Dofinasowanie do wymiany okien możesz uzyskać z kilku programów pomocowych. Zobacz, jak poprawnie złożyć wniosek o dofinansowanie okien w domu i mieszkaniu. Podpowiadamy też, ile dofinansowania otrzymasz i co z ubezpieczeniem takiej inwestycji na wypadek stłuczenia, gradu czy pożaru.

Stare okna to problem nie tylko natury estetycznej, ale przede wszystkim ekonomicznej. Nieszczelne przyczyniają się do utraty ciepła z pomieszczeń i rosnących rachunków za ogrzewanie. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest wymiana starych okien na nowe. To jednak może okazać się sporym wydatkiem, dlatego warto wziąć pod uwagę dofinansowanie do okien. Porównujemy kilka ofert dofinansowania okien obecnych w 2024 r. Przy okazji pokazujemy koszt przykładowego ubezpieczenia okien. Już teraz możesz sprawdzić oferty polis mieszkaniowych dla twojej nieruchomości.

PORÓWNAJ CENY

Komu przysługuje dofinansowanie na wymianę okien?

Z dofinansowania na wymianę okien możesz skorzystać, jeśli spełniasz pewne kryteria, np.

 • jesteś właścicielem lub współwłaścicielem jednorodzinnego budynku mieszkalnego;
 • jesteś właścicielem lub współwłaścicielem lokalu wydzielonego w jednorodzinnym budynku mieszkalnym, z wyodrębnioną księgą wieczystą;
 • jesteś wpisany do księgi wieczystej jako właściciel domu;
 • jesteś osobą fizyczną.

Dodatkowym kryterium uzyskania dopłaty do wymiany okien mogą być wysokość dochodów i wiek budynku.

Wniosek o dofinansowanie do wymiany okien 2024

Abyś mógł skorzystać z dofinansowania do wymiany okien, musisz wypełnić odpowiedni wniosek. Przyjrzeliśmy się takiemu dokumentowi w ramach programu Czyste Powietrze.

CZYSTE POWIETRZE 2024 ZMIANY
Beneficjenci Programu Czyste Powietrze wnioskują na zasadach obowiązujących w 2023 roku. NFOŚiGW zapowiada jednak zmiany w regulaminie programu w pierwszym kwartale 2024. Najważniejszą zmianą w najbliższej odsłonie programu będzie zaostrzenie wymogów dotyczących dofinansowywanych urządzeń grzewczych, przede wszystkim pomp ciepła, ale także kotłów na pellet i zgazowujących drewno. Mimo wysokiej inflacji w 2023 roku, w obecnej edycji programu nie przewidziano wzrostu wysokości dotacji.

Najłatwiej pobrać wniosek w wersji elektronicznej (PDF). W tym celu należy zarejestrować się na Portalu Beneficjenta, np. na stronie lokalnego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Po wypełnieniu formularza rejestracyjnego na podany adres e-mail przychodzi link aktywacyjny, a kliknięcie w niego uruchamia proces aktywacji konta w Portalu Beneficjenta. Po zalogowaniu się do serwisu w zakładce „Formularz wniosku” można pobrać wniosek Czyste Powietrze.
Wniosek o dofinansowanie okien w formie dotacji składa się z kilka stron, na których uzupełniasz informacje o sobie (dane osobowe, PESEL, telefon kontaktowy, email, adres), stanie cywilnym (jeśli związek małżeński, wtedy dane współmałżonka) czy statusie (właściciel lub współwłaściciel budynku mieszkalnego).

Dokument z programu Czyste Powietrze zawiera 7 części: 

 • Część A – Informacje Ogólne
 • Część B – Informacje o przedsięwzięciu
 • Część C – Miesięczny średni dochód na osobę w gospodarstwie domowym
 • Część D – Finansowanie inwestycji
 • Część E – Oświadczenia
 • Część F – Załączniki
 • Część G – Dodatkowe załączniki

Dla wymiany okien kluczowa jest Część B wniosku o dofinansowanie. A dokładnie B.2.2 Ocieplenie przegród budowlanych, stolarka okienna i drzwiowa.

wniosek o wymianę okien

Wniosek o dofinansowanie do wymiany okien w domu możesz pobrać ze strony gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-programu-czyste-powietrze.

WAŻNE!
Dużym ułatwieniem w tej części formularza programu Czyste Powietrze są samoliczące się pola, gdzie po wpisaniu kwoty kosztów kwalifikowanych (ile wynosi koszt inwestycji) w polu obok pojawia się maksymalna kwota dotacji jaką możesz uzyskać.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do wymiany okien?

