Cuchnące slumsy, duszący smog czy ulice zasypane stertami śmieci. Ponadto często wysoka przestępczość i wszechobecny handel narkotykami - to codzienność top 10 najbrzydszych miast świata. Podpowiadamy, co warto w nich zobaczyć oraz jak przygotować się do wyjazdu.

Piękne miasta cieszące się wśród turystów złą sławą można znaleźć na każdym kontynencie. Wybraliśmy top 10 najgorszych z nich – w Belgii, Boliwii, Brazylii, Egipcie, Indiach, Indonezji, Mołdawii, Mongolii, USA oraz we Włoszech. Sprawdziliśmy, ile kosztuje podróż i nocleg w nich, a także jak optymalnie dopasować ubezpieczenie turystyczne do miejsca wyjazdu.

10 najbrzydszych miast świata, które warto odwiedzić

Które miasta są najbrzydsze na świecie?

Zapraszamy do zapoznania się z 10 najbrzydszymi miastami na świecie według redakcji rankomat.pl.

10. Neapol – największa starówka w Europie w cieniu mafii

W Polsce Neapol przede wszystkim kojarzy się z trzema rzeczami – mafią, śmieciami i drużyną piłkarską. Dzięki ekranizacji powieści Roberto Saviano „Gomorra” w postaci najpierw filmu, a następnie serialu, widzowie na całym świecie poznali zasady funkcjonowania jednej z najsłynniejszych grup przestępczych – neapolitańskiej camorry. Obecnie czerpie ona zyski nie tylko z handlu narkotykami, lecz także m.in. z utylizacji toksycznych odpadów, które są nielegalnie upychane w jaskiniach i zapadliskach u podnóży Wezuwiusza. Dziesięć lat temu w wyniku tzw. kryzysu śmieciowego całe miasto było nimi zasypane.

Ciekawostka! Według wielu pogłosek, w latach 80. XX wieku to podobno Comorra sfinansowała transfer do SCC Napoli legendarnego Diego Maradony. Jednak nie zawsze piłkarze tego klubu mogą czuć się w mieście w pełni bezpiecznie. Jakiś czas temu reprezentantowi Polski - Arkadiuszowi Milikowi skradziono zegarek w wyniku napadu z bronią w ręku!

Pomimo kilku wad, Neapol nieprzerwanie przyciąga turystów z całego świata. Jest kolebką kultury i nauki. Posiada największą w Europie starówkę o powierzchni 1700 hektarów. Tutaj znajduje się również jedna z najstarszych na Starym Kontynencie uczelni – Uniwersytet Fryderyka II. Stolica Kampanii słynie również z licznych zamków.

Do najbardziej znanych należą Castel Nuovo i Castel dell’Ovo, zwany Zamkiem Jajecznym. Wstęp do niego jest bezpłatny, a na jego dziedzińcu można podziwiać panoramę miasta. W katedrze San Gennaro znajduje się kaplica św. Januarego, który jest patronem Neapolu. We wrześniu i grudniu odbywa się na jego cześć uroczysta procesja z udziałem tysięcy pielgrzymów.

Neapol posiada również ciąg długich tuneli położonych nawet 40 metrów pod ziemią – Napoli Sotteranea. Można je zwiedzić z przewodnikiem w cenie 10 euro, a wycieczka trwa około trzy godziny. Miłośnicy mocnych wrażeń mogą wybrać się do dzielnicy Rione Sanita, gdzie znajduje się cmentarz Fontanelle. Nie jest to jednak zwykłe miejsce pochówku, ponieważ zostało wykute w skale, a starannie wypolerowane czaszki zmarłych równo rozmieszczono na półkach.

Plaża w Neapolu pełna śmieci
Plaża w Neapolu pełna śmieci.

Neapol a Covid-19: 

Jeśli chodzi o osoby zaszczepione, honorowane są wszystkie szczepionki certyfikowane w Unii Europejskiej (Pfizer, Moderna, AstroZeneca i Johnson&Johnson). Aby potwierdzić szczepienie, trzeba mieć ze sobą Unijny Certyfikat Covidowy. Certyfikat jest ważny 9 miesięcy od szczepienia jeśli chodzi o wjazd do Włoch, lub 6 miesięcy, jeśli chodzi o obostrzenia wewnętrzne.

Dotyczy to również certyfikatów wydanych poza Włochami. Zaszczepienie turyści nie muszą wykonywać testów przed i po przylocie ani odbywać kwarantanny. Przed podróżą do Włoch należy również wypełnić formularz lokalizacyjny.

Osoby niezaszczepione muszą przed przekroczeniem włoskiej granicy wykonać test antygenowy (ważny 24 godziny) albo molekularny PCR (ważny 72 godziny). Jego wynik musi zostać przedstawiony w języku włoskim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim. Po przylocie turyści bez szczepienia nie muszą jednak wykonywać testu.

Negatywny wynik testu oraz wypełnienie formularza lokalizacyjnego zwalnia jednak z kwarantanny.

Nasza rada: Najprościej jest dotrzeć z lotniska do centrum Neapolu autobusem linii Alubus. Przystanek znajduje się około 100 m od wyjścia z terminala po lewej stronie. Bilet za 5 euro (21,45 zł) najlepiej kupić w tabaccherii (włoskim kiosku), ponieważ dzięki temu będzie on nas uprawniał do przesiadek w ramach 90-minutowego przejazdu. Jeżeli nabędziemy go u kierowcy, zostaniemy pozbawieni takiej możliwości.

Przykładowe ceny noclegów w Neapolu:

 • Łóżko piętrowe w pokoju wieloosobowym, bez śniadania, ze wspólną łazienką, w koedukacyjnym hostelu 2km od centrum - 113 PLN/noc za dwie osoby

 • Pokój dwuosobowy z dużym łóżkiem małżeńskim i śniadaniem wliczonym w cenę, z prywatną łazienką, w pensjonacie prywatnym 2,2km od centrum - 170 PLN/noc za dwie osoby

 • Apartament na wyłączność, z łóżkiem podwójnym i rozkładaną sofą, prywatna łazienka i kuchnia, w 3-gwiazdkowym hotelu 1,7km od centrum - 248PLN/noc za dwie osoby

 • Apartament typu Deluxe z dużym łóżkiem podwójnym, prywatną łazienką, tarasem i własną kuchnią, bez śniadania, w 4-gwiazdkowym hotelu zlokalizowanym 500m od centrum - 461 PLN/noc za dwie osoby

Przykładowe ceny lotów do Neapolu w klasie ekonomicznej w marcu 2022:

 • Bezpośredni lot z Krakowa - od 103 PLN/osobę w obie strony

 • Bezpośredni lot z Wrocławia - od 122 PLN/osobę w obie strony

 • Lot z 1 przesiadką z Katowic - od 134 PLN/osobę w obie strony

 • Lot z 1 przesiadką z Gdańska - od 147 PLN/osobę w obie strony

Przykładowe ceny jednodniowego ubezpieczenia turystycznego dla jednej osoby dorosłej:

Ubezpieczenie turystyczne do Neapolu
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
3,74 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 14 000 złubezpieczenie Covid-1949 sportów objętych ochroną
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
143 608 zł
Ratownictwo
23 935 zł
Bagaż
1 436 zł
5,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 14 361 złubezpieczenie Covid-1910 sportów objętych ochroną
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
5 000 zł
10,86 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 300 000 złubezpieczenie Covid-1960 sportów objętych ochronąOC sportowe: 300 000 zł
AXA
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
12,45 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 1 500 000 zł114 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Ubezpieczenie turystyczne do Neapolu
Allianz
3,74 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 14 000 złubezpieczenie Covid-1949 sportów objętych ochroną
Europa Ubezpieczenia
5,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
143 608 zł
Ratownictwo
23 935 zł
Bagaż
1 436 zł
Dodatkowo: NNW: 14 361 złubezpieczenie Covid-1910 sportów objętych ochroną
Nationale-Nederlanden
10,86 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
5 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 300 000 złubezpieczenie Covid-1960 sportów objętych ochronąOC sportowe: 300 000 zł
AXA
12,45 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 1 500 000 zł114 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy


9. La Paz, czyli najwyżej położona stolica świata

La Paz w Boliwii jest wymieniane wśród najbrzydszych miast świata ze względu na duże zanieczyszczenie, chaotyczną sieć dróg, czy mnóstwo zdewastowanych, samowolnie wybudowanych domów przylegających do stromych zboczy. Jest też zaliczane do najniebezpieczniejszych metropolii w Ameryce Południowej.

