Podróż z Polski do Chorwacji samochodem trwa od kilku do kilkunastu godzin. Choć trasa wydaje się długa, to jest łatwa do pokonania i wygodna, ponieważ w większości można ją przejechać autostradami. Zwykle Polacy wybierają wypoczynek w Dubrowniku, Splicie, Zadarze czy stolicy kraju – Zagrzebiu. Jak kompleksowo przygotować się do trasy własnym autem?

Chorwacja to jeden z najpopularniejszych zagranicznych kierunków wakacyjnych wśród Polaków. W zeszłym roku chęć wyjazdu do tego kraju deklarowało aż 17% klientów kupujących ubezpieczenie w rankomat.pl. Podróż własnym samochodem to najczęstszy i najwygodniejszy scenariusz w przypadku Chorwacji. Jeśli podejmujesz taką decyzję, weź pod uwagę wszystkie aspekty dobrego przygotowania się do wyjazdu, aby czerpać z niego przyjemność.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Dlaczego warto jechać samochodem do Chorwacji?

Chociaż Polska nie graniczy z Chorwacją i aby dotrzeć na miejsce trzeba przejechać przez kilka innych państw, podróż własnym autem to dobry wybór. Zyskujesz w ten sposób pełną niezależność i swobodę w planowaniu przejazdu. Możesz dostosować godziny podróży do własnych potrzeb, a także zrobić postój tam, gdzie tylko zechcesz - a po drodze naprawdę jest co zwiedzać!

Niektóre trasy do Chorwacji prowadzą przez góry, wybrzeże, a nawet malownicze wioski, co czyni samą podróż niezapomnianym przeżyciem. Możesz także zatrzymać się w trakcie jazdy, np. w Austrii, Słowenii czy na Węgrzech.

We własnym samochodzie masz także o wiele więcej swobody, jeśli chodzi o pakowanie i ilość bagażu. To ważne, szczególnie jeśli podróżujesz całą rodziną. Inną korzyścią związaną z jazdą własnym autem jest oszczędność. Przy kilku podróżujących osobach łączna cena biletów lotniczych może przekraczać tę, którą wydasz na paliwo.

Porównaj ceny OC i AC

Ile trwa podróż samochodem do Chorwacji?

Turyści z Polski najczęściej jeżdżą do Chorwacji przez Czechy, Niemcy, Austrię i Słowenię, choć możliwe jest też zahaczenie o Węgry – to zależy, z którego punktu kraju ruszasz i co chcesz zwiedzić po drodze. Przedstawiamy trzy najpopularniejsze trasy wraz ze szczegółami.

Trasa do Chorwacji przez Cieszyn-Brno-Wiedeń-Maribor-Maceli

To propozycja dla osób, które wyjeżdżają do Chorwacji z Cieszyna albo przez Cieszyn. Po drodze przejeżdża się przez Czechy w kierunku Brna. Po Wiedniu i wjeździe do Słowenii należy kierować się na Maribor do przejścia granicznego w Maceli. Do tego momentu trasa obejmuje 620 km i zajmuje ok. 7 godzin. Ostateczny czas dojazdu do celu zależy od jego lokalizacji na terenie Chorwacji:

  • Istria – prawie 920 km i około 10 godzin,
  • Split – prawie 1080 km w czasie 11-12 godzin,
  • Makarska – prawie 1135 km w około 11,5 godziny.

Trasa do Chorwacji przez Barwinek-Koszyce-Budapeszt-Gorican

To opcja zwłaszcza dla tych kierowców, którzy nie chcą płacić za winiety na terenie Słowenii (są one najdroższe). Należy zatem przekroczyć w Barwinku granicę Polski ze Słowacją, gdzie trasa przebiega przez Presov i Koszyce. Dalej droga wiedzie przez Węgry w kierunku stolicy. Stamtąd należy kierować się do Gorican na terenie Chorwacji. Cała ta trasa to 600 km, jej przejechanie zajmuje nieco ponad 6 godzin. Jak wygląda razem z dojazdem do wybranych miejscowości w Chorwacji?

  • Istria – prawie 950 km i około 10-11 godzin,
  • Split – około 1110 km w czasie 12-13 godzin,
  • Makarska – prawie 1165 km w około 12,5-13,5 godziny.

