Sopot i Mielno to czerwone latarnie morskie pod względem cen mieszkań. Kwoty przekraczają tu 12 000 zł za 1 mkw. Latarnia zielona to Darłowo, które nie dość, że ma stawkę na poziomie niespełna 4200 zł, to jeszcze jako jedyna miejscowość nie odnotowała wzrostu cen w ostatnim roku.

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób mieszka i pracuje pod tym samym adresem. Pandemia koronawirusa tylko przyspiesza proces przechodzenia na tryb pracy zdalnej. A to oznacza, że możemy zarabiać, mieszkając nad samym morzem.

Aby przekonać się, ile kosztuje zamieszkanie na polskim wybrzeżu, sprawdziliśmy ceny mieszkań w 15 miejscowościach (8 z województwa pomorskiego i 7 z województwa zachodniopomorskiego). Na podstawie danych serwisu ogłoszeniowego adresowo.pl porównaliśmy, gdzie mieszkania z rynku wtórnego są najdroższe, a gdzie najtańsze. Pod uwagę wzięliśmy też odległość danej lokalizacji od samego morza.

Sopot i Mielno dla bogaczy, w Darłowie trzy razy taniej

Na Pomorzu Wschodnim widać zdecydowaną różnicę między cenami mieszkań w Trójmieście i poza Trójmiastem. Najwyższe stawki ma Sopot. Za używane mieszkanie w tym kurorcie trzeba zapłacić średnio ponad 12 600 zł. Reszta miejscowości wchodzących w skład Trójmiasta to wydatek o kilka tysięcy mniejszy – 9027 zł/mkw. w Gdańsku i 8109 zł/mkw. w Gdyni – wynika z danych adresowo.pl za I kw. 2020 r.

Droższe od Gdańska jest Władysławowo, gdzie metr kwadratowy mieszkania kosztuje średnio 9343 zł. Od Gdyni droższa jest Jastrzębia Góra ze stawką na poziomie 8469 zł/mkw.

Umiarkowane ceny notują Reda i Rumia (odpowiednio 6754 i 6625 zł/mkw.) – miejscowości, które są przedłużeniem Trójmiasta, ale znajdują się nieco dalej od morza. Słupsk ma najtańsze mieszkania spośród analizowanych lokalizacji na Pomorzu Wschodnim. To wydatek średnio 4432 zł/mkw., a więc trzy razy mniej niż w Sopocie – wynika z raportu cen ofertowych w I kw. 2020 r. na adresowo.pl.

ile kosztuje metr kwadratowy w pomorzou wchodnim

Na Pomorzu Zachodnim także występuje duży kontrast cenowy. Najdroższe nieruchomości są w Mielnie, ze stawką na poziomie 12 508 zł, a najtańsze w Darłowie za 4168 zł/mkw.

Prawie 9600 zł trzeba wydać za metr kwadratowy mieszkania w Ustroniu Morskim i nieco ponad 9000 zł w Świnoujściu. Nieco tańsze są mieszkania w Grzybowie koło Kołobrzegu (8129 zł) i w samym Kołobrzegu (7673 zł).

W tej części wybrzeża najniższe stawki za mieszkanie z drugiej ręki ma Koszalin (5174 zł) i Darłowo (4168 zł) – wynika z danych adresowo.pl.

ile kosztuje m2 mieszkania na pomorzu zachodnim

Rośnie zainteresowanie mieszkaniami w Mielnie, Władysławowie i Ustroniu Morskim

Ceny mieszkań rosną nie tylko w największych miastach Polski, ale także w miejscowościach nadmorskich. W ciągu 12 miesięcy najwięcej, bo o 50%, podrożały używane mieszkania w Ustroniu Morskim. Mielno zanotowało wzrost o 29%, a Władysławowo o 26% w skali roku – wynika z porównania na adresowo.pl między I kw. 2019 i 2020 r.

17% więcej niż przed rokiem trzeba zapłacić za używane mieszkanie w Redzie i Słupsku. O 11% w Gdańsku i Sopocie. Najmniejsze wzrosty zanotowano w Rumii i Świnoujściu (3%).

W Darłowie nie dość, że występują najniższe ceny ofertowe za używane mieszkania, to jeszcze nie zmieniły się stawki – wskazuje raport adresowo.pl.

jak drożały mieszkania nad morzem

Odległość od morza kluczowa dla cen mieszkań

Decyzja o zamieszkaniu nad morzem może być podyktowana wieloma względami. Oprócz ceny, walorów krajobrazowych czy zdrowotnych, liczy się także odległość mieszkania od morza. Spośród 15 analizowanych lokalizacji dystans do pokonania może wynosić kilkaset metrów, ale i kilkadziesiąt kilometrów.

0,5 km od centrum do morza mają przyszli lokatorzy mieszkań w Sopocie, Jastrzębiej Górze, Mielnie i Grzybowie. Dystans 1 kilometra występuje w przypadku Gdyni, a 1,5 km we Władysławowie i Kołobrzegu.

Tam, gdzie ceny mieszkań są niższe, odległości od morza są większe. Z Darłowa do plaży w Darłówku są 4 km, z Redy do plaży w Mechelinkach 12 km, a ze Słupska do plaży w Ustce 20 km.

Odległość od morza kluczowa dla cen mieszkań

Jakie ubezpieczenie dla mieszkania nad morzem?

Mieszkańcy województw pomorskiego i zachodniopomorskiego płacą za ubezpieczenie nieruchomości średnio 396 i 359 zł rocznie. W samym Gdańsku to 342 zł – wynika z ostatniego raportu Rankomat.pl.

W przypadku mieszkań położonych nad morzem ceny mogą różnić się w zależności od wybranego zakresu ochrony, a także wartości rynkowej samej nieruchomości. Przykładowo, ubezpieczenie 50-metrowego mieszkania w Sopocie będzie o kilkaset złotych droższe, niż podobnego lokalu w Darłowie.

Przy wyborze polisy warto zwrócić uwagę, czy zawiera w podstawie kluczowe ryzyka, jak pożar, zalanie czy silny wiatr. Dla ochrony wyposażenia przyda się rozszerzenie w postaci kradzieży z włamaniem, a dla samych lokatorów OC w życiu prywatnym i pakiet home assistance.

Ważne informacje

1. Za metr kwadratowy mieszkania nad morzem trzeba wydać co najmniej 4 000 zł

2. W najdroższych lokalizacjach jak Sopot czy Mielno stawki przekraczają 12 000 zł/mkw. 

3. Najszybciej drożeją używane mieszkania w Ustroniu Morskim, Mielnie i Władysławowie

4. Ubezpieczenie mieszkania nad morzem to koszt ok. 200-300 zł w skali roku