Dom fiński to konstrukcja z gotowych elementów, stawiana przy wykorzystaniu nowoczesnych materiałów i technologii. Domki fińskie są alternatywą dla tradycyjnego budownictwa, a dodatkowo ekologiczne i tanie. Sprawdzamy, czy równie tanie jest ubezpieczenie domków fińskich.

Domki fińskie budowane są z materiałów wysokiej jakości produkowanych w Finlandii – z twardego i odpornego certyfikowanego drewna. Materiały do budowy domów fińskich zostały sprawdzone w surowych fińskich warunkach pogodowych. Aby mieć pewność, że dom fiński zbudowany został prawidłowo, z wysokiej jakości materiałów, najlepiej do takiej inwestycji zatrudnić profesjonalną firmę, która specjalizuje się w budowie domów fińskich. 

Czym jest domek fiński?

Domek fiński to nieruchomość z drewna, najczęściej parterowa, budowana z gotowych prefabrykowanych drewnianych modułów. Pomysł na domy tego typu narodził się w Szwecji w latach 30. XX wieku – domki fińskie były odpowiedzią na tamtejszy głód mieszkaniowy.

Później ten sposób budowania domów z drewna zaskarbili sobie Finowie, udoskonalając cały projekt. Obecnie złożenie domku fińskiego, na gotowej pod budowę działce, trwa zwykle około 3 miesięcy.

Gdzie występują domki fińskie?

Tuż po wojnie zimowej Finowie produkowali domy drewniane na dużą skalę i wysyłali je w różne części świata. W ramach reparacji wojennych przekazywali je ZSSR i w ten sposób część z nich trafiła do Polski. Obecnie w kilku miastach w Polsce można spotkać zabytkowe osiedla domków fińskich. W Warszawie są aż dwa: na Osiedlu Jazdów, w bliskim sąsiedztwie Łazienek Królewskich i Zamku Ujazdowskiego, oraz na Osiedlu Przyjaźń w dzielnicy Bemowo.Osiedla domków fińskich można oglądać też w aglomeracji śląskiej, m.in. w Katowicach, Bytomiu, Gliwicach, Piekarach Śląskich i Będzinie. 

Jakie zalety i wady domków fińskich?

Zaletą domków fińskich jest przede wszystkim szybki czas realizacji – w mniej niż 100 dni możemy mieć już gotowy dom. Ponadto parterowe domki fińskie łatwo jest postawić nawet na niedużej działce. 

Domki fińskie buduje się z materiałów nieszkodliwych dla środowiska, są to więc domy ekologiczne. 

W domkach fińskich w lecie nigdy nie jest duszno – panuje w nich przyjemny chłód, w zimie natomiast jest odpowiednio ciepło. To dzięki przemyślanej konstrukcji, za sprawą której w lecie dom nie chłonie ciepła, a w zimie nie oddaje go na zewnątrz. Odpowiednie fundamenty w domu fińskim zabezpieczają całą konstrukcję przed wilgocią gruntową i zwiększają energooszczędność budynku. Ponadto elewacja domków fińskich ma podwójną konstrukcję, która nie pozwala uciekać ciepłu i jednocześnie zapewnia dobrą wentylację wewnętrzną. Aby uniknąć mostków termicznych, które powodują ucieczkę ciepła, w domkach fińskich, instaluje się także taśmę paraizolacyjną. Dodatkowo ocieplenie w domkach fińskich zwiększa się przez zastosowanie wełny skalnej, którą umieszcza się wewnątrz drewnianych modułów. 

W domkach fińskich możemy oszczędzać na ogrzewaniu. W projektach domków fińskich, które oferują polskie firmy, stosuje się także energooszczędne okna, drzwi i dachy.

Minusem domków fińskich, dla niektórych, mogą się okazać dość duże ograniczenia przy wprowadzaniu indywidualnych rozwiązań w konstrukcji. Zwarta bryła parterowego domku, który powstaje z gotowych modułów, nie daje nam zbytnio możliwości wprowadzania zmian w projekcie, bo wiążą się one z ryzykiem rozszczelnienie izolacji domu.