Trasa do Chorwacji przez Cieszyn-Zlin-Bratysławę-Rajkę-Csornę-Redics-Lendavę-Mursko Sredisce

W tym przypadku podróż rozpoczyna się, przekraczając granicę w Cieszynie. Dalej trasa biegnie przez Zlín oraz Słowację w kierunku Bratysławy. Po drodze przejeżdża się przez Węgry przez miejscowości Rajka, Csorna i Redics, a także Lendavę w Słowenii. Na tern Chorwacji wjeżdża się w Mursko Sredisce. Cała trasa do tego momentu wynosi 520 km, a jej pokonanie zajmuje ok. 6 godzin. Co dalej? Oto, jak może się wydłużyć w zależności od miejsca docelowego:

  • Istria – prawie 900 km i około 10-11 godzin,
  • Split – około 1030 km w czasie 11-12 godzin,
  • Makarska – prawie 1085 km w około 11,5-12,5 godziny.

trasy do Chorwacji

Jakie dokumenty zabrać na wyjazd do Chorwacji?

Wjeżdżając na teren Chorwacji, należy mieć ważny dowód osobisty lub paszport, ten wymóg dotyczy także niepełnoletnich dzieci. Dokumentem umożliwiającym poruszanie się po chorwackich drogach jest polskie prawo jazdy. Poza prawem jazdy kierowca musi mieć przy sobie:

Jeżeli chodzi o samo wyposażenie samochodu, to Chorwacja podpisała konwencję wiedeńską o ruchu drogowym. Jest to międzynarodowa umowa określająca m.in. zasady obowiązkowego wyposażenia samochodów zagranicznych. W myśl tych przepisów, auto zarejestrowane w innym kraju musi być wyposażone zgodnie z wykazem panującym w rodzimym prawie, niezależnie od tego, jakie wymogi obowiązują w kraju, przez który pojazd przejeżdża.

Uwaga!

Oznacza to, że chorwacka policja nie ma prawa ukarać mandatem polskiego kierowcy, którego samochód nie ma elementu wyposażenia wymaganego w Chorwacji, ale nieobowiązkowego w naszym kraju.

Co zatem warto zapakować do samochodu? Podczas podróży do Chorwacji samochodem przydadzą się m.in.:

  • kamizelka odblaskowa,
  • trójkąt ostrzegawczy,
  • dobrze wyposażona apteczka,
  • komplet zapasowych żarówek.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Chorwacji?

Zasady ruchu drogowego w Chorwacji są zbliżone do tych, które znamy z polskich dróg. Nie zaskoczą nas nietypowe zakazy lub nakazy czy osobliwe znaki drogowe. Jedna z większych różnic to inne niż w Polsce, maksymalne dopuszczalne prędkości samochodu.

Zgodnie z przepisami:

  • wszystkie typy pojazdów w terenie zabudowanym mogą poruszać się z prędkością do 50 km/h,
  • poza terenem zabudowanym samochody osobowe obowiązuje ograniczenie do 90 km/h a auta z przyczepą lub powyżej 3,5 t – 80 km/h,
  • na autostradach kierowcy samochodów osobowych nie mogą przekroczyć 130 km/h a pozostałych aut – 90 km/h,
  • na drogach ekspresowych ograniczenie to 110 km/h.

Istnieje jeszcze kilka ważnych zasad obowiązujących w Chorwacji, których nieprzestrzeganie grozi wysokim mandatem:

  • zakaz prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu (dla kierowców w wieku 16-24 lata oraz kierowców zawodowych, wykonujących pracę - 0,0 promila, dla pozostałych - 0,5 promila),
  • zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu komórkowego, z wyjątkiem systemu głośnomówiącego,
  • obowiązek parkowania tylko w dozwolonych miejscach,
  • obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących.

Zobacz, co jeszcze warto zabrać w wakacyjną podróż do samochodu: 

Jakie są ceny paliw w Chorwacji?

W Chorwacji nie znajdziesz stacji Lotos, Orlen ani nawet międzynarodowego koncernu Shell, który w tym kraju wyjątkowo nie ma swoich punktów. Chorwaccy kierowy tankują na stacjach Lukoil, Tifon, INA, Petrol i u mniej znanych firm.