Można się w nim również nabawić choroby wysokościowej, ponieważ jest najwyżej położoną na świecie administracyjną stolicą kraju – 3640 m n.p.m., w której mieści się siedziba rządu. W La Paz znajduje się „najdziwniejsza atrakcja turystyczna na świecie”, czyli więzienie San Pedro. Jest niezwykłe, gdyż:

 • skazani muszą wykupić w nim miejsce w celi od więźniów wychodzących na wolność,
 • aby opłacić miejsce w celi, na terenie San Pedro osadzeni prowadzą własne firmy, jak np. zakłady fryzjerskie, stolarskie czy więzienne restauracje,
 • wewnątrz San Pedro wraz z więźniami mieszkają całe rodziny, ponieważ żony i dzieci skazanych mogą swobodnie do niego wchodzić i wychodzić.
Spacer ulicami La Paz
Spacer ulicami La Paz nie należy do przyjemności.

Jeszcze kilka lat temu głośno w mediach było o turystach płacących więźniom za zwiedzanie czy nawet nocowanie w San Pedro. Jednak po kilku skandalach związanych z zażywaniem przez cudzoziemców za więziennymi murami kokainy, władze oficjalnie zabroniły tego rodzaju wizyt. Pomimo tego wielu śmiałków nielegalnie opłacając strażników lub osadzonych, nadal próbuje dostać się do wnętrza więzienia.

Ciekawostka! Panoramę miasta najlepiej podziwiać podczas przejażdżki siecią kolejek linowych Mi Teleferico. Turyści poszukujący mocnych wrażeń, mogą pokonać rowerem jedną z najniebezpieczniejszych dróg na świecie – La Carretera de los Yungas o długości 69 km.

Oprócz więzienia San Pedro, w La Paz można podziwiać unikalne miejsca i zabytki. Miłośnicy zwiedzania powinni koniecznie odwiedzić Kościół San Francisco oraz Tiwanaku (Tiahuanaco), czyli jeden z największych ośrodków kultury andyjskiej. Natomiast życie tętni na placu Plaza Murillo i Targu Czarownic (Mercado de las Brujas), a także na ulicach Calle Jaén i Calle Sagarnaga. Są one pełne knajpek, stoisk z jedzeniem czy tańców do białego rana.

La Paz a Covid-19:

Turyści podróżujący do Boliwii mają obowiązek okazania negatywnego wyniku testu PCR na COVID-19 wykonany w ciągu 72h do wylotu do Boliwii bądź w ciągu 72 h do wjazdu na teren Boliwii drogą lądową.

Trzeba również uzupełnić deklarację dot. stanu zdrowia. Dokument trzeba mieć ze sobą w formie papierowej przed lotem i w trakcie pobytu w Boliwii. Przy wjeździe należy okazać ubezpieczenie medyczne pokrywające koszty leczenia w przypadku zakażenia COVID-19.

Na wszystkich podróżnych spoczywa obowiązek 10-dniowej kwarantanny po wjeździe do Boliwii. Informację o miejscu wykonywania kwarantanny należy uwzględnić w deklaracji dot. stanu zdrowia. W siódmym dniu kwarantanny należy trzeba także na własny koszt wykonać test PCR. Obecnie nie obowiązuje godzina policyjna ani restrykcje w poruszaniu się po kraju.

Nasza rada: Najłatwiej La Paz zwiedzać na piechotę. Turyści podróżujący do miasta po raz pierwszy mogą skorzystać z usług przewodników Red Caps Walking Tour. Codziennie czekają oni na chętnych na Plaza San Pedro o godzinie 11:00 i 14:00. Ceny wycieczek z ich udziałem zaczynają się od 3 dolarów za dzień.

Przykładowe ceny noclegów w La Paz:

 • Pokój dwuosobowy z dużym łóżkiem podwójnym i śniadaniem wliczonym w cenę, z prywatną łazienką, w 3-gwiazdkowym hotelu kilometr od centrum miasta - 164 PLN/noc za dwie osoby

 • Pokój dwuosobowy z dużym łóżkiem podwójnym i śniadaniem wliczonym w cenę, ze wspólną łazienką, w 3-gwiazdkowym hotelu 1,5 km od centrum - 116 PLN/noc za dwie osoby

 • Apartament typu Deluxe Suite, kilka rodzajów łóżek, prywatna łazienka, śniadanie wliczone w cenę, w 5-gwiazdkowym hotelu zlokalizowanym 1,8km od centrum - 413 PLN/noc za dwie osoby

 • Pokój dwuosobowy z dużym łóżkiem podwójnym i śniadaniem wliczonym w cenę, prywatna łazienka, w 4-gwiazdkowym hotelu 7,5km od centrum miasta - 288 PLN/noc za dwie osoby

Przykładowe ceny lotów w klasie ekonomicznej w lipcu 2022 do La Paz:

 • Lot z 1 przesiadką z Krakowa - od 6644 PLN/osobę w obie strony

 • Lot z 1 przesiadką z Gdańska - od 7393 PLN/osobę w obie strony

Przykładowe ceny jednodniowego ubezpieczenia turystycznego dla jednej osoby dorosłej:

Ubezpieczenie turystyczne do La Paz
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
5,22 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 20 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochroną
Proama
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
-
11,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złubezpieczenie Covid-19
Generali
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
4 000 zł
15,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 300 000 złubezpieczenie Covid-19
Allianz
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
20,96 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 100 000 złubezpieczenie Covid-1949 sportów objętych ochronąOC sportowe: 100 000 zł
Ubezpieczenie turystyczne do La Paz
AXA
5,22 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochroną
Proama
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
300 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złubezpieczenie Covid-19
Generali
15,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
4 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 300 000 złubezpieczenie Covid-19
Allianz
20,96 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
4 000 zł
Dodatkowo: NNW: 40 000 złOC: 100 000 złubezpieczenie Covid-1949 sportów objętych ochronąOC sportowe: 100 000 zł

8. Kair – śladami Piramid w Gizie i grobowca Tutanchamona

Kilka lat temu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w swoim raporcie porównała oddychanie w Kairze do palenia paczki papierosów dziennie. Wiele miast na świecie ma problemy ze smogiem, ale życie w stolicy Egiptu dodatkowo utrudnia wszechobecny zapach rozkładających się odpadów.

Jego przyczyną jest ich gromadzenie przez mieszkańców nazywanych Zabbaleenami („zbieraczami śmieci”), którzy utrzymują się z ich segregacji, recyklingu czy sprzedaży. Poza tym po antyrządowej rewolucji z 2011 r., często dochodzi do ulicznych demonstracji, a także w ciągu ostatnich kilku lat w Kairze zdarzyło się kilka ataków terrorystycznych.

Składowisko śmieci w Kairze
Składowisko śmieci zebranych przez Zabbaleenów.

Ciekawostka! Jeżeli chcemy zakupić pamiątki w Kairze, najwygodniej udać się na targowisko Chan al-Chalili, które jest pełne sklepów i straganów. Panoramę miasta najlepiej podziwiać ze wzgórza Cytadeli Kairskiej.

Jednak Egipt to kolebka światowej kultury. Do najsłynniejszych zabytków należą Piramidy w Gizie, w których skład wchodzi m.in. piramida Cheopsa zaliczona do jednego z siedmiu cudów świata. W Muzeum Egipskim położonym na Placu Tahrir można podziwiać m.in. słynny grobowiec faraona Tutanchamona.

W Muzeum Sztuki Islamskiej znajduje się jedna z największych kolekcji dzieł związanych z tą kulturą, która liczy ponad 80 tys. elementów. W Muzeum Koptyjskim zgromadzono eksponaty zarówno z początków chrześcijaństwa, jak i islamu. Ponadto w Kairze warto zobaczyć m.in. Meczet Al Azhar, Meczet-Madrassa sułtana Hassana czy Abu Tarek.

Nasza rada: Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) zaleca, aby podczas podróży do Kairu poruszać się jedynie głównymi drogami. W Egipcie obowiązuje stan wyjątkowy, więc poruszając się po mieście należy zachować szczególną ostrożność. Zwłaszcza turyści powinni trzymać się z daleka od często odbywających się ulicznych zamieszek. Robiąc zakupy na targowisku czy straganie warto również konsekwentnie negocjować ze sprzedawcą obniżkę ceny.

