycji programu Mój Prąd będzie dodatkowa pula wniosków przyznawanych na magazyny energii. Te mają wspierać zarówno sieci energetyczne, ale i same gospodarstwa domowe. Głównym założeniem Mój Prąd 6.0 ma być wsparcie finansowe magazynów energii, tak aby poprawić wydajność instalacji PV.

Planem Ministerstwa jest też wprowadzenie rozliczania godzinowego dla prosumentów w systemie net-billing. W uproszczeniu, net-billing polega na sprzedaży do sieci energii wyprodukowanej na zapas (przeciętne gospodarstwo potrzebuje tylko 30% wytworzonego prądu), a następnie odkupywaniu od sieci energii, kiedy fotowoltaika jej potrzebuje, ale nie pracuje, czyli np. w nocy.

O zwiększeniu dotacji na cały program Mój Prąd 6.0 jeszcze nic nie wiadomo.

Kiedy nabór wniosków do Mój Prąd 6.0?

Program Mój Prąd 6.0 (MP6) ma ruszyć za kilka tygodni. Wtedy też poznamy dokładne kwoty dotacji na poszczególne elementy do wytwarzania energii przez własne gospodarstwo domowe.

Mój Prąd jest realizowany z europejskich funduszy (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko FEnIKS) w ramach finansowania źródeł OZE i to właśnie na szczeblu europejskim zostanie przyznana decyzja o starcie nowej edycji programu i wysokości budżetu.

Jak wysokie dofinansowanie do Mój Prąd 6.0?

Szczegółowe kwoty dofinansowania Mój Prąd 6.0 będą znane w przeciągu kilku tygodni. Dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej, dopłaty na magazyny ciepła, pompy ciepła, gruntowe pompy ciepła, kolektory słoneczne i inne elementy potrzebne do tego, by wytwarzać energię elektryczną na własne potrzeby, powinno w obejmować chociażby inflację.

Przypomnijmy, że poprzednia, czyli piąta edycja, wystartowała 22 kwietnia 2023 r. W ramach Mój Prąd 5.0 prosumenci mogli liczyć nawet na 58 tys. zł wsparcia za uruchomienie przydomowej fotowoltaiki.

Dofinansowanie Mój Prąd 2023

POMPY CIEPŁA
28 500 zł

gruntowa pompa ciepła

19 400 zł

pompa ciepła powietrze-woda o podwyższonej klasie energetycznej

12 600 zł

pompa ciepła powietrze-woda

4 400 zł

pompa ciepła powietrze-powietrze

FOTOWOLTAIKA
16 000 zł

magazyn energii elektrycznej

7 000 zł

fotowoltaika o mocy 2-10 kW

5 000 zł

magazyn ciepła

3 500 zł

kolektory słoneczne

3 000 zł

system zarządzania energią EMS/HEMS

Stawki maksymalne na podstawie NFOŚiGW.

Czy Mój Prąd obejmuje przydomowe elektrownie wiatrowe?

W 2024 r. zmienią się także zasady dofinansowania małych elektrowni wiatrowych zasilających gospodarstwa domowe. Ponownie dotacji udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ale w ramach osobnego programu "Moja elektrownia wiatrowa".

Całkowity budżet dofinansowania do wiatraków wyniesie 400 mln zł w 2024 r.

Z programu skorzystają lokatorzy, którzy chcą postawić przydomową turbinę wiatrową. Prosumenci mogą liczyć na:

 • zwrot do 50 proc. poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 30 tys. zł na jedną inwestycję;
 • dofinansowanie w formie dotacji do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 17 tys. zł na jeden magazyn energii elektrycznej - akumulator (o pojemności minimalnej 2 kWh).

Aby skorzystać z dofinansowania do elektrowni wiatrowej, należy mieć status prosumenta. To osoba, która wytwarza energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii (OZE) na potrzebny własne. Prosumenci są zarejestrowani w Urzędzie Regulacji Energetyki i mają podpisaną umowę z operatorem sieci.

Gdzie największe zainteresowanie montażem mikroinstalacji PV?

Dotacje z wszystkich edycji programu Mój Prąd umożliwiają kontrolę nad emisjami gazów cieplarnianych w całej Polsce. Do tej pory (stan na 05.02.2024 r.) najwięcej, bo prawie 60 tys. dofinansowań, wypłacono na terenie województwa mazowieckiego. W czołówce są też województwo wielkopolskie (57 754 wypłaconych dotacji), śląskie (56 626) i Małopolskie (53 638). To zresztą województwa najgęściej zaludnione.

Montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej przyczynia się też do polepszenia jakości powietrza. Jak podaje Polski Alarm Smogowy, miasta z największą liczbą dni smogowych są na terenie całego kraju. W 2022 r. były to:

 • Radomsko i Zduńska Wola - 52 dni smogowe w roku,
 • Nowe Miasto Lubawskie - 53,
 • Wodzisław Śląski - 54,
 • Nowy Sącz - 56,
 • Nowy Targ - 57,
 • Żywiec - 62,
 • Pszczyna 75,
 • Sucha Beskidzka - 76,
 • Nowa Ruda - 95.

Czy można ubezpieczyć fotowoltaikę?

Instalacja fotowoltaiczna czy pompa ciepła to z jednej strony urządzenia skomplikowane, ale też kosztowne i podatne na kradzież czy uszkodzenia. Kłopoty mogą wystąpić już na etapie montażu, zwłaszcza wykonywanego samodzielnie, bez wsparcia fachowców.

W ofertach polis mieszkaniowych dostępnych, np. w porównywarce fotowoltaika nie pojawia się wprost, ale zwykle jest dostępna w zakresie ochrony. Łatwo to sprawdzić w dokumencie OWU jeszcze przez wykupieniem ubezpieczenia.

PORÓWNAJ CENY

Co obejmuje ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?

Ceny polisy dla fotowoltaiki są różne, a warunki ochrony zależą od oferty TU. Sprawdziliśmy, co proponują dwa z nich, czyli Wiener i TUZ.

Wiener ma w ofercie 2 warianty ubezpieczenia: od ryzyk nazwanych i od ryzyk wszystkich (All Risks).Od ryzyk nazwanych zawiera m.in.: grad, huk ponaddźwiękowy, huragan, lawinę, napór śniegu, osuwanie się ziemi, powódź, pożar, przepięcia, trzęsienie ziemi, uderzenie pioruna, uderzenie pojazdu, upadek obiektów, zapadanie się ziemi i zalanie; szkody wyrządzone przez osoby trzecie, czyli: wandalizm, dewastacja, kradzież instalacji lub jej elementów;
koszty akcji ratowniczej i usuwania pozostałości po szkodzie, koszty związane z postępem technologicznym, czyli sytuacje, w których niedostępne są na rynku zniszczone elementy instalacji i trzeba je zastąpić nowszymi i droższymi.

Wariant All Risks polisy Wiener zawiera dodatkowo ochronę przed sytuacjami, których nie da się przewidzieć i które nie są wymienione w OWU jako wyłączenia – to standardowy zapis w ubezpieczeniu od ryzyk wszystkich. W ramach tej wersji polisy gwarantowane jest również pokrycie kosztów związanych z zakupem energii z sieci, które wynikają z awarii instalacji fotowoltaicznej lub solarnej, o ile awaria ta spowodowana jest zdarzeniem uwzględnionym w polisie.

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych w TUZ dotyczy ryzyk nazwanych i obejmuje następujące zdarzenia: koszty akcji ratowniczej; dewastację, deszcz nawalny i grad; dym i sadzę; wybuch; huk ponaddźwiękowy; lawinę; pożar, kradzież zwykłą, kradzież z włamaniem, rabunek; trzęsienie, osunięcie i zapadanie się ziemi; przepięcie; uderzenie pioruna; silny wiatr, napór śniegu; uderzenie pojazdu; upadek przedmiotu i statku powietrznego; zalanie; przerwę lub stratę w produkcji energii elektrycznej.

W ofercie TUZ uwagę zwraca, przede wszystkim, szeroki zakres ochrony przed kradzieżą, obejmujący nie tylko kradzież z włamaniem, ale również kradzież zwykłą oraz rabunek.

Przyłączenie mikroinstalacji wchodzi w skład nieruchomości jako elementy stałe, które podlegają ochronie finansowej. Możesz dostać zwrot inwestycji za zniszczenie przez wiatr, pożar, upadające drzewo czy w wyniku kradzieży. Należy tylko pamiętać o wliczeniu kosztów instalacji fotowoltaicznej do wartości całego mienia, które ubezpieczasz

