System Recco to technologia zapewniająca bezpieczeństwo w górach. To dwuelementowy system wbudowany w różnych elementach odzieży, który pozwala na zlokalizowanie zaginionego turysty przygniecionego przez lawinę. Niezbędne zabezpieczenie w ośrodkach narciarskich. Jak działa Recco? Co pozwala w pełni zabezpieczyć turystę w górach?
- Co to jest system Recco?
- Podstawy systemu - jak działa system Recco?
- Elementy systemu Recco - reflektor i detektor
- Jak korzystać z systemu Recco?
- Jakie produkty są wyposażone w system Recco?
- Działanie systemu Recco
- Historia i rozwój systemu Recco
- Gdzie stosowany jest system Recco?
- Porównanie Recco z innymi systemami bezpieczeństwa
- Bezpieczeństwo na stoku to również odpowiednie ubezpieczenie narciarskie
- Ile kosztuje ubezpieczenie narciarskie?
Bezpieczeństwo w górach to podstawa, o której nie można zapominać. Warunki atmosferyczne zmieniają się cały czas, dlatego dostosowane powinny być nie tylko ubrania, ale też wszelkie inne zabezpieczenia jak: systemy umożliwiające wezwanie pomocy oraz posiadanie ubezpieczenia turystycznego, polisy na życie itp. Technologia pozwala dzisiaj na zastosowanie wielu udogodnień i zabezpieczenie zdrowia i życia w górach. Jednym z nich jest system ratownictwa lawinowego Recco.
Wybierz system Recco, jeśli wybierasz się w wysokie góry, gdzie istnieje ryzyko lawiny.
Co to jest system Recco?
System Recco należy to najpopularniejszych lawinowych systemów bezpieczeństwa. Ta nowoczesna technologia znana na całym świecie to nieoceniona pomoc dla ratowników górskich, którzy lokalizują zaginionego, przysypanego przez śnieg narciarza.
System Recco składa się z dwóch elementów: recco detector i recco reflector. Powszechnie stosowany w ośrodkach narciarskich pozwala skutecznie zadbać o zdrowie i życie narciarza, snowboardzisty czy piechura.
Podstawy systemu - jak działa system Recco?
Zrozumienie, jak działa system Recco, pozwoli Ci zadbać o bezpieczeństwo w górach i pozwoli na szybkie odnalezienie turysty w razie zasypania lawiną.
Oto, jak działa system ratunkowy Recco:
Użytkownik zakupuje ubranie wyposażone w system Recco: spodnie, kamizelki, skarpety, spodnie narciarskie czy inne ubrania. Pod wierzchnią warstwą materiału znajduje się system pasywnej ochrony - reflektor Recco. Dobrze jest posiadać płytki w różnych elementach odzieży czy akcesoriach. Są one bardzo trwałe, odporne na wilgoć, uderzenia.
Aktywny detector Recco wykorzystywany jest przez służby ratunkowe w ośrodkach narciarskich, w helikopterach ratunkowych oraz przez pieszych ratowników. Wysyła on sygnał radiolokacyjny (na zwór strumienia światła latarki), który po natrafieniu na pasywny reflektor Recco (znajdujący się przy turyście) odbija się do detektora, wskazując ratownikom drogę do ofiary lawiny.
Ułatwia przeszukiwanie lawiniska ze względu na zwiększający się sygnał, który potęguje się, im ratownicy są bliżej zaginionego. Sygnał wysyłany jest cały czas, gdy osoba znajduje się pod lawiną. System Recco należy do najpopularniejszych lawinowych systemów bezpieczeństwa, znanych na całym świecie.
Uwaga!
Elementy systemu Recco - reflektor i detektor
Składający się z dwóch części system Recco pozwala na ratunek zaginionemu, do którego zewnętrzna pomoc dotrze w najkrótszym możliwym czasie i to bez bezpośredniego wezwania pomocy przez poszkodowanego. Posiadanie systemu Recco zimą, podczas wykonywania sportów wysokiego ryzyka, to konieczność, by mieć pewność bezpiecznego, udanego urlopu.
Pierwszym elementem są reflektory Recco. To pasywna płytka zalana tworzywem zlokalizowana w różnych elementach odzieży, zazwyczaj wszyta pod wierzchnią warstwą materiału, stanowiąca system pasywnej ochrony. Oznacza to, że technologia pozwoli namierzyć przysypanego śniegiem narciarza bez wezwania z jego strony, włączania systemu czy innych metod aktywacji. Posiadanie systemu działa automatycznie, reflektor będzie wysyłał sygnał nawet, gdy poszkodowany stracił przytomność. Reflektor Recco ma niewielkie wymiary, waży ok. 4 gramy i nie stanowi obciążenia wszyty pod wierzchnią warstwą materiału.