Same ceny paliw kształtują się podobnie, jak w Polsce. Oczywiście ostateczna cena benzyny zależy od lokalizacji i od stacji, ale uśredniając – za przejazd 100 km w Chorwacji na paliwo wydamy tyle samo co w Polsce. Dla porównania poniżej wypisaliśmy średnie ceny paliw za 1 litr. Jest to stan na koniec czerwca 2023 roku:

  • Pb95 – 1,38 euro,
  • Pb98 – 1,77 euro,
  • ON – 1,28 euro,
  • LPG – 0,98 euro.

Ważna informacja jest taka, że chorwackie stacje benzynowe – w odróżnieniu od polskich – czynne są od godz. 6-8 do 20-22. Stacji całodobowych jest mało i są usytuowane przede wszystkim w miejscach, gdzie jest wielu turystów. Zatem udając się wieczorem na przejażdżkę poza miasto, warto zadbać o pełny bak.

Jak jeździć autostradami w Chorwacji?

W Chorwacji kierowcy mogą korzystać z aż 13 autostrad i są to inwestycje nowe (lub niedawno odnowione), którymi wygodnie się podróżuje. Chorwacki rząd, świadomy tego, że kraj żyje z turystyki, połączył nimi część kraju w głębi kontynentu z Dalmacją, która jest punktem docelowym dla większości urlopowiczów.

Dzięki temu osoby nie tylko z Polski, ale i całej Europy mogą szybko dojechać do np. do Dubrownika niezależnie od tego, z której strony Chorwacji wjadą. 

Korzystanie z autostrad w Chorwacji jest płatne, a opłata zależy od odcinka autostrady i kategorii pojazdu. Wjeżdżając na autostradę, należy zatrzymać się na bramce, pobrać kupon, który otworzy szlaban i przy zjeździe z trasy, na innej bramce zapłacić kasjerowi kartą lub gotówką.

Dokładne ceny za przejazd można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej chorwackich autostrad: https://www.hak.hr/info/cestarine/. 

Wyjazd samochodem do Chorwacji a winiety

Na terenie Chorwacji nie obowiązują winiety. Niektórzy kierowcy zwykli nazywać winietami opłaty za przejazd przez autostradę, ale jest to błąd, ponieważ są to dwa zupełnie inne rodzaje opłat. Warto jednak wiedzieć, że jadąc samochodem z Polski, winiety będzie trzeba wykupić wjeżdżając do któregoś z krajów przejazdowych, ponieważ obowiązują one np. w Czechach, Słowacji, Słowenii i na Węgrzech. Ich ceny wnoszą obecnie:

  • Czechy – 270 koron (10 dni),
  • Słowacja – 12 euro (10 dni),
  • Słowenia – 16 euro (7 dni) dla klasy 2A,
  • Węgry – 7000 forintów (10 dni).

Interesują Cię także pozostałe kraje? Sprawdź tutaj: Winiety 2023 – kiedy trzeba je mieć, gdzie je kupić i ile kosztują? | Rankomat.pl

Jak wysokie są mandaty w Chorwacji?

W niektórych kwestiach chorwackie prawo jest znacznie bardziej restrykcyjne od polskiego i tak jest np. jeśli chodzi o przepisy drogowe. O ile w Polsce najwyższy mandat to 500 zł, to zbyt mocno wciskając pedał gazu na chorwackich drogach, należy liczyć się z utratą znacznie wyższej sumy. 

W terenie zabudowanym i na drogach krajowych można tam jeździć dokładnie tak jak w Polsce - 50 km/h. Za to na drogach szybkiego ruchu chorwackie limity prędkości są niższe o 10 km/h.

Przekroczenie prędkości w Chorwacji będzie wiązać się z mandatem w wysokości:

  • 40 euro (ok. 180 zł) za przekroczenie prędkości do 10 km/h,
  • 67 euro (ok. 300 zł) za przekroczenie prędkości od 11 do 20 km/h,
  • 132 euro (ok. 600 zł) za przekroczenie prędkości od 21 do 30 km/h,
  • od 400 do 930 euro (od 1800 do 4200 zł) za przekroczenie prędkości od 31 do 50 km/h,
  • od 1300 do 2600 euro (od 6000 do 12000 zł) za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h.

To nie jest pomyłka – poruszanie się szybciej o ponad 50 km/h niż ograniczają przepisy, kosztuje nawet 10 000 zł. Ponadto tak brawurowa jazda może być potraktowana jako przestępstwo, a nie wykroczenie, a za to grozi już nie tylko mandat, ale i więzienie do 3 lat. 

