Austria to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych kierunków wśród polskich narciarzy. Wpływ na to mają znakomite warunki śniegowe oraz nowoczesna infrastruktura. Sprawdziliśmy więc, jak najlepiej i najszybciej dotrzeć do ośrodków narciarskich w Austrii, ile kosztuje paliwo i winiety na trasie oraz jak przygotować samochód do takiej podróży.

Austria leży bliżej naszego kraju niż pozostałe państwa alpejskie, co przy dojeździe samochodem obniża koszty podróży. Z Polski do tamtejszych ośrodków narciarskich najszybciej można dojechać tam dwoma trasami, w zależności od tego, z której części kraju zaczynamy podróż. Mieszkańcy północnej Polski mogą jechać przez Niemcy, zaś ci którym bliżej do południowej granicy mają do dyspozycji trasę przez Czechy.

Jak dojechać do Austrii?  

Austria leży bliżej naszego kraju niż pozostałe państwa alpejskie, co przy dojeździe samochodem obniża koszty podróży. Z Polski najszybciej można dojechać tam dwoma trasami, w zależności od tego, z której części kraju zaczynamy podróż. Mieszkańcy północnej Polski mogą jechać przez Niemcy, zaś ci którym bliżej do południowej granicy mają do dyspozycji trasę przez Czechy. 

jak najlepiej dojechać do Austrii

Wariant 1 – Cieszyn - Frydek-Mistek – Brno – Sankt Pölten – Salzburg – Innsbruck

Narciarze, którym łatwiej dojechać do południowej granicy mogą wyruszyć do austriackich ośrodków narciarskich z Cieszyna w kierunku Czech. Od granicy musisz kierować się na Frydek-Mistek oraz Brno aż do granicy z Austrią. Omijając Wiedeń, przez Sankt Pöelten i Salzburg dojadziesz do Insbrucka, jednego z najpopularniejszych austriackich kurortów. Trasa liczy 805 km od momentu wyjazdu z Cieszyna. Szacowany czas przejazdu od granicy polsko-czeskiej do Innsbrucka przy sprzyjających warunkach to ok. 8 godzin. 

Przykład

Narciarze planujący spędzić ferie (10 dni) w Innsbrucku wybrali trasę przez Czechy.
Wyjazd z Polski: 22:00
Przyjazd na miejsce: 06:00
Łączny koszt podróży w jedną stronę: około 670 zł (568,65 zł za benzynę przy spalaniu 11 litrów/100 kilometrów, winiety na terenie Czech i Austrii – około 100 zł).

Wariant 2 – Słubice – Lipsk  - Norymberga – Monachium - Kaprun

Ta trasa szczególnie jest polecana podróżującym do ośrodków narciarskich w Austrii z północnej części Polski. Przekraczając granicę polsko-niemiecką w Słubicach należy się kierować na autostradę A12 we Frankfurcie nad Odrą, a stamtąd w kierunku Lipska. Trasa biegnie w kierunku południowych Niemiec przez Norymbergę i Monachium aż do granicy niemiecko-austriackiej, w pobliżu której znajduje się znany i lubiany przez Polaków ośrodek narciarski w Kaprun. Dojazd tym wariantem ze Słubic trwa 8 godzin 22 minuty. Cała trasa liczy 832 kilometry.

Przykład

Rodzina zaplanowała narty w Kaprun, do Austrii dojedzie od Słubic przez Niemcy.
Wyjazd z Polski: 21:00
Przyjazd na miejsce: 05:00.
Łączny koszt podróży w jedną stronę: około 468 zł (425,32 zł za benzynę przy spalaniu 8 litrów/100 kilometrów, winiety na terenie Austrii – około 42 zł).

Ile kosztuje trasa z Polski do Austrii? Ceny paliwa i winiet w Czechach, Niemczech i Austrii

Warto przed wyjazdem do ośrodków narciarskich Austrii wiedzieć, ile w przybliżeniu będzie Cię kosztowało paliwo do samochodu oraz winiety na trasie. Jak to będzie wyglądało w praktyce? Wszystko zależy od wybranego paliwa, spalania samochodu oraz konkretnego wariantu trasy.

Poniżej prezentujemy kilka szacowanych kosztów (samego paliwa, bez wliczania opłat za winiety): 

 • Podróż do Austrii przez Niemcy samochodem na autogaz LPG (8,5 l/100km): około 200 zł w jedną stronę. 
 • Podróż do Austrii przez Czechy dieslem (6,5 l/100 km): około 340 zł w jedną stronę. 
 • Podróż do Austrii przez Niemcy samochodem na benzynę Pb95 (5 l/100 km): około 300 zł w jedną stronę. 
 • Podróż do Austrii przez Czechy samochodem na benzynę Pb95 (9l/100 km): około 470 zł w jedną stronę. 
 • Podróż do Austrii przez Niemcy dieslem (11l/100km): około 600 zł w jedną stronę.  

