Alergia jest problemem, który wymaga wykonania wielu badań w celu dokładnego zdiagnozowania. Zaletą prywatnej polisy zdrowotnej jest darmowy dostęp do lekarzy różnych specjalizacji oraz badań diagnostycznych.

Dzięki prywatnej polisie zdrowotnej możemy zbadać się pod kątem alergii, jak i leczyć – jeśli już ją posiadamy. Sprawdźmy co w tym zakresie dokładnie oferują firmy ubezpieczeniowe.

Na czym polegają testy alergiczne?

O wykonaniu testów alergicznych myślimy wtedy, gdy pojawiają się pierwsze objawy sygnalizujące problem – nawracający katar, kichanie, łzawienie oczu czy swędzenie skóry lub wysypka.

Alergia jest schorzeniem, które wymaga stałego leczenia oraz łagodzenia objawów. Nie jest jednak łatwo wykonać testy, które jednoznacznie potwierdzą, który alergen nas dotyczy, ponieważ alergenów jest naprawdę sporo.

Wśród testów na alergię mamy do wyboru:

 • testy skórne – są to najczęściej wykonywane testy z racji na ich natychmiastowe wyniki. Skóra odpowiada natychmiast na zetknięcie z alergenem, dzięki czemu szybciej dowiadujemy się, co dokładnie nas uczula, dotyczą głównie alergii wziewnych, skórne i pokarmowe oraz na potwierdzenie atopowego zapalenia skóry,
   
 • testy naskórkowe płatkowe – to testy, które wykonuje się przy podejrzeniu alergii skórnych,
   
 • testy z krwi – to rodzaj badania, który ma na celu ustalić istnienie przeciwciał (IgE), które są reakcją na konkretny alergen,
   
 • testy prowokacyjne (ekspozycyjne) – ich zadaniem jest zbadanie reakcji na konkretny alergen.

Testy skórne są przeprowadzane przez lekarza lub pielęgniarkę, która na skórze przedramion lub pleców wstrzykuje małe ilości alergenów. Można również umieścić alergen na skórze przy delikatnym nacięciu skóry. Jedno badanie obejmuje 20 różnych alergenów. Po upływie około 15 do 20 minut lekarz ocenia zmiany pojawiające się na skórze. O wyniku dodatnim, czyli potwierdzeniu uczulenia mówimy, gdy na skórze pojawi się bąbel o średnicy większej niż 3 mm.

Test naskórkowy wymaga przyklejenia na obszar pleców za pomocą plastrów alergenów na czas 48 godzin. Po upływie tego czasu lekarz zdejmuje plastry i może dokonać pierwszego odczytu wyników, kolejny odczyt możliwy jest dopiero po upływie kolejnych 24 godzin.

W przypadku testów z krwią o wyniku dodatnim mówimy wtedy, gdy wskaźnik IgE w stosunku do konkretnego alergenu jest znacznie podniesiony.

Testy prowokacyjne wymagają bliższego kontaktu z alergenem przez co wprowadzany jest on bezpośrednio do nosa, oskrzeli lub worka spojówkowego. W razie alergii pokarmowych badana jest reakcja po doustnych kontakcie z alergenem.

Ile kosztuje wizyta u alergologa? Prywatnie, z NFZ, z polisy zdrowotnej

Badanie pod kątem alergii możemy wykonać w ramach NFZ. Musimy jednak mieć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, by móc umówić się do specjalisty.

Czas oczekiwania jest zależny od lokalizacji oraz liczby zarejestrowanych osób, najczęściej jest to jednak czas między 1 miesiącem, a nawet 1 rokiem.

Testy możemy również wykonać prywatnie. Jest to jednak spory wydatek, ponieważ w nasze koszty należy wpisać:

 • wizytę u specjalisty,
 • wykonanie badania,
 • wizyta interpretująca wyniki.

Sama alergia może nie zostać dokładnie sprecyzowana podczas pierwszego badania. W takiej sytuacji należy wykonać kolejne badania. Wizyta prywatna u lekarza specjalisty to koszt około od 150 do 350 zł. 

Rozwiązaniem może być zatem posiadanie prywatnej polisy zdrowotnej. Dzięki niej możemy uzyskać dostęp do darmowych wizyt u alergologa, jak również wykonywania darmowych badań.

Z jakiej polisy zdrowotnej wykonamy testy alergiczne?

Jeśli zależy nam na wykonaniu testów na alergię, sprawdźmy przed zakupem zakres w wybranej polisie. O ile w przypadku polisy w wariancie rozszerzonym każda oferta obejmuje wizyty u alergologa, tak przy wariantach podstawowych powinniśmy sprawdzić czy będziemy mogli skorzystać z pomocy tego specjalisty.

Testy alergiczne w polisie zdrowotnej 

Przed zawarciem umowy z ubezpieczycielem dokładnie zapoznajmy się z możliwościami, jakie polisa nam oferuje. Taką informację możemy znaleźć w dokumencie OWU, który precyzuje, którą wizytę wykonamy darmowo, a którą odpłatnie. 
Koszt związany z ubezpieczeniem nie musi być duży. Miesięczna składka może wynosić mniej więcej między 30, a 250 zł, zatem każdy znajdzie dogodne rozwiązanie. 

