Planujesz wyciąć drzewa w swoim ogrodzie? Sprawdź, czy musisz mieć pozwolenie, jak wyglądają formalności oraz czy dostaniesz karę za brak zgody. Poniżej odpowiadamy na te pytania.

Samodzielne wycinanie drzew na własnej posesji niekoniecznie musi być proste. Wiąże się z formalnościami, wnioskiem o zgodę i musi przebiegać w określonych okolicznościach. Zanim zdecydujesz się na usunięcie drzewa, sprawdź, co powinieneś zrobić, by uniknąć problemów.

TU SPRAWDZISZ CENY

Czy trzeba mieć pozwolenie na wycinkę drzew?

Wycinanie drzew na terenie prywatnej posesji w przypadku niedużych drzew może nie wymagać zgłaszania w urzędzie i ubieganie się o zezwolenie. Jeśli drzewo, które chcesz usunąć na wysokości 130 cm ma obwód pnia mniejszy niż 100 cm, zgoda na wycinkę drzewa nie będzie konieczna.

Większy obwód pnia wymaga już zgłaszania i uzyskania zgody. Przepisy powstały z myślą o ochronie przyrody oraz zachowaniu dobrostanu zwierząt. Ważne są również powody, dla których decydujesz się na wycinkę drzew. Inaczej sytuacja wygląda, gdy chcesz usunąć kilka drzew z powodów estetycznych, inaczej, gdy drzewo zostało uszkodzone przez wichurę i stanowi zagrożenie.

Ubieganie się o pozwolenie wiąże się również z kosztami. Musisz uiścić opłatę, która wyliczana jest indywidualnie w oparciu o obwód pnia oraz gatunek usuwanego drzewa.

Możesz zostać zwolniony z opłat, jeśli drzewo lub krzew, które zagrażają bezpieczeństwo ludzi i mienia.

Kiedy pozwolenie nie jest konieczne?

Zezwolenie na wycinkę drzew nie zawsze jest obowiązkowe. Jeśli drzewo jest złamane i stwarza niebezpieczeństwo dla ludzi oraz mienia, możesz je usunąć bez konieczności ubiegania się o zgodę. Usunięcie bez zgody może mieć miejsce, gdy obejmuje konkretne gatunki drzew.

W 2024 roku usunięcie drzew bez zezwolenia dotyczy:

 • kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego (znaczenie ma obwód pnia drzewa mierzonego, który na wysokości 5 cm ponad ziemią nie jest większy niż 65 cm),
 • klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego, wierzby i topoli ( w ich przypadku obwód pnia 5 cm nad ziemią nie powinien przekraczać 80 cm),
 • pozostałych gatunków drzew, gdy obwód pnia 5 cm ponad gruntem nie jest większy niż 50 cm.

Jak widać, pozwolenia i przepisy uwzględniają różne gatunki oraz różne rozmiary. W przypadku pozostałych gatunków drzew brak pozwolenia jest możliwy, gdy decydujesz się wycinkę drzew oraz krzewów gatunków obcych. Ważnym faktem jest tutaj to, że drzewa nie mogą znajdować się na terenie nieruchomości wchodzącej w skład rejestru zabytków, ani na terenach zielonych, które można zwiedzać.

PAMIĘTAJ!
Szczegółowe informacje znaleźć możesz w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 17 lipca 2017 roku, gdzie sprawdzić można wysokość stawek opłat za usunięcie drzewa lub krzewu.

Tych dokumentów będziesz potrzebować

Jeśli jesteś zdecydowany na wycinkę drzewa, musisz złożyć odpowiedni wniosek o zezwolenie. Pamiętaj, by dokument był poprawnie wypełniony i zawierał najważniejsze informacje. W innym przypadku możesz spodziewać się wydłużenia procedur lub decyzji odmownej. Wzory wniosków możesz znaleźć na stronie urzędu lub w internecie. Wniosek można również złożyć elektronicznie.

