Ryzyko wystąpienia udaru słonecznego, szczególnie latem, gdy temperatury powietrza są wysokie, jest naprawdę spore. Sprawdź, jakie są objawy udaru, jak możesz się przed nim uchronić oraz co możesz zrobić gdy już do niego dojdzie.

Przyczyny udaru słonecznego wynikają najczęściej z długiego przebywania na słońcu. Wysoka temperatura ciała może nieść za sobą wiele poważnych konsekwencji, jak bóle i zawroty głowy, odwodnienie czy nawet zaburzenia neurologiczne. Poniżej dowiesz się, jak uniknąć udaru słonecznego, co zrobić, gdy wystąpi porażenie cieplne, a także czy z powodu niebezpiecznych skutków udaru słonecznego możesz liczyć na wsparcie z ubezpieczenia na życie.

Narodowy Fundusz Zdrowia informuje:

Udar słoneczny – wszystko, co warto wiedzieć

W sezonie letnim o udar słoneczny nie trudno, szczególnie gdy temperatura zbliża się lub nawet przekracza 30°C. Promieniowanie słoneczne jest niestety bardzo szkodliwe. O objawach i skutkach udaru słonecznego warto jednak pamiętać przez cały rok, chociażby ze względu na podróże za granicę.

Czym jest udar słoneczny?

O udarze słonecznym mówimy w sytuacji, gdy z powodu ekspozycji na słońce dochodzi do przegrzania organizmu. Wówczas stała temperatura ciała, która powinna wynosić 36,5-37,7°C może dochodzić do 40°C.

Taki stan jest zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka. Dla kogo udar słoneczny jest największym zagrożeniem?

  1. Osoby starsze - u starszych osób układ sercowo-naczyniowy pracuje słabiej, przez co ma mniejszą możliwość radzenia sobie z nadmiarem ciepła przez rozszerzenie naczyń obwodowych.
  2. Dzieci - u dzieci szybko dojść może odwodnienia, a proces termoregulacji nie przebiega tak sprawnie, jak u osób dorosłych.
  3. Osoby chorujące przewlekle - choroby serca, neurologiczne, cukrzyca mogą również pływać na pracę organizmu oraz to, jak ciało radzi sobie w sytuacji przegrzania organizmu. 
  4. Osoby przyjmujące niektóre leki - podczas przyjmowania niektórych leków, np. przeciwdepresyjnym czy antyhistaminowych, należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza i unikać ekspozycji na światło słoneczne. Również leki moczopędne mogą wpływać na stan nawodnienia organizmu i przy ekspozycji na słońce stanowić większe zagrożenie udarowe.
  5. Osoby podejmujące wysiłek na słońcu - praca na wolnym powietrzu w największe upały może stanowić poważne zagrożenie udarem słonecznym, ale dotyczy to również innych aktywności, np. pracy w ogródku, biegania itd.
  6. Osoby będące pod wpływem alkoholu - w czasie upałów najlepiej unikać napoi alkoholowych. Mają one spory wpływ na ryzyko wystąpienia udaru słonecznego. 

Czym jest udar cieplny?

Udar cieplny to inaczej przegrzanie organizmu i nie musi wiązać się ściśle z przebywaniem na słońcu. Wpływ na to może mieć temperatura powietrza i brak odpowiedniej wentylacji. Może prowadzić do utraty przytomności. Udar cieplny może wystąpić u człowieka zarówno w zamkniętym pomieszczeniu np. w miejscu pracy, w którym brakuje wentylacji mechanicznej, jak i na zewnątrz w zacienionym miejscu. Nie jest konieczna ekspozycja na słońce.

Czym jest wyczerpanie cieplne?

Wyczerpanie cieplne ma miejsce, gdy zbyt długo przebywasz na słońcu i zapomnisz o odpowiednim nawodnianiu. Przegrzanie powoduje, że ciało traci wodę i elektrolity, a to może wywołać uczucie bardzo silnego zmęczenia. Dotyczy również miejsc z wysoką temperaturą oraz wysoką wilgotnością.

Udar słoneczny - objawy

Objawy udaru słonecznego są bardzo ważne i nie należy ich bagatelizować. Jeśli zaobserwujesz je u siebie lub w swoim otoczeniu, natychmiast reaguj. Udar słoneczny może prowadzić do tragicznych konsekwencji.

Udar słoneczny - objawy, które powinny zaniepokoić:

  • podwyższona temperatura ciała, powyżej 39 stopni, 
  • przyspieszenie tętna,
  • ból głowy, zawroty głowy,
  • zaburzenia widzenia,
  • zaczerwieniona skóra,
  • osłabienie, 
  • zwiększone tętno,
  • dreszcze, skurcze mięśni, 
  • ogólny niepokój,
  • zmniejszenie ilości oddawanego moczu, zwiększone pocenie,
  • nudności i wymioty.

