Wycieczka do Stanów Zjednoczonych to marzenie wielu Polaków. Czy latem 2021, w dobie koronawirusa, można je zrealizować? Wyjaśniamy, czy i dla kogo możliwa jest aktualnie podróż do USA.

Podpowiadamy też, jakie dokumenty i zaświadczenia trzeba ze sobą zabrać oraz jak wygląda kwestia powrotu do Polski. 

Czy można polecić do USA – obostrzenia w Stanach Zjednoczonych 

Pandemia COVID-19 mocno dotknęła Stany Zjednoczone. Wjazd do USA nadal obarczony jest bardzo dużymi restrykcjami. Wizyta w celach turystycznych nie jest aktualnie możliwa.

Na ten moment – 29 lipca  2021 r. – przekroczyć granicę USA mogą jedynie członkowie rodziny obywatela USA, stali rezydenci oraz członkowie rodzin stałych rezydentów. Dopuszczalny jest także wjazd dla osób spełniających kategorię "ważny interes narodowy".

Szczegóły w tym zakresie określa Proklamacja z 25 stycznia 2021. Będzie ona obowiązywała do czasu odwołania jej przez prezydenta USA. 

Co więcej, w Stanach Zjednoczonych nadal obowiązuje szereg obostrzeń. Władze apelują do mieszkańców i przyjezdnych, aby pamiętać, że wirus wciąż się rozprzestrzenia i zachowywać szczególną ostrożność. Szczegółowe obostrzenia różnią się oczywiście w zależności od stanu.

W większości stanów obowiązkowe jest noszenie maseczek, zarówno w przestrzeniach otwartych, jak i zamkniętych. Należy utrzymywać dystans społeczny na odległość co najmniej 6 stóp. Niezastosowanie się do obostrzeń grozi mandatem. 

O czym pamiętać przed wylotem do Stanów Zjednoczonych? Testy, zaświadczenia i inne dokumenty 

Osoby, którym obowiązująca Proklamacja zezwala na przylot na terytorium USA – członkowie rodziny obywatela USA, stali rezydenci oraz członkowie ich rodzin – muszą spełnić poniższe wymogi. 

Wszyscy podróżni w wieku 2 lat i starsi, przybywający do USA samolotem, niezależnie od obywatelstwa i kraju wylotu, przy wejściu na pokład muszą okazać:

 • negatywny wynik testu na COVID-19. Wynik może mieć formę elektroniczną lub papierową. Test trzeba wykonać najpóźniej na 3 dni przed wylotem (72 godziny). Akceptowane testy to: RT-PCR, RT-LAMP, TMA, NEAR, HDA, NAAT i antygenowe lub
 • dokumentację wyzdrowienia z COVID-19. Należy przedstawić pozytywny wynik testu oraz zaświadczenie lekarskie dot. możliwości odbycia podróży. Test trzeba wykonać najpóźniej na 90 dni przed wylotem. W komplecie z zaświadczeniem to tzw. dokumentacja wyzdrowienia. Można przedstawić ją w formie papierowej lub elektronicznej. 

Wszyscy podróżni, zarówno dysponujący negatywnym wynikiem testu, jak i ozdrowieńcy, przy wejściu na pokład samolotu muszą również przedstawić dodatkowy dokument. Jest nim tzw. formularz „ujawnienia i potwierdzenia”. Można go pobrać tutaj.

Może także pojawić się konieczność wypełnienia dodatkowych dokumentów w przypadku konkretnych stanów. Np. dla stanu Nowy Jork dodatkowo trzeba wypełnić New York State Traveler Health Form. Informacje na temat ograniczeń wjazdu do poszczególnych stanów można znaleźć tutaj

Warto też pamiętać, że od 11 listopada 2019 r. Polska jest członkiem Programu Ruchu Bezwizowego. Wybierając się do USA w celu turystycznym lub biznesowym na okres do 90 dni, nie trzeba więc mieć wizy.Należy jednak zarejestrować w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization – ESTA) i oczekiwać na akceptację wniosku. 

Wyjazd do USA a kwarantanna 

Po przylocie do USA nie trzeba odbywać kwarantanny. Kwarantanna jest natomiast obowiązkowa po powrocie do Polski, zgodnie z obowiązującym do 25 czerwca Rozporządzeniem. Z kwarantanny zwolnione jednak są:

 • osoby, które przedstawią negatywny wynik testu PCR lub antygenowego w kierunku SARS-CoV-2. Test można wykonać zarówno w Polsce, jak i przed wylotem. Aby uzyskać zwolnienie z kwarantanny, test nie może być starszy niż 48 godzin.
 • osoby zaszczepione przeciwko COVID-19.
 • ozdrowieńcy, którzy przeszli COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy,
 • wybrane grupy zawodowe.

Podróż samolotem do USA w dobie pandemii 

Osoby, które mogą wybrać się aktualnie do Stanów Zjednoczonych, muszą spełnić wszystkie wymogi wymienione powyżej. Oznacza to, że powinny przedstawić negatywny wynik testu, odpowiednie zaświadczenie o wyzdrowieniu z COVID-19 oraz wypełnić formularz ujawnienia i potwierdzenia.

