Skolwin odcięty od kultury i rozrywki, przyjazne czworonogom Kijewo i dającego poczucie bezpieczeństwa Warszewo. Sprawdź, jak poszczególne dzielnice Szczecina ocenili jego mieszkańcy, którą uznali za najlepszą, a którą za najmniej sprzyjającą codziennnemu życiu.

Portal z ogłoszeniami Otodom wraz z agencją IQS przeprowadził to samo badanie wśród w 12 polskich miastach. Mieszkańcy zostali zapytani, jak żyje im się w swoich dzielnicach. Ankietowani mogli oceniać dzielnicę w 13 różnych kategoriach, przyznając noty od 1 do 5, przy czym piątka jest najlepszą oceną, a jedynka najgorszą.

Przeanalizowaliśmy wyniki tego sondażu dla Szczecina i opisaliśmy je w kolejności zgodnej z listą kategorii:

1. Bezpieczeństwo (poczucie bezpieczeństwa),
2. Relacje sąsiedzkie (przyjaźni sąsiedzi),
3. Okolica przyjazna dzieciom (szkoły, przedszkola, place zabaw, parki, itd.),
4. Ekologia (smog, hałas, zieleń),
5. Zadbana okolica (stan budynków, porządek na ulicach),
6. Sport (darmowe i komercyjne ośrodki sportowe),
7. Komunikacja (korki, miejsca parkingowe, komunikacja publiczna, ścieżki rowerowe, wypożyczalnie rowerów i hulajnóg),
8. Zakupy (oferta handlowa),
9. Koszty życia (ceny mieszkań, czynsze),
10. Okolica przyjazna zwierzętom (dostępność terenów spacerowych),
11. Służba zdrowia (podstawowa opieka medyczna, specjalistyczne gabinety),
12. Kultura (bliskość i jakość ośrodków kultury),
13. Rozrywka (puby, kluby, dyskoteki, itd.).

Spokojne Warszewo, niebezpieczna zachodnia część Śródmieścia

W Szczecinie najbezpieczniej czują się mieszkańcy Warszewa, którzy ocenili swoją dzielnicę na 4,41 - wynika z sondażu Otodom. Drugie i trzecie miejsce zajęły Kijewo (4,39) oraz Bukowe-Klęskowo (4,26), czyli dwie sąsiadujące ze sobą dzielnicę położone w południowo-wschodniej części Szczecina. 

Na samym końcu zestawienia znalazło się Śródmieście-Zachód (3,36). Minimalnie lepszą, ale również mało pochlebną notę uzyskały Żydowce-Klucz, najbardziej na południe wysunięta dzielnica miasta, w obszarze której można znaleźć sporo opuszczonych budynków, których obecność i wątpliwej reputacji lokatorzy zaniżają poczucie bezpieczeństwa. Trzecią lokatę od końca zajął Turzyn ze średnią ocen 3,41. 

Przyjaźni mieszkańcy Golęcina-Gocław, Pomorzan już niekoniecznie

Golęcino-Gocław to jedyna dzielnica Szczecina, która w kategorii „relacje sąsiedzkie” uzyskała notę powyżej czwórki (4,22). Drugie miejsce według głosów ankietowanych należy dla Zdrojów (3,94), a trzecie dla Osowa (3,92). Co ciekawe, każda z tych dzielnic leży w zupełnie innej części miasta.

W którym rejonie Szczecina najtrudniej porozumieć się z sąsiadami? Zdaniem respondentów jest tak na Pomorzanach (3,11), które zdecydowanie odstają w tej kategorii od reszty stawki. Kiepskie noty uzyskały też centralnie usytuowane dzielnice, jak Nowe Miasto (3,23) czy Turzyn (3,29), a także Niebuszewo-Bolinko (3,27).

Z dziećmi na Zawadzkiego-Klonowica, byle nie na Żydowce-Klucz

W kategorii „okolica przyjazna dzieciom” szczecinianie wystawili swoim dzielnicom kilka dobrych not. Najlepiej pod tym względem oceniono Zawadzkiego-Klonowica (4,48), ale mieszkańcy takich rejonów jak Bukowe-Klęskowo (4,31) czy Majowe (4,28) również są zadowoleni z lokalnej infrastruktury dla najmłodszych.

W tej kategorii żadna dzielnica Szczecina nie uzyskała wyniku poniżej trójki. Najbliżej były Żydowce-Klucz (3,07), Stołczyn (3,17) i sąsiadujący z nim Skolwin (3,29). Dla rodzin z dziećmi najmniej korzystnymi lokalizacjami są więc północne i południowe obrzeża miasta. 