Twój wniosek powinien zawierać:

 • imię nazwisko, adres
 • oświadczenie posiadania tytułu prawnego władania nieruchomością lub oświadczenie posiadania praw własności urządzeń, o których mowa w art. 49 par. 1 k.c.
 • zgodę właściciela nieruchomości lub oświadczenie spółdzielni dotyczące poinformowania o planach usunięcia drzew lub krzewów,
 • gatunek drzewa lub krzewu,
 • wymiary obwodu pnia, zmierzone na wysokości 130 cm lub wielkości powierzchni w przypadku krzewu,
 • lokalizację, powód wycinki drzew oraz przewidywany termin usunięcia.

O zezwolenie możesz ubiegać się w urzędzie miasta lub gminy. Wydaniem decyzji najczęściej zajmuje się wójt, burmistrz lub prezydent miasta. 

Czy możesz spodziewać się kontroli?

W sytuacji, gdy złożyłeś w urzędzie wniosek o zezwolenie potrzebne do wycinki drzew, możesz spodziewać się wizyty urzędnika, który przeprowadzi oględziny Twojej działki. Taka wizyta ma na celu zweryfikowanie wniosku oraz planowanej wycinki drzew. Nie może ona naruszać zakazu związanego z chronionymi gatunkami roślin oraz zwierząt. Zadaniem urzędnika jest również przeprowadzenie pomiarów, które potwierdzą podane we wniosku wymiary drzewa.

Jakie są kary za nielegalną wycinkę drzew?

Wycinka drzew może skutkować karą, jeśli przeprowadzisz ją bez otrzymania zgody. Kara naliczana jest na podstawie ilości drzew oraz ich rozmiarów. Kara stanowi dwukrotność opłaty wycinki drzewa.

Przykład

Przykładowo - jeśli Twoja wierzba, którą usunąłeś miała obwód 90 cm (w przypadku wierzby opłata wynosi 55 zł/cm za drzewo z obwodem do 100 cm oraz 70 zł za pień szerszy niż 100 cm) - usunięcie drzewa kosztowałoby 4 950 zł, z kolei kara to już wydatek 9 900 zł. Ten sam obwód dla klonu (gdzie opłata wynosi 12 zł/ cm) będzie kosztować 1080 zł, z kolei kara 2160 zł.

Opłaty różnią się od siebie w zależności od gatunku drzewa. Inne będą w przypadku kasztanowca zwyczajnego, w przypadku topoli, jeszcze inne stanowią drzewa owocowe. Dlatego właśnie każdy przypadek należy dokładnie sprawdzić, zanim zabierzesz się za usuwanie drzewa lub krzewu. Sprawdź usytuowanie drzewa, wielkość powierzchni działki, wysokość drzewa i zmierz obwód drzewa, które chcesz ściąć. Jeśli mieszkasz w pobliżu rezerwatu przyrody - dowiedz się czy wycinka będzie w ogóle możliwa.

Zobacz: Jak zabezpieczyć auto przed kunami? 5 sprawdzonych sposobów

Ile zapłacisz za ubezpieczenie domu z ogrodem?

Drzewa na własnej działce mogą przynosić zarówno wiele korzyści, jak i straty. Te w słabszej kondycji, suche lub pochyłe mogą stwarzać zagrożenie, nie tylko dla domowników, ale i dla mienia. Warto pomyśleć o tym i wziąć pod uwagę odpowiednie ubezpieczenie nieruchomości, które zapewni wsparcie, gdy złamane drzewo uszkodzi np. ogrodzenie.

Koszt ubezpieczenia jest zależny od tego - jak duża jest nieruchomość, którą chcesz ubezpieczyć oraz jaka jest jej wartość. Wyższą składkę zapłacisz, gdy zdecydujesz się na rozszerzenie ochrony i zakup umów dodatkowych. Pamiętaj jednak, że czasem niewiele wyższa składka zapewni Ci większy zakres pomocy w przyszłości.

Jako przykład przeprowadziliśmy kalkulację dla domu o powierzchni 90m2, który mieści się w Zielonej Górze. Wartość domu określiliśmy na 650 000 zł, z kolei wartość elementów stałych na 100 000 zł. 

