Od 11 listopada będziemy mogli wyjeżdżać do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych i biznesowych bez wiz. To jednak nie oznacza końca formalności. Podpowiadamy, jak teraz będzie wyglądało podróżowanie do USA.

Polska dołączy do 38 innych państw uczestniczących w programie Visa Waiver. Informacje o zniesieniu wiz pojawiały się już od października, kiedy to okazało się, że wskaźnik odmów przyznawania wiz spadł poniżej wymaganych 3%, a prezydent USA podpisał dokument o przyjęciu naszego kraju do programu bezwizowego. Decyzja ta stanie się faktem w dniu Święta Niepodległości, czyli 11 listopada.

Podróż do USA bez wizy – jak to będzie wyglądać?

Do tej pory, by odwiedzić USA, Polacy musieli złożyć wniosek o wydanie wizy, uiścić opłatę w wysokości 60 dolarów i otrzymać zaproszenie na spotkanie z konsulem. W celu odbycia takiej rozmowy trzeba było się stawić w Warszawie lub Krakowie.

Teraz się to zmieni – przed wyjazdem wystarczy zarejestrować się w systemie ESTA i uiścić opłatę w wysokości 14 dolarów (około 53 zł). Należy to zrobić najpóźniej na 72 godziny przed wyjazdem, a rejestracja będzie ważna przez 2 lata. Po przylocie do USA nadal będzie trzeba przejść kontrolną rozmowę z oficerem imigracyjnym. Więcej na temat tego, jak będzie wyglądało podróżowanie do USA bez wiz można dowiedzieć się z krótkiego filmu przygotowanego przez ambasadę amerykańską w Polsce:

Jak Polacy podróżują do USA?

Z danych naszej porównywarki wynika, że aż 51% Polaków wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych na okres od 15 do 30 dni. 19% podróżujących zwiedza USA dłużej niż miesiąc, a 22% spędza w USA od 8 do 14 dni. Zaledwie 7% wyjeżdżających do Stanów decyduje się na pobyt od 4 do 7 dni, a jedynie 2% - poniżej 3 dni. W większości polscy turyści po USA podróżują w pojedynkę - taką opcję wskazało ponad 56% ubezpieczających się w rankomat.pl. Rzadziej wyjazd planowany jest z drugą osobą (20,42%),w grupie znajomych czy z dziećmi.

średnia długość wyjazdu do USA

Jak wybrać ubezpieczenie do USA?

USA słyną z wysokich kosztów leczenia. Z danych polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wynika, że wizyta u lekarza ogólnego kosztuje ponad 100 dolarów, a dzień hospitalizacji - od 500 do nawet kilku tysięcy dolarów. Koniecznie trzeba przed wyjazdem zakupić ubezpieczenie turystyczne - zaleca się, by suma gwarantowana kosztów leczenia do Stanów Zjednoczonych była bardzo wysoka - minimum 100 000 euro. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak opcja „bez limitu”, co oznacza, że ubezpieczyciel pokryje wszystkie opłaty z leczeniem na terenie USA.

jak wybrać ubezpieczenie do USAUbezpieczenie NNW pozwoli zrekompensować poniesione w wypadku straty, a OC w życiu prywatnym będzie wsparciem w razie spowodowanie wypadku na osobie trzeciej (odszkodowania zasądzone w USA są bardzo wysokie, suma gwarantowana OC powinna być nie niższa niż 150 000 euro). W Stanach Zjednoczonych przyda się także ochrona bagażu na wypadek kradzieży czy zniszczenia. Taką polisę można mieć już od 10 zł dziennie.

Wyjeżdżasz do USA? Zobacz, o czym musisz pamiętać. W naszym artykule dowiesz się, jak krok po kroku zaplanować podróż po Stanach Zjednoczonych.

Co warto wiedzieć?

  1. Od 11 listopada Polacy mogą podróżować do USA bez wiz w celach turystycznych i służbowych.
  2. Przed wyjazdem wystarczy tyko zarejestrować się w systemie ESTA i uiścić opłatę w wysokości 14 dolarów (około 53 zł).
  3. Przed wyjazdem do USA warto zadbać o ubezpieczenie, najlepiej z możliwie najwyższą sumą gwarantowaną kosztów leczenia.
  4. Taką polisę można zakupić w rankomat.pl już od 10 zł dziennie.