Ubezpieczenie nóg w razie kontuzji na 100 mln dolarów? Takie sumy dla piłkarzy z najwyższej światowej półki to nic szczególnego. Sprawdziliśmy, co ubezpieczyli i na jakie kwoty Cristiano Ronaldo, Lionel Messi czy Robert Lewandowski na wypadek niezdolności do pracy.

Piłka nożna to jedna z najlepiej opłacanych dyscyplin sportowych. Jednak obecność na świeczniku może być krótkotrwała, o czym przekonało się wielu piłkarzy, którzy musieli przedwcześnie zakończyć karierę sportową ze względu na doznane kontuzje. Nie dziwi więc, że ci, którzy zarabiają najwyższe kwoty, ubezpieczają się na równie astronomiczne stawki. 

Porównujemy odszkodowania, na jakie mogą liczyć piłkarskie gwiazdy i ich zarobki, co wyjaśnia, dlaczego niektórych stać na tak wysokie ubezpieczenie.  

Ile zarabiają największe gwiazdy sportu? 

Wśród dziesięciu najlepiej zarabiających piłkarzy na świecie jest jeden Polak. To oczywiście Robert Lewandowski, który z dochodami na poziomie 35 milionów dolarów rocznie uplasował się w środku stawki. “Lewy” wyprzedził takie gwiazdy, jak Andres Iniesta (Hiszpania/Vissel Kobe), Paul Pogba (Francja/Manchester United), Gareth Bale (Walia/Real Madryt) oraz Eden Hazard (Belgia/Real Madryt). 

Lepiej od Lewandowskiego zarabia tylko 5 piłkarzy

  • Cristiano Ronaldo – szacuje się, że zawodnik Manchesteru United portugalskiego pochodzenia zarabia około 125 milionów dolarów rocznie. Ponad połowę pensji Ronaldo wypłaca klub, natomiast pozostałe środki otrzymuje on za udział w kampaniach reklamowych oraz od sponsorów, 
  • Lionel Messi – Argentyńczyk zarabia w Paris Saint-Germain F.C. około 110 milionów dolarów rocznie, 
  • Neymar – Brazylijczyk grający w tym samym klubie co Messi załapał się na podium najlepiej zarabiających piłkarzy. Jego przychody roczne szacuje się na około 95 milionów dolarów, 
  • Kylian Mbappe – Francuz związany z PSG zarabia rocznie 43 milionów dolarów, 
  • Muhammad Salah – na konto egipskiego piłkarza, stacjonującego w angielskim klubie FC Liverpool, wpływa około 41 milionów dolarów rocznie. 

Co ciekawe, najlepiej zarabiający piłkarz świata, Cristiano Ronaldo, ustępuje miejsca pod względem przychodów trzem innym aktywnym sportowcom. Jeszcze więcej niż Cristiano Ronaldo zarabiają bowiem tenisista Roger Federer, koszykarz LeBron James oraz golfista Tiger Woods

Co ubezpieczają sportowcy – nogi, ciało i włosy? 

Sportowcy ubezpieczają różne części swojego ciała – zarówno te stanowiące ich podstawowe narzędzie pracy, czyli kończyny dolne lub górne, jak i takie, których uszkodzenie mogłoby poskutkować zerwaniem kontraktów reklamowych. W przypadku piłkarzy ich stopy lub ręce mogą zostać zabezpieczone na niebagatelne sumy. 

ubezpieczenia piłkarzy

Nogi 

Najwięcej wartą częścią ciała gwiazd futbolu są ich nogi. Media donoszą, że Leo Messi, były zawodnik FC Barcelona, wykupił polisę na 750 milionów euro. Tymczasem Cristiano Ronaldo, według różnych źródeł, mógł ubezpieczyć kończyny dolne na sumę 130 milionów euro. Ochronę odszkodowaniami na nieco mniejsze kwoty zapewnili sobie Walijczyk Gareth Bale oraz Polak Robert Lewandowski – wynoszą one odpowiednio 100 oraz 80 milionów euro. 

Ręce 

Nogi to nie jedyna cześć ciała, którą ubezpieczają sportowcy. W wielu przypadkach ich narzędziem pracy są także ręce. Bramkarz Bayernu Monachium Manuel Neuer ubezpieczył swoje ręce na kwotę ponad 4 milionów euro, podczas gdy Iker Casillas wykupił polisę z o wiele większym odszkodowaniem, bo wynoszącym aż 10 mln euro. Hiszpan otrzyma świadczenie, jeśli dozna kontuzji, niezależnie od tego, czy do urazu doszło na boisku, czy też poza murawą. 

Ciało 

Niektórzy sportowcy zdecydowali się ubezpieczyć całe swoje ciało. Tak postąpiła angielska gwiazda piłki nożnej – David Beckham. Najlepszy piłkarz przełomu XX i XXI wieku wycenił swoje ciało na 195 milionów dolarów. Ochroną zostały objęte nie tylko nogi i stopy, ale także wygląd celebryty. Wykupiona przez niego polisa zabezpiecza także w sytuacji, gdyby doszło do jakiegokolwiek oszpecenia, co pozbawiałoby go możliwości zarabiania na reklamach. 

Włosy 

W swój wygląd zainwestował także Troy Polamalu. Amerykański zawodnik futbolu amerykańskiego wykupił polisę, która chroni jego włosy. Długie, kręcone kosmyki, które zapewniły mu liczne kontrakty sponsorskie, zostały wycenione na 1 milion dolarów. Ubezpieczyciel nie ujawnił publicznie informacji o rodzaju szkód, jakie upoważniają do wypłaty odszkodowania.   

