Agresja Rosji doprowadziła do tego, że w Polsce schronienie znalazło już ponad milion Ukraińców (dokładnie 2,3 mln osób).  Wśród uchodźców są osoby młode oraz starsze, zdrowe, jak i chorujące przewlekle. Część kobiet, które opuściły Ukrainę – oczekują dziecka. Pomoc zdrowotna jest zatem niezwykle ważna. Sprawdzamy, gdzie można otrzymać wsparcie.

Porady medyczne oraz opieka lekarska są skierowane do osób, które posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub posiadają odcisk pieczątki Straży Granicznej w dokumentacji związanej z przekroczeniem granicy oraz legalnym pobytem, które miały miejsce po 24 lutego 2022 roku. 

UWAGA! Każdego dnia dowiadujemy się o nowych udogodnieniach dla osób uciekających z terenów ogarniętych agresją ze strony Rosji. Tekst będzie na bieżąco aktualizowany tak, by informować o tym, gdzie jest dostępna pomoc medyczna dla uchodźców z Ukrainy. OSTATNIA AKTUALIZACJA: 28.03.2022 

NFZ – darmowa pomoc medyczna dla osób uciekających z Ukrainy

Narodowy Fundusz Zdrowia 26 lutego ogłosił, że udzielanie świadczenia oraz sposób rozliczenia dla pacjentów z Ukrainy będzie taki sam, jak dla obywateli Polski. Należy podkreślić, że pomoc zapewniają te placówki, które posiadają kontrakt podpisany z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Ponadto, obywatele Ukrainy mogą skorzystać z infolinii medycznej w języku polskim oraz ukraińskim. Numer infolinii 800 190 590 jest bezpłatny i czynny przez całą dobę.

Pod numerem 800 137 200 można uzyskać pomoc psychologiczną.

Narodowy Fundusz Zdrowia podkreśla również, że obywatele Ukrainy, którzy leczą się onkologicznie, mogą kontynuować leczenie w Polsce.

Świadczenia rodzinne 500+ dla obywateli Ukrainy

Warto wspomnieć również o tym, że osobom, które przybyły do Polski z Ukrainy, zgodnie z decyzją Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, będą przysługiwać świadczenia socjalne: Rodzina 500+, Dobry Start oraz rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO).

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) umożliwia korzystanie ze strony w języku ukraińskim, gdzie można dotrzeć do wszystkich ważnych informacji związanych z ubezpieczeniem zdrowotnym, otrzymaniem świadczeń rodzinnych, emerytalnych oraz rentowych. 

Komisja Europejska o prawach uchodźców z Ukrainy

Trwają prace nad aktywowaniem dyrektywy, która przyznawałaby obywatelom Ukrainy czasową ochronę. Oznacza to, że przez minimum rok uchodźcy z Ukrainy będą posiadać praktycznie takie same prawa, jak pozostali obywatele Unii Europejskiej, czyli prawo do pracy, prawo do mieszkania, prawo do zasiłków socjalnych oraz prawo do opieki medycznej. Nie będzie wiązało się to z przymusową relokacją.

Bezpłatna pomoc medyczna dla osób uciekających z Ukrainy

UAMED.PL

Obywatele Ukrainy mogą również skorzystać z portalu uamed.pl, który powstał z inicjatywy medyków. Strona działa w języku ukraińskim i zbiera informacje o wszystkich placówkach medycznych oraz lekarzach, gdzie można otrzymać pomoc.

Znanylekarz.pl

Portal Znanylekarz.pl umożliwia darmowe porady medyczne dla obywateli Ukrainy. Strona jest dostępna również w języku ukraińskim, dzięki czemu umówienie wizyty nie powinno stanowić problemu.

Zapytaj-lekarza.pl

Kolejny portal, z jakiego mogą skorzystać uchodźcy z Ukrainy to Zapytaj-lekarza.pl. Strona umożliwia dostęp do darmowych konsultacji medycznych, które odbywają się również w języku ukraińskim. 

Prywatne placówki medyczne oferujące darmową pomoc

Osoby, które przybyły do Polski z Ukrainy mogą również skorzystać z pomocy prywatnych placówek medycznych, takich jak LUX-MED, Enelmed czy Medicus. 

LUX MED

To sieć prywatnych przychodni, która zaoferowała darmową pomoc medyczną dla obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed rosyjską agresją do Polski. LUX MED posiada w Polsce 270 placówek oraz 13 szpitali. Dodatkowo – Ukraińcy mogą korzystać z infolinii w języku ukraińskim pod numerem – 22 245 87 007. 

Medicus

Pomoc osobom ze statusem uchodźcy oferuje również sieć Medicus, która umożliwia bezpłatną pomoc i konsultacje pod numerem 71 323 63 00. Sieć medyczna specjalizuje się w laryngologii, ginekologii, alergologii oraz chirurgii naczyniowej.

Enelmed

W pomoc dla Ukraińców zaangażowana jest również sieć prywatnych placówek medycznych Enelmed. Oferują oni możliwość bezpłatnych wizyt u internisty oraz pediatry, a wizytę można odbyć w trzech placówkach:

Wizytę u lekarza można umówić pod numerem telefonu: 22 434 09 09.
Niedługo ma zostać również uruchomiona infolinia psychologiczna.

Centrum Medyczne Damiana

Prywatne przychodnie znane jako Centrum Medyczne Damiana również oferują swoje wsparcie dla uchodźców z Ukrainy. W ramach pomocy Ukraińcy mogą skorzystać z darmowych badań u internisty oraz pediatry w placówkach:

  • Al. Zjednoczenia 36, 01-830 Warszawa
  • ul. Nowolipie 18, 01-005 Warszawa
  • ul. Foksal 3/5, 00-366 Warszawa
  • pl. Konesera 10A, 03-736 Warszawa
  • ul. Wałbrzyska 46, 02-739 Warszawa
  • ul. Przy Bażantarni 8B, 02-793 Warszawa
  • ul. Puławska 42b, 05-500 Piaseczno
  • Centrum rehabilitacji dla dzieci i dorosłych, ul. Cybernetyki 7B, 02-667 Warszawa
  • Centrum Medyczne dla dzieci, ul. Wałbrzyska 44/46, 02-739 Warszawa
  • Szpital Damiana, ul. Wałbrzyska 46, 02-739 Warszawa

Wizytę można umówić pod numerem: 22 566 22 22.

Uruchomiona została również infolinia dla uchodźców, która jest obsługiwana w języku ukraińskim. 
Infolinia działa pod numerem 22 566 22 20 i działa od poniedziałku do piątku w godz. 7:00 – 21:00.

Medicover

Placówki Medicover również oferują bezpłatną pomoc medyczną dla uchodźców z Ukrainy. Na takich samych zasadach, jak Polacy, Ukraińcy mogą skorzystać z pomocy w zakresie:

  • kardiologii i kardiochirurgii - informacje dostępne są pod numerem 500 900 900,
  • ginekologicznym oraz położniczym - w szpitalach Grupy Neomedic (Kraków i Nowy Sącz), prowadzone są zbiórki rzeczy dla przyszłych mam, każda pacjentka, która urodzi w jednym ze szpitali otrzyma potrzebną wyprawkę,
  • stomatologii.

Sieć zapewnia również pilną opiekę medyczną dla osób z Ukrainy, które przyjdą do placówek Medicover. 

Pomoc psychologiczna dla uchodźców z Ukrainy

W tym trudnym czasie niezwykle istotne jest również zdrowie psychiczne osób, które przybyły z terenów zaatakowanych przez Rosję. Obywatelom Ukrainy, którzy potrzebują wsparcia psychologicznego, pomoc oferują następujące miejsca:

  • Teleplatforma Pierwszego Kontaktu pod numerem 800 137 200 można uzyskać darmową pomoc psychologiczną,
  • Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii oferuje darmową pomoc dla dzieci pod numerem (22) 468 25 00, można również skorzystać z pomocy świetlicy dla dzieci, która jest dostępna w godzinach 8.00-16.00, 
  • TU Nationale Nederlanden uruchomiło formularz zgłoszeniowy (www.twarzedepresji.pl/ukraina) w języku ukraińskim i rosyjskim, który umożliwi bezpłatną pomoc dla dzieci i dorosłych,
  • Centrum Psychoterapii HELP – pod numerem 720 826 806 oraz 790 626 806 dostępna jest pomoc w języku polskim oraz angielskim,
  • Polskie Forum Migracyjne – pod numerem 669 981 038 dostępna jest pomoc w języku ukraińskim i rosyjskim, pomoc jest dostępna w konkretne dni: poniedziałek 16.00-20.00, środa 10.00-14.00, piątek 14.00-18.00,
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – pod numerem 800 12 12 12 działa dyżur psychologiczny w języku ukraińskim, 
  • Przystań Psychologiczna – pod numerem 533 300 999, można się również skontaktować mailowo: recepcja@przystan-psychologiczna.pl, w języku ukraińskim oraz angielskim, dostępne są spotkania online lub stacjonarne w Warszawie, 
  • Centrum Medyczne Damiana – pod numerem 22 566 22 27, pomoc jest dostępna w języku ukraińskim, infolinia działa codziennie w godzinach 8-20,
  • Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie – pod numerem 12 421 92 82, pomoc jest dostępna również w siedzibie Ośrodka przy ul. Radziwiłłowskiej 8b w Krakowie,
  • Fundacja Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej Razem – pod numerem 733 563 311 będzie można otrzymać pomoc w ramach telefonu zaufania, infolinia jest obsługiwana w języku polskim, w najbliższych dniach planowana jest również obsługa w języku ukraińskim, możliwa jest również rejestracja pod adresem: twojpsycholog2@gmail.com,

Wszystkie osoby, które potrzebują wsparcia psychologicznego, mogą znaleźć również pomoc na grupie o nazwie Psycholodzy i psycholożki dla Ukraińców na Facebooku.

Prywatna polisa zdrowotna – jak może pomóc?

Dostępność bezpłatnej opieki zdrowotnej rozwija się dynamicznie, jednak należy pamiętać również o wysokim zapotrzebowaniu wśród osób nowoprzybyłych do Polski. Osoby, które oczekiwałyby szybkiej i stałej pomocy medycznej mogą rozważyć również zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, z którego często korzystają również polscy obywatele. 

Minimalny koszt takiej polisy zaczyna się już od 32 zł miesięcznie, umowa zawierana jest na 12 miesięcy i umożliwia bezpłatny i szybki dostęp do konkretnych lekarzy specjalistów oraz badań diagnostycznych w wybranych placówkach. 

Przykładowe oferty prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych

TULiczba lekarzyLiczba badań

Wizyty domowe

Składka miesięczna
Uniqa – Ochrona z Plusem932

-

Od 68 zł
Signal Iduna - POLMED15110

Tak

Od 62 zł
Signal Iduna – Pełnia Zdrowia Direct+685

-

Od 55 zł
TU Zdrowie – Polisa Zdrowie Pakiet Podstawowy16190

-

Od 32 zł
InterRisk – Antidotum Plus1889

-

Od 65 zł
TU Zdrowie – Polisa Zdrowie Pakiet Rozszerzony40466

Tak

Od 168 zł

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie danych rankomat.pl

Oferta polisy zdrowotnej oprócz dostępu do wizyt lekarskich oraz badań może zapewniać również dostęp do wizyt domowych, specjalistycznych badań jak np. tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny, rehabilitacji oraz szczepień.

Taką formę pomocy medycznej warto rozważyć w sytuacji, gdy potrzebny stały dostęp do specjalistów np. z powodu przewlekłych problemów zdrowotnych. 

Ważne informacje

1.    Uchodźcy z Ukrainy mogą korzystać z darmowej pomocy medycznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia

2.    Pomoc medyczną osobom z Ukrainy oferują również prywatne sieci medyczne

3.    Obywatele Ukrainy mogą liczyć na świadczenia socjalne w ramach programu 500+

4.    Osoby zainteresowane stałym wsparciem medycznym mogą zdecydować się na zakup prywatnej polisy zdrowotnej