Testy alergiczne w AXA

W ramach pakietu rozszerzonego możemy skorzystać z wizyty u alergologa oraz wykonać testy alergiczne skórne, wziewne oraz pokarmowe oraz odczulanie. Cena wariantu zaczyna się od 130 zł miesięcznie. 
Wykonać możemy również badanie krwi na IgE całkowite, które pozwoli sprawdzić poziom przeciwciał.

Testy alergiczne w TU Zdrowie

W przypadku produktu towarzystwa TU Zdrowie w wariancie rozszerzonym możemy wykorzystać nielimitowane wizyty u specjalisty bez konieczności skierowania.

Pakiet umożliwia przedłużenie recepty bez konsultacji lekarskiej oraz wystawienie zaświadczenia. Wykonać można również testy uczuleniowe skórne, naskórka, wziewne oraz pokarmowe. Polisa zapewnia wizyty profesorskie zarówno o alergologa dziecięcego, jak i dla dorosłych.

Testy alergiczne w InterRisk 

W ramach ubezpieczenie grupy InterRisk możemy korzystać z nielimitowanych konsultacji u alergologa bez konieczności skierowania. Wykonać możemy badanie na IgE całkowite oraz testów skórnych metodą nakłuć.

Testy alergiczne w Inter Polska

Ubezpieczyciel w ramach polisy Inter Vision oferuje mozeliwość przeprowadzenia skórnych testów alergicznych metodą nakłuć (20 alergenów) odpłatnie za 80 zł. Dostępne są też testy alergiczne z krwi – IgE specyficzne za 30 zł. Wymienione świadczenia dostępne są tylko w wariancie Gold i Diamond.

Przykładowy zakres ochrony polisy zdrowotnej

Polisa

Minimalna składka miesięcznaLiczba lekarzy specjalistówLiczba badań

Testy alergologiczne i konsultacje u alergologa w zakresie

TU Zdrowie – Polisa Zdrowie, wariant podstawowy

32 zł16190

InterRisk – Antidotum Plus, wariant podstawowy

65 zł1889

AXA– Ochrona z Plusem, wariant podstawowy

68 zł933

InterRisk – Antidotum Plus, wariant rozszerzony

125 zł65135

AXA – Ochrona z Plusem, wariant rozszerzony

130 zł24176

TU Zdrowie – Polisa Zdrowie, wariant rozszerzony

168 zł40466

Pozostałe polisy zdrowotne

Signal Iduna – Direct, wariant podstawowy

41 zł5116

Signal Iduna – Polmed, wariant podstawowy

62 zł15110

Signal Iduna – Start+, wariant podstawowy

99 zł15110

INTER Polska – Vision, wariant podstawowy

125 zł64173

INTER Polska – Vision, wariant rozszerzony

245 zł65175

Tabela 1. Opracowana na podstawie informacji zamieszczonych na rankomat.pl.

Testy alergiczne w PZU

PZU w ramach polisy Opieka Medyczna (Zdrowie Start) oferuje:

 • zabiegi alergologiczne - odczulanie (bez kosztu podawanych leków),
 • konsultacje u lekarza alergologa
 • 15% zniżki na wykonanie testów alergicznych , w tym testy alergiczne skórne – panel mieszany (pediatryczny), testy alergiczne skórne – panel pokarmowy, testy alergiczne skórne – panel wziewny, testy alergiczne skórne metodą nakłuć (1 pkt), testy alergiczne skórne płatkowe (1 alergen).

Wykonanie testów w placówkach rekomendowanych przez PZU to koszt ok. 100 zł. 

Cennik testów alergicznych w PZU

Nazwa testu

Koszt wykonania testu

Testy alergiczne skórne - panel mieszany (pediatryczny)

140 zł

Testy alergiczne skórne - panel pokarmowy

140 zł

Testy alergiczne skórne - panel wziewny

90 zł

Testy alergiczne skórne metodą nakłuć (1 pkt.)

12 zł

Tabela 2. Na podstawie cennika świadczeń zdrowotnych PZU.

Przed zakupem ubezpieczenia sprawdźmy dokładnie co oferuje wybrany przez nas produkt. W sytuacji, gdy podejrzewamy u siebie problemy z alergią, ważny może być nie tylko alergolog – objawy alergii mogą wymagać konsultacji u okulisty, dermatologa, pulmonologa lub dietetyka.

Decydując się na ubezpieczenie, weźmy również pod uwagę inne nasze przypadłości zdrowotne. Jeżeli posiadamy określone problemy, np. ginekologiczne lub kardiologiczne, ważne by w ofercie znalazł się również dostęp do potrzebnego nam specjalisty. Prywatna polisa zdrowotna powinna oferować nam jak najlepsze warunki, warto zatem uwzględniać swoje indywidualne potrzeby.

Ważne informacje

1. Testy alergiczne można wykonać metodą skórną, naskórka, wziewną oraz pokarmową

2. Czas oczekiwania na wizytę w ramach NFZ może wynosić od 1 do 12 miesięcy

3. Decydując się na prywatną polisę zdrowotną, zwróćmy uwagę na to, czy w ofercie znajduje  się dostęp do alergologa oraz testów alergicznych

4. Bez wcześniejszego porównania ofert można zbyt pochopnie podjąć decyzję o zakupie