Druga z dwóch elementów to detektor Recco. Pozwala namierzyć reflektor Recco na odległość 30-80 metrów, nawet przy ograniczonej widoczności i na otwartej przestrzeni. Znacząco ułatwia przeszukiwanie lawiniska. Znajduje się w większości stacji ratunkowych, dzięki czemu zewnętrza pomoc dotrze do zaginionego w najkrótszym możliwym czasie.
Wypowiedź eksperta
Jak korzystać z systemu Recco?
System pasywnej ochrony Recco znajduje się w różnych elementach odzieży jak spodnie narciarskie, kurtki, kamizelki, buty narciarskie, kaski, czapki, plecaki i inne ubrania narciarskie. Jest trwale związany z odzieżą, nie można go więc zapomnieć czy zgubić. To jego wielka zaleta.
Jednak system Recco można też kupić oddzielnie, jako niewielką płytkę do zabrania ze sobą w góry zimą. Ważne, by mieć go cały czas ze sobą. Każdy profesjonalny sportowy sklep oferuje zakup reflektora Recco.
Jak działa system Recco? Jak turysta powinien z niego skorzystać?
Turysta wyruszający zimą w góry powinien mieć na sobie odzież bądź akcesoria z recco reflector- to system pasywnej ochrony trwale związany z produktami i znajdujący się w różnych elementach odzieży. Nie sposób go więc zgubić czy zniszczyć. Kupując odzież zawierającą ten jeden z najpopularniejszych lawinowych systemów bezpieczeństwa masz pewność, że ryzyko odnalezienia znacząco się zwiększa. Turyści najczęściej kupują spodnie narciarskie, kamizelki i plecaki z reflektorem Recco. W zależności od możliwości, dobrze jest posiadać system w kilku elementach, takich jak kask, skarpety czy w spodniach.
System znajduje się w odzieży. Kupując ubranie z systemem Recco posiadanie reflektora jest automatyczne i nie wymaga już, by użytkownik aktywował czy włączał go w górach.
UWAGA! Jeśli posiadasz oddzielną płytkę reflektora, przed każdy wyjściem w góry, sprawdź, czy masz ją ze sobą. Tylko posiadanie ze sobą reflektora pozwala na ustalenie lokalizacji ratownikom w górach. Umieszczone płytki mogą znajdować się w butach, kieszeni kurtki czy w spodniach.
Jeśli dojdzie do lawiny w górach, a turysta zostanie przysypany w śniegu, ekipy ratunkowe dotrą do niego, dzięki lokalizacji namierzonej przez detektor Recco. Ratownikom nie jest potrzebne, by użytkownik w jakikolwiek sposób wzywał pomoc i przesyłał dane na temat lokalizacji.
Jakie produkty są wyposażone w system Recco?
Najpowszechniej system Recco wykorzystuje się w odzieży sportowej: w spodniach, kurtkach, a nawet skarpetach. Także kaski, buty narciarskie i plecaki wykorzystuje się w systemie Recco, by mieć pewność, że turysta będzie bezpieczny w górach.
Ubrania i akcesoria wyposażone w system Recco posiadają czerwone, wyraźne oznaczenie ze słowem RECCO.
Dlaczego warto mieć odzież z systemem Recco?
Ustalenie lokalizacji zaginionego turysty zasypanego w śniegu jest bardzo ważne i pozwala na szybkie odnalezienie. To, że nie trzeba systemu włączać bardzo ułatwia pracownikom pracę. Nie bez powodu system wykorzystuje się w większości ośrodków narciarskich, a w sezonie 2003/2004 został wdrożony w TOPR i jest powszechnie wykorzystywany na całym świecie. Stosuje go wiele stacji ratunkowych, by zapewnić bezpieczeństwo turystom.
Posiadanie odzieży z systemem Recco należy do najprostszych sposobów na zapewnienie sobie bezpieczeństwa zimą, podczas wyjazdu w góry. Reflector Recco jest trwale związany z odzieżą, więc służby ratunkowe bez problemu go zlokalizują.
Jak dbać o odzież z systemem Recco?
