40% polskich narciarzy wyjeżdżających w Alpy wybiera austriackie stoki. Według Skionline.pl wpływ na to mają znakomite warunki śniegowe oraz nowoczesna infrastruktura. Sprawdziliśmy więc, jak najlepiej i najszybciej dotrzeć do Austrii, ile kosztuje paliwo i winiety na trasie oraz jak przygotować samochód do takiej podróży.

droga w Austrii
Porównaj ceny
CUR_URL:https://rankomat.pl/turystyka/jak-dojechac-na-narty-do-austrii-trasa-ceny-paliwa-i-winiet-wyposazenie-samochodu

Austria leży bliżej naszego kraju niż pozostałe państwa alpejskie, co przy dojeździe samochodem obniża koszty podróży. Z Polski najszybciej można dojechać tam dwoma trasami, w zależności od tego, z której części kraju zaczynamy podróż. Mieszkańcy północnej Polski mogą jechać przez Niemcy, zaś ci którym bliżej do południowej granicy mają do dyspozycji trasę przez Czechy.

Wariant 1 – Cieszyn - Frydek-Mistek – Brno – Sankt Pölten – Salzburg – Innsbruck

Narciarze, którym łatwiej dojechać do południowej granicy mogą wyruszyć z Cieszyna w kierunku Czech. Od granicy należy kierować się na Frydek-Mistek oraz Brno aż do granicy z Austrią. Omijając Wiedeń, przez Sankt Pöelten i Salzburg dojadą do Insbrucka, jednego z najpopularniejszych austriackich kurortów. Trasa liczy 805 km od momentu wyjazdu z Cieszyna. Szacowany czas przejazdu od granicy polsko-czeskiej do Innsbrucka to 7 godzin 51 minut.

Przykład: Narciarze planujący spędzić ferie w Innsbrucku wybrali trasę przez Czechy.  

Wyjazd z Polski: 22:00

Przyjazd na miejsce: 05:50

Łączny koszt podróży w jedną stronę: 470,30 zł (343 zł za benzynę przy spalaniu 8 litrów/100 kilometrów, winiety na terenie Czech i Austrii - 127,30 zł)

Wariant 2 – Słubice – Lipsk  - Norymberga – Monachium - Kaprun

Ta trasa szczególnie jest polecana podróżującym do Austrii z północnej części Polski. Przekraczając granicę polsko-niemiecką w Słubicach należy się kierować na autostradę A12 we Frankfurcie nad Odrą, a stamtąd w kierunku Lipska. Trasa biegnie w kierunku południowych Niemiec przez Norymbergę i Monachium aż do granicy niemiecko-austriackiej, w pobliżu której znajduje się znany i lubiany przez Polaków ośrodek narciarski w Kaprun. Dojazd tym wariantem ze Słubic trwa 8 godzin 22 minuty. Cała trasa liczy 832 kilometry.

Przykład: Rodzina zaplanowała narty w Kaprun, do Austrii dojedzie od Słubic przez Niemcy.

Wyjazd z Polski: 21:00

Przyjazd na miejsce: 05:22

Łączny koszt podróży w jedną stronę: 418,5 zł (360 zł za olej napędowy przy spalaniu 8 litrów/100 kilometrów, winiety na terenie Austrii – 58,50 zł)

Ile kosztuje trasa z Polski do Austrii? Ceny paliwa i winiet w Czechach, Niemczech i Austrii

Warto przed wyjazdem do Austrii wiedzieć,ile w przybliżeniu będzie kosztowało paliwo do samochodu oraz winiety na trasie. Ceny benzyny, oleju napędowego i autogazu na terenie Czech, Austrii i Niemiec prezentują się następująco:

Jak to będzie wyglądało w praktyce? Wszystko zależy od wybranego paliwa, spalania samochodu oraz konkretnego wariantu trasy. Poniżej prezentujemy kilka szacowanych kosztów (samego paliwa, bez wliczania opłat za winiety):

  • Podróż do Austrii przez Niemcy samochodem na autogaz LPG (8,5 l/100km): 190 zł w jedną stronę

  • Podróż do Austrii przez Czechy dieslem (6,5 l/100 km): 277 zł w jedną stronę

  • Podróż do Austrii przez Niemcy samochodem na benzynę Pb95 (5 l/100 km): 220 zł w jedną stronę

  • Podróż do Austrii przez Czechy samochodem na benzynę Pb95 (9l/100 km): 370 zł w jedną stronę

  • Podróż do Austrii przez Niemcy dieselem (8,5l/100km): 388 zł w jedną stronę

Planując podróż, trzeba wziąć też pod uwagę opłaty za korzystanie z autostrad i dróg ekspresowych. 10-dniowa winieta pozwoli przejechać przez dany kraj, a  w wielu przypadkach nawet jeszcze wrócić z powrotem do Polski. Jedynie w Niemczech kierowcy samochodów osobowych nie muszą uiszczać żadnych opłat za przejazd drogami oraz autostradami.

Jak przygotować samochód do drogi? Obowiązkowe wyposażenie na terenie Czech, Niemiec i Austrii

Prawo jazdy, dokument rejestracyjny samochodu, ubezpieczenie OC  i zakupiona winieta to niejedyne elementy, które zapewnią bezpieczny przejazd przez dane państwo. Każdy kraj ma swoje regulacje w zakresie obowiązkowego wyposażenia pojazdu, a ich niedotrzymanie może skutkować otrzymaniem mandatu. Sprawdziliśmy, co jest wymagane na trasie z Polski do Austrii.

Czechy: gaśnica, apteczka, trójkąt ostrzegawczy, żarówki i bezpieczniki, kamizelka, koło zapasowe i narzędzia do jego wymiany

Niemcy: apteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka

Austria: gaśnica, apteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka

Więcej na temat można znaleźć w naszym artykule Wyposażenie samochodu w Europie – co trzeba mieć, żeby nie dostać mandatu?

Ubezpieczenie na narty do Austrii – jak je wybrać?

Podróżując samochodem, trzeba pamiętać także o bezpieczeństwie swoim  i pasażerów na czas drogi i pobytu w Austrii. Polisa powinna zapewniać więc pokrycie kosztów leczenia (minimum na 30 000 euro) oraz kosztów ratownictwa (przynajmniej na 5 000 euro),przyda się także NNW i OC w życiu prywatnym. Ochronę należy rozszerzyć o uprawianie sportów wysokiego ryzyka, bo do takich ubezpieczyciele zaliczają narciarstwo. Ubezpieczeniem można objąć także bagaż oraz sprzęt narciarski.

Auto Assistance – co zapewnia?

Podróżujący samochodem mogą wybrać polisę, która zapewni ochroną także na czas jazdy. Auto Assistance umożliwia pomoc w razie problemów z pojazdem, np. w razie awarii, kolizji czy braku paliwa. Ubezpieczyciel w ramach takiego ubezpieczenia oferuje holowanie samochodu, pojazd zastępczy, zakwaterowanie na czas naprawy czy wsparcie prawne oraz formalne.

Polisę zapewniającą pokrycie kosztów leczenia i ratownictwa na 200 000 zł, NNW, Auto Assistance oraz obejmującą jazdę na nartach i snowboardzie można mieć już od 65,84 zł/tydzień. Warto też pamiętać, że Auto Assistance działa w wybranych krajach Europy – trzeba przed zakupem polisy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, w których znajdują się wszystkie niezbędne informacje.

Co warto wiedzieć?

1. Z Polski do Austrii najlepiej dojechać przez Niemcy (z północnej części Polski) lub przez Czechy (z południa kraju).

2. Trasa przez Czechy od Cieszyna do Innsbrucka to 805 km, które można pokonać w 7h 55 m.

3. Droga prowadząca przez Niemcy, od przejścia granicznego w Słubicach do ośrodka w Kaprun liczy 832 km i czas dojazdu to 8 h 22 m.

4. Przed wyjazdem należy zapoznać się z cenami paliwa i winiet na trasie oraz z obowiązkowym wyposażeniem samochodu na terenie Czech, Niemiec i Austrii.

5. Podróżujący samochodem powinni wykupić ubezpieczenie na narty, zapewniające pokrycie kosztów leczenia, ratownictwa, NNW, OC, ochronę bagażu oraz Auto Assisatnce.