Czy piłkarz-amator dostanie odszkodowanie za wypadek podczas meczu? 

Nie tylko zawodowi sportowcy mogą ubezpieczyć swoje ciało na wypadek kontuzji, która wykluczyłaby ich na długo z gry. Na rynku istnieje bowiem wiele polis dedykowanych także amatorom. Pierwsza opcja, jaka nasuwa się na myśl, to polisa NNW, jednak o wiele lepszą ochronę i wyższe odszkodowanie zapewni ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy.    

Gdzie kupić ubezpieczenie od niezdolności do pracy? 

Ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy można nabyć w wielu różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Taka polisa jest dostępna zazwyczaj jako rozszerzenie umowy głównej.  

Dostępne na rynku produkty chronią także wtedy, gdy w wyniku choroby lub nieszczęśliwego wypadku ubezpieczony stracił zdolność do wykonywania swojego zawodu. To dobre rozwiązanie nie tylko dla przedstawicieli branży medycznej czy też górników oraz grup, które są szczególnie narażone na wypadki lub utratę zdrowia w miejscu pracy, ale i sportowców – zarówno zawodowych, jak i amatorów – którzy uprawiają kontuzjogenne dyscypliny

Ewelina Ratajczak, ekspert RankomatEwelina Ratajczak, ekspert Rankomat

Oto co oferują poszczególne TU: 

  • Aviva – TU proponuje umowę dodatkową, która zapewnia wypłatę pieniędzy w razie niezdolności do pracy. Świadczenie przysługuje, jeśli ubezpieczony nie jest w stanie samodzielnie zarabiać na życie w wyniku choroby lub wypadku. Maksymalne odszkodowanie z polisy wynosi 800 000 złotych; 
     
  • Inter Polska – rozszerzenie o takiej nazwie tylko dla zawodów medycznych. Świadczenie przysługuje, gdy doszło do wystąpienia czasowej niezdolności do pracy z powodu wypadku, pobytu w szpitalu lub poważnej choroby; 
     
  • Nationale Nederlanden – TU posiada w ofercie polisę na wypadek niezdolności do pracy spowodowanej chorobą lub nieszczęśliwym wypadkiem. Ubezpieczyciel wypłaci pieniądze, jeśli stan, który upoważnia do otrzymania odszkodowania, utrzymywał się co najmniej 12 miesięcy. Umowa jest podpisywana na 5 lat, natomiast cena tego produktu zależy od wykonywanego zawodu oraz uprawianych po godzinach aktywności sportowych, 
     
  • PZU – zapewnia wsparcie finansowe, gdy w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub ciężkiej choroby ubezpieczony nie jest w stanie pracować oraz wymaga stałej opieki. Polisa przysługuje każdej osobie pełnoletniej, pod warunkiem, że ma mniej niż 69 lat, natomiast przyznane odszkodowanie można przeznaczyć na dowolnie wybrany cel – od leczenia i rehabilitacji, przez bieżące wydatki, po domowe wizyty pielęgniarki. 

Ważne informacje

1. Ubezpieczenie kupowane przez piłkarzy na wielomilionowe sumy jest dostępne tylko indywidualnie 

2. Piłkarze-amatorzy także mogą kupić polisę na życie uwzględniającą kontuzję, która może skutkować niezdolność do wykonywania pracy poza boiskiem  

3. Przed zawarciem umowy polisowej należy zwrócić uwagę w OWU, czy towarzystwo  ubezpieczeniowe nie wyłącza z odpowiedzialności niektórych dyscyplin sportu 

4. Polisa na życie z umową dodatkową na wypadek niezdolności do pracy gwarantuje pomoc finansową w wielu trudnych sytuacjach 

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie piłkarzy

  1. Czy można ubezpieczyć każdą część ciała?

    Tak, właściwie ubezpieczyć możemy wszystko, zarówno całe ciało, jak i poszczególne części naszego ciała: nogi, ręce czy włosy. Wszystko zależy od tego, na jaką kwotę gwiazdy chcą się ubezpieczyć i jak dana część ciała wpływa na ich zarobki. Towarzystwo ubezpieczeniowe może dopasować ofertę do ich możliwości finansowych oraz potrzeb.

  2. Czy tylko gwiazdy sportu mogą się ubezpieczać na milionowe sumy?

    Nie, nie tylko piłkarze mogą cieszyć się wysoką sumą ubezpieczenia. Na to, jak wysoką sumę ubezpieczenia może zaoferować nam ubezpieczyciel, w dużym stopniu wpływają nasze możliwości finansowe. Należy również zwrócić uwagę na wiek piłkarzy oraz ich stan zdrowia - są to najczęściej osoby młode, które przestrzegają ściśle określonych zasad żywieniowych oraz treningowych. Również my sami możemy ubezpieczyć się na wysoką kwotę, ale taka suma będzie miała wpływ na cenę naszej składki. Ubezpieczyciel weźmie również pod uwagę nasz wiek oraz ogólny stan zdrowia.

  3. Kiedy warto pomyśleć o zakupie polisy na wypadek niezdolności do pracy?

    Takie rozwiązanie może przydać się każdemu z nas, a szczególnie tym osobom, które spłacają kredyt lub utrzymują rodzinę. W przypadku utraty pracy lub zdolności do wykonywania zawodu, możemy otrzymać wsparcie, które pozwoli nam zachować płynność finansową.