Mogą również pojawić się neurologiczne objawy udaru słonecznego, do których należą drgawki, sztywność mięśni, zaburzenia świadomości oraz utrata przytomności. W skrajnych przypadkach może dojść do obniżenia ciśnienia tętniczego czy problemów z krążeniem. Może pojawić się niewydolność nerek lub inne ciężkie problemy ze zdrowiem.

O objawach udaru cieplnego informuje również Państwowa Inspekcja Sanitarna:

Jak postępować w przypadku udaru słonecznego?

Udarowi słonecznemu mogą towarzyszyć również poparzenia skóry, dlatego warto działać ostrożnie i z wyczuciem dla osoby poszkodowanej. 

Pierwszym krokiem, który należy wykonać - jest przejście z nasłonecznionego do chłodnego miejsca, najlepiej w cieniu. Ciało należy stopniowo schłodzić, tak by nie prowadzić do szoku termicznego. Warto położyć na głowie mokry, chłodny kompres. Należy uważać na zaczerwienienie skóry, by nie wywołać bólu u osoby z udarem słonecznym. Jeśli doszło do utraty świadomości, należy sprawdzić czy jest wyczuwalne tętno oraz wezwać pomoc.

Bardzo ważne jest nawodnienie organizmu. Najlepiej podawać schłodzoną wodę. Jeśli istnieje taka możliwość można dodać do niej odrobinę soli i cukru, by uzupełnić elektrolity. W sytuacji, gdy w pobliżu znajduje się apteka, warto kupić gotowy środek bogaty w elektrolity. Jeśli masz taką możliwość, zbadaj temperaturę ciała oraz poziom ciśnienia tętniczego.

Uwaga!

Pamiętaj! Jeśli objawy udaru słonecznego nie mijają i utrzymuje się złe samopoczucie, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Udar słoneczny może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Nieleczony udar słoneczny może nieść za sobą nieodwracalne skutki, a w najgorszym przypadku może prowadzić do śmierci.

Co możesz zrobić, żeby mu zapobiec?

Ryzyko udaru słonecznego, jak i przegrzania organizmu, przede wszystkim latem, jest duże. Aby go uniknąć, należy postępować zgodnie z poniższymi zasadami.

  1. Pij dużą ilość wody.
  2. Ubierz się lekko i przewiewnie, noś jasne ubrania z przepuszczających powietrze materiałów.
  3. Staraj się spędzać czas w zamkniętych pomieszczeniach z wentylacją mechaniczną, a jeśli przebywasz na świeżym powietrzu to staraj się być w zacienionym miejscu.
  4. Nie rezygnuj z nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych.
  5. Unikaj wysiłku fizycznego na słońcu, intensywny wysiłek fizyczny jest niewskazany.
  6. Stosuj kremy z filtrem (minimum SPF30).
  7. Jeśli odczuwasz skutki przegrzania organizmu, weź chłodną kąpiel, stosuj zimne okłady na całe ciało.
  8. W sytuacji, gdy objawy udaru słonecznego nie ustępują, udaj się do lekarza lub na oddział SOR do najbliższego szpitala.

Uwaga!

Pamiętaj! Ten artykuł nie jest poradą medyczną, ma charakter informacyjny. Jeśli zaobserwowałeś u siebie objawy, które mogą wskazywać na udar słoneczny to reaguj natychmiast. W sytuacji, gdy z powodu udaru słonecznego dojdzie do utraty przytomności lub innych niepokojących objawów, koniecznie zadzwoń pod numer alarmowy 112!

Jakie ubezpieczenie wybrać, by się zabezpieczyć?

Sam udar słoneczny nie jest zdarzeniem objętym ochroną ubezpieczeniową. Jeśli jednak w wyniku udaru cieplnego trafisz do szpitala, możesz biegać się o odszkodowanie z powodu hospitalizacji możesz . Podobnie dzieje się, gdy z powodu przegrzania i udaru dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu. Ważne jest jednak, by Twoja polisa na życie posiadała odpowiedni zakres ochrony. Ubezpieczenie możesz rozbudować o umowy dodatkowe:

  • ochrona na wypadek pobytu w szpitalu,
  • ochrona na wypadek poważnego zachorowania,
  • ochrona na wypadek trwałego uszczerbku na zdrowiu,
  • medyczny assistance.