Koszt ubezpieczenia domu 90m2

TU

Opcje

Składka roczna od

Link4

Home assistance, dewastacja

591 zł

Europa

Home assistance, powódź, dewastacja

655 zł

Mtu24.pl

Dewastacja

704 zł

Benefia

Home assistance, dewastacja

827 zł

UNIQA

Home assistance, dewastacja, pakiet medyczny

847 zł

Generali

Home assistance, dewastacja, pakiet medyczny

854 zł

Benefia

Home assistance, przedmioty szklane, dewastacja

1119 zł

Wiener

Home assistance, dewastacja

1171 zł

Generali

Home assistance, przedmioty szklane, pakiet medyczny, dewastacja, All Risk

1373 zł

Wiener

Home assistance, przedmioty szklane, dewastacja, All Risk

1515 zł

Tabela 1. Opracowanie na podstawie kalkulacji z dnia 23.05.2024 r.

TU SPRAWDZISZ CENY

Jak możesz ubezpieczyć swój ogród?

Pamiętaj o tym, że Twój ogród może wchodzić w skład polisy mieszkaniowej. Aby sprawdzić, co dokładnie możesz objąć ochroną ubezpieczeniową, najlepiej będzie porównać dostępne oferty. Dowiesz się dzięki temu, ile zapłacisz za polisę, jaka ochrona jest możliwa oraz co oferują inne towarzystwa ubezpieczeniowe. 

Wycinka drzew, bez względu na to, jakiego gatunku drzewa będziesz chciał usunąć, może być kiedyś konieczna. Jednak nie zawsze możesz zdążyć ją przeprowadzić. Nagła zmiana pogody może połamać drzewo, które uszkodzi rzeczy na Twojej działce - ogrodzenie, samochód czy meble ogrodowe. Dlatego właśnie warto zabezpieczyć się wcześniej.

W porównaniu ofert pomoże Ci porównywarka ubezpieczeniowa. W tym celu wystarczy wypełnić krótką ankietę, która zbierze najważniejsze informacje o pożądanej formie ochrony i na podstawie udzielonych odpowiedzi poznasz dostępne możliwości. Porównywarka ułatwia również kontakt z agentami, dzięki czemu możesz skontaktować się i poznać szczegóły ubezpieczenia.

TU SPRAWDZISZ CENY

Ważne informacje

1. Wycinka bez pozwolenia dotyczy drzew, które stwarzają zagrożenie dla osób i mienia

2. Konieczność zgody na wycinkę drzew jest zależna od gatunku drzewa, lokalizacji oraz rozmiaru drzewa, które chcesz usunąć

3. Wycinka drzew bez otrzymania zgody będzie skutkować karą pieniężną

4. Ubezpieczenie nieruchomości może objąć ochroną również Twój ogród, dlatego warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu na przyszłość

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o wycinkę drzew

 1. Jakie drzewa można wyciąć bez zezwolenia?

  Możesz wyciąć drzewa stwarzające zagrożenie dla osób oraz mienia, a także określone gatunki drzew - jeśli nie osiągnęły określonych wymiarów.

 2. Czy mogę wyciąć drzewo na swojej posesji?

  Tak, pod warunkiem, że drzewo lub krzew mają określony rozmiar. Konieczność wycinki zależna jest od obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości ustalonej w przepisach.

 3. Czy można legalnie wyciąć suche drzewo bez pozwolenia?

  Tak, jeśli stanowi ono zagrożenie dla otoczenia. W niektórych przypadkach zgoda może okazać się konieczna, dlatego warto wstrzymać się z wycinką drzew i skonsultować możliwość w urzędzie.

 4. Jaka jest kara za wycięcie drzewa bez zezwolenia?

  Kara za usunięcie drzewa stanowi dwukrotność opłaty związanej z wycinką drzew. Ta wyliczana jest z kolei na podstawie obwodu drzewa oraz jego gatunku.