Planując podróż, musisz wziąć też pod uwagę opłaty za korzystanie z autostrad i dróg ekspresowych. 10-dniowa winieta pozwoli przejechać przez dany kraj, a w wielu przypadkach nawet jeszcze wrócić z powrotem do Polski.

 • Koszt winiety w Czechach to: 54zł/10 dni.  
 • Koszt winiety w Austrii to: 44zł/10 dni.  

Uwaga!

Jedynie w Niemczech kierowcy samochodów osobowych nie muszą uiszczać żadnych opłat za przejazd drogami oraz autostradami.

  Jak przygotować samochód do drogi? Obowiązkowe wyposażenie na terenie Czech, Niemiec i Austrii

  Prawo jazdy, dokument rejestracyjny samochodu, ubezpieczenie OC  i zakupiona winieta to niejedyne elementy, które zapewnią Ci bezpieczny przejazd przez dane państwo. Każdy kraj ma swoje regulacje w zakresie obowiązkowego wyposażenia pojazdu, a ich niedotrzymanie może skutkować otrzymaniem mandatu. Sprawdziliśmy, co jest wymagane na trasie z Polski do Austrii.

  • Czechy: gaśnica, apteczka, trójkąt ostrzegawczy, żarówki i bezpieczniki, kamizelka, koło zapasowe i narzędzia do jego wymiany, opony zimowe (od 1 listopada do 31 marca)
  • Niemcy: apteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka, opony zimowe obowiązują przy niekorzystnych warunkach pogodowych (od listopada do kwietnia).
  • Austria: gaśnica, apteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka, opony zimowe lub łańcuchy na kołach napędowych (od 1 listopada do 15 kwietnia) 

  Więcej na temat można znaleźć w naszym artykule Wyposażenie samochodu w Europie – co trzeba mieć, żeby nie dostać mandatu?

  Jakie są najważniejsze przepisy drogowe w Austrii?  

  Wybierając się do Austrii autem, musisz zapoznać się z obowiązującymi tam przepisami drogowymi. Mogą one różnić się odrobinę od regulacji, które znamy z naszego kraju. Poniżej najważniejsze. 

  Prędkość: 

  • W terenie zabudowanym pojazdy mogą poruszać się z prędkością od 30 km/h (miasto Graz) do 50 km/h (wszystkie rodzaje pojazdów).  
  • Poza terenem zabudowanym samochody osobowe mogą poruszać się z prędkością do 100 km/h. 
  • Na autostradach samochody osobowe i do 3,5 t mogą poruszać się z prędkością do 130 km/h.  

  Pasy: 

  Pasy bezpieczeństwa muszą zapinać wszyscy podróżujący. 

  Światła: 

  Światła obowiązkowo zapalamy w nocy. W dzień taki obowiązek istnieje tylko w przypadku złych warunków atmosferycznych.  

  Alkohol: 

  Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi w Austrii to 0,49 promila.  

  Wyposażenie: 

  Do wyposażenia obowiązkowego w Austrii zaliczają się: apteczka, kamizelka odblaskowa (obowiązkowa dla wszystkich pasażerów), trójkąt ostrzegawczy, gaśnica.  

  Taryfikator mandatów

  • Przekroczenie prędkości o więcej niż 30 km/h - od 150 EUR
  • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 40 km/h w terenie zabudowanym lub o więcej niż 50 km/h poza terenem zabudowanym - od 300 EUR.
  • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 80 km/h w terenie zabudowanym lub o więcej niż 90 km/h poza terenem zabudowanym - od 5 000 EUR, możliwość odebrania prawa jazdy.
  • Jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa – od 35 EUR. 
  • Przewóz dzieci o wzroście do 135 cm oraz wieku do 14 lat bez fotelika – od 70 EUR. 
  • Rozmowa telefoniczna bez zestawu głośnomówiącego – 50 EUR.  
  • Przekroczenie dopuszczalnej ilości alkoholu we krwi – od 300 do 6 000 EUR.  

  Jakie dokumenty są potrzebne do Austrii?  

  Planując podróż do Austrii, musisz pamiętać o dokumentach takich jak: 

  • Dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty ważny minimum 6 miesięcy lub paszport – ważny minimum 3 miesiące.  
  • Prawo jazdy (polskie).  
  • Dowód rejestracyjny pojazdu wraz z aktualnym przeglądem technicznym, 
  • Ubezpieczenie OC pojazdu.  
  • Karta EKUZ
  • Ubezpieczenie turystyczne (narciarskie).  