Leszek Drozdalski, ekspert ds. ubezpieczeń nieruchomości rankomat.pl

Ubezpieczenie stałych elementów
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Europa Ubezpieczenia
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance   Dewastacja   RankoPomoc Prawna  
Benefia
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance   RankoPomoc Prawna  
Europa Ubezpieczenia
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance   Dewastacja   RankoPomoc Prawna   Powódź   All Risk  
Benefia
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance   Dewastacja   RankoPomoc Prawna   Przedmioty szklane   All Risk  
Generali
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance   Dewastacja   RankoPomoc Prawna   Pakiet medyczny  
Wiener
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance   Dewastacja   RankoPomoc Prawna   Przedmioty szklane   Powódź   All Risk  
Ubezpieczenie stałych elementów
Europa Ubezpieczenia
Cena roczna
283,84 zł
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance Dewastacja RankoPomoc Prawna
Benefia
Cena roczna
313,00 zł
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance RankoPomoc Prawna
Europa Ubezpieczenia
Cena roczna
396,34 zł
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance Dewastacja RankoPomoc Prawna Powódź All Risk
Benefia
Cena roczna
423,00 zł
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance Dewastacja RankoPomoc Prawna Przedmioty szklane All Risk
Generali
Cena roczna
500,00 zł
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance Dewastacja RankoPomoc Prawna Pakiet medyczny
Wiener
Cena roczna
559,00 zł
Nieruchomość
500 000 zł
Wyposażenie
 
Kradzież
 
Dodatkowo: Home Assistance Dewastacja RankoPomoc Prawna Przedmioty szklane Powódź All Risk

Kalkulacja dla domu 90 m2 z uwzględnieniem murów i stałych elementów od zdarzeń losowych

Ważne informacje

1. Szósta edycja programu dofinansowań do mikroinstalacji ma wystartować najpóźniej w kwietniu 2024 r. Poprzednia, z powodu wyczerpania środków, zakończyła się w grudniu 2023 r.

2. Aby otrzymać dofinansowanie do fotowoltaiki czy pompy ciepła, należy złożyć wniosek. Generator wniosków znajduje się na stronie programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

3. Dofinansowanie z Mój Prąd 6.0 także będą obejmować systemy zarządzania energią na potrzeby gospodarstwa domowego, w tym mikroinstalacje fotowoltaiczne, gruntowe pompy ciepła, w tym pompę ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej oraz inne urządzenia 

4. Urządzenia PV można ubezpieczyć w ramach ubezpieczenia nieruchomości

FAQ - najczęściej zadawane pytania o program Mój Prąd

 1. Ile wyniesie dofinansowanie do fotowoltaiki w 2024 roku?

  Dofinansowanie do fotowoltaiki w programie Mój Prąd wynosi od kilku tysięcy złotych. Dokładna kwota dotacji zależy od urządzeń dodatkowych zgłoszonych we wniosku. Zwykle mikroinstalacja fotowoltaiczna zawiera magazyn energii elektrycznej, magazyn ciepła, fotowoltaikę o mocy do 10 kW, kolektory słoneczne i system zarządzania energią hems ems.

 2. Czy będzie dofinansowanie wiatraków w ramach programu Mój prąd 6.0?

  Według informacji przekazywanych przez NFOŚiGW, najpóźniej w połowie 2024 roku ruszy program dopłat do przydomowych elektrowni wiatrowych, czyli małych wiatraków. Na razie jednak nie wiadomo, czy dofinansowanie będzie w ramach Mój prąd, czy innego programu.

 3. Dofinansowanie na pompę ciepła 2024 - jak złożyć wniosek?

  Aby uzyskać dofinansowanie do pomy ciepła czy na instalacje fotowoltaiczne w ramach programu Mój Prąd, wystarczy uzupełnić dokumentację dostępną na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Liczba wniosków o dofinansowanie jest jednak ograniczona. Wnioski zgłoszone po wyczerpaniu puli z Mój Prąd 6.0 nie będą rozpatrywane i trzeba je złożyć ponownie.

 4. Kiedy wypłaty środków z programu Mój Prąd?

  Aktualny średni czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku Mój Prąd wynosi nawet 300 dni, przy czym ten termin może ulec wydłużeniu. Wszystko zależy od liczby złożonych wniosków, których pod koniec trwania edycji przybywało lawinowo choćby z uwagi na zwiększenie dofinansowania do 950 mln zł.

 5. Do czego służy program Mój Prąd?

  Mój Prąd to program dofinansowań na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, ale i pomp ciepła. Odbiorcami dotacji są gospodarstwa domowe, które mają duży udział w emisji gazów cieplarnianych. Program działa od 2019 roku, a do tej pory odbyło się już pięć edycji. Uruchomienie kolejnego programu powinno zakończyć się najpóźniej w kwietniu 2024 r.

 6. Czy czekać z zakupem fotowoltaiki do startu programu Mój Prąd 6.0?

  Program Mój Prąd zakładał dotąd dofinansowanie po zakupie i montażu fotowoltaiki czy pompy ciepła. I ten warunek w edycji 6.0 ma być bez zmian. Dlatego nie ma konieczności czekać na start kolejnej puli dopłat, chociaż oczywiście dużo zależy też od warunków pogodowych.