Zielone Osów i Kijewo, smog w Śródmieściu

Ekologia, czyli z jednej strony natężenie hałasu i smogu, a z drugiej dostępność terenów zielonych. W tej klasyfikacji mamy dwóch zwycięzców: Osób i Kijewo, które uzbierały 4,38 punktu. Niewiele gorzej wypadły Bukowe-Klęskowo (4,32) oraz Warszewo (4,16). W tej kategorii ankietowani najwyżej ocenili południowo-wschodnie i północno-zachodnie dzielnice Szczecina.

Jak często zdarza się to w dużych metropoliach, za najmniej ekologiczne uznano centralne rejony Szczecina. Śródmieście-Zachód wypadło najgorzej (2,91), niewiele więcej punktów uzbierały Turzyn (2,99) i Nowe Miasto (3,1). Słabe noty uzyskała również dzielnica Międzyodrze-Wyspa Pucka (3,08).

Schludne Kijewo, zapuszczone Śródmieście

Na porządek w swoich dzielnicach nie narzekają osoby mieszkające na Kijewie (4,47) oraz w sąsiadującej z nim dzielnicy Bukowe-Klęskowo (4,29). Po przeciwnej stronie miasta, czyli na Osowie i Warszewie również panuje porządek (po 4,27).

Dzielnice, w których stan techniczny budynków i porządek na ulicach pozostawia wiele do życzenia, znajdują się w różnych punktach miasta. Znajdziemy je w centrum (Śródmieście-Zachód 2,77, Turzyn 2,90, Niebuszewo-Bolinko 2,98) i w jego okolicach (Międzyodrze-Wyspa Pucka 2,90), na północy (Skolwin 2,94) i na południu (Żydowce-Klucz 3,05).

Zawadzkiego-Klonowica na sportowo, Skolwin mało aktywny

Zdaniem ankietowanych, najlepszymi dzielnicami dla osób aktywnych fizycznie są w Szczecinie Zawadzkiego-Klonowica (4,32), Łękno (4,24) oraz Bukowe-Klęskowo (4,20).

Najgorzej pod tym względem wypadły natomiast dzielnice znajdujące się w skrajnych punktach miasta, czyli Skolwin (2,68), Stołczyn (2,89), Żydowce-Klucz (2,92), Podjuchy (2,96) i Golęcino-Gocław (2,98). Pozostałe rejony przekroczyły już granicę 3 punktów.

Przejezdne Bukowe-Klęskowo, korki na Podjuchach

A jak lokalna społeczność ocenia poziom skomunikowania poszczególnych dzielnic Szczecina? W tej kategorii wyniki są dość spłaszczone, a rezultat powyżej czwórki uzyskały tylko Bukowe-Klęskowo (4,05). Drugie i trzecie miejsce obsadziły odpowiednio Zdroje (3,97) oraz Golęcino-Gocław (3,95).

Poniżej trójki oceniono z kolei tylko dwie dzielnice: Podjuchy (2,86) i Skolwin (2,92). Peryferyjność tych rejonów z pewnością przekłada się również na problemy z komunikacją.

Shopping na Majowym w przeciwieństwie do Skolwina

Wydawać by się mogło, że najlepszą ofertę handlową powinny mieć dzielnice ze ścisłego centrum i częściowo tak właśnie jest, bo Śródmieście-Północ (4,44) zajęło drugie miejsce w tej kategorii. Wygrało ją jednak osiedle Majowe z bardzo wysoką notą 4,54. Trzecia lokata przypadła Słonecznemu (4,39).

W tej klasyfikacji kiepsko wypadły Głębokie-Pilchowo (2,70) oraz Golęcino-Gocław (2,44). Ostatnie miejsce przypadło jednak najbardziej na północ wysuniętej części Szczecina, czyli Skolwinowi (2,40).

Najtańsze Międzyodrze-Wyspa Pucka, najdroższe Warszewo

Szczecinianie narzekają na wysokie koszty życia w swoim mieście. Świadczy o tym fakt, że wszystkie dzielnice dostały notę poniżej 3,50. Najwyżej sklasyfikowano Międzyodrze-Wyspę Pucką (3,33). Notę wyższą od trójki uzyskały jeszcze tylko: Zawadzkiego-Klonowica (3,17), Arkońskie-Niemierzyn (3,16), Łękno (3,12) i Żydowce-Klucz (3,02).