  Dlaczego trzeba zabrać ze sobą obydwa dokumenty – kartę EKUZ i polisę narciarską? Otóż – karta EKUZ, choć jest bezpłatna i zdecydowanie warto ją wyrobić – może nie zapewnić Ci wystarczającej ochrony. Karta nie refunduje leczenia w placówkach prywatnych, kosztów ratownictwa ani kosztów transportu medycznego z powrotem do Polski.

  Taką refundację zapewni Ci dopiero dobra polisa turystyczna. Dlatego, nawet mając kartę EKUZ, każdy narciarz powinien zakupić dodatkową polisę turystyczną. Dopiero taka podwójna ochrona pozwoli Ci poczuć się w pewni bezpiecznie, a w razie gdyby doszło do nieszczęśliwego wypadku – uniknąć ogromnych kosztów.  

  Gdzie szukać pomocy w razie wypadku? Ważne telefony w Austrii  

  Choć drogi w Austrii uchodzą za bardzo bezpieczne, a kultura jazdy jest wysoka, zanotuj w swoim telefonie numery telefonów alarmowych. W razie gdyby doszło do wypadku, pozwoli to uniknąć szukania ich w panice, również w miejscach, gdzie zasięg internetu jest słaby.  

  • 112 – europejski numer alarmowy, 
  • +43 187 015 100 – Ambasada RP, 
  • +43 125 120 00 – pomoc drogowa, 
  • 133 – policja, 
  • 144 – pogotowie ratunkowe, 
  • 122 – straż pożarna. 

  Ubezpieczenie na narty do Austrii – jak je wybrać?

  Podróżując samochodem, musisz pamiętać także o bezpieczeństwie swoim i pasażerów na czas drogi i pobytu w Austrii. Polisa powinna zapewniać więc pokrycie kosztów leczenia (minimum na 30 000 euro) oraz kosztów ratownictwa (przynajmniej na 5 000 euro), przyda się także NNW i OC w życiu prywatnym.

  Ochronę musisz rozszerzyć o uprawianie sportów wysokiego ryzyka, bo do takich ubezpieczyciele zaliczają narciarstwo. Jeśli zamierzasz szusować także poza wyznaczonymi trasami, dokup do polisy klauzulę sportów ekstremalnych.

  Dodatkowo ubezpieczeniem można objąć także bagaż oraz sprzęt narciarski. Wielu narciarzom przydać się może również inne ciekawe rozszerzenie ubezpieczenia – tzw. klauzula alkoholowa. Zapewnia ona ochronę na wypadek zdarzeń, do których doszło po spożyciu alkoholu.

  Szczególnie istotnym aspektem ubezpieczenia jest OC w życiu prywatnym lub sportowe, które chroni Cię w sytuacji zniszczenia sprzętu innego narciarza, co przy zderzeniu na stoku nie zdarza się wcale rzadko. Dodatkowo taka ochrona przyda się, np. gdy dziecko potłucze szybę w hotelu lub zniszczy wystrój restauracji.  

  Ubezpieczenie na 7-dniowy pobyt w Austrii połączony ze skituringiem
  UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
  ERGO Ubezpieczenia Podróży
  Koszty leczenia
  172 333 zł
  Ratownictwo
  21 641 zł
  Bagaż
  1 200 zł
  88,20 zł
  1 os. / 7 dni
  Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 215 416 złOC sportowe: 172 333 złsporty objęte polisą: 25 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy
  Nationale-Nederlanden
  Koszty leczenia
  150 000 zł
  Ratownictwo
  100 000 zł
  Bagaż
  -
  136,67 zł
  1 os. / 7 dni
  Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 złsporty objęte polisą: 106zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
  AXA Partners
  Koszty leczenia
  40 000 000 zł
  Ratownictwo
  40 000 000 zł
  Bagaż
  6 000 zł
  201,32 zł
  1 os. / 7 dni
  Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złsporty objęte polisą: 181zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
  Wiener
  Koszty leczenia
  430 833 zł
  Ratownictwo
  430 833 zł
  Bagaż
  1 000 zł
  234,00 zł
  1 os. / 7 dni
  Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 430 833 złOC sportowe: 430 833 złsporty objęte polisą: 48zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
  Ubezpieczenie na 7-dniowy pobyt w Austrii połączony ze skituringiem
  ERGO Ubezpieczenia Podróży
  88,20 zł 1 os. / 7 dni
  Koszty leczenia
  172 333 zł
  Ratownictwo
  21 641 zł
  Bagaż
  1 200 zł
  Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 215 416 złOC sportowe: 172 333 złsporty objęte polisą: 25 zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowy
  Nationale-Nederlanden
  136,67 zł 1 os. / 7 dni
  Koszty leczenia
  150 000 zł
  Ratownictwo
  100 000 zł
  Bagaż
  -
  Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złOC sportowe: 150 000 złsporty objęte polisą: 106zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
  AXA Partners
  201,32 zł 1 os. / 7 dni
  Koszty leczenia
  40 000 000 zł
  Ratownictwo
  40 000 000 zł
  Bagaż
  6 000 zł
  Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złsporty objęte polisą: 181zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
  Wiener
  234,00 zł 1 os. / 7 dni
  Koszty leczenia
  430 833 zł
  Ratownictwo
  430 833 zł
  Bagaż
  1 000 zł
  Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 430 833 złOC sportowe: 430 833 złsporty objęte polisą: 48zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

  Taką polisę możesz zakupić za pomocą naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Do wyboru masz kilkanaście pakietów, które z łatwością dopasujesz do swoich potrzeb. Składkę opłacisz online, a dokumenty otrzymasz na maila.

