Narodziny dziecka, zaciągnięcie kredytu, zmiana pracy… jest wiele powodów, dla których warto kupić polisę na życie. Na rynku ubezpieczeń czeka na Ciebie mnóstwo ofert. Warto wiedzieć, jak wybrać tę najkorzystniejszą z nich.

dziecko podróżujące samochodem
Porównaj ceny

Ubezpieczenie na życie z reguły kojarzy się polisą na wypadek śmierci. Wybiera je największa liczba Polaków. W 2015 roku taką formą ochrony zainteresowana była aż ⅓ ankietowanych osób. Drugim – najczęściej wybieranym produktem wśród ubezpieczeń życiowych – jest polisa zapewniająca wsparcie finansowe w przypadku niezdolności do pracy (20% wg analizy zapytań ofertowych w serwisie Oferteo.pl). Tymczasem funkcja ochronna tzw. życiówek to tylko jedna z form ubezpieczenia. Coraz więcej towarzystw oferuje produkty inwestycyjne, zabezpieczające przyszłość. To, którą z form ubezpieczenia wybierzesz, powinno współgrać z Twoją aktualną sytuacją życiową oraz planami i obawami na przyszłość.

Polisa na wypadek choroby, inwalidztwa i niezdolności do pracy

Ani ZUS, ani samodzielne oszczędzanie nie wystarczą, by w razie nieszczęśliwego wypadku lub poważnej choroby pokryć koszty usług medycznych. Dlatego warto zastanowić się nad dodatkową ochroną. Niemal w każdym towarzystwie możesz dokupić ją do podstawowego ubezpieczenia. W zależności od warunków umowy, otrzymasz gwarancję wypłaty dodatkowych środków na pobyt w szpitalu, leczenie po zawale, operację chirurgiczną lub rehabilitację.

Zastanów się także nad zakupem polisy na wypadek niezdolności do pracy i inwalidztwa. To szczególnie ważne, jeśli jesteś jedynym żywicielem rodziny. W takiej umowie może znaleźć się zapis mówiący o jednorazowym świadczeniu lub wypłatach podzielonych na kilka części (do wyczerpania sumy ubezpieczenia).

Polisa na życie może zawierać odrębne sumy ubezpieczenia, w zależności od zaistniałego zdarzenia. Warto dokładnie sprawdzić, jakie kwoty odszkodowania gwarantuje ubezpieczyciel na daną okoliczność, np. w razie śmierci, pobytu w szpitalu czy w czasie leczenia po wypadku komunikacyjnym.

Inwestycja w przyszłość

Jeśli nie chcesz rezygnować z obecnego poziomu życia, możesz zadbać o swoją finansową przyszłość. Dzięki inwestycyjnemu ubezpieczeniu na życie zgromadzisz kapitał, który będziesz mógł wypłacić po upływie określonego w umowie czasu. Ostateczna kwota uzależniona jest od wysokości odprowadzanych składek i długości inwestowania.

Pieniądze wpłacane przez Ciebie w ramach ubezpieczenia inwestowane są przez ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe (UFK). Jednak koniecznie zwróć uwagę na to, jaki jest ich rodzaj. Możesz wybierać pomiędzy bezpiecznymi, ale mniej zyskownymi funduszami obligacji, pieniężnymi i gwarantowanymi oraz bardziej dynamicznymi (ale też ryzykownymi) funduszami akcji.

Pamiętaj, że polisa inwestycyjna to produkt długoterminowy. Gdybyś np. z powodu ważnej zmiany sytuacji życiowej postanowił wcześniej wycofać się z umowy, masz do tego prawo. Ubezpieczyciel może jednak pobrać wysoką opłatę likwidacyjną.

Polisa dla dziecka

Narodziny dziecka mogą być doskonałą okazją do zakupu polisy ochronnej, połączonej z gromadzeniem oszczędności. W przypadku ubezpieczenia ochronno-inwestycyjnego głównym celem jest zgromadzenie kapitału, np. na lepszy start życiowy dziecka, opłacenie jego nauki lub zapewnienie mu odpowiedniego poziomu życia w przypadku śmierci rodzica.

Podczas zawierania umowy możesz ustalić, po ilu latach pieniądze zostaną wypłacone (np. po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności). Polisa dla dziecka może również posiadać zapis o wypłacie comiesięcznej renty w określonej wysokości.

Wysoki kredyt z polisą na życie

Konieczność zakupu ubezpieczenia w momencie zaciągania kredytu to już niemal standard. W wielu przypadkach polisa na życie jest wymagana przez bank. Zazwyczaj stanowi ona zabezpieczenie (zastaw dla banku) na wypadek śmierci kredytobiorcy lub utraty przez niego pracy. Do umowy ubezpieczenia wprowadza się więc taką sumę ubezpieczenia, która pokryje ewentualne koszty wszystkich rat wraz z odsetkami.

Ile kosztuje polisa ubezpieczeniowa na życie?

Obliczenie kosztu ubezpieczenia nie jest łatwe, ponieważ najważniejszy jest zakres ochrony, a nie sama wysokość składki. Zdarzają się np. oferty, których składka jest niska, ale zakres ochrony bardzo ograniczony. Większość ubezpieczeń można jednak dopasować do swoich potrzeb (zawrzeć dodatkową ochronę, zrezygnować z dodatków itd.). Im bardziej spersonalizowana polisa, tym większa ochrona dla ubezpieczonego. Oferty ubezpieczenia najlepiej jest porównać i wybrać spośród nich tę najkorzystniejszą. W tym celu zachęcamy do skorzystania z naszej porównywarki ubezpieczeń na życie.