Map świata, notes i walizka

Z roku na roku coraz więcej Polaków decyduje się na ubezpieczenie podróży. Sytuacja na świecie jest niestabilna, a koszty leczenia nie maleją. Jesteś tego świadomy i też chcesz kupić polisę. Zastanawia Cię tylko jedno, ile kosztuje ubezpieczenie i dlaczego tak drogo….

Otóż od razu mamy dobrą wiadomość. W Polsce mamy jedne z najtańszych ubezpieczeń turystycznych w Europie. Możemy dosłownie za grosze objąć ochroną swoje zdrowie, zabezpieczyć się na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń, kradzieży czy jakichkolwiek problemów za granicą. Cena polisy zależy od wielu czynników. Podpowiemy, co wpływa na koszt ubezpieczenia i sprawdzimy, ile zapłacisz za pełną ochronę na czas podróży.

Dokąd jedziesz? Cena a kierunek wyjazdu

            To, dokąd wybierasz się na wakacje ma znaczenie. Ubezpieczyciele generalnie rozróżniają dwa rejony świata, pod kątem których różnicują cenę:

  • Europa oraz kraje zaliczane przez ubezpieczyciela do strefy europejskiej, np. państwa basenu Morza Śródziemnego, Wyspy Kanaryjskie, Izrael;

  • pozostałe państwa świata.

Skąd to zróżnicowanie? Przede wszystkim na terenie Europy mamy prawo skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która refunduje część kosztów leczenia w publicznych placówkach. Po drugie – koszty leczenia na terenie naszego kontynentu są niższe niż np. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Japonii czy Chinach. Odległość krajów europejskich do Polski też jest stosunkowo niewielka, zatem koszt powrotu do kraju jest mniejszy niż sprowadzanie chorego np. z Brazylii.

WAŻNE! Warto pamiętać, że o ile w przypadku ubezpieczenia do praktycznie wszystkich krajów Europy cena jest ta sama, to już cena polisy do krajów pozaeuropejskich jest indywidualizowana w zależności od kraju i kosztów leczenia obowiązujących na jego terenie i tak np. ubezpieczenie do USA może być droższe od ubezpieczenia do Indii.


 

Co będziesz robił? Cena ubezpieczenia a cel wyjazdu

Odpoczynek i zwiedzanie są mniej ryzykowne niż uprawianie aktywności fizycznych, podczas których łatwiej może dojść do wypadku czy kontuzji. Nic więc dziwnego, że ubezpieczyciele pytają wyjeżdżających, jak będą spędzać czas podczas podróży. Jeśli więc planujesz uprawiać jakieś sporty (te uznawane przez ubezpieczycieli za wysokiego ryzyka lub ekstremalne),musisz to zaznaczyć w momencie wyboru polisy.

Dlaczego? Dzięki rozszerzeniu ochrony gwarantujesz sobie pomoc w razie wypadku. Brak dodatkowej składki spowoduje, że ubezpieczyciel nie pokrryje kosztów leczenia ani nie wypłaci należnych odszkodowań. Jakie sporty są uznawane za wysokiego ryzyka, a jakie za ekstremalne? Klasyfikacje aktywności prowadzi indywidualnie każde towarzystwo – trzeba więc zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.  

WAŻNE! Pamiętaj, że to co u jednego ubezpieczyciela jest uznawane za sport wysokiego ryzyka, w innym towarzystwie może być potraktowane jako sport ekstremalny. W naszym kalkulatorze można sprawdzić, jaki zakres sportów obejmuje dana polisa po rozwinięciu szczegółów produktu.

Ile masz lat? Wiek a cena ubezpieczenia

            Nie jest tajemnicą, że ubezpieczyciele naliczają zwyżki lub zniżki za wiek. Generalnie stosowana jest zasada, że starsze osoby są bardziej narażone na problemy ze zdrowiem, dlatego też polisy dla nich są droższe. Z kolei młodsze osoby – dzieci i młodzież mogą liczyć na zniżki. Poniżej przedstawiamy jak prezentuje się to w poszczególnych towarzystwach, których ubezpieczenia można zakupić za pomocą naszego kalkulatora.Na jaką ofertę się decydujesz? Wybrany pakiet a cena ubezpieczenia

            Na ostateczną cenę ubezpieczenia wpływa także wybrany pakiet polisy. Ubezpieczyciele oferuje różne rodzaje polis, jedne są bardziej standardowe, a zatem tańsze (bo obejmują tylko koszty leczenia i NNW),inne są zdecydowanie bardziej rozbudowane, a zatem droższe. Np. polisa dla jednej osoby obejmująca koszty leczenia, NNW i ubezpieczenie bagażu do Chorwacji to koszt od 2,56 zł dziennie, zaś pakiet w skład którego wchodzi ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW, OC, OC sportowe, 92 sporty objęte ochroną, ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego również na jeden dzień dla jednej osoby jest już zdecydowanie droższy i wynosi od 7,27 zł! Pakiety różnią się nie tylko zakresem ubezpieczenia czy liczbą wybranych dodatków, ale i wariantami sum gwarantowanych. Im wyższa suma gwarantowana, tym wyższy koszt polisy.

WAŻNE! Pamiętaj, że każdy ubezpieczyciel ma przygotowane swoje pakiety według własnego cennika i taryfikatora. Oferty ubezpieczeń mogą więc różnić się znacznie między sobą.

Porównaj ceny, potem kup

            Jak wybrać polisę? Czy kierować się tylko ceną czy zwrócić uwagę na coś innego? Zasada jest jedna: dopasuj ubezpieczenie do swoich własnych potrzeb, do charakteru i celu wyjazdu. Pomoże Ci w tym nasz kalkulator, za pomocą którego zaznaczysz, jakie masz preferencje i porównasz kilkanaście różnych ofert ubezpieczenia turystycznego. Od razu będziesz mógł zestawić ze sobą różne pakiety, sprawdzać, co zawierają, jakie sumy gwarantowane oferują oraz ile kosztują. Wybraną polisę zakupisz online – zajmie Ci to kilka minut, a dokument ubezpieczenia otrzymasz na maila. Sprawdź i przekonaj się, że ubezpieczenie turystyczne nie musi być drogie!

Oceń stronę
4,17