Reflektor Recco znajdujący się w odzieży narciarskiej jest odporny na mróz i wilgoć. Płytka jest bardzo trwała i zostanie uszkodzona dopiero, jeśli dojdzie do celowego, mechanicznego zniszczenia.
Czy to spodnie narciarskie czy kamizelki z reflektorem można prać w pralce (zgodnie z instrukcją na metce). To, jak działa system Recco, jest niezależne od utrzymania odzieży w czystości.
Znajdująca się w różnych elementach odzieży płytka Recco nie wymaga specjalnych środków ostrożności.
Działanie systemu Recco
Składający się z dwóch elementów system Recco to najlepsze rozwiązanie w ośrodkach narciarskich, blisko schronisk, stacji ratunkowych i miejsc, gdzie zewnętrzna pomoc może nadejść w krótkim czasie. A także w miejscach, które mogą być monitorowane z powietrza. Włóż skarpety czy spodnie narciarskie z Recco, gdy lubisz zjazdy offroadowe, po stromych, wysokich stokach, poza utartymi szlakami - czyli wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko zejścia lawiny. Ten system przeszukiwania lawiniska pozwala na szybkie i precyzyjne namierzenie zaginionego. Nie jest potrzebny adres, lokalizacja poszkodowanego - to ważne, gdy turysta nie jest w stanie wezwać pomocy.
Ratownicy posiadający ręczny nowoczesny detektor będą namierzali obszar, na który stoczyła się lawina. Detektor wysyła fale radiowe, które - gdy znajdą reflektor - zostaną odbite podwójnie i wzbudzą system dźwiękowy.
Gdy do tego dojdzie, a użytkownik systemu Recco zostanie przysypany śniegiem, reflektory ułatwią jego odnalezienie.
Na stronie www.recco.com podany jest spis ośrodków narciarskich, w których stosowany jest system Recco.
PAMIĘTAJ! Technologia nie chroni przed lawinami, przysypaniem hałdami śniegu, zbłądzeniem czy śmiercią na stoku. Ten system pasywnej ochrony sprawi, że służby ratunkowe szybciej odnajdą zasypanego śniegiem narciarza czy snowboardzistę, gdy dojdzie do wypadku i konieczne będzie przeszukiwanie lawiniska.
Historia i rozwój systemu Recco
Początki systemu Recco sięgają do roku 1980. Recco reflektor i detektor wynaleźli szwedzcy naukowcy, po tym jak w 1973 r. pod lawiną nieomal nie zginęli przyjaciele jednego z wynalazcy, Magnusa Granheda.
Szukając przygniecionych lawiną ludzi przez wiele długich godzin, Magnus Granhed wraz z ekipą ratowniczą czuli, jak trudna jest taka akcja ratownicza, a szanse maleją z każdą minutą. To wydarzenie zmobilizowało go do wynalezienia prostego, łatwo dostępnego i skutecznego systemu lokalizacji zaginionych pod śniegiem.
System Recco pierwszy raz zaprezentowany został 3 lata później, w 1983 roku.
Aktualnie system pasywnej ochrony wykorzystywany jest przez ponad 600 organizacji i służby ratunkowe na całym świecie.
Gdzie stosowany jest system Recco?
Składający się z dwóch części system Recco stosowany jest w różnych elementach odzieży narciarskiej dostępnej na całym świecie. Wykorzystują go tacy producenci jak: Columbia, The North Face, Salomon, Mammut, Helly Hansen, Quiksilver, Roxy.
System pasywnej ochrony Recco znajdziemy w sklepach internetowych np.: SkiWebShop, Jack Wolfskin i JMP Sport.
PAMIĘTAJ! System składa się z dwóch części, ale w odzieży znajduje się jedna z nich - reflektor Recco. Detektor to technologia w posiadaniu stacji ratunkowych i stosowany jest wyłącznie przez profesjonalnych ratowników. Produkt można też kupić oddzielnie, niewszyty w odzież. Należy wtedy zadbać, aby był zawsze w kieszeniach ubrania, które mamy na sobie w górach.
Porównanie Recco z innymi systemami bezpieczeństwa
Recco to technologia znana i stosowana na całym wiecie, ale nie jedyna zewnętrzna pomoc, na jakiej mogą polegać przygnieceni przez lawinę turyści. System pasywnej ochrony reflektor Recco, trwale związany z odzieżą, to tylko jedno z rozwiązań.