Kair a Covid-19:

Osoby zaszczepione mogą przekraczać egipską granicę. Uznawane są preparaty: Pfizer, AstraZeneca, Moderna, Johnson & Johnson, Sinopharma, Sinovac, Sputnik. Ich potwierdzeniem są certyfikaty pełnego szczepienia z kodem Q. Jeśli nie ma kodu QR, dokument musi zostać zalegalizowany przez egipską placówkę dyplomatyczną.

Certyfikat powinien zawierać: dane podróżnego, dane podmiotu uprawnionego do wystawienia dokumentu, daty szczepień oraz rodzaj przyjętych szczepionek. Osoby zaszczepione nie muszą wykonywać testu PCR lub antygenowego przed przylotem do Egiptu ani po przylocie. Nie muszą również odbywać kwarantanny.

Osoby bez szczepienia mają obowiązek okazania negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego na obecność COVID-19 w języku angielskim lub arabskim. Turyści wyjeżdżający do Hurghady, Marsa Alam, Szarm El-Szejk lub Taby, bez certyfikatu potwierdzającego negatywny wynik testu, mogą odpłatnie wykonać test PCR na egipskim lotnisku. Jeśli wynik testu jest pozytywny, podróżni kierowani są na 10-dniową kwarantannę.

Przykładowe ceny noclegów w Kairze:

 • Pokój dwuosobowy typu Deluxe z 1 łóżkiem pojedynczym i 1 łóżkiem podwójnym, śniadanie dodatkowo płatne, łazienka prywatna, widok na miasto, hotel zlokalizowany 0,6km od centrum - 74 PLN/noc za dwie osoby

 • Pokój dwuosobowy typu deluxe z 1 dużym łóżkiem podwójnym lub 2 osobnymi łóżkami, ze śniadaniem wliczonym w cenę, prywatną łazienką, w 3-gwiazdkowym hotelu 0,7km od centrum miasta - 241 PLN/noc za dwie osoby

 • Pokój dwuosobowy typu Pokój dwuosobowy typu Deluxe z 1 lub 2 łóżkami i widokiem na miasto, ze śniadaniem wliczonym w cenę, prywatną łazienką, w hotelu oddalonym 13,3km od centrum miasta - 193 PLN/noc za dwie osoby

 • Pokój typu Deluxe z łóżkiem typu king-size i widokiem na lotnisko, śniadanie dodatkowo płatne, prywatna łazienka, basen w hotelu 5-gwiazdkowym, 17,2km od centrum - 670 PLN/noc za dwie osoby

Przykładowe ceny lotów do Kairu w klasie ekonomicznej w lipcu 2022:

 • Lot z 1 przesiadką z Krakowa - od 1070 PLN/osobę w obie strony

 • Lot z 1 przesiadką z Warszawy- od 1262 PLN/osobę w obie strony

 • Lot z 1 przesiadką z Wrocławia - od 1801 PLN/osobę w obie strony

 • Lot z 1 przesiadką z Gdańska- od 1904 PLN/osobę w obie strony

Przykładowe ceny jednodniowego ubezpieczenia turystycznego dla jednej osoby dorosłej:

Ubezpieczenie turystyczne do Kairu
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
5,81 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-1960 sportów objętych ochroną OC sportowe: 150 000 zł
Signal Iduna
Koszty leczenia
190 973 zł
Ratownictwo
33 420 zł
Bagaż
1 000 zł
6,33 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 30 000 złubezpieczenie Covid-1983 sporty objętych ochroną sprzęt sportowy
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
7,70 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochroną OC sportowe: 250 000 zł sprzęt sportowy
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
477 433 zł
Ratownictwo
33 420 zł
Bagaż
4 774 zł
10,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 47 743 złOC: 477 433 złubezpieczenie Covid-1910 sportów objętych ochroną OC sportowe: 477 433 zł sprzęt sportowy
Ubezpieczenie turystyczne do Kairu
Nationale-Nederlanden
5,81 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
150 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-1960 sportów objętych ochroną OC sportowe: 150 000 zł
Signal Iduna
6,33 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
190 973 zł
Ratownictwo
33 420 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złubezpieczenie Covid-1983 sporty objętych ochroną sprzęt sportowy
AXA
7,70 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochroną OC sportowe: 250 000 zł sprzęt sportowy
Europa Ubezpieczenia
10,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
477 433 zł
Ratownictwo
33 420 zł
Bagaż
4 774 zł
Dodatkowo: NNW: 47 743 złOC: 477 433 złubezpieczenie Covid-1910 sportów objętych ochroną OC sportowe: 477 433 zł sprzęt sportowy

7. Ułan Bator – śladami Czyngis-chana po najzimniejszej stolicy świata

Ułan Bator w Mongolii jest jedną z najbardziej zimnych i zanieczyszczonych stolic na świecie. Zimą panują tutaj temperatury sięgające nawet -49 stopni Celsjusza. Obraz jednego z najbrzydszych miast na globie uzupełnia mnóstwo postkomunistycznych bloków z betonowej płyty, wszechobecny piach, brak chodników, czy w każdym wolnym miejscu na ulicy ustawione jurty (tradycyjne mongolskie namioty).

Jednak w Ułan Bator można przebyć historyczną drogę śladami dinozaurów, legendarnego Czyngis-chana, aż po sowieckie wpływy na ten kraj.

Ciekawostka! Dla Mongołów Czyngis-chan jest bohaterem narodowym. 54 km od Ułan Bator znajduje się olbrzymi posąg liczący 40 metrów wysokości, który przedstawia sylwetkę słynnego wodza jadącego na koniu. Jest to największy pomnik jeździecki na świecie.

Jurty na ulicach Ułan Bator
Jurty na ulicach Ułan Bator.

W stolicy Mongolii warto odwiedzić również Muzeum Mongolskich Dinozaurów, w którym można podziwiać skamieniałości jaj i pełnych szkieletów tych zwierząt wędrujących miliony lat temu przez pustynię Gobi. Miłośnicy militariów powinni zwiedzić Mongolskie Muzeum Wojskowe. Można w nim obejrzeć historię uzbrojenia od epoki brązu do współczesności.

Panoramę miasta najlepiej oglądać ze szczytu Pomnika Zaisan, który został wybudowany przez Rosjan w celu upamiętnienia nieznanych bohaterów z różnych wojen. Przedstawia obraz socrealizmu z radzieckimi mozaikami i płaskorzeźbami.

Alternatywą dla podziwiania piękna Ułan Bator może być bar 17 Sky Bar położony na dachu budynku Central Tower. Lokal jest znany z serwowania pysznych koktajli. Po zakończeniu całodziennej wędrówki i zwiedzania, chwilę wytchnienia można znaleźć na Placu Sükhbaatar.

Nasza rada: Zakupy w Ułan Bator warto zrobić w Państwowym Domu Towarowym zwanym Ikh Delguur (duży sklep). Można w nim znaleźć wysokiej jakości kaszmir, dywany Erdenet, a także szeroki wybór pamiątek i tradycyjnej mongolskiej odzieży. Natomiast wybierając się na Rynek Naran Tuul znany z grasujących kieszonkowców, należy zachować szczególną ostrożność. W tym celu powinno się gotówkę i dokumenty nosić w kilku częściach garderoby.

Ułan Bator a Covid-19

Szczepienie nie jest wymagane przy wjeździe na teren Mongolii. Obywatele zagraniczni podlegają także obowiązkowi wykonania testów PCR na 72 godz. przed wylotem do Mongolii. Zalecane jest przetłumaczenie testu w język angielski.

Do przylocie do Ułan Bator również trzeba wykonać test. Jeśli jego wynik jest pozytywny, konieczna będzie kwarantanna. Przy wejściu granicznym trzeba także wypełnić formularz lokacyjny.

Turyści bez szczepienia mają obowiązek wykonania testów PCR na 72 godz. przed wylotem oraz po przylocie do Mongolii. Jeśli wynik jest pozytywny, konieczna będzie kwarantanna.

