Do Chorwacji można w kilka-kilkanaście godzin dojechać z Polski samochodem. Choć trasa wydaje się długa, to jest łatwa do pokonania i wygodna, ponieważ w większości można ją przejechać autostradami. Zwykle nasi rodacy wybierają wypoczynek w Dubrowniku, Splicie, Zadarze czy stolicy kraju – Zagrzebiu.

Turyści z Polski najczęściej jeżdżą do Chorwacji przez Czechy, Austrię i Słowenię, choć możliwe jest też zahaczenie o Węgry – to zależy, z którego punktu kraju ruszamy i co chcemy zwiedzić po drodze. Poniżej wypisaliśmy najkrótsze trasy, które należy pokonać, aby dostać się do Zagrzebia z:

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów
 • Gdańska – 1 263 km,
 • Krakowa – 775 km,
 • Poznania – 977 km,
 • Warszawy – 1 034 km.

Walutą obowiązującą w Chorwacji jest kuna. 1 kuna to około 0,60 zł. W hotelach i restauracjach znajdujących się w turystycznych miejscowościach da się także płacić w euro. Językiem urzędowym państwa jest chorwacki, choć liczne mniejszości zamieszkujące kraj tworzą z niego prawdziwą językową wieżę Babel. W konsekwencji z Chorwatami można porozumieć się po angielsku, włosku, niemiecku, a także – na poziomie załatwienia prostej sprawy typu zakupy w sklepie – po polsku.

Jakie wyposażenie samochodu do Chorwacji?

Wjeżdżając na teren Chorwacji, należy mieć ważny dowód osobisty lub paszport, ten wymóg dotyczy także niepełnoletnich dzieci. Dokumentem umożliwiającym poruszanie się po chorwackich drogach jest polskie prawo jazdy. Poza prawem jazdy kierowca musi mieć przy sobie:

 • polisę OC,
 • dowód rejestracyjny auta z ważnym badaniem technicznym.

Jeżeli chodzi o samo wyposażenie samochodu, to Chorwacja podpisała konwencję wiedeńską o ruchu drogowym. Jest to międzynarodowa umowa określająca m.in. zasady obowiązkowego wyposażenia samochodów zagranicznych. W myśl tych przepisów, auto zarejestrowane w innym kraju musi być wyposażone zgodnie z wykazem panującym w rodzimym prawie, niezależnie od tego, jakie wymogi obowiązują w kraju, przez który pojazd przejeżdża. Oznacza to, że chorwacka policja nie ma prawa ukarać mandatem polskiego kierowcy, którego samochód nie ma elementu wyposażenia wymaganego w Chorwacji, ale nie wymaganego w naszym kraju.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Chorwacji?

Zasady ruchu drogowego w Chorwacji są zbliżone do tych, które znamy z polskich dróg. Nie zaskoczą nas nietypowe zakazy lub nakazy czy osobliwe znaki drogowe. Jedna z większych różnic to inne niż w Polsce, maksymalne dopuszczalne prędkości samochodu. Zgodnie z przepisami:

 • wszystkie typy pojazdów w terenie zabudowanym mogą poruszać się z prędkością do 50 km/h,
 • poza terenem zabudowanym samochody osobowe obowiązuje ograniczenie do 90 km/h a auta z przyczepą lub powyżej 3,5 t – 80 km/h,
 • na autostradach kierowcy samochodów osobowych nie mogą przekroczyć 130 km/h a pozostałych aut – 90 km/h.

Jakie są ceny paliw w Chorwacji?

W Chorwacji nie znajdziemy stacji Lotos, Orlen ani nawet międzynarodowego koncernu Shell, który w tym kraju wyjątkowo nie ma swoich punktów. Chorwaccy kierowy tankują na stacjach Lukoil, Tifon, INA, Petrol i u mniej znanych firm. Same ceny paliw kształtują się podobnie, jak w Polsce. Oczywiście, ostateczna cena benzyny zależy od lokalizacji i od stacji, ale wypośrodkowując – za przejazd 100 km w Chorwacji na paliwo wydamy tyle samo co w Polsce. Dla porównania poniżej wypisaliśmy średnie ceny paliw za 1 litr. Jest to stan na koniec lipca 2020 r.:

 • Pb95 – 1 euro,
 • Pb98 – 1,10 euro,
 • ON – 0,98 euro,
 • LPG – 0,46 euro.