System AriadnaLife - składa się z dwóch elementów: platformy online i niewielkich urządzeń przenośnych. Polega na komunikacji bezprzewodowej, działa w oparciu o sztuczną inteligencję. Nie jest to system pasywnej ochrony, gdyż wymaga włączenia przez użytkownika. Jednak pomaga wezwać służby ratunkowe nie tylko w przypadku lawiny, ale tez kontuzji, wypadku, zasłabnięcia itp.
Aplikacja Ratunek - to bezpłatna aplikacja, która ułatwia wezwanie pomocy. Została zatwierdzona przez ochotnicze służby ratunkowe GOPR, TOPR, MOPR, WOPR. Łączy poszkodowanego ze zintegrowanym z aplikacją numerem ratunkowym w górach i automatycznie wskazuje lokalizację.
Bezpieczeństwo na stoku to również odpowiednie ubezpieczenie narciarskie
Szybkie wezwanie pomocy i sprawna akcja przeprowadzona przez służby ratunkowe to nie jedyne aspekty bezpieczeństwa, jakie ważne są w górach. Konsekwencją wypadku w górach, oprócz problemów zdrowotnych, może być także konieczność pokrycia dużych rachunków za leczenie czy pomoc udzieloną ze stacji ratunkowych.
Ważnym aspektem bezpieczeństwa na całym świecie będzie też posiadanie ubezpieczenia turystycznego.
Podczas urlopu w ośrodkach narciarskich najlepiej sprawdzi się ubezpieczenie zawierające:
wysokie sumy kosztów leczenia - czym droższa opieka medyczna w danym kraju, tym ubezpieczenie powinno opiewać na wyższe kwoty; minimum KL to 300 tys. zł.
ubezpieczenie OC i OC sportowe - bardzo ważne dla narciarza, gdyż powala pokryć szkody na mieniu i zdrowiu, których doświadczy z naszej winy osoba trzecia.
ubezpieczenie NNW - gdy dojdzie do wypadku na stoku, ubezpieczyciel pokryje koszty rehabilitacji i wypłaci odszkodowanie za ewentualny uszczerbek na zdrowiu.
rozszerzenie od uprawiania sportów ekstremalnych - niezbędne dla narciarza snowboardzisty, tym bardziej, jeśli uprawia jazdę off road, lubi jeździć po najtrudniejszych trasach lub uprawia inny rodzaj narciarstwa ekstremalnego.
rozszerzenie od chorób przewlekłych - czy wiesz, że bez tego dodatku, ubezpieczyciel nie pokryje kosztów leczenia, jeśli wydarzenie było ściśle związane z chorobą przewlekłą poszkodowanego? Chorujesz na jedną z chorób przewlekłych? Obowiązkowo wykup ubezpieczenie!
klauzula alkoholowa - jest już standardem u większości ubezpieczycieli; pozwala na wypłatę odszkodowania czy pokrycie ubezpieczenia, jeśli poszkodowany był po spożyciu alkoholu w chwili wydarzenia.
Wypowiedź eksperta
Ile kosztuje ubezpieczenie narciarskie?
Wypoczynek w ośrodkach narciarskich - by był bezpieczny - wymaga zakupu ubezpieczenia turystycznego. To już wiemy. A czy przyjdzie nam dużo zapłacić za polisę na podróż?
Gdziekolwiek nie pojedziemy, w jakichkolwiek ośrodkach narciarskich na całym świecie nie będziemy, będzie to kosztowny urlop. Wypożyczenie sprzętu, zakup skipassów, stołowanie się w restauracjach, nocleg, dojazd, pozostałe atrakcje - są to znaczne koszty. Przy tym wszystkim zakup ubezpieczenia to niewielki procent wyjazdowego budżetu.