Oprócz tego, za dwukrotne przekroczenie prędkości w miejscu, gdzie jest ograniczenie do 50 km/h, drogówka może zarekwirować samochód i skierować sprawę do sądu. Surowo karani są też kierowcy parkujący w niedozwolonych miejscach. Policja naprawdę rygorystycznie do tego podchodzi i bardzo szybko odholowuje pojazd na parking. Koszt odzyskania samochodu w przeliczeniu na złotówki to około 500 PLN.

Taryfikator innych wykroczeń na terenie Chorwacji jest równie rygorystyczny. Przykładowo mandat za złe zaparkowanie może Cię kosztować od 180 do 300 zł.

Osobnym tematem jest kwestia prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Kierowcy zawodowi oraz w wieku od 16 do 24 lat nie powinni w ogóle wypić przed wejściem do auta (limit to 0,0 promila). Pozostali mogą sobie pozwolić na małe piwo, ponieważ limit dla nich to 0,5 promila alkoholu we krwi. Nieprzestrzeganie tego przepisu grozi mandatem od 700 do 2 100 euro, a w skrajnych przypadkach – odebraniem prawa jazdy lub karą pozbawienia wolności do pół roku.

W Chorwacji wszystkie mandaty należy opłacać od razu policji drogowej albo na najbliższej poczcie. W przypadku niemożności zapłacenia „od ręki” funkcjonariusz może zatrzymać dokumenty pojazdu do czasu uregulowania należności. Jeżeli kierowcy uda się uniknąć oddawania dokumentów, a mimo to nie zapłaci mandatu (np. po powrocie do kraju), musi liczyć się z zatrzymaniem na granicy podczas kolejnej podróży do Chorwacji i konieczności uregulowania należności głównej wraz z dodatkowymi kosztami.

Ubezpieczenie na wyjazd samochodem do Chorwacji

Tak jak w przypadku każdego innego wyjazdu za granicę, ubezpieczenie samochodu ma ogromne znaczenie i nie chodzi tylko o obowiązkową polisę OC. Wiele zmartwień i stresu może odjąć Ci ubezpieczenie Assistance, Autocasco czy NNW. Pamiętaj, że Chorwację co roku odwiedza około 20 mln turystów, a duża część z nich zwiedza ten piękny kraj samochodem. O stłuczkę czy inne zdarzenie drogowe naprawdę zatem nietrudno.

Przeczytaj więcej: Jedziesz na wakacje za granicą własnym autem? Pomyśl o ubezpieczeniu! | Rankomat.pl

Wypowiedź eksperta

W razie wypadku lub kolizji, z polisy OC sprawcy wypłacane są pieniądze dla poszkodowanych. Ubezpieczenie pokrywa koszt naprawy pojazdu albo leczenia, jeżeli doszło do uszkodzenia ciała. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli będziesz mieć problem z własnym autem, np. dojdzie w trasie do awarii, przebicia opony czy innej nieprzewidzianej sytuacji. Organizacja dalszej podróży czy naprawy może okazać się za granicą bardzo kosztowna. Właśnie dlatego warto rozważyć zakup ubezpieczenia dodatkowego, jak choćby Assistance krótkoterminowe.
Kamil Sztandera, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychKamil Sztandera, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Chorwacja samochodem a polskie OC

Jeśli wybierasz się do Chorwacji samochodem, nie musisz kupować Zielonej Karty. Na terenie tego kraju honorowana jest polska polisa OC. Pamiętaj jednak, że o ile polskie służby drogowe nie wymagają fizycznego okazywania polisy w trakcie kontroli, o tyle policja za granicą niema dostępu do systemu. Co to oznacza? Że powinieneś zabrać ze sobą potwierdzenie zakupu obowiązkowego ubezpieczenia samochodu. Wyboru oferty warto dokonać za pośrednictwem porównywarki internetowej - znajdziesz tam oferty od kilkunastu ubezpieczycieli.

Jakie ubezpieczenie dodatkowe kupić do Chorwacji?

Wśród produktów dodatkowych oferowanych przez ubezpieczycieli dostępne są m.in. assistance, autocasco czy NNW.  Ubezpieczenie assistance docenia się szczególe wtedy, gdy samochód popsuje się w trasie, a Ty nie masz jak wrócić do domu lub hotelu.

