Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych pozwoli w pełni wykorzystać energię słoneczną do zasilania domu w prąd i ciepło. Opisujemy szczegółowo, jak poprawnie zamontować fotowoltaikę, aby nie narazić się na niepotrzebne wydatki i jak najszybciej uzyskać zwrot całej inwestycji.

Montaż fotowoltaiki zazwyczaj jest integralną częścią przy zakupie paneli słonecznych. Możemy zamówić sam produkt bez usługi montażu, ale nie dość, że rezygnujemy ze wsparcia fachowców, to jeszcze ryzykujemy utratę gwarancji producenta. Jeśli okaże się, że podczas samodzielnego montażu popełnimy błąd, i tak trzeba będzie wezwać serwis naprawczy, przez co pozorne oszczędności przemienią się w nieoczekiwane wydatki.

Kto wykonuje montaż instalacji fotowoltaicznej?

Montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku czy w gruncie wykonują przeszkoleni specjaliści, którzy najczęściej działają na zlecenie dostawcy fotowoltaiki.

W polskim prawie nie ma przeciwwskazań do samodzielnego montażu fotowoltaiki. Jednak nawet jeśli samemu bezbłędnie podłączymy wszystkie elementy instalacji, to operator sieci może nam odmówić podłączenia fotowoltaiki, ponieważ nie mieliśmy stosownych uprawnień.

Monter instalacji fotowoltaicznej musi posiadać co najmniej jeden rodzaj upoważnienia do wykonywania swojego zawodu:

1.Certyfikat UDT – pozwolenie wydaje Urząd Dozoru Technicznego;

2.Świadectwo kwalifikacyjne – pozwala legalnie przeprowadzać podłączenia urządzeń, instalacje i sieci elektroenergetyczne;

3.Uprawnienia budowlane instalatora sieci – w zakresie prowadzenia prac nas instalacjami, urządzeniami elektrycznymi i elektroenergetycznymi.

Oprócz uprawnień liczy się także doświadczenie i umiejętność pracy na wysokościach. Montaż paneli na stromym dachu wymaga posiadania alpinistycznego sprzętu, ale też ostrożności z uwagi na własne zdrowie, jak i kruchość materiału, z jakiego wykonane są panele fotowoltaiczne.

Jak prawidłowo zamontować panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne będą nam służyły przez wiele lat, jeśli przeprowadzimy ich prawidłowy montaż. Oczywiście, nie należy zapominać o innych czynnikach, jak poważne awarie z przyczyn nietechnicznych, na co nie zawsze mamy wpływ. Chodzi tu o zdarzenia losowe typu uderzenie pioruna, upadek drzewa czy masztu, wybuch instalacji w domu – w takich sytuacjach przyda się ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych.

Wróćmy do samego montażu. Jeśli wszystkie prace zostaną przeprowadzone zgodnie ze sztuką, to z użytkowaniem instalacji PV nie powinniśmy mieć żadnych problemów. Pomocne w tym będzie zwrócenie uwagi na kilka detali, jak kierunek i kąt ułożenia paneli, zacienienie, wiatr czy sposób ułożenia solarów na dachu.

Ważne jest, aby panele fotowoltaiczne przez możliwie najdłuższy czas były wystawione na działanie promieni słonecznych, co zwiększy ich efektywność. W tym celu istotne jest nachylenie solarów pod kątem 30-40 stopni, montaż w niezacienionym miejscu, aby uniknąć miejscowego przegrzania powłoki, a także pamiętanie o odstępach – 20 cm od dolnych krawędzi i 10 cm między powierzchnią dachu a modułem – dla zachowania przepływu powietrza, które naturalnie schładza instalację PV.

Efektywność instalacji PV a montaż paneli

Kierunek ułożenia paneli

najlepiej od strony południowej w celu maksymalnego nasłonecznienia dachu

Kąt ułożenia paneli

30-40 stopni

Sposób ułożenia paneli

maksymalnie do krawędzi dachu
odstępy 20 cm od dolnych krawędzi i 10 cm między powierzchnią dachu a modułem

Zacienienie

drzewa, kominy i inne elementy dachu powodują mniejsze uzyski energii

Wiatr

nieprawidłowy montaż powoduje podniesienie lub oderwanie elementów fotowoltaiki

Inne

powierzchnia ogniotrwała

montaż paneli tylko przy dobrej pogodzie

montaż za pomocą klucza dynamometrycznego

montaż paneli z nieuszkodzoną powłoką

Oprac. na podstawie enerad.pl.

Montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu

Panele fotowoltaiczne możemy bez przeszkód montować na płaskim dachu. Aby jednak uzyskać jak najlepszą efektywność, trzeba uwzględnić stworzenie odpowiedniego stelaża. Stelaż może różnic się od tego, który jest zamontowany na dachu skośnym.

Jeśli posiadamy dom z płaskim dachem, firma fotowoltaiczna zaproponuje nam jedno z rozwiązań:

  • montaż paneli w systemie balastowym – panele są osadzone na stelażu aluminiowym, który dociążają bloczki z betonu. Jeden panel o wadze 25 kg „trzymają” trzy bloczki o wadze łącznej 75 kg. Zaletą tego rozwiązania jest brak ingerencji w poszycie dachu;
  • montaż paneli bez balastu – panele są umieszczone na aluminiowym stelażu, który utrzymują betonowe bloczki, jest ich mniej niż w przypadku wcześniejszego rozwiązania;
  • montaż paneli w systemie kotwionym – oznacza montaż paneli fotowoltaicznych do dachu na stałe, o ile ten ma konstrukcję żelbetonową i nie posiada jeszcze ocieplenia, które uzupełnia się po zamontowaniu solarów.

Ważne, aby stelaż był wykonany z materiałów odpornych na rdzę, aby uniknąć korozji i w efekcie uszkodzenia fotowoltaiki. Opisane sposoby montażu paneli na płaskim dachu można komponować indywidualnie w zależności od stanu technicznego dachu. W niektórych sytuacjach zastosowanie betonowych bloczków może niebezpiecznie obciążyć konstrukcję nośną budynku i wymaga innych rozwiązań zaproponowanych przez ekipę monterską.

Montaż paneli fotowoltaicznych na skośnym dachu

Montaż paneli fotowoltaicznych na skośnym dachu dotyczy dwóch rodzajów powierzchni – dachówki i blachodachówki. Do pewnego momentu montaż wygląda tak samo. Do przytwierdzenia instalacji PV na dachu skośnym stosuje się konstrukcję wsporczą. Najpierw montuje się szyny przymocowane do dachu za pomocą haków lub śrub, a następnie na szynach umieszczony jest stelaż z panelami.

Prawidłowy montaż fotowoltaiki – blachodachówka

Cała trudność związana z montażem paneli fotowoltaicznych na blachodachówce dotyczy wyznaczenia krokwi, do których instalacja zostanie przytwierdzona.

Sposobów na to jest kilka: wyznaczenie otworów od stychu, zdjęcie podbitki, odkręcenie kalenicy (punkt przecięcia połaci dachu), lub demontaż blachy tam, gdzie ma znajdować się fotowoltaika.

Do montażu paneli fotowoltaiki na blachodachówce potrzebujemy:

  • wykonania otworów w poszyciu,
  • wsunięcia w otwory śrub z uszczelką,
  • założenia szyn, na których będzie osadzony cały stelaż,
  • zastosowania klem, śrub dwugwintowych, adaptera i elementów mocujących.

Prawidłowy montaż fotowoltaiki – dachówka

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu pokrytym dachówką, jest prostszy niż w przypadku blachodachówki. Wystarczy we właściwych miejscach zdjąć dachówki, aby odsłonić krokwie.

Do krokwi przykręcamy haki i doszlifowujemy dachówki, które wracają na swoje miejsce. Do wystających haków przytwierdzamy szyny, na których umieszczamy panele. 

Cały montaż kończy umocowanie klem – najpierw panele skrajne, a następnie środkowe.

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie

Jeśli nasz dach nie powala na montaż paneli fotowoltaicznych, ma niekorzystne położenie (w cieniu) czy ograniczoną powierzchnię, wtedy zostaje zainstalowanie fotowoltaiki w gruncie.

Pod uwagę należy wziąć wszystkie elementy, jak w przypadku montażu paneli na dachu, czyli wiatr, zacienienie, kąt, sposób ułożenia i kierunek solarów. Dodatkowo także należy sprawdzić, czy podłoże jest odpowiednio twarde i zwarte.

