Przytrafiła Ci się awaria i potrzebujesz holowania do najbliższego warsztatu lub na parking? W tej sytuacji warto mieć ubezpieczenie assistance. Czy korzystając z pomocy ubezpieczyciela w ramach tej polisy, stracisz zniżki za bezszkodową jazdę? Jeżeli nurtuje Cię to pytanie, poniżej znajdziesz odpowiedź.

Duża konkurencja między towarzystwami ubezpieczeniowymi powoduje, że skromny pakiet assistance (tzw. mini assistance) możesz otrzymać w kilku towarzystwach wraz z obowiązkową polisą OC. Część kierowców ze względu na to, że assistance otrzymało za darmo, zapomina o nim i z niego nie korzysta. Z kolei inni właściciele pojazdów obawiają się utraty zniżek wypracowanych za bezszkodową jazdę. Czy słusznie?

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Czym jest i jak działa ubezpieczenie assistance?

Na drodze kierowcę mogą spotkać różne sytuacje. Większość z nich wiąże się z kłopotami – wspomnieć wystarczy tylko zepsutą kontrolkę paliwa (która nie zasygnalizowała, że w baku kończy się benzyna) czy przebitą oponę. Właśnie na wypadek takich – czyli losowych – zdarzeń jest ubezpieczenie assistance. To dobrowolne ubezpieczenie, w ramach którego ubezpieczony może liczyć m.in. na pomoc techniczną.

Do ubezpieczenia assistance z roku na rok przekonuje się coraz więcej właścicieli samochodów. Z badania przeprowadzonego przez Ipsos na zlecenie Mondial Assistance wynika, że w 2013 r. z tego ubezpieczenia korzystało 1,1 mln polskich kierowców, podczas gdy w 2018 r. było ich już 2,3 mln.

Jeżeli przeanalizować oferty firm ubezpieczeniowych, to można zauważyć, że w ramach ubezpieczenia assistance ubezpieczyciele proponują najczęściej:

 • pomoc techniczną – wspomniana pomoc techniczna obejmuje m.in. holowanie, wymianę koła, naprawę uszkodzonego pojazdu na miejscu awarii czy zorganizowanie noclegu dla kierowcy i podróżujących z nim pasażerów,
 • pomoc medyczną – przykładowo Link4 w ramach tej części assistance proponuje ubezpieczonemu transport medyczny ze szpitala do miejsca zamieszkania, jeżeli jego pobyt w szpitalu trwał dłużej niż 5 dni,
 • informacyjną – np. klienci PZU, którzy skontaktują się z pracownikami infolinii ubezpieczyciela, otrzymają informacje m.in. o sieci warsztatów, numery telefonów do pomocy drogowej czy wskazówki, jakich formalności należy dopełnić, aby otrzymać dokumenty zastępcze.

W zależności od oferty, pakiet assistance może gwarantować ochronę ubezpieczeniową na terenie tylko Polski lub Polski i wybranych krajów Europejskich.

Przykład 1.  Pani Julia podróżowała samochodem z Gdańska do Krakowa. Na trasie doszło do awarii. Ponieważ usterka nie była rozległa, fachowcom w godzinę udało się ją usunąć. Dzięki posiadaniu dodatkowego ubezpieczenia assistance, kobieta mogła kontynuować podróż, zamiast szukać najbliższego warsztatu i organizować pomoc drogową.

Czy korzystanie z ubezpieczenia assistance wpływa na zniżki?

Zarówno młodzi, jak i doświadczeni kierowcy doskonale wiedzą, że za ostrożną jazdę czeka na nich bonus – zniżka na zakup ubezpieczenia. Firmy ubezpieczeniowe odrębnie naliczają zniżki dla ubezpieczeń OC i ubezpieczeń AC. Czy skorzystanie z ubezpieczenia assistance wpłynie zatem negatywnie na już wypracowane zniżki? Nie, a wręcz przeciwnie.

Obowiązkowa polisa OC i dodatkowe assistance to dwa niezależne od siebie rodzaje ochrony. Nawet w sytuacji, gdy assistance zostanie dodane w gratisie podczas zakupu OC, to skorzystanie z niego nie spowoduje utraty części zniżek. Jeżeli na drodze potrzebujesz pomocy i masz ubezpieczenie assistance, nie wahaj się z niego skorzystać.

Skorzystanie z ubezpieczenia assistance nie wpłynie również negatywnie na zniżki w AC. Na trasie spotkała Cię awaria? Jeżeli nie obejdzie się bez holowania auta, skorzystaj z assistance. Twoje towarzystwo nie podniesie z tego powodu ceny polisy, gdy będziesz kupował AC w kolejnym roku.

Aby nie stracić wypracowanych zniżek AC, warto przemyśleć zakup również innych dodatkowych ubezpieczeń oprócz Assistance. Należy do nich np. ubezpieczenie szyb. W razie konieczności wymiana wybitej szyby odbędzie się w ramach dodatkowej polisy, a nie AC. Takie rozwiązanie często jest też opłacalne ekonomicznie

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl.

Ile kosztuje ubezpieczenie assistance?