  Auto Assistance – co zapewnia?

  Podróżujący samochodem mogą wybrać polisę, która zapewni ochroną także na czas jazdy. Auto Assistance zapewni Ci pomoc w razie problemów z pojazdem, np. w razie awarii, kolizji czy braku paliwa.

  co zapewnia auto assistance

  Ubezpieczyciel w ramach takiego ubezpieczenia oferuje holowanie samochodu, pojazd zastępczy, zakwaterowanie na czas naprawy czy wsparcie prawne oraz formalne. Ceny Auto Assistance na wyjazd do Austrii sprawdzisz w naszym kalkulatorze.

  Wypowiedź eksperta

  Warto też pamiętać, że Auto Assistance działa w wybranych krajach Europy – przed zakupem polisy zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, w których znajdują się wszystkie niezbędne informacje. Każdy ubezpieczyciel może mieć w tym zakresie własne regulacje.
  Patrycja Pałka, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychPatrycja Pałka, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

  Co warto wiedzieć?

  1. Z Polski do Austrii najlepiej dojechać przez Niemcy (z północnej części Polski) lub przez Czechy (z południa kraju).
  2. Trasa przez Czechy od Cieszyna do Innsbrucka to 805 km, które można pokonać w około 8 godzin.
  3. Droga prowadząca przez Niemcy, od przejścia granicznego w Słubicach do ośrodka w Kaprun liczy 832 km i czas dojazdu to około 8 h 22 m.
  4. Przed wyjazdem należy zapoznać się z cenami paliwa i winiet na trasie oraz z obowiązkowym wyposażeniem samochodu na terenie Czech, Niemiec i Austrii.
  5. Zabierz ze sobą też ubezpieczenie turystyczne oraz Assistance samochodowe.

  Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy przy wjeździe do Austrii wystarczy dowód osobisty?

   Tak. Austria jest krajem członkowskim Unii Europejskiej i obywatele RP przekraczają granicę wyłącznie za okazaniem dowodu osobistego (lub wymiennie paszportu). Nie jest też wymagana wiza.  

  2. Czy polskie OC jest honorowane w Austrii?

   Tak. Polskie OC zadziała na terenie Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. 

  3. Czy EKUZ wystarczy na podróż do Austrii?

   Teoretycznie nie jest wymagane inne ubezpieczenie, ale też sam EKUZ to niedostateczna ochrona. Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje wykupienie indywidualnego ubezpieczenia turystycznego, które zapewni wysokie sumy kosztów leczenia, ratownictwo, powrót transportem medycznych do kraju, OC czy NNW.  

  4. Czy ubezpieczenie na narty jest obowiązkowe w Austrii?

   Nie ma wymogu posiadania specjalnego ubezpieczenia na narty w Austrii, jednak ubezpieczenie w ramach EKUZ zapewnia dostęp jedynie do podstawowych i niezbędnych usług medycznych i to w takim zakresie, jaki obowiązuje obywateli. Stąd wiele niezbędnych świadczeń nie będzie refundowanych. Wyjeżdżając na narty do Austrii, koniecznie zadbaj o wcześniejsze wykupienie ubezpieczenia. Ceny za ubezpieczenie porównasz z wykorzystaniem kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.  

  5. Ile kosztują mandaty w Austrii?

   Mandaty w Austrii uchodzą za wysokie. Przykładowe kwoty to np. od 35 Euro za jazdę bez zapiętych pasów, od 70 Euro za przewóz dzieci bez fotelika, czy od 300 Euro za jazdę pod wpływem alkoholu (powyżej dopuszczalnego limitu; od 0,5 do 0,79 promila).

  6. Czy są jakieś różnice między przepisami polskim i austriackimi?

   Tak, istnieje kilka różnic. Np. w Austrii dopuszczalna prędkość na autostradzie to 130 km/h, podczas gdy w Polsce – jest to 140 km/h. Poza terenem zabudowanym w Polsce można poruszać się z prędkością 90 km/h, w Austrii – 100 km/h. W Polsce istnieje obowiązek całodniowej jazdy na światłach, w Austrii – obowiązek ten istnieje po zmroku lub w razie złych warunków atmosferycznych.