Przykładowe ceny noclegów w Ułan Bator:

 • Pokój typu Twin z 2 łóżkami pojedynczymi, wspólną łazienką, bez śniadania, w hotelu zlokalizowanym 1,1km od centrum - 90 PLN/noc za dwie osoby

 • Łóżko w pokoju wieloosobowym dla 6 osób, śniadanie w cenie, wspólna łazienka, łóżka piętrowe, gesthouse zlokalizowany 0,8km od centrum - 70 PLN/noc za dwie osoby

 • Pokój typu Superior z łóżkiem typu king-size, śniadanie dodatkowo płatne, prywatna łazienka, hotel 4-gwiazdkowy 1,9km od centrum - 336 PLN/noc za dwie osoby

 • Pokój typu Superior z 2 łóżkami pojedynczymi, śniadanie wliczone w cenę, prywatna łazienka, hotel 5-gwiazdkowy 2km od centrum - 623 PLN/noc za dwie osoby

Przykładowe ceny lotów do Ułan Bator w klasie ekonomicznej w marcu 2022:

 • Lot z 2 przesiadkami z Poznania - od 10387 PLN/osobę w obie strony

 • Lot z 2 przesiadkami z Poznania - od 15086 PLN/osobę w obie strony

Przykładowe ceny jednodniowego ubezpieczenia turystycznego dla jednej osoby dorosłej:

Ubezpieczenie turystyczne do Ułan Bator
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie Covid-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
14,48 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-1960 sportów objętych ochronąOC sportowe: 150 000 zł
Wiener
Koszty leczenia
286 460 zł
Ratownictwo
38 195 zł
Bagaż
3 000 zł
20,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 238 717 złubezpieczenie Covid-19
AXA
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
20,54 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochronąOC sportowe: 1 500 000 zł sprzęt sportowy
Ubezpieczenie turystyczne do Ułan Bator
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie Covid-19
Nationale-Nederlanden
14,48 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-1960 sportów objętych ochronąOC sportowe: 150 000 zł
Wiener
20,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
286 460 zł
Ratownictwo
38 195 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 238 717 złubezpieczenie Covid-19
AXA
20,54 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochronąOC sportowe: 1 500 000 zł sprzęt sportowy

6. Detroit – kolebka motoryzacji i hot dogów śladami Henry’ego Forda

W latach 50. XX wieku Detroit było jednym z najbogatszych miast w Stanach Zjednoczonych. Swoją potęgę zawdzięczało głównie przemysłowi motoryzacyjnemu. To tutaj fabryki zlokalizowały Ford, Chrysler czy koncern General Motors. Jednak 18 lipca 2013 r. metropolia ogłosiła bankructwo z długiem sięgającym 18,5 mld dolarów.

W efekcie wielu inwestorów i mieszkańców po prostu ją opuściło. Pozostały po nich setki opuszczonych budynków, a nawet całych osiedli, do których zaprzestano doprowadzania podstawowych usług. W związku z tym Detroit zaczęto określać mianem „wymarłego miasta”.

Detroit
Detroit zbankrutowało w 2013 r.

Ciekawostka! Fani motoryzacji świetnie będą się bawić w muzeum Henry’ego Forda. Oprócz pierwszego w historii samochodu tej marki, można w nim podziwiać m.in. auto, w którym został zamordowany prezydent John Kennedy czy pierwszą lokomotywę parową z 1829 r. Natomiast entuzjaści dzieł sztuki w Detroit Institute of Arts mogą podziwiać prace m.in. Van Gogha bądź Picassa.

Dzięki działalności lokalnych władz, od kilku lat sytuacja w Detroit pomału ulega poprawie. Wbrew pozorom pomimo kryzysu, miasto ma wiele do zaoferowania turystom. Miłośnicy zwiedzania koniecznie powinni odwiedzić największą masońską świątynię na świecie – Detroit Masonic Temple. Kolejnym miejscem godnym uwagi jest legendarny Fort Wayne, w którym można zwiedzać stare koszary wojskowe, osuszoną fosę i tunel, a także dawny plac defilad.

Nasza rada: Będąc latem w Detroit, warto wziąć udział w rejsie łódką po rzece o tej samej nazwie,  które organizuje biuro Diamond Jack”s. Trwa on około dwie godziny i zapewnia możliwość podziwiania panoramy miasta w pełnej okazałości.

Detroit a Covid-19:

Za w pełni zaszczepioną uznaje się osobę, która została w pełni zaszczepiona szczepionką Johnson & Johnson, Pfizer, Moderna, AstraZeneca lub Novavax. Osoby bez szczepienia i nie w pełni zaszczepione nie otrzymają prawa wjazdu.

Wszyscy podróżni powyżej 2 roku życia, muszą posiadać wykonany na dzień przed przylote, test NAAT lub antygenowy. Kwarantanna nie jest wymagana.

Osoby niezaszczepione muszą wykonać test w ciągu 3-5 dni po przylocie i odbyć 7-dniową kwarantannę.

Przykładowe ceny noclegów w Detroit:

 • Pokój typu Queen, 1 duże łóżko podwójne, aneks kuchenny, prywatna łazienka, bez śniadania, w hotelu 3-gwiazdkowym zlokalizowanym 1,2km od centrum - 331 PLN/noc za dwie osoby

 • Apartament z 1 sypialnią, 1 duże łóżko podwójne, prywatna łazienka, kuchnia, śniadanie dodatkowo płatne, hotel zlokalizowany 3,6km od centrum - 384 PLN/noc za dwie osoby

 • Apartament typu Suite z łóżkiem typu king-size, śniadanie w cenie, prywatna łazienka, hotel 3-gwiazdkowy 2km od centrum - 759 PLN/noc za dwie osoby

 • Pokój Dwuosobowy z widokiem na miasto, 1 podwójne i 1 bardzo duże łóżko podwójne, prywatna łazienka, śniadanie dodatkowo płatne, hotel 3-gwiazdkowy 2,6km od centrum - 1030 PLN/noc za dwie osoby

Przykładowe ceny lotów do Detroit w klasie ekonomicznej w marcu 2022:

 • Lot z 1 przesiadką z Warszawy - od 2720 PLN/osobę w obie strony

 • Lot z przesiadkami z Nowego Dworu Mazowieckiego - od 2777 PLN/osobę w obie strony

Przykładowe ceny jednodniowego ubezpieczenia turystycznego dla jednej osoby dorosłej:

Ubezpieczenie turystyczne do Detroit
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
13,26 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochronąOC sportowe: 250 000 zł sprzęt sportowy
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
15,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie Covid-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
1 432 300 zł
Ratownictwo
47 743 zł
Bagaż
4 774 zł
20,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 47 743 złOC: 477 433 złubezpieczenie Covid-1927 sportów objętych ochronąOC sportowe: 477 433 złsprzęt sportowy
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
5 000 zł
20,14 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 300 000 złubezpieczenie Covid-1960 sportów objętych ochronąOC sportowe: 300 000 zł
Detroit
AXA
13,26 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochronąOC sportowe: 250 000 zł sprzęt sportowy
Generali
15,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie Covid-19
Europa Ubezpieczenia
20,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
1 432 300 zł
Ratownictwo
47 743 zł
Bagaż
4 774 zł
Dodatkowo: NNW: 47 743 złOC: 477 433 złubezpieczenie Covid-1927 sportów objętych ochronąOC sportowe: 477 433 złsprzęt sportowy
Nationale-Nederlanden
20,14 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
5 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 300 000 złubezpieczenie Covid-1960 sportów objętych ochronąOC sportowe: 300 000 zł

5. Kiszyniów – baza wypadowa do największych winnic na świecie

Kiszyniów wygląda, jakby czas zatrzymał się tutaj w latach 70. XX wieku. Pierwsze, co turyści mogą zobaczyć po przyjeździe, to widok obskurnego dworca kolejowego. Natomiast centrum stolicy Mołdawii pełne jest ogromnych budynków rządowych, a najbardziej znany z nich jest określany jako najbrzydsza siedziba parlamentu na świecie.

Natomiast pozostała część metropolii do dziś niemal nie została odbudowana ze zniszczeń powstałych podczas II wojny światowej.

Ciekawostka! Mieszkańcy miasta często żartobliwie mówią o swoim codziennym życiu w nim, że „urodzić się Mołdawianinem to urodzić się pechowym”.

Panorama niszczejących domów w Kiszyniowie
Panorama niszczejących domów w Kiszyniowie.

