Rozpoczynając pracę w rankomat.pl musiałem pogodzić się z faktem, że poprzez wyprowadzkę z Wrocławia, co 2 tygodnie będę musiał pokonać 1100 km, by spędzić weekend ze swoją ukochaną córką. Perspektywa kosztów przejazdów na trasie Bielsko-Biała - Wrocław przerażała, choć radość ze wspólnych spotkań niweluje wszystkie aspekty materialne. Na szczęście ktoś opowiedział mi o carpoolingu, czyli takim odpłatnym i zorganizowanym autostopie. Przez półtorej roku oferując wolne miejsca w aucie zaoszczędziłem około 10 800 zł (600 zł miesięcznie) i poznałem blisko 400 osób. Teraz jestem już ambasadorem w serwisie BlaBlaCar.pl i prawdziwym ambasadorem tej marki.

Początek z BlaBlaCar to problemy z organizacją czasu i brak dobrych praktyk

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Zaczynając oferować swoje pierwsze przejazdy nie wiedziałem jeszcze jak robić to dobrze. 90% wszystkich przejazdów, które oferuje na BlaBlaCar.pl to przejazdy z Bielska-Białej do Wrocławia i z powrotem. Zazwyczaj w piątki ruszam urywając się wcześniej z pracy, by zdążyć odebrać Maję ze szkoły. Zaraz po spotkaniu ruszamy z Wroclove do BB. W sumie spędzam około 6 godzin w trasie i poza nami przewożę 5 innych osób. W niedzielę pokonuję tę trasę raz jeszcze, by odwieźć córę, więc przewożę kolejnych 5 osób.

Początkowo organizacja przejazdów nastręczała mi problemów, ale szybko nauczyłem się robić krótkie a rzeczowe notatki w telefonie. Przestałem zapisywać w kontaktach wszystkich współpasażerów. Robię to tylko w przypadku tych, z którymi jeżdżę częściej - Pani Ala, Piotr, Maciej, Laura… Aplikacja w telefonie pozwala mi na bieżąco zarządzać ilością miejsc.

Ustaliłem sobie stałe godziny wyjazdów i powrotów z uwzględnieniem krótkiej rezerwy czasu na korki, o które na A4 nie trudno. To pozwala mi skutecznie prowadzić rozmowy, bo pamiętam co wpisałem w systemie. Całe szczęście Google Maps na smartfonie podpowiada kiedy zjechać z autostrady wcześniej i nie utknąć w piątkowym korku przy bramkach. Do tej pory najdłuższe moje opóźnienie to 10 min. To dobry wynik, kiedy masz odebrać kogoś nawet 300 km dalej.

Ważne jest, by ogłosić się w miarę wcześniej i tak na popularnych trasach można jeszcze zaryzykować zaofertowanie wieczornego przejazdu rano, ale już na mniej popularnych trasach albo terminach lepiej robić to z kilkudniowym wyprzedzeniem. Ja teraz ogłaszam się 2-3 dni przed wyjazdem i to w zupełności wystarcza.

BlaBlaCar

Pomimo, że mam duże auto to oferuję tylko 4 z 5 miejsc w samochodzie, bo sam czułbym się źle siedząc na tylnej kanapie pomiędzy 2-ką innych osób. Przez to współpasażerowie czują się bardziej komfortowo, a to pozwala swobodniej rozmawiać, a przecież ja to uwielbiam - jestem bardzo bla bla bla :-) Rozmówców mam różnych, ale chociaż sam jestem gadułą i czasami nie potrafię przestać mówić, to przyswoiłem już mnóstwo informacji o finansach, uprawach rolnych, biznesie, szkolnictwie, psychologii, Beskidach, sporcie itd. Poznałem już blisko 400 osób i z wieloma utrzymuję relacje także poza samochodem.

Opłatę za trasę pobieram dopiero, gdy pasażer opuszcza auto u celu podróży. Wszystkich, których “rozdziewiczam” uczę tego, bo nigdy nie wiadomo kiedy auto stanie, a wtedy może pojawić się problem z rozliczeniem podróży. Celowo kupiłem sobie pełne assistance, by w razie co otrzymać pomoc na drodze i auto zastępcze.

Blablacar posiada system ocen kierowców i pasażerów. Początkowo starałem się oceniać wszystkich, by sam zwiększyć szanse na otrzymanie ocen. Podnosi to skuteczność w zapełnieniu samochodu. Szczególnie osoby korzystające z serwisu pierwszy raz zwracają na to uwagę. Teraz mam wystarczająco dużo komentarzy, więc się nie przykładam, ale wszystkim nowym polecam zadbać o ten aspekt.

Czy dzięki BlaBlaCar.pl da się “zarobić”?

Z racji tego, że mam samochód z dużym motorem i oferuję tylko 4 z 5 miejsc, to zwraca mi się do 75% bieżących kosztów przejazdów. Gdybym miał zarobić, musiałbym otrzymywać około 200% kosztów bieżących, bo ważna jest także amortyzacja auta. Średnia cena oferty przejazdu na trasie Bielsko-Biała - Wrocław to 30 zł. Ja oferuję go za 35 zł i nie narzekam na puste miejsca.

Słyszałem opinie, że można “zarabiać” na przejazdach, ale przy sugerowanych przez serwis cenach, jest to w praktyce niemożliwe. Co innego, kiedy ktoś jedzie autem firmowym i nie ponosisz żadnych kosztów podróży, ale to już inna historia, której aspekty prawno-finansowe są bardziej złożone.

Moja opinia o BlaBlaCar, czyli zalety i wady

Myślę, że liczba zaoferowanych przejazdów jest najlepszym wskaźnikiem mojej oceny serwisu, a zaooferowałem ich już 179. W mojej opinii nie ma dziś lepszej formy oszczędności dla kierowców, którzy muszą dużo jeździć i mają wolne miejsca w samochodzie. Polecam carpooling znajomym i rodzinie. Wielu z nich korzysta już z tej formy podróżowania i oszczędności i jest mi wdzięcznych, dlatego też postanowiłem polecić BlaBlaCar kierowcom, którzy szukają oszczędności w porównywarce rankomat.pl.

dziecko

A teraz już w skrócie przedstawię wady i zalety carpoolingu:

 • + znaczny zwrot kosztów bieżących podróży (do 100%),
 •    
 • + nowe znajomości i możliwość poszerzania horyzontów w trakcie rozmów,
 •    
 • + mniejsze ryzyko zaśnięcia za kierownicą w trakcie blablania,
 •    
 • + przy dobrej ekipie ma się wrażenie, że podróż szybciej mija,
 •    
 • - mniejsza elastyczność zarządzania czasem podróży,
 •    
 • - możliwość trafienia na “niepożądane” osoby (tylko raz wiozłem niechcianych pasażerów - pijanych, choć suma sumarum nie musiałem i bardzo źle nie było; system ocen skutecznie wyklucza takie przypadki, choć nikomu jeszcze nie odmówiłem).

Jeśli możesz podzielić się swoimi doświadczeniami lub opinią o BlaBlaCar, to napisz ją proszę w komentarzu pod tym artykułem. Warto, byśmy wzajemnie pomagali sobie oszczędzać!

Do następnego zablablania! :)