Montaż fotowoltaiki w gruncie (wolnostojącej) przebiega w 2 etapach:

Etap 1 – postawienie stelażu pod panele, konstrukcja jest zwykle wykonana z solidniejszych metali niż aluminium, np. stali ocynkowanej ze względu na większe obciążenie. Stelaż można ustawić na betonowym fundamencie lub na słupkach umieszczonych w ziemi,

Etap 2 – zamontowanie modułów, inwertera i kabli. Przewody powinny być odpowiednio zabezpieczone i znajdować się pod ziemią na głębokości 50-100 cm.

Jakie błędy przy montażu fotowoltaiki?

Błędy podczas montażu paneli fotowoltaicznych powodują, że instalacja PV nie działa poprawnie, co w konsekwencji prowadzi do niższego uzysku z energii, a nawet całkowitej awarii fotowoltaiki.

Najczęstsze błędy związane z zamontowaniem solarów, to:

  • stosowanie wtyczek i gniazdek od różnych producentów;
  • zerwanie złączy w ogniwach;
  • instalacja nieprawidłowych bezpieczników;
  • narażenie falownika na przegrzanie;
  • zbyt luźno dokręcone lub zerwane śruby montażowe;
  • brak odstępów wentylacyjnych i technicznych;
  • nieprawidłowo położone kable;
  • umiejscowienie na zewnątrz przewodów przeznaczonych do wewnątrz.

Karygodnym błędem w trakcie montażu fotowoltaiki jest chodzenie po panelach. Wynika to często z braku przeszkolenia monterów czy doświadczenia firmy, która niedawno pojawiła się na rynku fotowoltaiki. Przynajmniej część z tych błędów można wyeliminować korzystając z usług firm w rankingu paneli fotowoltaicznych.

Czym grozi nieprawidłowy montaż fotowoltaiki?

Nieprawidłowy montaż fotowoltaiki niesie ze sobą konsekwencje finansowe, ale w skrajnych sytuacjach to także zagrożenie zdrowia i życia (np. spadający panel z dachu).

Błędy na etapie montażu to:

  • niższe uzyski z energii – fotowoltaika nie będzie tak efektywna, jak zakładaliśmy, przez co możemy mieć problem z dogrzaniem domu;
  • krótsza żywotność – zainwestowane 20 000 zł czy 50 000 zł w fotowoltaikę zamiast się zwracać, będzie wymagało kolejnych wydatków przez konieczność wymiany paneli;
  • większa awaryjność – wzywanie serwisu do fotowoltaiki poza standardowymi przeglądami będzie generować niepotrzebne rachunki, które nadwyrężą domowy budżet;
  • uszkodzenie mechaniczne - chodzenie po panelach na pewno nie wydłuży żywotności ogniw, a brak odpowiednich zabezpieczeń nie uchroni przed awarią w razie burzy;
  • pożar – na skutek stosowania podzespołów różnych producentów.

Chociaż błędów przy montażu fotowoltaiki nie zawsze da się uniknąć, to w wielu sytuacjach możemy zabezpieczyć poniesione nakłady finansowe. Wystarczy zaraz po zamontowaniu instalacji PV ubezpieczyć budynek razem z elementami stałymi, do których zaliczają się także panele fotowoltaiczne. Polisa mieszkaniowa dla fotowoltaiki obejmuje skutki wielu zdarzeń losowych typu: pożar, powódź, wybuch, uderzenie pojazdu, upadek samolotu, drzewa i masztu, osuwanie się ziemi i inne.

PORÓWNAJ CENY UBEZPIECZENIA

Jak sprawdzić poprawność montażu fotowoltaiki?

Po zamontowaniu fotowoltaiki część błędów można łatwo wyeliminować, jeśli znamy się na rzeczy. Jednak w wielu sytuacjach błędy są ukryte – na dachu, pod ziemią albo w ciasnych złączach.

Dlatego przy wyborze firmy oferującej montaż paneli fotowoltaicznych warto wybrać taką, która zapewnia audyt pomontażowy. Powinien to być standard bez dodatkowych kosztów ze strony inwestora.

Przeprowadzenie audytu pomontażowego ma znaczenie w kontekście ewentualnego sporu z wykonawcą instalacji PV. Jest to dla nas dokument poświadczający prawidłowe lub nieprawidłowe działanie solarów i zostanie wzięty pod uwagę w razie reklamacji czy sprawy sądowej, jeśli nie uda się wyjaśnić sporu polubownie.

Co zrobić po nieprawidłowym montażu paneli fotowoltaicznych?

Nieprawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych to jedno, ale wiele zależy od tego, kiedy zauważyliśmy błąd:

  •  jeśli od razu po zamontowaniu instalacji PV, wtedy mamy prawo odmówić podpisania protokołu odbioru
  •  jeśli po pewnym czasie od zamontowania instalacji PV, wtedy zgłaszamy sprawę do firmy, która przeprowadzała montaż

Każda firma daje czasową gwarancję na oferowane produkty i usługę montażową. W razie gdyby reklamacja nie zadziałała na naszą korzyść, pozostaje wyjaśnienie sporu na drodze sądowej.

Gdzie porównać panele fotowoltaiczne?

Montażem paneli fotowoltaicznych zajmują się profesjonalne firmy i warto im powierzyć tego typu inwestycję. Po pierwsze, zachowamy gwarancję producenta, a po drugie, zapewnimy sobie długą żywotność instalacji FV. Oczywiście, przy zachowaniu koniecznych zasad higieny i bezpieczeństwa związanych z użytkowaniem fotowoltaiki.

Jednym z dostawców rozwiązań fotowoltaicznych jest Otovo. Firma wyróżnia się możliwością zdalnego oszacowania kosztów fotowoltaiki. Otovo korzysta z wyszukiwarki nieruchomości po adresie (mapy Google), a następnie na podstawie zdjęć satelitarnych wylicza koszt inwestycji. Przy instalacji wykorzystuje panele wiodących marek, jak JA Solar, LONGi czy Trina Solar.

Dla porównania, Sunday Polska może pochwalić się długą tradycją jak na branżę FV (od 2015 r.) i szerokim doświadczeniem w montażu zarówno dla konsumentów indywidualnych, jak i dla firm i gospodarstw rolnych. W ofercie znajduje się również dystrybucja i instalacja pomp oraz magazynów ciepła, magazynów energii, ładowarek do samochodów elektrycznych i klimatyzacji.

Ważne informacje

1. Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych pozwoli w pełni wykorzystać energię słoneczną do zasilania domu w prąd i ciepło

2. Montaż paneli fotowoltaicznych dotyczy dachu z blachodachówką, dachu z dachówką i gruntu

3. Ważne jest, aby panele fotowoltaiczne przez możliwie najdłuższy czas były wystawione na działanie promieni słonecznych, co zwiększy ich efektywność

4. Chociaż błędów przy montażu fotowoltaiki nie zawsze da się uniknąć, to w wielu sytuacjach możemy zabezpieczyć poniesione nakłady finansowe dzięki ubezpieczeniu

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o montaż fotowoltaiki

  1. Jak długo trwa zamontowanie fotowoltaiki?

    Fachowa ekipa montażowa jest w stanie prawidłowo osadzić panele fotowoltaiczne na dachu czy w gruncie w przeciągu 1-2 dni roboczych. Ostateczny czas zależy od warunków pogodowych, specyfiki terenu i kąta nachylenia dachu.

  2. Ile kosztuje montaż fotowoltaiki?

    Montaż fotowoltaiki jest zwykle wliczony w cenę zakupu instalacji PV. Ceny zaczynają się od 15 000 – 20 000 zł za całość. Przy wyborze firm fotowoltaicznych warto zwrócić uwagę, czy w cenie znajduje się także wykonanie audytu pomontażowego, który pozwoli wyeliminować błędy montażowe i uniknąć niepotrzebnych wydatków w przyszłości.

  3. Od czego zależy cena montażu fotowoltaiki?

    Na cenę montażu mogą wpłynąć szczególne uwarunkowania terenu i samego budynku. Jeśli dom znajduje się z dala od siedziby firmy, wysoko w górach, a dach jest wyjątkowo spadzisty, monterzy będą musieli użyć sprzętu alpinistycznego i poświęcić na montaż nieco więcej czasu.

  4. Jaka powinna być odległość falownika od paneli fotowoltaicznych?

    Przyjmuje się, że odległość falownika od głównej rozdzielni powinna wynosić do 10 metrów. Należy pamiętać o zastosowaniu dodatkowego przewodu z zabezpieczeniami AC, a zarówno falownik, jak i moduły powinny mieć właściwy przekrój dopasowany do mocy instalacji.

  5. Jak układać panele fotowoltaiczne pionowo czy poziomo?

    Ułożenie paneli fotowoltaicznych w pionie lub w poziomie nie ma większego znaczenia. Warto zwrócić uwagę na kąt ich nachylenia przy montażu (30-40 stopni), kierunek (od strony południowej) i sposób ułożenia (aby nie wystawały poza krawędź dachu).