Jednak turystów do Kiszyniowa nie przyciągają piękne widoki, lecz niepowtarzalny klimat. Miłośnicy zwiedzania koniecznie powinni odwiedzić Narodowe Muzeum Historii Mołdawii, w którym można podziwiać 165 tys. eksponatów związanych z dziedzictwem narodowym tego kraju.

Poza tym warte zobaczenia są jeszcze będący symbolem miasta Łuk Triumfalny z 1840 r., a także odbudowany w 1997 r.  Sobór Narodzenia Pańskiego – katedra Mołdawskiego Kościoła Prawosławnego. Wyciszenie można znaleźć w oddalonym dziesięć minut spacerem od centrum Parku Valea Morilor, który jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Mołdawii.

Nasza rada: Kiszyniów może być świetną bazą wypadową do znajdujących się w jego okolicy największych winnic na świecie. Pierwsza z nich to Milestii Mici, której długość korytarzy wynosi około 200 km. Druga jest zlokalizowana w miejscowości Cricova. Obydwa obiekty są podziemnymi miastami siecią ulic, skrzyżowań i przejść dla pieszych.

Kiszyniów a Covid-19:

Jak informuje MSZ, obecnie wjazd do Mołdawii jest możliwy w zasadzie bez ograniczeń, przy przedstawieniu jednego z tych dokumentów:

 • Zaświadczenia o odbyciu pełnego szczepienia przeciwko COVID-19. Zaświadczenie (w językach: rumuńskim, angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim lub rosyjskim) jest honorowane, jeśli od przyjęcia pełnego szczepienia minęło co najmniej 14 dni.

 • Ujemnego wyniku testu PCR na COVID-19, wykonany nie wcześniej niż 72 godziny przed wyjazdem (dla osób podróżujących transportem zorganizowanym) lub przed wjazdem na terytorium RM (dla osób podróżujących transportem własnym) lub ujemny wynik szybkiego testu antygenowego wykonany analogiczne na maksymalnie 48 godzin przed podróżą. Honorowane są wyniki testów w językach: rumuńskim, angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim i rosyjskim.

 • Zaświadczenia lekarskiego potwierdzające przebycie COVID-19 w okresie od 15 do 180 dni poprzedzających przekroczenie granicy lub dokument potwierdzający obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 (w języku rumuńskim, angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim lub rosyjskim). Dokument ten jest ważny przez 90 dni od daty zrobienia badania.

W przeciwnym przypadku konieczne będzie odbycie 14-dniowej kwarantanny oraz wypełnienie formularza epidemiologicznego na stronie fisa-covid.gov.md.

Przykładowe ceny noclegów w Kiszyniowie:

 • Łóżko w koedukacyjnym pokoju wieloosobowym dla 4 osób, bez śniadania, wspólna łazienka, w hostelu zlokalizowanym 1,6km od centrum - 58 PLN/noc za dwie osoby

 • Pokój dwuosobowy, 1 duże łóżko podwójne, łazienka prywatna, śniadanie dodatkowo płatne, hotel zlokalizowany 0,5km od centrum - 100 PLN/noc za dwie osoby

 • Apartament z 1 sypialnią, 1 łóżko podwójne i 1 rozkładana sofa, prywatna kuchnia i łazienka, bez śniadania, hotel 200m od centrum - 165 PLN/noc za dwie osoby

 • Pokój Dwuosobowy z 1 lub 2 łóżkami, 2 łóżka pojedyncze lub 1 bardzo duże łóżko podwójne, widok na ogród, prywatna łazienka, taras, śniadanie wliczone w cenę, hotel 4-gwiazdkowy 0,6km od centrum - 429 PLN/noc za dwie osoby

Przykładowe ceny lotów do Kiszyniowa w klasie ekonomicznej w marcu 2022:

 • Lot z 1 przesiadką z Katowic - od 344 PLN/osobę w obie strony

 • Lot z przesiadkami z Nowego Dworu Mazowieckiego - od 356 PLN/osobę w obie strony

 • Lot z przesiadkami z Gdańska - od 529 PLN/osobę w obie strony

Przykładowe ceny jednodniowego ubezpieczenia turystycznego dla jednej osoby dorosłej:

Ubezpieczenie turystyczne do Kiszyniowa
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
3,74 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 14 000 złubezpieczenie Covid-1949 sportów objętych ochroną
Signal Iduna
Koszty leczenia
190 973 zł
Ratownictwo
33 420 zł
Bagaż
1 000 zł
6,33 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 30 000 złubezpieczenie Covid-1983 sporty objęte ochronąsprzęt sportowy
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
7,70 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochronąOC sportowe: 250 000 zsprzęt sportowy
Generali
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
4 000 zł
13,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 300 000 złubezpieczenie Covid-19
Ubezpieczenie turystyczne do Kiszyniowa
Allianz
3,74 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 14 000 złubezpieczenie Covid-1949 sportów objętych ochroną
Signal Iduna
6,33 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
190 973 zł
Ratownictwo
33 420 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 30 000 złubezpieczenie Covid-1983 sporty objęte ochronąsprzęt sportowy
AXA
7,70 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochronąOC sportowe: 250 000 zsprzęt sportowy
Generali
13,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
800 000 zł
Bagaż
4 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 300 000 złubezpieczenie Covid-19

4. Kalkuta – „najbardziej ruchliwy most na świecie”

W sercu miasta znajduje się nowoczesne centrum biznesowe. Jednak w pozostałej części miasta ponad 1,5 mln mieszkańców żyje w slumsach składających się z chatek i szałasów. Według raportu ONZ są to warunki nie nadające się wręcz do życia.

Pomimo tego większość lokatorów nie chce opuścić swoich domostw i zamieszkać gdzie indziej. W efekcie metropolia jest pełna leżących wszędzie śmieci, nieskanalizowanych ścieków i spalin. Kalkuta jest też nazywana „najbardziej ruchliwym mostem na świecie”. Na jej ulicach można spotkać tłumy pieszych, tragarzy, rowerzystów czy wozów ciągnących woły.

Jednak od lat Kalkuta przyciąga setki turystów z całego świata. Najczęściej wędrówkę po mieście rozpoczynają od mostu Howrah Bridge, który dziennie pokonuje kilkadziesiąt tysięcy osób. W jego pobliżu znajduje się Howrah Train Station – największy dworzec kolejowy w Indiach. Następnie podróżni zwykle udają się do Malik Ghat Flower Market, czyli działającego od ponad 100 lat wielkiego targu kwiatowego. Jest to idealne miejsce na zrobienie pamiątkowych zdjęć.

Kalkuta
Kalkuta jest określana "najbardziej ruchliwym mostem na świecie".

Ciekawostka! Symbolem miasta jest Memoriał Królowej Wiktorii – majestatyczny marmurowy budynek przypominający wyglądem amerykański Kapitol. W Metropolii można również podziwiać wiele świątyń. Do najważniejszych należą Kalighat – najświętsze dla hinduistów miejsce wybudowane na cześć bogini Kali, a także katedra św. Pawła.

Kalkuta jest również pełna ulicznych targów. Szczególnie wzdłuż mostu Howrah Bridge można kupić najrozmaitsze warzywa, owoce i przyprawy, jak np. papaje, ananasy czy banany. Warto spróbować również świeżo wyłowionych z rzeki Hugli krabów. Spacerując po mieście koniecznie trzeba spróbować smażonych samosów, czyli indyjskich pierożków z warzywnym jedzeniem. Jest to najpopularniejsza przekąska w tym kraju.

Nasza rada: Turyści przebywający w Kalkucie szczególnie powinni uważać na fałszywych przewodników, którzy pobierają opłaty za oprowadzenie po mieście, a następnie znikają. Często można ich spotkać w pobliżu świątyni Kalighat. Ponadto po mieście najszybciej można przemieszczać się za pomocą autorikszy.

Kalkuta a Covid-19:

Przed przyjazdem trzeba przedstawić zaświadczenie lekarskie w języku angielskim stwierdzające negatywny wynik testu RT-PCR wykonanego w ciągu 72 godzin przed wylotem.

Po przylocie 2% przypadkowo wybranych pasażerów wszystkich lotów międzynarodowych zostanie ponadto poddana testom RT-PCR po przylocie do Indii. Nie ma obowiązku odbywania kwarantanny. Trzeba jednak wypełnić formularz lokacyjny.

