Każdy właściciel pojazdu mechanicznego ma obowiązek ubezpieczyć się w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Jakie są zasady zawierania i rozwiązywania tego rodzaju umowy? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat!

Zawarcie i rozwiązanie umowy ubezpieczenia OC pojazdów

Warunki umowy ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych są jednakowe we wszystkich firmach ubezpieczeniowych, ponieważ reguluje je Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Trzeba jednak pamiętać, że zawarcie takiej umowy na okres 12 miesięcy, wcale nie oznacza, że po jej wygaśnięciu została rozwiązana.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Zarówno zawarcie, jak i rozwiązanie umowy OC wiąże się z konkretnymi krokami, jakie należy podjąć. Za każdym z nich kryją się konsekwencje, z których nie wszyscy zdają sobie sprawę. Przeanalizowaliśmy dokładnie temat i zestawiliśmy informacje, jakie warto znać.

Kogo chroni OC?

Ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych chroni osoby, które mogą zostać poszkodowane w wypadku. Dzięki polisie OC pokrzywdzony w wypadku kierowca nie musi się martwić o to, czy sprawca będzie w stanie naprawić wyrządzoną szkodę. Może on bowiem w takiej sytuacji dochodzić swoich roszczeń bezpośrednio od zakładu ubezpieczeń, w którym ubezpieczony jest sprawca.

Zobacz więcej tutaj: Odszkodowanie z OC sprawcy - jak je uzyskać krok po kroku?

Zawarcie umowy OC – jak wybrać najlepsze ubezpieczenie?

Decydując się na ubezpieczenie OC, warto zrobić dokładne rozeznanie na rynku, ponieważ oferty ubezpieczycieli mogą różnić się od siebie nawet o kilkaset złotych. Mnogość dostępnych produktów na rynku może przyprawić o zawrót głowy, a hasła reklamowe przekrzykujące się na każdym kroku, gwarantują „najtańsze rozwiązanie”. Kto jednak tak naprawdę ma najkorzystniejszą ofertę i jak to sprawdzić?

Najszybszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kalkulatora OC i AC, który na podstawie podanych przez Ciebie danych dotyczących kierowcy i pojazdu wygeneruje porównanie ofert dostępnych ubezpieczycieli.

Porównaj ceny OC i AC

Okres obowiązywania umowy

Umowa ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych zawierana jest na 12 miesięcy. Nawet jeśli nie korzystasz z auta czy motoru, masz obowiązek kontynuować to ubezpieczenie. Właścicielowi pojazdu osobowego, w przypadku zaprzestania opłacania składki OC, grozi kara finansowa.

Odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń w zakresie ubezpieczenia OC auta rozpoczyna się z chwilą zawarcia umowy i ustaje z chwilą jej rozwiązania.

Wypowiedzenie umowy

Jeśli chcesz wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC, musisz to zrobić:

 • na jeden dzień przed upływem obowiązującej polisy,

 • pisemnie.

Pamiętaj, że jeśli nie spełnisz obu powyższych warunków, Twoja polisa OC odnowi się automatycznie na kolejne 12 miesięcy, a Ty będziesz zobowiązany opłacić składkę za czas obowiązywania ochrony (nawet jeśli wykupiłeś drugą polisę w innej firmie).

Umowa nie zostanie jednak automatycznie przedłużona, gdy:

 • nie została opłacona w całości składka za mijający okres 12 miesięcy,
 • w przypadku cofnięcia firmie ubezpieczeniowej zezwolenia na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia OC,
 • w przypadku ogłoszenia upadłości bądź likwidacji zakładu ubezpieczeń,
 • przejąłeś polisę po zbywcy auta podczas jego zakupu.

Na stronach internetowych dostępne są wzory umów oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe, ale można je także przygotować samodzielnie. Taki dokument powinien być sporządzony na piśmie, zawierać własnoręczny podpis osoby wypowiadającej OC, a także następujące informacje:

 • datę i miejsce sporządzenia,
 • dane osobowe i adresowe klienta (imię i nazwisko, miejsce zamieszkania),
 • numer rejestracyjny i markę pojazdu,
 • nazwę i adres firmy ubezpieczeniowej,
 • numer polisy OC,
 • podstawę prawną.

Jeśli natomiast nie masz czasu na samodzielne przygotowanie takiego dokumentu – pobierz wzór wypowiedzenialub wzór wypowiedzenia umowy OC zawartej na odległość

W jaki sposób złożyć wypowiedzenie umowy OC?

Wypowiedzenie umowy OC można złożyć listem poleconym, nadając przesyłkę w jednej z placówek Poczty Polskiej. W takim przypadku znaczenie ma przede wszystkim data stempla pocztowego.