Zdaniem ankietowanych, najdroższą dzielnicą Szczecina jest Warszewo (2,48), później Centrum (2,51) oraz Skolwin (2,55). Co ciekawe, żadne z osiedli nie uzyskało skrajnie niskiej oceny, a różnica pomiędzy najwyższym i najniższym wynikiem nie przekroczyła jednego punktu.

Kijewo rajem dla czworonogów, Nowe Miasto już nie

Szczecin to zielone miasto pełne parków i skwerów, po których można spacerować w towarzystwie psa. Potwierdzili to ankietowani przyznając w kategorii „okolica przyjazna zwierzętom” bardzo wysokie noty. Konkurencję zdeklasowało Kijewo z wynikiem 4,83. Świetne noty uzyskały również Osów (4,66) i Bukowe-Klęskowo (4,61).

Zdaniem respondentów, można wskazać właściwie tylko jeden rejon, który nie sprzyja spacerom z czworonogami. Składają się na niego trzy położone obok siebie dzielnice: Nowe Miasto (3,06), Śródmieście-Zachód (3,39) i Turzyn (3,46). Tylko one zdobyły mniej niż 3,50 punktu.

Arkońskie-Niemierzyn z najlepszą opieką medyczną, Stołczyn z najgorszą

Można wskazać dwa sektory Szczecina, w których, zdaniem ankietowanych, jest wyraźnie najlepsza opieka medyczna. Pierwszy z nich stanowią dwie sąsiadujące ze sobą dzielnice: Arkońckie-Niemierzyn (4,45) i Zawadzkiego-Klonowica (4,39). Drugi to Zdroje (4,30) i Bukowe-Klęskowo (4,30), a także pobliskie Majowe wraz z Słonecznym (po 4,24).

Najgorzej w tej kategorii oceniono obrzeża miasta, a w szczególności Stołczyn (2,76), Głębowkie-Pilchowo (2,86), Podjuchy i Skolwin (po 3,05).

Nasycone kulturą Stare Miasto i pozbawiony jej Skolwin

Trzeba przyznać, że szczecinianie nie najlepiej oceniają ofertę kulturalną swojego miasta. W tej kategorii mamy tylko jedną czwórkę, która przypadła w udziale Staremu Miastu (4,02). Drugie w rankingu Śródmieście-Północ uzbierało średnią na poziomie 3,96, a zachodnią jego część oceniono na 3,58.

Skolwin, który uzbierał raptem 1,56 punktu, można uznać za odcięty od kultury. Stołczyn (1,64), Golęcino-Gocław (1,79), Osów (1,95) i Podjuchy (1,97) to kolejne białe plamy na kulturalnej mapie stolicy zachodniopomorskiego. 

Roztańczone Stare Miasto, znudzony Skolwin

Z dostępnością kultury w Szczecinie zdaniem mieszkańców nie jest najlepiej, co już opisaliśmy wyżej. A jak szczecinianie oceniają ofertę imprezową? Wychodzi na to, że bardzo podobnie.
  
W tej kategorii podium jest zbliżone do „kulturalnego”. Pierwsze miejsce okupuje Stare Miasto (3,94), drugie Śródmieście-Północ wraz z Turzynem (3,72), trzecie jest Centrum (3,36). Warto zwrócić uwagę, że żadna z dzielnic nie przekroczyła granicy 4 punktów.

Aż 15 dzielnic Szczecina uzyskało notę niższą od dwójki. Najniższe notowania u miłośników dobrej zabawy mają dwie północne dzielnice, Skolwin (1,25) i Stołczyn (1,39). Wiele więc wskazuje, że tych rejonach próżno szukać rozrywki. 

Podsumowanie – która dzielnica Szczecina jest najlepsza, a która najgorsza?

W ocenie biorących udział w sondażu Otodom, najbardziej atrakcyjną dzielnicą Szczecina jest Kijewo, a najmniej Skolwin.

Kijewo zwyciężyło w 3 kategoriach: ekologia (razem z Osowem), zadbana okolica i okolica przyjazna zwierzętom. Dwie wygrane przypadły w udziale Staremu Miastu oraz dzielnicy Zawadzkiego-Klonowica. Pozostałe laury przypadły w udziale 7 różnym rejonom Szczecina.