Przykładowe ceny noclegów w Kalkucie:

 • Pokój dwuosobowy z prywatną łazienką, 1 bardzo duże łóżko podwójne, prywatna łazienka, śniadanie dodatkowo płatne, prywatny obiekt zlokalizowany 5,9km od centrum - 35 PLN/noc za dwie osoby

 • Pokój typu Deluxe, 1 łóżko pojedyncze, widok na miasto, taras, wspólna łazienka, śniadanie dodatkowo płatne, hotel 3-gwiazdkowy 10,7km od centrum - 53 PLN/noc za dwie osoby

 • Pokój dwuosobowy typu Deluxe, 1 bardzo duże łóżko podwójne, prywatna łazienka, śniadanie dodatkowo płatne, , hotel 2-gwiazdkowy 1,6km od centrum - 165 PLN/noc za dwie osoby

 • Pokój exclusive, 1 łóżko podwójne, sofa, widok na miasto, łazienka w pokoju, śniadanie w cenie, hotel , hotel 5-gwiazdkowy 7km od centrum - 432PLN/noc za dwie osoby

Przykładowe ceny lotów do Kalkuty w klasie ekonomicznej w marcu 2022:

 • Lot z przesiadkami z Nowego Dworu Mazowieckiego - od 2783 PLN/osobę w obie strony

 • Lot z przesiadką z Warszawy - od 2912 PLN/osobę w obie strony

Przykładowe ceny jednodniowego ubezpieczenia turystycznego dla jednej osoby dorosłej:

Ubezpieczenie turystyczne do Kalkuty
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
190 973 zł
Ratownictwo
23 872 zł
Bagaż
2 387 zł
6,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 23 872 złOC: 238 717 złubezpieczenie Covid-1910 sportów objętych ochronąOC sportowe: 238 717 zł sprzęt sportowy
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
10,75 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-1960 sportów objętych ochronąOC sportowe: 150 000zł
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie Covid-19
AXA
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
11,05 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochronąOC sportowe: 250 000 zł sprzęt sportowy
Ubezpieczenie turystyczne do Kalkuty
Europa Ubezpieczenia
6,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
190 973 zł
Ratownictwo
23 872 zł
Bagaż
2 387 zł
Dodatkowo: NNW: 23 872 złOC: 238 717 złubezpieczenie Covid-1910 sportów objętych ochronąOC sportowe: 238 717 zł sprzęt sportowy
Nationale-Nederlanden
10,75 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-1960 sportów objętych ochronąOC sportowe: 150 000zł
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie Covid-19
AXA
11,05 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochronąOC sportowe: 250 000 zł sprzęt sportowy

3. Dżakarta – „Wielki Durian” o nieprzyjemnym zapachu i pysznym smaku

Symbolem brzydoty Dżakarty jest rzeka Citarum, do której co najmniej 600 fabryk wylewa swoje odpady. Trafia do niej również rtęć z lokalnych kopalń złota. Niestety biedni mieszkańcy stolicy Indonezji nazywanej „Wielkim Durianem” (od nieprzyjemnego zapachu tego owocu), są zmuszeni używać zanieczyszczonej wody do picia, mycia i prania.

W efekcie duża część z nich cierpi na choroby skóry i nowotwory. Rządowe regulacje, których celem była poprawa jakości życia w mieście zamieszkałym przez 9,6 mln ludzi poprzez ograniczenie smogu, nie są egzekwowane.

Ciekawostka! Zwiedzanie Dżakarty ze względu na trudne warunki pogodowe oraz panujący na ulicach tłok, może być bardzo męczące. W związku z tym spacerując po mieście w upalny dzień warto napić się lokalnego mrożonego napoju zawierającego mleko kokosowe i cukier trzcinowy – es cendol. Głód można zaspokoić legendą indonezyjskiej kuchni – rijsttafelem oznaczającym „stół ryżowy”.

Dżakarta
Do rzeki Citarum co najmniej 600 fabryk wylewa swoje odpady.

Jednak Dżakarta jest jak Durian. Odpycha zapachem, lecz jest delikatna i smaczna. Dawniej miasto znajdowało się pod panowaniem Holendrów, których ślady można znaleźć w jego najstarszej części zwanej Old Batawia. Obecnie symbolem metropolii jest monumentalny pomnik Monas o wysokości 132 m, który znajduje się na Placu Merdeka.

Obok niego zlokalizowane jest Muzeum Narodowe. Po wizycie w nim turyści mogą się przekonać, jak bogatym historycznie i różnorodnym kulturowo krajem jest Indonezja. Warto również zobaczyć największy w Azji południowo-wschodniej Meczet Istiqlal, który może pomieścić nawet 200 tys. wiernych.

Nasza rada: Aby odpocząć od zgiełku Dżakarty, warto wybrać się na jedną z wielu wysp położonych niedaleko metropolii. Wystarczy kilka godzin podróży łodzią, aby zrelaksować się na tropikalnej plaży w blasku słońca. Szczególnie popularny wśród turystów jest luksusowy kurort Pulau Macan.

Dżakarta a Covid-19:

Jeśli chodzi o Indonezję, podróże są możliwe. Warto jednak mieć szczepienie. Kto uznawany jest za osobę zaszczepioną? Osoby, które wykonały szczepienie dwiema (lub jedną, w przypadku preparatu Johnson&Johnson) dawkami preparatu przeciwko COVID-19. Uznaje się preparaty Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Johnson&Johnson. Ważny będzie między innymi Unijny Certyfikat Covid z kodem QR.

Polskie MSZ ostrzega: „Pamiętaj: w praktyce każdy cudzoziemiec wjeżdżający do Indonezji musi okazać dokument w formie elektronicznej lub papierowej o pełnym zaszczepieniu [...] Brak pełnego zaszczepienia może skutkować niewpuszczeniem do Indonezji”.

Przy wylocie do Indonezji wymagany jest test RT-PCR, wykonany w ciągu 48 godzin przed godziną odlotu. Negatywny wynik testu trzeba mieć w j. angielskim i umieścić go w aplikacji e-HAC. Podróżni przyjeżdżający do Indonezji muszą mieć również certyfikat w języku angielskim poświadczający pełne zaszczepienie przeciwko COVID-19.

Co więcej, każdy podróżny wyjeżdżający do Indonezji musi przejść kwarantannę i wykonać 2 testy RT-PCR, co jest całkowicie opłacane przez podróżnego.

Przykładowe ceny noclegów w Dżakarcie:

 • Pokój Dwuosobowy typu Standard ze wspólną łazienką, 1 duże łóżko podwójne, wspólna łazienka, śniadanie płatne dodatkowo, hostel zlokalizowany 5,1km od centrum - 57 PLN/noc za dwie osoby

 • Pokój Dwuosobowy typu Deluxe, 2 łóżka pojedyncze i 1 łóżko podwójne, prywatna łazienka, śniadanie dodatkowo płatne, hotel 3-gwiazdkowy 5,1km od centrum - 181 PLN/noc za dwie osoby

 • Pokój Dwuosobowy typu Superior, 1 bardzo duże łóżko podwójne, widok na miasto, prywatna łazienka, śniadanie dodatkowo płatne, hotel 4-gwiazdkowy 5,4km od centrum - 258 PLN/noc za dwie osoby

 • Pokój typu Classic z łóżkiem typu king-size, widok na punkt orientacyjny, prywatna łazienka, basen w hotelu, śniadanie dodatkowo płatne, hotel 5-gwiazdkowy 8,9km od centrum - 678 PLN/noc za dwie osoby

Przykładowe ceny lotów do Dżakarty w klasie ekonomicznej w lipcu 2022:

 • Lot z przesiadkami z Warszawy - od 2751 PLN/osobę w obie strony

 • Lot z przesiadkami z Wrocławia - od 3076 PLN/osobę w obie strony

 • Lot z przesiadkami z Nowego Dworu Mazowieckiego - od 3341 PLN/osobę w obie strony

Przykładowe ceny jednodniowego ubezpieczenia turystycznego dla jednej osoby dorosłej:

Ubezpieczenie turystyczne do Dżakarty
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie Covid-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
14,48 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 150 000 zł 60 sportów objętych ochroną
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
1 432 300 zł
Ratownictwo
47 743 zł
Bagaż
4 774 zł
20,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 47 743 złOC: 477 433 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 477 433 zł 27 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
AXA
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
20,54 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 1 500 000 zł 114 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Ubezpieczenie turystyczne do Dżakarty
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie Covid-19
Nationale-Nederlanden
14,48 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 150 000 zł 60 sportów objętych ochroną
Europa Ubezpieczenia
20,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
1 432 300 zł
Ratownictwo
47 743 zł
Bagaż
4 774 zł
Dodatkowo: NNW: 47 743 złOC: 477 433 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 477 433 zł 27 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
AXA
20,54 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 1 500 000 zł 114 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy

2. Sao Paulo – największe miasto w Ameryce Płd. w rytmie samby

Sao Paulo jest największym miastem w Ameryce Południowej, w którym mieszka 21,3 mln ludzi. Często bywa określane mianem miejskiej dżungli. Przede wszystkim z powodu powstawania w zawrotnym tempie kolejnych mieszkań i biurowców, a także na zatłoczone ulice i smog.