Wypowiedź eksperta

W odróżnieniu od usług Poczty Polskiej, kiedy korzystamy z firmy kurierskiej – to data doręczenia jest brana pod uwagę. Warto o tym pamiętać, aby uniknąć niechcianych problemów związanych ze zbyt późnym dostarczeniem dokumentów.
Kamil Sztandera, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnychKamil Sztandera, Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Pamiętaj jednak, że jeśli skorzystasz z usług firmy kurierskiej, to liczyć będzie się data doręczenia. Wypowiedzenie OC można również złożyć poprzez wizytę w placówce, wydrukowanie, uzupełnienie i odesłanie zdjęcia skanu, przesłanie wypowiedzenia faksem.

Adresy towarzystw ubezpieczeniowych, na jakie należy wysłać wypowiedzenie OC:

Allianz

TUiR Allianz Polska S.A.

ul. Rodziny Hiszpańskich 1

02-685 Warszawa

formularz online:

strona internetowa

Benefia

Benefia Ubezpieczenia

Aleje Jerozolimskie 162A

02-342 Warszawa

adres e-mail:

wypowiedzenia@benefia.pl

Beesafe

Beesafe Sp. z o.o.

Al. Jerozolimskie 162

02-342 Warszawa

adres e-mail:

kontakt@beesafe.pl

Generali

Generali T.U. S.A.

ul. Postępu 15B

02-676 Warszawa

adres e-mail:

centrumklienta@generali.pl

LINK4

LINK4 Towarzystwo Ubezpieczeń

Spółka Akcyjna

ul. Postępu 15

02-676 Warszawa

formularz online:

strona internetowa

mtu24.pl

Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń

ERGO Hestia SA

ul. Hestii 1

81-731 Sopot

formularz online:

strona internetowa

Proama

Proama

ul. Senatorska 18

00-082 Warszawa

adres e-mail:

centrumklienta@proama.pl

PZU

Powszechny Zakład Ubezpieczeń

Spółka Akcyjna 

Rondo Ignacego Daszyńskiego 4

00-843 Warszawa.

adres e-mail:

kontakt@pzu.pl

Trasti

Trasti

Skr. Envelo 206,

00-935 Warszawa

adres e-mail:

kontakt@trasti.pl

TUZ

CENTRALA TUZ TUW

ul. Domaniewska 41

02-690 Warszawa

adres e-mail:

bok@tuz.pl

Uniqa

UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.

ul. Chłodna 51,

00-867 Warszawa

formularz online:

Przejdź na stronę

Warta

TUiR WARTA S.A.

rondo I. Daszyńskiego 1

00-843 Warszawa

adres e-mail:

wypowiedzeniaOC@warta.pl

Wiener

Centrala Wiener TU S.A. Vienna

Insurance Group

ul. Wołoska 22 A

02-675 Warszawa

formularz online:

Przejdź na stronę

You Can Drive

Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń

ERGO Hestia SA

ul. Hestii 1

81-731 Sopot

formularz online:

Przejdź na stronę

Podwójne ubezpieczenie? Można go uniknąć!

OC zostanie przedłużone automatycznie w momencie, kiedy ubezpieczyciel dostanie wypowiedzenie później niż dzień przed końcem ubezpieczenia.

Jeśli tak się stanie, a Ty podpiszesz z innym towarzystwem umowę, możesz wypowiedzieć OC, ale musisz pamiętać, że firma będzie wymagać uiszczenia opłaty składki za okres dokładnie od dnia przedłużenia do dnia wypowiedzenia.

Zainteresuje Cię także: Automatyczne przedłużenie polisy OC - Kiedy? analiza 4 przypadków

Kupuję (sprzedaję) używane auto. Co z OC?

Jeśli kupisz używane auto pamiętaj, że obowiązują Cię warunki zawarte w umowie ubezpieczenia, ale możesz wypowiedzieć OC w każdej chwili. Co ważne, ubezpieczenie po terminie  nie przedłuża się automatycznie. Umowę z nowym towarzystwem należy podpisać najpóźniej w ostatnim dniu obecnej. W innym wypadku nowemu właścicielowi grozi kara pieniężna, która w 2024 roku może dać we znaki kieszeni.

Warto też zwrócić się do firmy ubezpieczeniowej po rekalkulację składki, ze względu na jej wysokość. Zwłaszcza, jeśli kupujesz samochód, który w historii ubezpieczenia niechlubnie może pochwalić się stłuczkami. Jeśli zapracowałeś na swoje zniżki za bezszkodową jazdę – to najlepsze rozwiązanie.