Jeśli wnioskujesz o dofinansowanie do wymiany okien, dokumentację możesz złożyć na 2 sposoby:

 • przez internet – pod warunkiem, że masz profil zaufany (PZ), dzięki któremu potwierdzisz swoją tożsamość w Internecie oraz podpiszesz dokument podpisem elektronicznym, jeśli jest to niezbędne do załatwienia twojej sprawy. Profil zaufany założysz na stronie gov.pl;
   
 • w urzędzie – o ile nie masz kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo profilu zaufanego, wypełniasz wniosek w serwisie Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD), drukujesz, podpisujesz i składasz w wersji papierowej do właściwego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).

Wymiana okien za darmo – co trzeba zrobić?

Dofinansowanie do wymiany okien może wynieść nawet 100%. W praktyce oznacza to, że okna w domu wymienisz w całości za darmo, ale nie każdy będzie mógł liczyć na zwrot całej inwestycji.

Aby uzyskać wymianę okien za darmo, musisz spełnić 2 warunki:

 • być właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego starszego niż 10 lat,
 • mieć dochód w rodzinie, który nie przekracza 1090 zł miesięcznie na osobę.

Wiek budynku łatwo określić na podstawie wpisu do księgi wieczystej, gdzie znajduje się rok budowy nieruchomości, a zaświadczenie o zarobkach uzyskasz w twojej gminie.

PAMIĘTAJ!
100% dofinansowania dotyczy nie tylko wymiany okien, ale także drzwi czy bramy garażowej.

Ile można uzyskać dofinansowania na wymianę okien?

Maksymalne dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze 2024 jest uzależnione od dochodów. W programie zostały określone 3 poziomy dopłat oraz intensywności dofinansowania: podstawowy, podwyższony o najwyższy.

Dotacje i progi dochodowe z programu Czyste Powietrze

Poziom dofinansowania

PODSTAWOWY

PODWYŻSZONY

NAJWYŻSZY

Maksymalna dotacja

41 000 zł
bez kompleksowej termomodernizacji z PV

59 000 zł
bez kompleksowej termomodernizacji z PV

79 000 zł
bez kompleksowej termomodernizacji z PV

66 000 zł
z kompleksową termomodernizacji z PV

99 000 zł
z kompleksową termomodernizacji z PV

135 000 zł
z kompleksową termomodernizacji z PV

Intensywność dofinansowania

40% - 55%

70% - 80%

do 100%

Maksymalny dochód

do 135 000 zł rocznie

do 1894 zł miesięcznie
na osobę w gospodarstwie wieloosobowym

do 1090 zł miesięcznie
na osobę w gospodarstwie wieloosobowym

do 2651 zł miesięcznie
na osobę w gospodarstwie jednoosobowym

do 1526 zł miesięcznie
na osobę w gospodarstwie wieloosobowym

Na podstawie informacji programu Czyste Powietrze 2024.

Dofinansowanie do wymiany okien w bloku

Jeśli mieszkasz w bloku, również możesz ubiegać się o dofinansowanie do wymiany stolarki okiennej. Tu jednak właściwym programem będzie Ciepłe Mieszkanie. W ramach dotacji zyskasz dopłatę nawet do 17500 zł.

Pamiętaj, że środki z programu Ciepłe Mieszkanie nie trafią do ciebie bezpośrednio, ale do Zarządu Gminy. Ty jako właściciel lokal w wielorodzinnym budynku mieszkalnym możesz starać się o dofinansowanie do termomodernizacji w swojej gminie.

Czy warto wymienić okna?

Wymiana okien zawsze wiąże się z wydatkiem. Nawet jeśli nie kwalifikujesz się do dofinansowania wymiany okien, taka inwestycja będzie się opłacać. Oszczędności będą dotyczyć rachunków za ogrzewanie, co łatwo zauważysz w dłuższym czasie.

Spójrz na nasze zestawienie kosztów ogrzewania domu w zależności od zastosowanych rozwiązań termoizolacyjnych, do których zalicza się również stolarka okienna.

Zapotrzebowanie energii na ogrzanie domu

rodzaj domu

zapotrzebowanie energii do ogrzania budynku

minimalny koszt ogrzania 1m2/rocznie

maksymalny koszt ogrzania 1m2/rocznie

starszy, bez ocieplenia

200 kWh/m²

52 zł

222 zł

starszy, z ociepleniem

160 kWh/m²

41 zł

177 zł

współczesny

120 kWh/m²

31 zł

133 zł

o podwyższonym standardzie energetycznym

70 kWh/m²

18 zł

77 zł

pasywny

15 kWh/m²

4 zł

16 zł

Na podstawie cen brutto cena-pradu.pl.