Jednak chociaż jest mniej popularne niż mniejsze Rio de Janeiro, wielu turystów zachwyca unikalną atmosferą, gorącymi rytmami samby, czy modernistyczną architekturą połączoną z pięknem przyrody.

Ciekawostka! Symbolem Sao Paulo jest powstały w 1968 roku budynek, w którym mieści się słynne Muzeum Sztuki. Znajduje się w nim największy w Ameryce Południowej zbiór dzieł wybitnych europejskich malarzy, jak Bosch, Botticelli, Degas, Gauguin, Goya, Manet, Matisse, Monet, Picasso, Poussin, Rembrandt, Renoir, Rubens, Tintoretto czy van Gogh.

ulice Sao Paulo
Zakorkowane ulice Sao Paulo.

Pobyt w Sao Paulo bez poznania smaków nocnego życia można uznać za stracony. W sobotę wieczorem w większości lokali w mieście króluje żywiołowa samba.

Większość mieszkańców szampańską zabawę rozpoczyna po północy, kontynuując ją do białego rana popijając orzeźwiającą caipirinhe. Ponadto planując termin pobytu w mieście, warto sprawdzić wcześniej kulturalny kalendarz imprez.

Nasza rada: Warto od zgiełku Sao Paulo odpocząć na podmiejskich plażach. Około godziny jazdy samochodem od miasta znajduje się Region Litoral Norte. To znakomite miejsce dla miłośników opalania, wędkowania czy sportów wodnych. Turyści, którzy chcą uniknąć tłumów i wysokich cen, powinni wybrać się tam w środku tygodnia.

Sao Paulo a Covid-19:

Jak informuje MZS,  polscy turyści wyjeżdżający do Brazylii muszą okazać:

 • Dokument potwierdzający wykonanie testu w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, z wynikiem ujemnym lub niereaktywnym, testu antygenowego, wykonanego w ciągu 24 godzin przed wejściem na pokład lub testu laboratoryjnego RT-PCR wykonanego 72 godziny przed wejściem na pokład

 • Dokument potwierdzający wykonanie szczepienia

 • Oświadczenie Zdrowia Podróżnego.

MSZ informuje także, że podróżni zwolnieni z obowiązku posiadania dowodu szczepienia, przy wjeździe na terytorium Brazylii, muszą przejść 14-dniową kwarantannę.

Przykładowe ceny noclegów w Sao Paulo:

 • Łóżko piętrowe w pokoju wieloosobowym, widok na miasto, śniadanie w cenie, wspólna łazienka, hostel zlokalizowany 2,3km od centrum - 47 PLN/noc za dwie osoby

 • Pokój dwuosobowy typu Standard, 1 łóżko podwójne, łazienka w pokoju, śniadanie dodatkowo płatne, hotel 1,9km od centrum - 82 PLN/noc za dwie osoby

 • Pokój Dwuosobowy typu Economy, 1 łóżko pojedyncze i 1 łóżko podwójne, prywatna łazienka, śniadanie w cenie, hotel 1-gwiazdkowy 1,2km od centrum - 104 PLN/noc za dwie osoby

 • Apartament na wyłączność, prywatny aneks kuchenny i łazienka w pokoju, widok na miasto, śniadanie dodatkowo płatne, obiekt prywatny typu loft, zlokalizowany 1km od centrum - 167 PLN/noc za dwie osoby

Przykładowe ceny lotów do Sao Paulo w klasie ekonomicznej w lipcu 2022:

 • Lot z przesiadkami z Warszawy - od 2977 PLN/osobę w obie strony

 • Lot z przesiadkami z Nowego Dworu Mazowieckiego - od 3152 PLN/osobę w obie strony

 • Lot z przesiadkami z Krakowa - od 3192 PLN/osobę w obie strony

Przykładowe ceny jednodniowego ubezpieczenia turystycznego dla jednej osoby dorosłej:

Ubezpieczenie turystyczne do Sao Paulo
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
477 433 zł
Ratownictwo
33 420 zł
Bagaż
4 774 zł
10,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 47 743 złOC: 477 433 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 477 433 zł 10 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie Covid-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
5 000 zł
20,14 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 300 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 300 000 zł 60 sportów objętych ochroną
AXA
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
20,54 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 1 500 000 zł114 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Ubezpieczenie turystyczne do Sao Paulo
Europa Ubezpieczenia
10,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
477 433 zł
Ratownictwo
33 420 zł
Bagaż
4 774 zł
Dodatkowo: NNW: 47 743 złOC: 477 433 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 477 433 zł 10 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie Covid-19
Nationale-Nederlanden
20,14 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
800 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
5 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 300 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 300 000 zł 60 sportów objętych ochroną
AXA
20,54 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
40 000 000 zł
Ratownictwo
40 000 000 zł
Bagaż
6 000 zł
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 1 500 000 zł114 sportów objętych ochronąsprzęt sportowy

1. Charleroi – weekendowy wypad do największego tunelu aerodynamicznego w Europie

Kilka lat temu stacja BBC nazwała Charleroi „najbrzydszym miastem na świecie”. Jest położone w południowej, francuskojęzycznej części Belgii w regionie Walonii. Dawniej było ośrodkiem przemysłowym pełnym kopalń węgla kamiennego i zakładów przemysłu ciężkiego.

W wyniku kryzysu ekonomicznego wiele z nich upadło. Ponurą sławę miastu przyniósł również dom seryjnego mordercy Marca Dutrouxa, w którym torturował swoje ofiary. W efekcie lokalne władze wydały decyzję o jego wyburzeniu.

Obecnie Charleroi świetnie kojarzą turyści korzystający z tanich linii lotniczych, ponieważ pełni funkcję portu obsługującego Brukselę oraz dogodnego punktu przesiadkowego. Zamiast oczekiwać na lotnisku na przylot samolotu, warto przekonać się, że fatalna reputacja tego miasta jest dużo przesadzona.

W przerwie pomiędzy lotami można np. skorzystać z usług największego w Europie tunelu aerodynamicznego przeznaczonego do skoków spadochronowych.

Ciekawostka! Wybierając się na spacer po Charleroi, warto przejść obok ratusza, który posiada aż 47 dzwonów. Co godzinę odgrywają one melodię piosenki „Land of Charleroi – to ciebie kocham najbardziej”.

Zaniedbane ulice Charleroi
Zaniedbane ulice Charleroi.

Miłośnicy zwiedzania mogą udać się do jednego z czterech muzeów. Najbardziej interesujące wydaje się Muzeum Szkła znajdujące się w Bois du Cazier - opuszczonej kopalni węgla. W 1956 r. doszło tutaj do katastrofy górniczej, w której zginęły 262 osoby. Obecnie w obiekcie można obejrzeć wystawę upamiętniającą tamte wydarzenia oraz historię górnictwa w Belgii.

Ponadto warto zobaczyć Zamek Carier, w którym mieści się biblioteka miejska, a także Muzeum Sztuk Pięknych (Musée des Beaux-Arts) oraz Muzeum Fotografii (Musée de la Photographie).

Nasza rada: Do centrum Charleroi z lotniska najprościej dostać się autobusem. Przejazd trwa około 20 minut.

Charleroi a Covid-19:

Osoby, które nie przedstawią certyfikatu szczepienia lub ozdrowieńca, muszą okazać negatywny wynik testu pod kątem COVID-19 (PCR wykonany maksymalnie 72 godziny przed przyjazdem do Belgii, lub test antygenowy maksymalnie 36 godzin przed przyjazdem)

W przypadku zaszczepionych nie jest wymagany test ani przed ani po przyjeździe, nie muszą oni także odbywać kwarantanny.