W przypadku sprzedaży auta pamiętaj, aby w ciągu 14 dni powiadomić o zmianie właściciela obecnego ubezpieczyciela. Jeśli nowy nabywca wypowie OC, możesz liczyć na zwrot składki za niewykorzystane ubezpieczenia.

Wypowiedzenie OC w przypadku kradzieży lub szkody całkowitej auta

Zarówno kradzież i szkoda całkowita wymaga wyrejestrowania samochodu. Wyrejestrowanie natomiast oznacza wygaśnięcie umowy OC.

Kiedy potrzebna jest kasacja, należy zadbać o oświadczenie (w formie papierowej lub skan) ze stacji demontażu. W tym miejscu warto również zaznaczyć, jak ważne jest wyrejestrowanie auta skradzionego. Jeśli z jakichś powodów tego nie zrobisz, będziesz płacić za ubezpieczenie OC.

Porównaj ceny OC i AC

Warunki umowy ubezpieczenia OC komunikacyjnego są jednakowe we wszystkich firmach ubezpieczeniowych, ponieważ reguluje je ustawa. Zawierając umowę ubezpieczenia, warto porównać oferowane przez ubezpieczycieli ceny, bo te mogą już znacząco różnić się między sobą. Dobrze jest także przyjrzeć się coraz częściej dodawanym w ramach polisy OC drobnym usługom, jak np. podstawowe assistance.

Co warto wiedzieć?

 1. Ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych chroni osoby, które mogą zostać poszkodowane w wypadku.
 2. Najbardziej skutecznym sposobem na znalezienie najtańszej oferty OC jest porównywarka ubezpieczeń.
 3. Umowa ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych zawierana jest na 12 miesięcy
 4. Jeśli chcesz wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC, musisz to zrobić na jeden dzień przed upływem obowiązującej polisy,
 5. W przypadku wysłania wypowiedzenia OC za pośrednictwem Poczty Polskiej znaczenie ma data stempla, natomiast w przypadku firmy kurierskiej – data doręczenia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenia komunikacyjne

 1. Czy mogę wypowiedzieć umowę OC zawartą na odległość, jeśli znajdę korzystniejszą ofertę?

  Jeśli umowa OC została zawarta przez telefon lub Internet, nie ma przeciwwskazań, by odstąpić od niej w przypadku znalezienia lepszej oferty. Należy jednak pamiętać, że odstąpienie i okazanie stosownych dokumentów musi nastąpić w ciągu 30 dni od dnia otrzymania potwierdzenia zawarcia umowy (Art. 40 ust. 2 ustawy o prawach konsumenta).

 2. Przeprowadzam się za granicę, chcę zarejestrować tam swoje auto, co z obecnym ubezpieczeniem OC?

  W takiej sytuacji należy niezwłocznie wyrejestrować samochód w Polsce, w urzędzie, w którym dokonano jego rejestracji. Następnie, poinformuj o tym ubezpieczyciela, a w piśmie dołącz dokument potwierdzający zarejestrowanie auta za granicą.

 3. Czy mogę wypowiedzieć OC telefonicznie?

  Według prawa to pisemne wypowiedzenie umowy OC jest obowiązkowe. Jeśli listownie Twoje wypowiedzenie nie dotrze do ubezpieczyciela najpóźniej w przedostatnim dniu obowiązywania umowy, polisa automatycznie zostanie przedłużona na kolejne 12 miesięcy.

 4. Co to jest rekalkulacja składki?

  Rekalkulacja stawki jest zmianą kosztów ubezpieczenia OC w trakcie obowiązywania umowy. Kiedy zmienia się właściciel samochodu lub kiedy okaże się, że kierowca podczas składania danych podał nieprawidłowe informacje – towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo raz jeszcze (na „nowych zasadach”) przeliczyć składkę ubezpieczenia OC.

 5. Czy mogę wypowiedzieć OC bez podania powodu?

  Wypowiedzenie umowy OC mozna dokonać w przypadku jasno określonych powodów. Nalezy jednak pamietać, że przy okazji skąłdania takiego pisam nie mamy obowiązku podpierać się szczególnie rozbudowaną argumentacją (zupełnie inaczej niż w przypadku wniosku). Zrezygnować z umowy OC bez podania przyczyny można tylko wtedy, gdy została ona zawarta online (przez Internet lub telefon)

 6. Czy warto jest kupować OC przez Internet?

  Zakup polisy ubezpieczeniowej przez Internet jest przezde wszystkim prostszy, wygodniejszy i tańszy. Masz mozliwość porównać oferty wielu ubezpieczycieli w dowolnym miejscu na świecie i zasięgnąć informacji na temat warunków ubezpieczenia.