Dzięki tej polisie towarzystwo ubezpieczeniowe zorganizuje transport, pomoże usunąć awarię, a na czas naprawy udostępni auto zastępcze. Oczywiście wszystko zależy od wybranego zakresu ubezpieczenia i jego ceny. Nie będziesz musiał pokrywać żadnych kosztów z własnej kieszeni i zaoszczędzić sobie sporo stresu.

W krajach, gdzie podczas wakacji bywa naprawdę tłumnie, warto pomyśleć także o autocasco. To ochrona na wypadek uszkodzenia samochodu z przyczyn niezależnych od jego właściciela. W praktyce otrzymasz wsparcie, jeśli przykładowo turysta wracający nad ranem z dyskoteki zarysuje dla zabawy drzwi pojazdu, przechodząc obok. W zatłoczonych miejscach nietrudno również o zatarcie pojazdu w ciasnej uliczce przez innego kierowcę. Zapewne nie uda się go zidentyfikować, więc ubezpieczenie AC pozwoli pokryć koszty naprawy.

Z kolei ubezpieczenie NNW przyda się wtedy, gdy w wypadku ucierpi kierowca lub pasażerowie. Polisa pokryje koszty rehabilitacji, leczenia i zrekompensuje następstwa trwałego uszczerbku na zdrowiu. NNW można też traktować jako zabezpieczenie dla bliskich osoby, która zginęła w wypadku, ponieważ otrzymają oni 100% pieniędzy z ubezpieczenia.

Porównaj ceny OC i AC

Co oprócz ubezpieczenia komunikacyjnego?

Osoby, które są ubezpieczone w NFZ, mogą wyrobić sobie EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ upoważnia do korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej w państwach UE, m.in. w Chorwacji. Jednak trzeba wiedzieć, że pomoc lekarska nie jest całkowicie bezpłatna i nie obejmuje wszystkich świadczeń. Na podstawie EKUZ nie zorganizujemy np. transportu medycznego do Polski. 

Takie usługi znajdują się za to w ubezpieczeniach turystycznych. Polisy turystyczne oprócz pomocy lekarskiej udzielanej w prywatnych gabinetach, finansują pobyt w szpitalu i zdarzenia, które ze sprawami medycznymi nie mają nic wspólnego, jak np. zwrot kosztów za szybę, którą dziecko niechcący stłukło w hotelu. O istotnej randze ubezpieczeń turystycznych świadczy fakt, że nawet na polskiej stronie rządowej znajdziemy zalecenie, aby wykupić dodatkowe ubezpieczenie, udając się do Chorwacji. W prosty sposób można to zrobić w porównywarce rankomat.pl, w której polisę podróżną można kupić już od 3,11 zł dziennie.

Chorwacja samochodem – o czym jeszcze warto pamiętać?

Ważne telefony w Chorwacji

Zwykle zakładamy, że nieprzewidziane wypadki zdarzają się innym, nie nam. Bywa jednak różnie i warto wiedzieć z kim się kontaktować, kiedy my będziemy potrzebowali pomocy albo ktoś z naszego otoczenia. Te numery telefonów warto zanotować i mieć zawsze przy sobie:

  • 112 – to międzynarodowy numer alarmowy, dyspozytor (w zależności od sytuacji) może wysłać policję, straż pożarną albo pogotowie ratunkowe,
  • 192 – policja,
  • 193 – straż pożarna,
  • 194 – pogotowie,
  • 1987 – pomoc drogowa.

Dobrze jest też znać adres i numer polskiej ambasady w Chorwacji. Placówka znajduje się przy ulicy Miramarskiej 23 w Zagrzebiu, a dodzwonić się można przez numer: +385 1 48 99 444. Wydział Konsularny udostępnia też telefon dyżurny +385 1 3000945. Ten numer przeznaczony jest do kontaktu w sytuacjach nagłych i wymagających natychmiastowej interwencji (ratowanie życia, zdrowia) i nie uzyskamy tam pomocy związanej np. ze sprawami paszportowymi.

Co warto zwiedzić w Chorwacji?