Ważna informacja jest taka, że chorwackie stacje benzynowe – w odróżnieniu od polskich – czynne są od godz. 6-8 do 20-22. Stacji całodobowych jest mało i są usytuowane przede wszystkim w miejscach, gdzie jest wielu turystów. Zatem udając się wieczorem na przejażdżkę poza miasto, warto zadbać o pełny bak.

Polisa OC w Chorwacji ochroni przed roszczeniami poszkodowanych

Chorwację odwiedza corocznie około 20 mln turystów, duża część z nich zwiedza ten piękny kraj samochodem, zatem o stłuczkę nie trudno. Choć ubezpieczenie OC jest obowiązkowe także w Polsce i wierzymy, że kierowca udający się w podróż do Chorwacji i tak ma je wykupione, to warto przypomnieć, od czego chroni ta polisa i jakie mogą być konsekwencje jej nieposiadania. 

W razie wypadku lub kolizji, z polisy OC sprawcy wypłacane są pieniądze dla poszkodowanych. Ubezpieczenie pokrywa koszt naprawy pojazdu albo leczenia, jeżeli doszło do uszkodzenia ciała. Kiedy polisy OC nie ma – kierowca musi zrekompensować koszty z własnej kieszeni. A jeżeli w czasie urlopu w Chorwacji, uszkodzimy np. drogi samochód innego turysty z Niemiec albo spowodujemy wypadek, w którym ucierpi Amerykanin – trzeba liczyć się z kilkanaście albo kilkaset większym wydatkiem, niż gdyby taka sytuacja przydarzyła się w polskich warunkach. Dlatego nie warto oszczędzać na polisie OC i porównać ceny ubezpieczeń pojazdu w kalkulatorze rankomat.pl, bo – jeżeli dojdzie do kraksy – ta oszczędność nie wyjdzie nam na dobre.

Polisa OC jak wiadomo jest obowiązkowa, ale firmy oferują dodatkowe rodzaje ubezpieczeń, które szczególnie przydają się na wyjazdach zagranicznych. Będąc w obcym państwie, każda nietypowa sytuacja na drodze jest bardzo stresująca. Nie ma w tym nic dziwnego – ludzie obawiają się konsekwencji wynikających z nieznajomości przepisów albo trudności związanych z barierą językową. Dlatego warto wykupić pełen pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych, choćby po to, żeby zaoszczędzić sobie stresu na urlopie. Warto więc, aby oprócz OC, w pakiecie posiadać również AC, assistance czy NNW.

Ubezpieczenie AC ochroni Twoje własne auto

Z uwagi na to, że Chorwacja to kraj turystyczny i porusza się po nim wiele samochodów to autocasco, choć z punktu widzenia prawa dobrowolne, nam wydaje się niezbędne. Po pierwsze – niektórzy turyści nie potrafią bawić się kulturalnie, nadużywają alkoholu i dewastują wszystko, co stanie im na drodze do hotelu, np. zaparkowane samochody. 
Po drugie – kierowcy sami uszkadzają własne pojazdy, np. wykonując manewr wymijania na ciasnej uliczce, po trzecie – zdarzają się zatarcia pojazdów np. na zatłoczonych parkingach blisko plaży i ucieczki sprawców tych incydentów. W takich wypadkach nie można liczyć na zwrot kosztów z polisy OC winnego, bo ten jest nie do namierzenia. Wtedy przydaje się ważne AC, które pokryje koszty naprawy pojazdu.

Assistance będzie pomocną dłonią w nieprzewidzianych sytuacjach

Ubezpieczenie assistance to nieoceniona usługa, kiedy np. samochód popsuje się w trasie, a my nie mamy jak wrócić do domu lub hotelu. Mając ważną polisę, ubezpieczyciel zorganizuje transport, pomoże usunąć awarię, a na czas naprawy udostępni auto zastępcze.