Plusy i minusy domków fińskich

+ szybki czas realizacji

+ niska cena

możliwość postawienia na niewielkiej działce

dobra termoregulacja pomieszczeń

+ energooszczędność

+ ekologia

ograniczona możliwość zmian w projekcie

 więcej przeszkleń może spowodować rozszczelnienie izolacji termicznej

droższe ubezpieczenie za względu na drewnianą konstrukcję

Tabela 1. Oprac. własne.

Ile kosztują domki fińskie?

Ceny domków fińskich niejednego mogą pozytywnie zaskoczyć. To dobra alternatywa dla tych, dla których inwestycja w duże mieszkanie w mieście, jest zbyt wysoka, ale marzą o własnym lokum większym niż M1 oraz o własnym zielonym podwórku.

Postawienie nowego domu fińskiego o powierzchni ok. 80 metrów to zwykle koszt 300-400 tys. zł. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju projektu i zastosowanych materiałów wykończeniowych. Do tego trzeba doliczyć koszt ziemi, na której postawimy domek fiński.

Gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że za mieszkanie 50-metrowe w dużym mieście trzeba obecnie zapłacić ok. 350 - 474 tys. zł, cena domków fińskich jest atrakcyjna.

Domki fińskie bez pozwolenia – to możliwe?

Za sprawą programu Mój dom 70 m2, który powstał w ramach tzw. Polskiego Ładu, możliwe jest postawienie domu drewnianego, w tym także domku fińskiego, bez pozwolenia.

Program obejmuje m.in. uproszczenie formalności budowlanych dla małych domów do 70 m2. Zgodnie z nowymi zasadami do postawienia takiego domu nie jest już potrzebne pozwolenie na budowę, dziennik budowy, ani kierownik budowy. Wcześniej takie zasady obowiązywały jedynie przy stawianiu domów do 35 m2.

W założeniu  program Mój dom 70 m2 powstał po to, by ułatwić i przyspieszyć budowę osobom, które zdecydowały się na inwestycję we własny dom, w tym domku fińskiego, o ile spełnia założenia co do powierzchni użytkowej.

Ile kosztuje ubezpieczenie domku fińskiego?

Kiedy już zainwestujemy w dom fiński, warto go ubezpieczyć, bo drewniana konstrukcja budynku bardziej narażona jest na zniszczenia, przede wszystkim w wyniku pożaru. 

Ubezpieczenie domu drewnianego, ze względu na większe ryzyko szkody, może być nieco droższe niż ubezpieczenie domu murowanego. Nie każde TU może też mieć w swojej ofercie ubezpieczenia dla domów drewnianych.

Warto sprawdzić ceny polis mieszkaniowych w kalkulatorze ubezpieczeń nieruchomości, bo takie same lub bardzo podobne ubezpieczenia domu fińskiego mogą być w różnych cenach. To narzędzie online, w którym szybko porównamy oferty kilku towarzystw ubezpieczeniowych. Sprawdziliśmy dla przykładu, ile kosztowałoby podstawowe ubezpieczenie domu fińskiego. Takiej budowli nie ma w dołączonym formularzu, ale ze względu na użyte materiały wybieramy konstrukcję palną.

kalkulator rankomat

Założyliśmy, że ubezpieczamy domek fiński: drewniany (konstrukcja palna), o powierzchni 70 m2, ulokowany w Piasecznie pod Warszawą, o wartości 400 000 zł.

