Miłośnicy jazdy na rowerze wcale nie muszą zimą rezygnować z ulubionej aktywności. Wystarczy, że przesiądą się na skibob, czyli połączenie nart i roweru. Ten nietypowy sport zimowy, znany już od ponad 40 lat można uprawiać w każdym wieku.

Prototyp skibobu powstał jednak dużo wcześniej. Już w 1892 roku niejaki John Stevens przymocował narty do roweru. Z czasem zaczęto używać również sterowanych sanek. Te dwie koncepcje połączono w jedną i tak właśnie powstał skibob – rower z siodełkiem i doczepionymi nartami zamiast pedałów, w Polsce zwany również nartosankami. Sam sposób jazdy nie różni się wiele od klasycznego narciarstwa zjazdowego – wystarczy tylko usiąść na skibobie, nieco podpierając się na nogach i sunąć w dół.

Kto może jeździć na skibobie?

Znawcy tematu mówią, że jazda na skibobie jest dużo łatwiejsza niż opanowanie narciarstwa. Nauka zajmie zaledwie kilka dni. Na skibobie mogą jeździć wszyscy – od najmłodszych po najstarszych. To także doskonała alternatywa dla osób wracających po kontuzjach, mających problemy z kręgosłupem czy nawet niepełnosprawnych. Skibob nie obciąża tak bardzo stawów kolanowych, jak narty czy snowboard, a dzięki mniejszym przeciążeniom oszczędzają kręgosłup.

Gdzie nauczyć się jeździć na skibobie?

Wiele osób samodzielnie uczy się jazdy na skibobie, ale można skorzystać też z pomocy profesjonalisty. Najczęściej jazdę na skibobach organizują niektóre szkółki narciarskie oraz firmy eventowe oferujące różne zimowe atrakcje.

Sprzęt na skibob – co trzeba mieć i ile kosztuje?

Sam skibob kosztuje od 1500 zł do 2000 zł – oczywiście w wersji dla amatorów. Sprzęt tego typu dla wyczynowców to stawki zaczynające się od 5000 zł. Do tego trzeba mieć odpowiednie ubranie – to jednak nie różni się niczym od tego przeznaczonego na narty. Nie można zapomnieć też o kasku, goglach i butach narciarskich.

Skiboby można też wypożyczyć w wypożyczalniach sprzętu narciarskiego. Koszt takiej usługi waha się od 25 zł do 50 zł dziennie. Można też wynająć skibob na godzinę – wtedy cena wyniesie od 10 zł/h do 30 zł/h.

Gdzie można jeździć na skibobie?

Na skibobie można zjechać z każdej góry. Uprawianie tego nietypowego zimowego sportu możliwe jest więc na każdym stoku przygotowanym do zjazdów. Miłośnicy szusowania na skibobach docenią jednak strome zbocza, na których można rozwinąć wysoką prędkość.

Jeździć na nartosankach można wszędzie – trzeba jednak pamiętać o zachowaniu odpowiednich zasad i szanowaniu innych uczestników stoków.

Jak wybrać ubezpieczenie na skibob?

Jazda na nartosankach, podobnie jak w przypadku innych sportów zimowych jest ryzykowna. Można nabawić się kontuzji na skutek wywrócenia się pojazdu, zderzenia się z inną osobą na stoku czy stracenia równowagi. Warto więc na wszelki wypadek mieć ze sobą odpowiednią ochronę – taką samą, jak na narty, czyli:

- w przypadku wyjazdów zagranicznych: ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia, ratownictwa, NNW, ochronę bagażu i sprzętu oraz oc,

- w przypadku wyjazdów krajowych: ubezpieczenie zapewniające NNW, pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji na skutek nieszczęśliwego wypadku, OC, ochronę bagażu i sprzętu.

W niektórych towarzystwach ubezpieczenie na skibob może wymagać dodatkowego rozszerzenia. Sprawdziliśmy, jak traktują jazdę na nartosankach poszczególni ubezpieczyciele:

Towarzystwo ubezpieczeniowe

Wymagane rozszerzenie dla jazdy na skibobie

AXA Assistance

NIE – w ramach standardowego zakresu

Generali

TAK – o sporty ekstremalne

Nationale-Nederalnden

NIE – w ramach standardowego zakresu

Proama

TAK – o sporty ekstremalne

Signal Iduna

TAK – o sporty zimowe

Wiener

TAK – o sporty zimowe

 Źródło: opracowanie własne rankomat.pl

Takie ubezpieczenie na skibob można znaleźć w naszym kalkulatorze. Dostępne jest już od 3,7 zł dziennie. Wystarczy zapoznać się z przedstawionym ofertami, dopasować ochronę do swoich potrzeb i zakupić online wybraną polisę. Dokument zostanie wysłany na maila.

Co warto wiedzieć?

  1. Skibob to dyscyplina sportowa łącząca jazdę na nartach oraz na rowerze.
  2. Na skibobie może jeździć każdy, nawet osoby po kontuzjach czy mające problemy z kręgosłupem.

  3. Miłośnicy jazdy na nartosankach mogą korzystać ze stoków narciarskich.

  4. Ubezpieczenie na skibob można znaleźć od 3,7 zł dziennie.