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia | Cena | ||
---|---|---|---|---|
Koszty leczenia 150 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż - | 59,23 zł 1 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 złsporty objęte polisą: 71zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19 | ||||
Koszty leczenia 150 000 zł | Ratownictwo 50 000 zł | Bagaż - | 62,00 zł 1 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 200 000 złOC sportowe: 200 000 złsporty objęte polisą: 115 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID | ||||
Koszty leczenia 800 000 zł | Ratownictwo 800 000 zł | Bagaż 3 000 zł | 77,63 zł 1 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+24,50 zł) | ||||
Koszty leczenia 1 317 563 zł | Ratownictwo 43 919 zł | Bagaż 4 392 zł | 129,00 zł 1 os. / 7 dni | |
Dodatkowo: NNW: 43 919 złOC: 439 188 złOC sportowe: 439 188 złsporty objęte polisą: 2zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19 |
59,23 zł 1 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 150 000 zł | Ratownictwo 100 000 zł | Bagaż - | |
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 złsporty objęte polisą: 71zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19 | |||
62,00 zł 1 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 150 000 zł | Ratownictwo 50 000 zł | Bagaż - | |
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 200 000 złOC sportowe: 200 000 złsporty objęte polisą: 115 zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID | |||
77,63 zł 1 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 800 000 zł | Ratownictwo 800 000 zł | Bagaż 3 000 zł | |
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19 rehabilitacja po powrocie do Polski: (+24,50 zł) | |||
129,00 zł 1 os. / 7 dni | |||
Koszty leczenia 1 317 563 zł | Ratownictwo 43 919 zł | Bagaż 4 392 zł | |
Dodatkowo: NNW: 43 919 złOC: 439 188 złOC sportowe: 439 188 złsporty objęte polisą: 2zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19 | |||
Najtańsze ubezpieczenie na narty (np. do Austrii) kosztuje ok. 5 zł za dzień ochrony. To niewiele, w porównaniu do kosztów leczenia w kraju, który słynie z wysokich cen usług medycznych. Oczywiście w ramach tej podstawowej polisy znajdą się niewysokie sumy kosztów leczenia oraz podstawowe usługi. Najdroższe to koszt 283 zł/dzień. Jak widać rozpiętość jest znaczna, więc jest w czym wybierać.
Jednak z powodzeniem znajdziemy optymalną polisę podróżną na wysokie sumy ubezpieczenia w cenie ok. 24-16 zł/dzień ochrony.
Co warto wiedzieć?
- System Recco należy do najpopularniejszych lawinowych systemów bezpieczeństwa.
- Jest stosowany na całym świecie i uznawany w popularnych ośrodkach narciarskich.
- To jak działa system Recco nie jest skomplikowane. Składa się z dwóch elementów: reflektora i detektora. Reflektor wszyty jest w ubraniu narciarskim bądź akcesoriach jak kask, plecak. Detektor jest na wyposażeniu stacji ratunkowych, które odpowiadają na wezwanie pomocy.
- Służby ratunkowe są w stanie samodzielnie zlokalizować zaginionego pod lawiną narciarza, gdyż sygnał wysyłany jest automatycznie, nie wymaga włączenia czy nadania.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Co to jest system RECCO?
Jest to system ratunkowy, umożliwiający łatwe zlokalizowanie zaginionego pod śniegiem turysty. Składa się z dwóch części: reflektora znajdującego się w odzieży narciarza oraz detektora używanego przez ratowników ze stacji ratunkowych. Nie jest potrzebny adres i lokalizacja poszkodowanego, system załącza się automatycznie.
Czy system Recco jest skomplikowany w obsłudze?
Działanie systemu Recco jest bardzo proste i nie wymaga specjalistycznej obsługi. Reflektor działa cały czas, więc w razie przysypania narciarza przez lawinę, detektor używany przez ratowników ze stacji ratunkowych sam wychwyci sygnał i zostanie on podwójnie odbity przez detektor.
Zewnętrzna pomoc będzie możliwa bez wysłania alarmu ze strony turysty.
Czy system Recco zastępuje inne systemy bezpieczeństwa na stoku?
System Recco nie jest jedynym systemem ratunkowym dla narciarzy, gdyż jego działanie jest wykorzystywane tylko w przypadku przysypania przez lawinę. W sytuacji, gdy dojdzie do wypadku na stoku, np. narciarz zostanie unieruchomiony z powodu złamania nogi, Recco nie będzie przydatny. Lepiej sprawdzi się np. aplikacja Ratunek.
Czy system Recco jest efektywny w każdych warunkach pogodowych?
Jak system Recco jest odporny na mróz, wilgoć, upadek, więc jego działanie nie będzie zaburzone. Detektor działa na otwartej przestrzeni, nawet w niesprzyjającej aurze.
Jakie elementy odzieży mogą być wyposażone w system Recco?
Reflektor Recco może znaleźć się w spodniach, kurtkach, kamizelkach, butach narciarskich, kaskach, ale też plecakach, torbach czy nerkach. Ratownicy rekomendują, by posiadać przy sobie co najmniej dwa elementy z systemem Recco.