Ubezpieczyciele wyliczają indywidualnie ceny polis mieszkaniowych dla poszczególnych nieruchomości. Pod uwagę biorą przede wszystkim wartość nieruchomości, rodzaj konstrukcji i lokalizację. Na podstawie tych czynników obliczają ryzyko wystąpienia szkód – im jest ono większe, tym cena za polisę mieszkaniową zwykle jest wyższa. To dlatego ubezpieczenie domu fińskiego/domu z drewna jest zazwyczaj trochę droższe niż domu murowanego i z tego też powodu taka polisa mieszkaniowa nie jest dostępna w każdym TU

Michał Ratajczak, ekspert ds. ubezpieczeń nieruchomości w rankomat.plMichał Ratajczak, ekspert ds. ubezpieczeń nieruchomości w rankomat.pl

Cena ubezpieczenia domku fińskiego – przykładowe oferty

TUCena za rok

Dodatkowo w zakresie ochrony

Benefia251 zł

Home Assistance

Wiener384 zł

Home Assistance

Inter Polska448 zł

Home Assistance

Link4476 zł

Home Assistance, Dewastacja

PZU

Oferta dostępna bezpośrednio na stronie TU

mtu24.pl

Oferta dostępna bezpośrednio na stronie TU

Generali

Oferta dostępna bezpośrednio na stronie TU

Tabela 2. Oprac. na podstawie rankomat.pl Dane na dzień: 06.06.2022 r.

Gdzie kupić ubezpieczenie domku fińskiego?

Ubezpieczenie domku fińskiego najlepiej kupić przez Internet. Można to zrobić wygodnie i szybko w kalkulatorze ubezpieczeń nieruchomości, w którym wcześniej porównamy oferty różnych TU. Gdy już wytypujemy najlepsze ubezpieczenie domku fińskiego, wystarczy kliknąć „Kup” i zapłacić składkę polisy bezpiecznym przelewem internetowym. Wszelkie niezbędne dokumenty do ubezpieczenia domku fińskiego dostaniemy na skrzynkę mailową

Ważne informacje

1. Domki fińskie, są alternatywą dla drogich mieszkań ulokowanych w dużych miastach – mają wiele plusów i nie kosztują dużo

2. Jednym z największych plusów domków fińskich jest ich cena – nowy domek fiński o powierzchni ok. 80m2 możemy kupić już za 300 tys. złotych

3. Dzięki specjalnej konstrukcji w domkach fińskich jest ciepło w zimie i przyjemnie chłodno w lecie

4. Domek fiński warto ubezpieczyć, bo konstrukcja drewniana budynku jest bardziej narażona na szkody w wyniku pożaru
 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o domki fińskie i ubezpieczenie

 1. Czy konstrukcja domu wpływa na cenę polisy?

  Tak. Ubezpieczenie domu drewnianego jest zwykle droższe niż domu murowanego, ze względu na większe ryzyko utraty nieruchomości, przede wszystkim w wyniku pożaru.

 2. Ile kosztuje m2 domku fińskiego?

  Ceny za dom fiński o powierzchni ok. 70 m2 rozpoczynają się od ok. 4 300 zł/m2 – cena uwzględnia projekt domu i dom w stanie deweloperskim.

 3. Jak długo stawia się domek fiński?

  Montaż domku fińskiego do stanu surowego trwa zwykle 14 dni, natomiast całość budowy zajmuje około 3 miesięcy.

 4. Czy domofon i monitoring wystarczą jako zabezpieczenie antywłamaniowe w domu fińskim?

  Najlepszym zabezpieczeniem dla domu jest ubezpieczenie nieruchomości od kradzieży z włamaniem. Ale domofon i monitoring będą dobrymi zabezpieczeniami dodatkowymi, za które ponadto w wielu TU otrzymamy zniżki na polisę mieszkaniową.

 5. Czy domek fiński jest bardziej podany na pożar niż tradycyjny?

  W przeciwieństwie do cegły, pustaka czy betonu, drewno jest materiałem łatwopalnym, lecz można je odpowiednio zabezpieczyć. Sposobem na to jest m.in. zastosowanie do budowy domu drewna czterostronnie struganego, ze ściętymi krawędziami, po którym płomienie ślizgają się, a więc ogień nie rozprzestrzeni się tak szybko.