W dobie pandemii nieco inaczej wyglądają też same podróże samolotem. Warto wiedzieć, że:

 • Na terenie lotniska, jak również w trakcie całego lotu, wszyscy pasażerowie muszą nosić maseczki ochronne. Nie dotyczy to dzieci do lat 5. 
 • W trakcie oczekiwania na lot należy zachowywać dystans społeczny.
 • Podczas lotu powrotnego do Polski obsługa samolotu poprosi o wypełnienie tzw. Karty Lokalizacji Pasażera. Dzięki temu dokumentowi, gdyby okazało się, że któryś z pasażerów chorował COVID-19, pracownicy ochrony zdrowia będą mogli skontaktować się z pozostałymi pasażerami i udzielić dalszych instrukcji. 

Podróż do USA w dobie pandemii – środki ostrożności 

Środki ostrożności trzeba zachowywać nie tylko na lotnisku i w trakcie podróży samolotem, ale także na miejscu, w USA. Warto przede wszystkim:

 • Unikać tłumów. Choć możliwości przekroczenia granicy Stanów Zjednoczonych są aktualnie bardzo ograniczone i na miejscu nie należy spodziewać się tłumów turystów, nie można zapominać, że pandemia nadal trwa. 
 • Często myć ręce (ciepłą wodą, co najmniej 30 sekund) i zawsze mieć ze sobą płyn do dezynfekcji. 
 • Unikać dotykania oczu, ust i nosa.
 • Zachowywać bezpieczną odległość. Dystans zalecany przez władze USA to 6 stóp, czyli ok. 2 metrów.
 • Ograniczać kontakt fizyczny z innymi osobami. 
Należy również bezwzględnie przestrzegać obostrzeń nałożonych przez władze USA oraz konkretnych stanów! 

Jak wybrać ubezpieczenie na podróż do USA w czasie pandemii? 

Choć aktualnie wyjazd do USA możliwy jest tylko w kilku przypadkach, należy dołożyć wszelkich starań, aby był on bezpieczny. Przygotowania do podróży w dobie pandemii warto rozpocząć od wyboru dobrej polisy turystycznej. Zakres ubezpieczenia należy dostosować do swoich potrzeb i aktywności, jakie planujemy w trakcie wyjazdu.

Warto, aby polisa turystyczna uwzględniała ryzyka takie jak:

 • koszty leczenia i ratownictwa. Koszty leczenia w Stanach Zjednoczonych należą do najwyższych na świecie. Dlatego suma ubezpieczenia kosztów leczenia powinna być jak najwyższa – zaleca się minimum 100 000 euro. Warto upewnić się, czy ubezpieczyciel w ramach kosztów leczenia pokrywa też koszty leczenia w przypadku zachorowania na COVID-19,
 • ubezpieczenieNNW. Zapewni turyście możliwość ubiegania się o wypłatę odszkodowania w konkretnej wysokości, gdyby doszło do nieszczęśliwego wypadku,
 • OC w życiu prywatnym. Dzięki niemu ubezpieczyciel pokryje koszty, jeśli podróżnik nieumyślnie wyrządzi szkodę osobie trzeciej lub zniszczy jej mienie,
 • ubezpieczenie bagażu. Przyda się w razie kradzieży bądź zniszczenia rzeczy osobistych - ubezpieczyciel wypłaci stosowne odszkodowanie,
 • Assistance. Dobry Assitance zapewni turyście szybką pomoc ekspertów w sytuacjach kryzysowych. 
Ubezpieczenie turystyczne można rozszerzyć również m.in. o ubezpieczenie od opóźnienia lotu oraz zagubienia bagażu przez linie lotnicze, uprawianie sportów, zdarzenia pod wpływem alkoholu czy zaostrzenie chorób przewlekłych.

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji na podróż do USA w dobie pandemii

W czasie pandemii planowanie podróży jest ryzykowne. W przypadku wyjazdów do Stanów Zjednoczonych jest ryzykowne szczególnie, ponieważ aktualnie wiąże się z wieloma obostrzeniami. Planując podróż, warto więc z góry pomyśleć o tym, co byłoby, gdybyśmy jednak nie mogli pojechać. 

Przed stratami finansowymi podróżnika uchroni ubezpieczenie od kosztów rezygnacji. Zapewnia ono zwrot m.in. kosztów biletu lotniczego i noclegów, w sytuacji gdy turysta z przyczyn losowych musi zrezygnować z zaplanowanego wyjazdu. Jako przyczyny losowe ubezpieczyciele traktują zwykle chorobę ubezpieczonego lub jego najbliższych, zgon osoby najbliższej, czy kradzież dokumentów. W zależności od wybranej oferty towarzystwa ubezpieczeniowe zapewniają zwrot nawet do 100% poniesionych kosztów. 

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji to zwykle koszt rzędu kilkudziesięciu-kilkuset złotych, w zależności m.in. od długości wyjazdu. W razie braku takiego ubezpieczenia straty mogą być znacznie większe. Warto więc poważnie rozważyć jego zakup, ale uwaga: należy zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem. Może to być np. 7, 10 lub 30 dni przed wyjazdem. Okres ten każdy ubezpieczyciel określa indywidualnie.