Wypowiedź eksperta

Ubezpieczenie na życie powinno być maksymalnie sprofilowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Skorzystaj z umów dodatkowych, które Cię interesują i nie zapominaj o pakiecie assistance. Może on zagwarantować określone usługi, które w związku z porażeniem słonecznym lub z powodu problemów zdrowotnych mogą bardzo pomóc, jak np. wizyta domowa lekarza lub pielęgniarki. Taki pakiet zazwyczaj nie kosztuje wiele, a może stanowić ważne wsparcie w chorobie.
Ewelina Ratajczak, Specjalista ds. ubezpieczeń na życie i nieruchomościEwelina Ratajczak, Specjalista ds. ubezpieczeń na życie i nieruchomości

Ochrona polisowa może obejmować zdarzenia, które wywołuje porażenie słoneczne. Jeśli z powodu udaru cieplnego stracisz przytomność i uderzysz się w głowę lub złamiesz rękę, w wyniku czego trafisz do szpitala, polisa na życie może zapewnić Ci wsparcie finansowe. 

W wyniku udaru słonecznego może dojść do wielu ciężkich powikłań, szczególnie u osób chorujących przewlekle, jak np. przekrwienia opon mózgowych, zaburzenia krzepnięcia krwi czy niewydolności serca. Pojawić się może obrzęk kończyn, niewydolność nerek. Działanie promieni słonecznych jest szkodliwe zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Narażone są również osoby starsze, dlatego nie można bagatelizować żadnych niepokojących objawów.

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem ubezpieczenia na życie, skorzystaj z pomocy porównywarki ubezpieczeniowej. Jest to narzędzie, które wyszuka dla Ciebie najlepsze dostępne oferty. W krótkiej ankiecie zaznaczasz swoje preferencje względem produktu oraz udzielasz kilku kluczowych dla ubezpieczyciela informacji o sobie, a na podstawie udzielonych odpowiedzi zostaje przeprowadzona selekcja spośród wielu różnych polis. Dzięki temu zaoszczędzisz swój cenny czas, który musiałbyś poświęcić na wnikliwe wczytywanie się w szczegóły różnych ubezpieczeń oraz pieniądze, ponieważ porównywarka ułatwi Ci znalezienie nie tylko najlepszej, ale i najtańszej oferty.

Co warto wiedzieć?

1. Konsekwencje udaru słonecznego mogą być bardzo poważne i mogą zagrażać nie tylko zdrowiu, ale i życiu człowieka

2. Jeśli wystąpią u Ciebie zaburzenia świadomości, zawroty głowy, utrata przytomności - koniecznie zgłoś się do lekarza

3. Leczenie udaru słonecznego jest zależne od stopnia przegrzania organizmu, w skrajnych przypadkach może wymagać interwencji medycznej

3. Ubezpieczenie na życie nie chroni na wypadek udaru słonecznego, jednak w przypadku pobytu w szpitalu może zagwarantować świadczenie

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o udar słoneczny

  1. Czy udar słoneczny przejdzie sam?

    Udar cieplny nie jest stanem, który można lekceważyć! Promienie słoneczne oraz długa ekspozycja na słońce może zagrażać zdrowiu i życiu. Jeśli zaobserwowałeś u siebie objawy udaru cieplnego, zachowaj spokój i staraj się schłodzić i nawodnić swój organizm. Koniecznie reaguj i monitoruj temperaturę ciała. 

  2. Kiedy do szpitala z udarem słonecznym?

    Skutki udaru słonecznego mogą być różne. Jeśli czujesz, że pojawiło się przegrzanie organizmu to postaraj się, by znaleźć się w zacienionym miejscu. Unikanie ekspozycji na słońce oraz jej przerwanie są tu bardzo ważne. Należy zadbać również o nawodnienie i schłodzenie - sięgnij po chłodny napój, połóż sobie na głowie chłodny kompres. W sytuacji, gdy złe samopoczucie nie ustaje - koniecznie udaj się do lekarza po poradę medyczną.

  3. Co pić przy udarze słonecznym?

    W przypadku udaru słonecznego rodzaj napoju ma znaczenie. Koniecznie unikaj alkoholu. Najlepiej, żeby płyny, które przyjmujesz były schłodzone. Warto uzupełnić elektrolity, a jeśli nie masz ich pod ręką, możesz do wody dodać odrobinę soli i cukru. Zwiększone pocenie sprawia, że dochodzi do odwodnienia organizmu, a w takim przypadku bez odpowiedniej ilości płynów trudno będzie obniżyć temperaturę ciała.

  4. Czy za udar słoneczny należy się odszkodowanie?

    Sam udar słoneczny nie stanowi podstawy do odszkodowania. Jeśli jednak jego objawy powodują konieczność hospitalizacji oraz leczenia lub prowadzą do trwałego uszczerbku na zdrowiu, można ubiegać się o odszkodowanie. Towarzystwo ubezpieczeniowe będzie potrzebowało szczegółowej dokumentacji medycznej, która stwierdzi np. uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego lub inne zaburzenia neurologiczne. Nieleczony udar słoneczny może stanowić poważne zagrożenie zdrowia, a nawet życia i prowadzić np. do niewydolności serca.