NNW kierowcy i pasażerów zapewni rekompensatę po wypadku

Choć samochód to rzecz droga, to nie jest tak droga, jak życie i zdrowie bliskich. Ubezpieczenie NNW zadziała, kiedy w wypadku ucierpi kierowca lub pasażerowie. Polisa pokryje koszty rehabilitacji, leczenia i zrekompensuje następstwa trwałego uszczerbku na zdrowiu. NNW można też traktować jako zabezpieczenie dla bliskich osoby, która zginęła w wypadku, ponieważ otrzymają oni 100% pieniędzy z ubezpieczenia.

Autostrady w Chorwacji

W Chorwacji jest 13 autostrad i są to inwestycje nowe (lub niedawno odnowione), którymi wygodnie się podróżuje. Chorwacki rząd, świadomy tego, że kraj żyje z turystyki, połączył nimi część kraju w głębi kontynentu z Dalmacją, która jest punktem docelowym dla większości urlopowiczów. Dzięki temu, osoby nie tylko z Polski, ale i całej Europy, mogą szybko dojechać do np. do Dubrownika, niezależnie od tego, z której strony Chorwacji wjadą. 

Korzystanie z autostrad w Chorwacji jest płatne, opłata zależy od odcinka autostrady i kategorii pojazdu. Wjeżdżając na autostradę, należy zatrzymać się na bramce, pobrać kupon, który otworzy szlaban i przy zjeździe z trasy, na innej bramce zapłacić kasjerowi kartą lub gotówką. Dokładne ceny za przejazd można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej chorwackich autostrad: https://www.hak.hr/info/cestarine/. 

Winiety w Chorwacji

W Chorwacji nie obowiązują winiety. Niektórzy kierowcy zwykli nazywać winietami opłaty za przejazd przez autostradę, ale jest to błąd, ponieważ są to dwa zupełnie inne rodzaje opłat. Warto jednak wiedzieć, że jadąc samochodem z Polski, winiety będzie trzeba wykupić wjeżdżając do któregoś z krajów przejazdowych, ponieważ obowiązują one np. w Czechach, Słowacji, Słowenii i na Węgrzech. Ich ceny wnoszą:

 • Czechy – 310 koron (10 dni),
 • Słowacja – 10 euro (10 dni),
 • Słowenia – 7,5 euro (7 dni),
 • Węgry – 3500 forintów (10 dni).

Mandaty w Chorwacji

W niektórych kwestiach chorwackie prawo jest znacznie bardziej restrykcyjne od polskiego i tak jest np. jeśli chodzi o przepisy drogowe. O ile w Polsce najwyższy mandat to 500 zł, to zbyt mocno wciskając pedał gazu na chorwackich drogach, należy liczyć się z utratą znacznie wyższej sumy. Mandaty za przekroczenie prędkości rosną w zależności od wielkości wykroczenia i w terenie zabudowanym przedstawiają się następująco:

 • do 10 km/h – 200 kun,
 • 10-20 km/h – 500 kun,
 • powyżej 50 km/h – 5-15 tys. kun.

To nie jest pomyłka – poruszanie się szybciej o ponad 50 km/h niż ograniczają przepisy, kosztuje nawet 10 000 zł. Ponadto, tak brawurowa jazda może być potraktowana jako przestępstwo, a nie wykroczenie, a za to grozi już nie tylko mandat, ale i więzienie do 3 lat. 

Oprócz tego, za dwukrotne przekroczenie prędkości w miejscu, gdzie jest ograniczenie do 50 km/h, drogówka może zarekwirować samochód i skierować sprawę do sądu. Surowo karani są też kierowcy parkujący w niedozwolonych miejscach. Policja naprawdę rygorystycznie do tego podchodzi i bardzo szybko odholowuje pojazd na parking. Koszt odzyskania samochodu w przeliczeniu na złotówki to około 500 PLN.