UbezpieczycielMaksymalna suma ubezpieczenia na osobęCzy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?Składka w % poniesionych kosztów Składka dla kosztu: 5 000 zł
Uniqa
35 000 zł
2,8 %
140,00 zł
Europa Ubezpieczenia
35 000 zł
3,2 %
161,00 zł
Uniqa
35 000 zł
3,0 %
150,00 zł
Europa Ubezpieczenia
35 000 zł
5,1 %
257,00 zł
Europa Ubezpieczenia
35 000 zł
7,2 %
361,00 zł
Signal Iduna
34 000 zł
4,4 %
221,25 zł
Uniqa
140,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów2,8 %
Europa Ubezpieczenia
161,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów3,2 %
Uniqa
150,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów3,0 %
Europa Ubezpieczenia
257,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów5,1 %
Europa Ubezpieczenia
361,00 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 35 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów7,2 %
Signal Iduna
221,25 zł
Maksymalna suma ubezpieczenia na osobę 34 000 zł Czy ubezpieczenie obejmuje przerwanie podróży?
Składka w % poniesionych kosztów4,4 %

Ile kosztuje ubezpieczenie podróżne do Stanów Zjednoczonych?

Ceny polisy zależą od kilku czynników, z których kluczowy jest zakres ubezpieczenia. Na cenę wpływa również cel wycieczki – jeśli turysta zamierza uprawiać sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka, ubezpieczenie będzie droższe. 

Poniżej kilka poglądowo przedstawiamy kilka propozycji ubezpieczenia podróżnego do USA. Aktualnie to propozycje dla osób, które mogą przekroczyć granicę Stanów Zjednoczonych, czyli: członków rodziny obywateli USA, stałych rezydentów oraz rodzin stałych rezydentów.

Poniższe propozycje cenowe dotyczą jednej zdrowej osoby dorosłej, która w trakcie wyjazdu nie zamierza podejmować żadnych ekstremalnych aktywności. 

Wyjazd

Termin 2021

TU

Zakres ryzyk

Ochrona w razie zachorowania na COVID–19

Cena za jeden dzień ochrony

14-dniowy do Miami 

5-18 czerwca

Axa
Assistance

Koszty leczenia (SU: 200 000 zł)
Koszty ratownictwa (SU: 200 000 zł)
NWW (SU: 20 000 zł)

7,15 zł 

21-dniowy do Nowego Jorku

1-21 lipca

Nationale Nederlanden

Koszty leczenia (SU: 200 000 zł)
Koszty ratownictwa (SU: 100 000 zł)
OC: (SU: 150 000 zł)
OC sportowe: (SU: 150 000 zł)
NWW (SU: 10 000 zł)
 

9,21 zł

7-dniowy do San Francisco

22-28 lipca

Generali

Koszty leczenia (SU: 200 000 zł)
Koszty ratownictwa (SU: 100 000 zł)
OC: (SU: 50 000 zł)
NWW (SU: 30 000 zł)

8,71 zł 

Więcej ofert ubezpieczenia turystycznego – na podróż w dowolny rejon świata – można znaleźć przy pomocy naszej porównywarki. Ubezpieczyć się można w kilka minut, bezpiecznie i całkowicie online. Wystarczy podać niezbędne do ubezpieczenia dane, opłacić polisę online, a gotowe ubezpieczenie trafi na wskazany adres e-mail.

Co warto wiedzieć?

 1. Aktualnie do USA nie można wjechać w celach turystycznych.

 2. Przekroczyć granicę Stanów Zjednoczonych mogą tylko stali rezydenci oraz ich rodziny.

 3. Konieczne jest wykonanie testu lub posiadanie zaświadczenia o wyzdrowieniu.

 4. Ubezpieczenie do USA powinno zapewniać najwyższą możliwą sumę gwarantowaną kosztów leczenia.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy USA przyjmuje turystów?

  Aktualnie nie jest możliwy wjazd w celach turystycznych i biznesowych do USA. Granicę mogą przekroczyć jedynie stali rezydenci oraz ich rodziny. Od lipca wjechać mogą będą jeszcze osoby mająca ważny interes narodowy - to jednak będzie interpretowane przez rząd Stanów Zjednoczonych.

 2. Jakie dokumenty należy mieć, by wjechać do USA?

  Konieczny jest paszport, ważny przynajmniej pół roku. Nie musimy już posiadać wizy, jeśli podróż trwa krócej niż 90 dni, ale konieczna jest rejestracja w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży. Należy zabrać też ubezpieczenie z uwagi na wysokie koszty leczenia w USA, a w obecnych czasach także zaświadczenie o negatywnym wyniku testu, zaszczepieniu się lub przejściu Covid-19.

 3. Czy ubezpieczenie do USA jest obowiązkowe?

  Nie, nie ma takiego wymogu. Niemniej jednak koszty leczenia w Stanach Zjednoczonych są bardzo wysokie i każdy pacjent musi opłacić je z własnej kieszeni. Lepiej więcej zdecydować się na polisę z wysoką sumą gwarantowaną, na przynajmniej 100 000 euro.