Więcej wyliczeń, w tym kwot ogrzania budynku węglem, pompą ciepła, pelletem czy olejem opałowym, znajdziesz w poradniku.

Gdzie ubezpieczę okna?

Ubezpieczenie okien, szyb i przedmiotów szklanych możesz mieć w ramach jednej polisy dla całej nieruchomości. W ubezpieczeniu okna to element stały, który możesz chronić od wybicia (wandalizm), zniszczenia (graffiti, grad, porywisty wiatr), a nawet kradzieży.

Jeśli chcesz zapewnić pełną ochronę okien i elementów szklanych, warto zainwestować również w inne rozszerzenia polisy. Jednym z najpopularniejszych jest OC w życiu prywatnym, które zabezpiecza cię m. in. przed szkodami wyrządzonymi osobom trzecim – np. kiedy twoje dziecko stłucze szybę w mieszkaniu czy domu sąsiada, ubezpieczyciel wypłaci rekompensatę bezpośrednio poszkodowanemu. Z kolei pakiet Domowy assistance często obejmuje również interwencje szklarza, których koszt pokrywa ubezpieczyciel.

PORÓWNAJ CENY

Okna nowe po wymianie, ale tez stare (o ile nie znajdują się w budynku do rozbiórki) możesz ubezpieczyć w każdym TU. Roczne składki za ochronę nieruchomości zaczynają się od 100 zł. Porównaj nawet 50 ofert w 1 kalkulacji za pomocą łatwego narzędzia online, całkowicie za darmo i bez rejestracji.

Ważne informacje

1. Na dofinansowanie do wymiany okien mogą liczyć zarówno właściciele domów, jak i właściciele mieszkań w blokach

2. O przyznaniu dofinansowania na wymianę okien decyduje m.in. wysokość twoich zarobków w przeliczeniu na liczbę osób w gospodarstwie domowym

3. Dofinansowanie do wymiany okien może wynieść nawet 100%

4. Wymienione okna warto ubezpieczyć od stłuczenia czy innego zdarzenia, razem z całą nieruchomością

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o dofinansowanie do wymiany okien

 1. Dla kogo 100% dofinansowania do wymiany okien?

  Dofinansowanie do wymiany okien może wynieść nawet 100%. W praktyce oznacza to, że okna w domu wymienisz w całości za darmo, ale nie każdy będzie mógł liczyć na zwrot całej inwestycji. Abyś mógł uzyskać wymianę okien za darmo, należy spełnić być właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego starszego niż 10 lat oraz posiadać dochód w rodzinie, który nie przekracza 1090 zł miesięcznie na osobę.

 2. Kto może starać się o środki na wymianę okien w programie Czyste Powietrze?

  Z dofinansowania na wymianę okien możesz skorzystać, jeśli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem jednorodzinnego budynku mieszkalnego, właścicielem lub współwłaścicielem lokalu wydzielonego w jednorodzinnym budynku mieszkalnym, z wyodrębnioną księgą wieczystą, wpisany do księgi wieczystej jako właściciel domu, osobą fizyczną.

 3. Do jakich okien uzyskam dofinansowanie?

  Dofinansowanie do wymiany okien dotyczy zarówno konstrukcji drewnianych, jak i PCV. Ważne jest spełnienie norm technicznych. Dlatego upewnij się, czy nowo zakupione okna posiadają przenikalność cieplną poniżej współczynnika 0,9 W/(m2K). Taką informację znajdziesz bezpośrednio u producenta.

 4. Na co dofinansowanie oprócz wymiany okien?

  Oprócz okien możesz ubiegać się o dofinansowanie (np. z programu Czyste Powietrze) na ocieplenie ścian, stropu, podłogi, wymianę drzwi, wymianę bramy garażowej, wymianę starego pieca – kotła na paliwo stałe (węgiel, drewno) – na nowoczesne źródło ciepła, instalację CO (centralne ogrzewanie) i CWU (ciepła woda użytkowa), wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i mikroinstalację fotowoltaiczną.

 5. Jak chronić okna z polisy mieszkaniowej po wymianie na nowe?

  Okna możesz chronić finansowo jako elementy stałe. Wtedy wystarczy, że wybierzesz wariant podstawowy, a ochrona będzie dotyczyć skutków zdarzeń losowych typu zalanie, pożar, wybuch, zapadanie się ziemi. W wariancie rozszerzonym ochrona okien po wymianie, ale i dotychczasowych obejmuje także powódź, kradzież już zamontowanych okien, wandalizm czy graffiti.