Taryfikator innych wykroczeń:

 • jazda bez zapiętych pasów: 1 tys. kun,
 • przewożenie dziecka bez fotelika: 1 tys. kun,
 • rozmowa przez telefon podczas jazdy: 1,5 tys. kun.

Osobnym tematem jest kwestia prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Kierowcy zawodowi oraz w wieku od 16 do 24 lat nie powinni w ogóle wypić przed wejściem do auta (limit to 0,0 promila). Pozostali mogą sobie pozwolić na małe piwo, ponieważ limit dla nich to 0,5 promila alkoholu we krwi. Nieprzestrzeganie tego przepisu grozi mandatem od 700 do 2 100 euro, a w skrajnych przypadkach – odebraniem prawa jazdy lub karą pozbawienia wolności do pół roku.

Wszystkie mandaty należy opłacać od razu policji drogowej albo na najbliższej poczcie. W przypadku niemożności zapłacenia „od ręki” funkcjonariusz może zatrzymać dokumenty pojazdu do czasu uregulowania należności. Jeżeli kierowcy uda się uniknąć oddawania dokumentów, a mimo to nie zapłaci mandatu (np. po powrocie do kraju), musi liczyć się z zatrzymaniem na granicy podczas kolejnej podróży do Chorwacji i konieczności uregulowania należności głównej wraz z dodatkowymi kosztami.

Ważne telefony w Chorwacji

Zwykle zakładamy, że nieprzewidziane wypadki zdarzają się innym, nie nam. Bywa jednak różnie i warto wiedzieć z kim się kontaktować, kiedy my będziemy potrzebowali pomocy albo ktoś z naszego otoczenia. Te numery telefonów warto zanotować i mieć zawsze przy sobie:

112 – to międzynarodowy numer alarmowy, dyspozytor (w zależności od sytuacji) może wysłać policję, straż pożarną albo pogotowie ratunkowe,
192 – policja,
193 – straż pożarna,
194 – pogotowie,
1987 – pomoc drogowa.

Dobrze jest też znać adres i numer polskiej ambasady w Chorwacji. Placówka znajduje się przy ulicy Miramarskiej 23 w Zagrzebiu, a dodzwonić się można przez numer: +385 1 48 99 444. Wydział Konsularny udostępnia też telefon dyżurny +385 1 3000945. Ten numer przeznaczony jest do kontaktu w sytuacjach nagłych i wymagających natychmiastowej interwencji (ratowanie życia, zdrowia) i nie uzyskamy tam pomocy związanej np. ze sprawami paszportowymi.

Ubezpieczenie turystyczne w Chorwacji zapewni spokojne wakacje

Osoby, które są ubezpieczone w NFZ, mogą wyrobić sobie EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ upoważnia do korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej w państwach UE, m.in. w Chorwacji. Jednakże trzeba wiedzieć, że pomoc lekarska nie jest całkowicie bezpłatna i nie obejmuje wszystkich świadczeń. Na podstawie EKUZ nie zorganizujemy np. transportu medycznego do Polski. 

Takie usługi znajdują się za to w ubezpieczeniach turystycznych. Polisy turystyczne oprócz pomocy lekarskiej udzielanej w prywatnych gabinetach, finansują pobyt w szpitalu i zdarzenia, które ze sprawami medycznymi nie mają nic wspólnego, jak np. zwrot kosztów za szybę, którą dziecko niechcący stłukło w hotelu. O istotnej randze ubezpieczeń turystycznych świadczy fakt, że nawet na polskiej stronie rządowej znajdziemy zalecenie, aby wykupić dodatkowe ubezpieczenie, udając się do Chorwacji. W prosty sposób można to zrobić w porównywarce rankomat.pl, w której polisę podróżną można kupić już od 3,11 zł dziennie.

Co warto wiedzieć?

 1. W Chorwacji nie ma winiet, ale autostrady są płatne. 
 2. Mandat w Chorwacji za przekroczenie prędkości może wynieść nawet 10 000 zł.
 3. Oprócz OC, warto podróżując do Chorwacji posiadać polisę turystyczną i dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne.