Przyjeżdżający do pracy Ukraińcy potrzebują wizy krajowej, a przez to również polisy zdrowotnej. Do takiego rodzaju ubezpieczenia zgłasza pracownika jego pracodawca, ale tylko przy umowie o pracę. Sprawdzamy, co powinien zrobić obywatel Ukrainy w sytuacji, gdy pracodawca oferuje umowę zlecenie.

Napływ pracowników zza naszej wschodniej granicy jest coraz większy. Dane dotyczące liczby mieszkających w Polsce mówią już o ponad 1 mln osób narodowości ukraińskiej. Wiele z nich podejmuje się pracy fizycznej, np. na budowach, sporo znajduje zatrudnienie w gastronomii czy logistyce. Są to zawody, w których nietrudno o wypadek przy pracy, więc ubezpieczenie zdrowotne powinno być priorytetem.

Jak wygląda ubezpieczenie dla pracownika z Ukrainy? 

Obywatel Ukrainy, który ubiega się o pracę na etacie ma szansę otrzymać możliwość korzystania z darmowej opieki medycznej, którą zapewnia Narodowy Fundusz Zdrowia. Dotyczy to wszystkich pracowników na umowie o pracę. W takim wypadku obowiązkiem pracodawcy jest zgłoszenie pracownika, zarówno Polaka, jak i Ukraińca, do ubezpieczenia zdrowotnego.

Należy jednak pamiętać, że wiele miejsc pracy oferuje inne formy umowy – o dzieło lub zlecenie. Ten rodzaj zatrudnienia już nie wymaga zgłaszania osoby pracującej do ubezpieczenia, przez co osoba zatrudniona nie otrzymuje dostępu do darmowej pomocy medycznej. W takiej sytuacji pracownik – w przypadku problemów zdrowotnych – musi działać na własną rękę. Obywatele Ukrainy maja do wyboru: zakup polisy prywatnej za 30-250 zł miesięcznie lub korzystanie z kosztownej praktyki lekarskiej.

UWAGA!
Jednorazowa wizyta w prywatnym gabinecie może kosztować od 100 do nawet 350 zł, doliczając koszty wykupu zaleconych leków – jest to spory wydatek. W przypadku, gdy stan zdrowia wymaga długotrwałego leczenia i częstszych wizyt – koszty leczenia mogą być kilkanaście razy wyższe.

Właśnie dlatego wartym przemyślenia sposobem jest zakup prywatnej polisy zdrowotnej. Dzięki opłaceniu regularnej składki, otrzymać można stały dostęp do szybkiej i darmowej opieki medycznej.

Czy Ukraińcy wnioskujący o wizę muszą mieć polisę zdrowotną?

W zależności od formy zatrudnienia obywatel Ukrainy może korzystać z darmowej opieki medycznej w ramach NFZ. Wszystko zależy czy wykonuje swoją pracę w oparciu o umowę o pracę, czy jest to umowa zlecenie lub umowa o dzieło. Pierwszy rodzaj zatrudnienia gwarantuje obywatelom Ukrainy dostęp do darmowej, publicznej opieki medycznej, dwie pozostałe z kolei – niestety nie.

Ukraińcy, by ubiegać się o pobyt wizowy – wymóg posiadania ubezpieczenia zdrowotnego jest narzucony odgórnie. Może to być zatem ubezpieczenie NFZ, jeśli pracują na etacie oraz prywatne ubezpieczenie, jeśli takiej umowy nie posiadają.

Pracownicy z Ukrainy mogą być ubezpieczeni w ramach ZUS?

Ukrainiec może mieć opłacane składki ZUS, pod warunkiem, że pracuje na etacie i zgodnie z przepisami zgłosi go do składek jego pracodawca. Osoba, która zatrudniona obywatela Ukrainy ma obowiązek zawrzeć z takim pracownikiem umowę o pracę pisemnie w języku zrozumiałym dla pracownika lub przetłumaczyć ją w sposób zrozumiały.

Na zgłoszenie pracownika z Ukrainy do składek ZUS pracodawca ma 7 dni. W tym czasie, oprócz zgłoszenia pracownika, należy również opłacić składki oraz podatek dochodowy. Potrzebna jest również odpowiednia dokumentacja pracownicza.

WAŻNE!
Pracodawca, który zatrudnia obywatela Ukrainy powinna również rozliczać w raportach miesięcznych, takich jak ZUS RCA, ZUS RSA i ZUS RZA, a także w deklaracji rozliczeniowej DRA.

W przypadku składek ZUS przy umowie zleceniu z obcokrajowcem, odprowadzane są przez pracodawcę do zakładu właściwego dla prowadzonej działalności. Taki przedsiębiorca ma obowiązek również odprowadzać składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla Ukraińca – co zapewnia?

Zadaniem polisy zdrowotnej jest zapewnienie szybkiej i darmowej opieki medycznej. Tutaj jednak należy zwrócić uwagę na zakres oferowanych usług, ponieważ ubezpieczenia zdrowotne mogą mocno się od siebie różnić.

Polisa zdrowotna będzie zatem zapewniać:

  • szybką i bezpłatną opiekę zdrowotną,
  • darmowe badania diagnostyczne,
  • wizyty u specjalisty bez konieczności skierowania,
  • szczepienia,
  • wizyty domowe lekarza lub pielęgniarki,
  • dowóz leków,
  • transport medyczny.

Część ubezpieczeń może oferować niewiele, względem innych, należy jednak kierować się własnymi potrzebami. Osoby o dobrym zdrowiu ogólnym, borykające się jedynie z problemem wrzodów żołądka – powinny zwrócić uwagę czy wybrana oferta zapewnia dostęp do gastrologa. Jeśli natomiast odporność się słabsza i często łapie się infekcje, ponadto – uprawia się kontuzjogenny sport lub pracę z ryzykiem kontuzji – warto wybrać polisę, która zapewni odpowiednie wsparcie.

Bardzo często na prywatną polisę zdrowotną decydują się również osoby, które posiadają prawo do darmowej opieki zdrowotnej w ramach NZF. Dlaczego tak się dzieje? Na wizytę u specjalisty w NFZ często przychodzi czekać nawet przez kilka miesięcy, co utrudnia proces leczenia. Dzięki prywatnej polisie – czas oczekiwania na wizytę skraca się do maksymalnie kilku dni roboczych.

Polisa zdrowotna - przykładowy zakres ochrony

ProduktMinimalna cena składki miesięcznejLiczba lekarzy specjalistów w pakiecieLiczba badań w pakiecie

wariant podstawowy

TU Zdrowie
Polisa Zdrowie

32 zł16190

Signal Iduna
Direct

41 zł5116

Signal Iduna
Polmed

62 zł15110

InterRisk
Antidotum Plus

65 zł1889

AXA
Ochrona z Plusem

68 zł933

Signal Iduna
Start+

99 zł15110

Inter Polska
Inter Vision

125 zł64173

wariant rozszerzony

InterRisk
Antidotum Plus

125 zł65135

AXA
Ochrona z Plusem

130 zł24176

TU Zdrowie
Polisa Zdrowie

168 zl40466

Inter Polska
Inter Vision

245 zł65175

Tabela 1. Na podstawie informacji zamieszczonych na rankomat.pl/ubezpieczenia-zdrowotne.

Informacje zawarte w powyższej tabeli dla wielu osób nie będą wystarczające i do podjęcia decyzji potrzebne będą dodatkowe wytyczne ubezpieczenia. Zakres ochrony jest niezwykle ważny, należy go zatem porównywać, ponieważ dwie różne polisy będą gwarantować dwa zupełnie różne sposoby pomocy. 

Który wariant polisy zdrowotnej wybrać?

Na pierwszy rzut oka różnice dotyczące cen ubezpieczenia nie wydają się być duże. Jednak ceny przedstawiane w tabeli mogą różnić się od ceny ostatecznej. Wszystko zależy od wybranej formy ubezpieczenia, tego czy wybierze się dodatkową ochronę oraz jaki pakiet się wybierze. Średnio – ceny wahają się od 40 do 200 zł miesięcznie, co nie oznacza, że nie znajdziemy tańszych lub droższych ofert.

Przy zakupie ubezpieczenia kluczem do znalezienia dobrej oferty będzie porównanie różnych ofert ubezpieczeniowych. Dzięki temu uda się znaleźć polisę dopasowaną do indywidualnych potrzeb, jak i pozwoli zaoszczędzić.

Różnica między pakietem podstawowym a rozszerzonym w polisie zdrowotnej

Zakres

Wariant BASIC – od 32 zł miesięcznie

Wariant PRESTIGE – od 168 zł miesięcznie
Opieka podstawowa

choroby wewnętrzne, medycyna rodzinna, pediatria, zabiegi pielęgniarskie

choroby wewnętrzne, medycyna rodzinna, pediatria, zabiegi pielęgniarskie
Opieka specjalistyczna

chirurgia, chirurgia onkologiczna, laryngologia, neurologia, okulistyka, onkologia, pulmonologia, urologia

chirurgia, chirurgia onkologiczna, laryngologia, neurologia, okulistyka, onkologia, pulmonologia, urologia, alergologia, anestezjologia, chirurgia naczyniowa, dermatologia, hematologia, kardiologia, ortopedia, proktologia, reumatologia, choroby zakaźne, diabetologia, endokrynologia, gastroenterologia, nefrologia, neurochirurgia, ginekologia, konsultacje profesorskie
Badania obrazowe

RTG, USG, badania czynnościowe

RTG, USG, badania czynnościowe, endoskopia, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny
Badania laboratoryjne

hematologia, biochemia, markery nowotworowe, badanie moczu

hematologia, biochemia, markery nowotworowe, badanie moczu, diagnostyka cukrzycy, hormony, serologia, mikrobiologia

Wizyty domowe lekarskie

nietak

Wizyty domowe pielęgniarskie

nietak

Szczepienia

przeciw grypieprzeciw grypie/inne
Profilaktyka (raz w roku)

dla kobiet – cytologia, USG piersi/mammografia

dla mężczyzn – kardiolog, lipidogram, ECHO serca/test wysiłkowy

dla kobiet – cytologia, USG piersi/mammografia

dla mężczyzn – kardiolog, lipidogram, ECHO serca/test wysiłkowy

Rehabilitacja (nielimitowane zabiegi po złamaniach i zwichnięciach)

nietak

Leczenie szpitalne (planowane zabiegi szpitalne)

nietak

Tabela 2. Opracowana na podstawie informacji zawartych na stronie tuzdrowie.pl.

Ważne informacje

1. Pobyt wizowy dla obywateli Ukrainy wymaga posiadania ubezpieczenia zdrowotnego

2. Ukraińcy mogą posiadać ubezpieczenie w ramach NFZ, jeśli są zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę

3. W przypadku umowy zlecenia pracownik powinien ubezpieczyć się prywatnie

4. Brak porównania ofert może skutkować posiadaniem polisy, która w przypadku zachorowania nie ułatwi leczenia