Skolwin przegrał w aż 4 kategoriach: sport, zakupy, kultura i rozrywka. Trzykrotnie na ostatnim miejscu znalazło się Śródmieście-Zachód. W każdej z pozostałych kategorii ostatnie miejsce zajęła inna dzielnica.

Leżące na Prawobrzeżu Kijewo to bardzo zielona dzielnica, w skład której wchodzi chociażby część Parku Leśnego Dąbie. Te kwestie z pewnością miały wpływ na wysokie oceny, jakie rejon ten zebrał wśród swoich mieszkańców. Z kolei na niskie noty Skolwina wpływ miała jego peryferyjna lokalizacja. To najbardziej wysunięty na północ zakątek Szczecina, w którym nie ma zbyt dużo obiektów kultury, restauracji, klubów czy galerii handlowych 

– podsumowuje Michał Ratajczak, ekspert Rankomat.

Najlepsze i najgorsze dzielnice Szczecina – zestawienie

Kategoria

Najlepsza dzielnica (+)Najgorsza dzielnica (-)

Bezpieczeństwo

WarszewoŚródmieście-Zachód

Relacje sąsiedzkie

Golęcino-GocławPomorzany

Okolica przyjazna dzieciom

Zawadzkiego-KlonowicaŻydowce-Klucz

Ekologia 

Osów i KijewoŚródmieście-Zachód

Zadbana okolica 

KijewoŚródmieście-Zachód

Sport 

Zawadzkiego-KlonowicaSkolwin

Komunikacja 

Bukowe-KlęskowoPodjuchy
Zakupy

Majowe

Skolwin

Koszty życia

Międzyodrze-Wyspa PuckaWarszewo

Okolica przyjazna zwierzętom

KijewoNowe Miasto

Służba zdrowia

Arkońskie-NiemierzynStołczyn

Kultura

Stare MiastoSkolwin

Rozrywka

Stare MiastoSkolwin
Łącznie

KIJEWO
3 razy najlepszą dzielnicą Szczecina

SKOLWIN
4 razy najgorszą dzielnicą Szczecina

Tabela 1. Źródło: Ranking Dzielnic Otodom, Szczecin 2020.

Ważne informacje

1. Najwyżej ocenioną dzielnicą Szczecina jest Kijewo, które zwyciężyło w 3 kategoriach

2. Najniższe noty szczecinianie przyznali Skolwinowi, który przegrał w 4 kategoriach

3. Szczecinianie nie są zadowoleni z oferty kulturalnej i imprezowej w swoim mieście oraz uważają, że życie w nim jest drogie

4. Doceniają natomiast poziom bezpieczeństwa oraz ilość terenów zielonych, pod których można spacerować wraz ze swoimi pupilami

FAQ najczęściej zadawane pytania o mieszkanie w Szczecinie

  1. Ile kosztuje mkw. mieszkania w Szczecinie?

    Na początku maja 2021 roku średnia cena mkw. w Szczecinie wynosiła mniej więcej 7050 zł, a średnia cena mieszkania w tym mieście oscylowała wokół 440 000 zł. W skali roku, pomimo pandemii, stawki te wzrosły o mniej więcej 4%. Mieszkania w Szczecinie nie należą więc do tanich, ale też trudno je porównywać z ofertami warszawskimi, krakowskimi czy nawet trójmiejskimi.
  2. Czy jako mieszkaniec Szczecina zapłacę więcej za ubezpieczenie nieruchomości?

    Lokalizacja nieruchomości jest tylko jednym z wielu czynników wpływających na cenę polisy mieszkaniowej. Kluczowa jest wartość mieszkania lub domu oraz zakres ochrony, jaki ma obejmować ubezpieczenie. Generalnie najtańsze polisy można nabyć nawet za 100 zł, ale najczęściej płaci się za nie od 200 do 300 zł w skali roku.
  3. W której dzielnicy Szczecina warto kupić mieszkanie?

    Jeśli szukamy nieruchomości, w której chcemy zamieszkać, powinniśmy wybrać tę dzielnicę, która najlepiej wpisuje się w nasze indywidualne oczekiwania. Dla jednych optymalne będzie ścisłe centrum z bogatym życiem kulturalnym i rozrywkowym, dla innych zielone obrzeża, gdzie łatwiej się oddycha i panuje spokój. Jeśli nieruchomość ma być dla nas inwestycją biznesową, to poszukajmy lokalizacji, w której jest duży popyt na wynajem i w której ceny mieszkań mają pójść w górę, np. w skutek planowanych dużych inwestycji infrastrukturalnych.