Turyści z Polski mają swoje ulubione punkty na mapie Chorwacji. Szczególną popularnością cieszą się Spilit, Dubrownik, Makarska czy Półwysep Istria. Często Polacy zatrzymują się także na jednej z dwóch wysp – Hvar lub Brac. Do spędzenia tam wakacji przekonuje dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna, krystalicznie czyste morze i malownicze panoramy. Oto, w które miejsca warto wybrać się samochodem:

  • Split – główną atrakcję stanowi tutaj pałac cesarza Dioklecjana, ale uwagę przyciągają piaszczyste plaże i malownicza promenada,
  • Dubrownik – miasto nazywane jest przez turystów "perłą Adriatyku", a jego starówka została wpisana na listę światowego dziedzictwa Unesco,
  • Zadar – tutaj przeplata się nowoczesność z historią. Mieszczą się tu dwie ciekawe atrakcje architektoniczne, a więc Pozdrowienia Słońca i Morskie Organy.
  • Pula – w mieście znajduje się słynny, dobrze zachowany rzymski amfiteatr, ale także urokliwe plaże i inne atrakcje związane z chorwacką kulturą
  • Jeziora Plitwickie – warto tu zajrzeć w poszukiwaniu pięknych atrakcji przyrodniczych Chorwacji. Tutejszy Park Narodowy składa się z dziewiętnastu jezior połączonych kaskadami i wodospadami. Najczęściej trafiają tu miłośnicy fotografii i pieszych wędrówek,
  • Rovinj – miasto leży u wybrzeża Adriatyku i przyciąga malowniczą architekturą i niezwykle romantycznym klimatem.

Jak widać, Chorwacja to kraj warty uwagi przy planowaniu urlopu. Zanim jednak zaczniesz wybierać swoją trasę i miejsce wypoczynku, pomyśl o każdym aspekcie podróży. Jeśli wybierzesz odpowiednie ubezpieczenie samochodu, odejmiesz sobie przynajmniej połowy zmartwień związanych z ryzykiem awarii czy innych, nieprzewidzianych zdarzeń w obcym kraju.

Jeśli nie kupiłeś całorocznego assistance razem z OC, sprawdź oferty wariantu krótkoterminowego w naszym kalkulatorze OC i AC. Nie tylko znajdziesz zakres, który odpowie na Twoje potrzeby, ale także sporo zaoszczędzisz.

Co warto wiedzieć?

  1. W Chorwacji trzeba zapłacić za przejazd autostradą, ale nie trzeba wcześniej kupować winiety na określony z góry czas.
  2. Mandat w Chorwacji za przekroczenie prędkości może wynieść nawet 10 000 zł.
  3. Podróżując do Chorwacji, warto zadbać o polisę turystyczną i dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne, jak assistance, autocasco czy NNW. Dzięki temu możesz liczyć na wsparcie finansowe i organizacyjne ubezpieczyciela, a czasem także pomoc medyczną.
  4. Wyjeżdżając autem do Chorwacji można przekroczyć granicę w kilku miejscach. Najpopularniejsze z nich to Barwinek i Cieszyn.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Czy Chorwacja samochodem jest tańsza niż podróż samolotem?

    Jeśli podróżujesz w pojedynkę niekoniecznie. Jeżeli natomiast zabierasz ze sobą całą rodzinę, koszty paliwa za trasę do Chorwacji będą na pewno niższe niż biletów lotniczych.

  2. Ile czasu jedzie się z Polski do Chorwacji?

    To zależy od wybranej przez Ciebie trasy. Zwykle jednak trzeba przeznaczyć na podróż średnio 12 godzin. Pamiętaj, aby zaplanować po drodze kilka postojów na odpoczynek. Poza tym po drodze przejedziesz przez kilka miejscowości, w których być może zechcesz zatrzymać się na noc.

  3. Czy OC kupione w Polsce obowiązuje na terenie Chorwacji?

    Tak - nie masz obowiązku kupowania Zielonej Karty, aby czuć się na terenie Chorwacji bezpiecznie. W tym kraju polisa OC zakupiona w Polsce jest akceptowana, jeśli będzie trzeba pokryć z niej szkody.

  4. Czy mogę kupić krótkoterminowe Assistance na wyjazd do Chorwacji?

    Jak najbardziej! Assistance krótkoterminowe przyda się podczas każdego zagranicznego wyjazdu, również do Chorwacji.