Przykładowe ceny noclegów w Charleroi :

 • Pokój dwuosobowy, 1 łóżko podwójne, prywatna łazienka, śniadanie dodatkowo płatne, obiekt prywatny zlokalizowany 2,8km od centrum - 245 PLN/noc za dwie osoby

 • Pokój dwuosobowy typu Standard, 1 łóżko podwójne, prywatna łazienka, śniadanie dodatkowo płatne, hotel 3-gwiazdkowy 0,7km od centrum - 311 PLN/noc za dwie osoby

 • Pokój dwuosobowy typu Deluxe, 1 łóżko podwójne, wspólna łazienka, śniadanie płatne dodatkowo, blisko lotniska, hotel 4,1km od centrum - 474 PLN/noc za dwie osoby

 • Apartament typu Suite na łodzi, z widokiem na rzekę, 1 duże łóżko podwójne i 1 rozkładana sofa, prywatna kuchnia i łazienka, śniadanie w cenie, obiekt prywatny, zlokalizowany 13,7km od centrum - 721 PLN/noc za dwie osoby

Przykładowe ceny lotów do Charleroi w klasie ekonomicznej w marcu 2022:

 • Lot bezpośredni z Nowego Dworu Mazowieckiego - od 46 PLN/osobę w obie strony

 • Lot bezpośredni z Wrocławia - od 46 PLN/osobę w obie strony

 • Lot bezpośredni z Krakowa - od 90 PLN/osobę w obie strony

 • Lot z przesiadką z Warszawy - od 98 PLN/osobę w obie strony

Przykładowe ceny jednodniowego ubezpieczenia turystycznego dla jednej osoby dorosłej:

Ubezpieczenie turystyczne do Charleroi
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Allianz
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
3,74 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 14 000 złubezpieczenie Covid-1949 sportów objętych ochroną
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
143 608 zł
Ratownictwo
23 872 zł
Bagaż
1 432 zł
5,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 14 323 złubezpieczenie Covid-1910 sportów objętych ochroną
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
9,19 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 150 000 zł60 sportów objętych ochroną
Generali
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
11,00 zł
1 os. / 1 dzień
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie Covid-19
Ubezpieczenie turystyczne do Charleroi
Allianz
3,74 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 14 000 złubezpieczenie Covid-1949 sportów objętych ochroną
Europa Ubezpieczenia
5,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
143 608 zł
Ratownictwo
23 872 zł
Bagaż
1 432 zł
Dodatkowo: NNW: 14 323 złubezpieczenie Covid-1910 sportów objętych ochroną
Nationale-Nederlanden
9,19 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
300 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
2 000 zł
Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-19OC sportowe: 150 000 zł60 sportów objętych ochroną
Generali
11,00 zł 1 os. / 1 dzień
Koszty leczenia
500 000 zł
Ratownictwo
500 000 zł
Bagaż
1 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 200 000 złubezpieczenie Covid-19

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne w dobie pandemii?

Aktualnie każda dobra polisa turystyczna na zagraniczną podróż powinna przede wszystkim stanowić dla ubezpieczonego ochronę w sytuacji zachorowania na COVID-19. 

To, jaki zakres ochrony zapewni ubezpieczenie, oraz jakie będą jego ogólne gwarantowane sumy w przypadku zachorowania, leczenia, kwarantanny lub izolacji, zależy oczywiście od ceny i wybranego towarzystwa. Nie bez znaczenia pozostaje jednak także długość i kierunek wyjazdu.

Obecnie praktycznie każdy ubezpieczyciel zapewnia dziś ochronę w przypadku leczenia COVID-19. Warto jednak wiedzieć, że nie każda polisa pokryje wydatki związane z koniecznością odbywania kwarantanny, odizolowaniem, czy transportem do kraju. Przed zakupem ubezpieczenia trzeba więc dokładnie sprawdzić, na jaką ochronę w razie zachorowania na koronawirusa można liczyć.

Magdalena KajzerMagdalena Kajzer

Co zatem powinna zawierać dobra polisa na podróż?

 • Koszty leczenia i ratownictwa – to  kluczowy element ochrony w podróży na wyjazd zagraniczny. Najważniejsze, by gwarantowana suma polisy nie była niższa niż 50 tysięcy euro, ponieważ zarówno koszty opieki medycznej jak i ratownictwa – zwłaszcza w krajach poza Europą – są naprawdę ogromne. Kilkudniowy pobyt w szpitalu może wiązać się z wymaganiem opłaty nawet kilku tysięcy euro, nie biorąc pod uwagę profesjonalnych badań, przepisanych środków medycznych, czy lekarskich opatrunków. W ramach kosztów ratownictwa następuje także terapia w związku z chorobą na na COVID-19.

 • Koszty transportu medycznego i transportu do kraju – w sytuacji, gdy po wypadku lub w wyniku zachorowaniu wymagane będzie przewiezienie poszkodowanej osoby do szpitala, może to skutkować ponadprogramowymi, często bardzo wysokimi kosztami. Za taką usługę trzeba zapłacić od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy euro. Jeśli przed wakacjami wykupiliśmy polisę, TU wypłaci nam rekompensatę z tego tytułu. Udzieli pomocy także w sytuacji, kiedy wymagane będzie sprowadzenie do kraju wyjazdu członka rodziny poszkodowanej osoby.

 • NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) – zapewni pomoc w razie nagłych i nieprzewidzianych zdarzeń, w związku z którymi dojdzie do zniszczenia mienia lub stałego uszczerbku na zdrowiu. NNW będzie pomocne również w dalszym leczeniu czy rehabilitacji po chorobie lub wypadku. Dodatkowo polisa zapewni wsparcie dla naszych najbliższych na wypadek naszej śmierci.

 • OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej) – uchroni przed wysokimi wydatkami, jakie mogą być wynikiem pojawiających się w efekcie naszego działania szkód na osobach trzecich albo ich mieniu. Takie ubezpieczenie pokryje choćby wydatki związane z leczeniem i rehabilitacją poszkodowanych  w wyniku spowodowanego przez nas wypadku.

 • Ubezpieczenie bagażu- może być istotne gdy na urlop planujemy wziąć ze sobą cenne przedmioty, jak choćby sprzęt elektroniczny, fotograficzny lub sportowy. Mając przy sobie kompleksową polisę, będziemy mogli zwrócić się poniesionych w wyniku utraty lub opóźnienia bagażu.

W prosty sposób można indywidualnie dopasować ubezpieczenie turystyczne do celu, miejsca i długości wyjazdu za pomocą kalkulatora rankomat.pl. Po wyborze polisy, w ciągu kilku sekund otrzymamy na skrzynkę mailową umowę. Następnie wystarczy ją wydrukować i zabrać ze sobą w inspirującą podróż do jednego z najbrzydszych miast świata.

Co warto wiedzieć?

 1. La Paz jest najwyżej położoną stolicą świata - 3640 m n.p.m.
 2. W Neapolu znajduje się największa starówka w Europie, która ma 1700 hektarów.
 3. W Ułan Bator zimą temperatura wynosi nawet -49 stopni Celsjusza.
 4. Detroit ogłosiło bankructwo w 2013 r.
   

Najczęściej zadawane pytania

 1. Dlaczego warto zobaczyć najbrzydsze miasta świata?

  Brud, slumsy, góry śmieci, a także duże zagrożenie przestępczością to niejedyne cechy najbrzydszych miast świata. Każde z nich, mimo wad, mają w sobie niepowtarzalny klimat i swego rodzaju urok. Warto również pamiętać, że brzydkie miasta kryją w sobie często wiele ciekawych zabytków.

 2. Czy miasta określane jako brzydkie są tańsze dla turystów?

  Tak – w takich destynacjach ceny - zarówno usług jak i noclegów czy jedzenia - są często niższe niż w miejscowościach typowo turystycznych.

 3. Jak zaplanować podróż do najbrzydszych miast świata?

  Warto najpierw zarezerwować bilet na samolot oraz miejsce noclegowe. Nie można zapomnieć też o wymaganych dokumentach oraz ubezpieczeniu. Dobrym pomysłem będzie przygotowanie planu na zwiedzania miasta.