Obawiasz się, że ubezpieczenie assistance jest drogim dodatkiem, na które nie będziesz mógł sobie pozwolić? Niesłusznie. Ubezpieczyciele są świadomi różnych oczekiwań klientów, dlatego oferują assistance o różnym zakresie pomocy, co przekłada się na jego cenę. Koszt zakupu polisy assistance można też obniżyć, kupując ją w zestawie z OC. To bardzo popularny pakiet ubezpieczeń. Ile kosztuje ubezpieczenie Assistance i OC? Sprawdziliśmy to na kilku przykładach.

Przykład 2. Pan Antoni to 65-letni kierowca z ponad 40-letnim stażem i historią ubezpieczeniową. Ponieważ dużo podróżuje on samochodem po Polsce, postanowił znaleźć pakiet polis (OC i assistance) dla posiadanego pojazdu – Skody Fabii z 2010 r. (benzyna, pojemność silnika 1197 cm3).

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
470,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
822,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Wyniki kalkulacji z 29.10.2021 r.

Temu kierowcy zdecydowanie opłaca się zakupić ubezpieczenie OC z assistance – koszt pakietu jest niższy niż tylko samej obowiązkowej polisy OC.

Przykład 3. 22-letnia Pani Dagmara to studentka, która co weekend podróżuje z Wejherowa do Gdańska na uczelnię. Pokonując dystans ok. 40 km w jedną stronę, czuje się bezpieczniej wiedząc, że w razie awarii będzie mogła skorzystać z fachowej pomocy, zwłaszcza że prawo jazdy ma dopiero od 3 lat. Z tego względu kupując ubezpieczenie OC dla Forda z 2000 r. (benzyna, pojemność silnika 1242 cm3), zdecydowała się na pakiet OC i assistance. Ile zapłaciła?

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
You Can Drive
OC
AC
Assistance
NNW
1095,00 zł rata od 108 zł
You Can Drive
OC
AC
Assistance
NNW
1141,00 zł rata od 114 zł
You Can Drive
1095,00 złrata od 108.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
You Can Drive
1141,00 złrata od 114.00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Różnica między najtańszym OC a pakietem OC z assistance wynosi zaledwie 46 zł. Za taką składkę Pani Dagmara może korzystać z dodatkowej ochrony przez cały rok.

Niska cena to nie jedyny powód, dla którego warto skusić się na ubezpieczenie assistance – ważniejsze może być poczucie bezpieczeństwa, jakie daje posiadanie tej polisy. Dzięki assistance, kierowca może mieć pewność, że otrzyma pomoc, gdy będzie jej potrzebował.

Szukasz taniego ubezpieczenia assistance? Skorzystaj z naszego kalkulatora i sprawdź, ile będzie kosztowała Cię ta polisa, jako dodatek do OC lub AC. Może się okazać, że kupując ten produkt w pakiecie, dodatkową pomoc na drodze otrzymasz w gratisie!

Co warto wiedzieć

 • Ubezpieczenie assistance to dodatkowe ubezpieczenie. W wersji okrojonej często jest ono dodawane do OC.
 • Korzystanie z assistance nie wpływa negatywnie na wypracowane zniżki OC. To dwa niezależne od siebie produkty ubezpieczeniowe.
 • Posiadanie polisy assistance może uchronić przed utratą zniżek AC. W tym przypadku polisa działa jak dodatkowe rozszerzenie AC.
 • Polisa assistance jest tania. Najczęściej całoroczne ubezpieczenie kierowcy mogą zakupić już za kwotę od 20 do 50 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Na jaki okres można kupić ubezpieczenie assistance?

  Ubezpieczenie assistance jest specyficznym produktem w gronie ubezpieczeń komunikacyjnych, gdyż można je kupić zarówno w wersji całorocznej, jak i krótkoterminowej. Polisa assistance w drugiej opcji jest zalecana głównie kierowcom udającym się na wyjazdy urlopowe. W zależności od oferty firmy ubezpieczeniowej kierowca może kupić polisę np. na 7 dni czy 14 dni.

 2. Czy assistance jest oferowane w różnych wariantach?

  Tak, firmy ubezpieczeniowe najczęściej proponują co najmniej dwa warianty tego ubezpieczenia – podstawowy i rozszerzony. Wersja podstawowa często jest dodawana jako gratis do polisy OC. Warto zapoznać się z różnicami między wariantami, gdyż te mogą być duże i najczęściej dotyczą limitu holowania czy maksymalnego okresu korzystania z auta zastępczego.

 3. Jak sprawdzić przebieg historii ubezpieczenia?

  Informacje o historii ubezpieczeniowej zbiera UFG. Jeżeli posiadasz konto na tym portalu, szybko sprawdzisz przebieg historii ubezpieczeniowej zarówno polisy OC, jak i AC. Jeżeli nie masz konta UFG, możesz wysłać pisemny wniosek o udzielenie takiej informacji na adres tej instytucji.

 4. Jak mogę sprawdzić, czy wraz z OC otrzymałem assistance?

  Zajrzyj do umowy z firmą ubezpieczeniową – to właśnie tam powinna znajdować się informacja o tym, czy wraz z OC otrzymałeś ubezpieczenie assistance. Jeżeli zgubiłeś ten dokument, skontaktuj się z infolinią ubezpieczyciela. Po weryfikacji danych przez doradcę dowiesz się, jakie polisy są aktywne na Twoim koncie.