W 2022 r. 42,5% Polaków planuje wyjazd na wakacje własnym samochodem, a kolejne 38% zastanawia się nad podrożą autem na wymarzony urlop – wynika z danych Automarket.pl. Aby uniknąć problemów na trasie w przypadku awarii czy niegroźnej stłuczki, warto wcześniej pomyśleć o wyborze optymalnego ubezpieczenia pojazdu. 

Trwająca w ostatnich latach pandemia koronawirusa znacząco ukształtowała nasze upodobania podróżnicze. Coraz częściej i dalej wyjeżdżamy własnym autem, uniezależniając się od innych środków transportu. W takiej sytuacji ograniczenie do minimum prawdopodobieństwa wystąpienia nieprzyjemnych niespodzianek, to klucz do idealnego urlopu. Odpowiednio dobrane ubezpieczenie uchroni zarówno Was, jak i Wasz samochód przed przykrymi konsekwencjami niespodziewanych zdarzeń. W poniższym artykule odpowiadamy jak sprawić, aby zbliżający się czas był pełen relaksu, odpoczynku i niczym niezmąconej radości.  

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Samochodem na wakacje, czyli bezpieczeństwo to podstawa

Większość z nas wybierając środek transportu na wakacje, kieruje się konkretnymi kryteriami. Co jest dla nas najważniejsze? Szybkość przemieszczania się, wygoda, koszt oraz bezpieczeństwo. Niezależnie od tego, czy wyruszamy w Polskę, czy za granicę, chcemy czuć się spokojnie i na tyle swobodnie, aby naładować baterie na kolejny sezon jesienno-zimowy. Z tego właśnie względu coraz częściej stawiamy na własne cztery koła, stając się sterem, żeglarzem i okrętem urlopowych wojaży.

Jak jednak sprawić, aby wyruszając samochodem na wakacje zapewnić sobie wytchnienie od codziennych trosk i problemów? Odpowiednio ubezpieczyć samochód! Co z uwagi na dostępność produktów na rynku i możliwość dokładnego porównania ofert wielu towarzystw ubezpieczeniowych w jednym miejscu, np. w kalkulatorze rankomat.pl – jest znacznie łatwiejsze, niż nam się wydaje. Dzięki odpowiednio dobranemu ubezpieczeniu może okazać się, że auto to nasz ulubiony środek wakacyjnego transportu.

Ubezpieczenie samochodu na wakacje. Co warto wiedzieć?

Niestety, ale bardzo często bywa tak, że w najmniej oczekiwanych momentach, spotyka nas nieprzyjemna sytuacja. Mimo tego, że na zdarzenia losowe nie mamy wpływu, to jednak możemy się do nich odpowiednio przygotować. 

Planując więc wyjazd samochodem na wakacje, należy przede wszystkim wybrać ubezpieczenie, jak najlepiej dopasowane do potrzeb całej rodziny. Właściwa ochrona zapewni bezcenny spokój nam i naszym bliskim, co pozwoli w pełni korzystać z uroków wyjazdu.

Jeśli planujesz podróż samochodem na terytorium 27 państw Unii Europejskiej, to wystarczy obowiązkowe ubezpieczenie OC zakupione w Polsce. Tak samo, jak w poniższych krajach:

 • Andorze,
 • Bośni i Hercegowinie,
 • Czarnogórze,
 • Gibraltarze,
 • Islandii,
 • Liechtensteinie,
 • Monako,
 • Norwegii,
 • San Marino,
 • Serbii,
 • Szwajcarii,
 • Wielka Brytanii,
 • Wyspie Man,
 • Wyspach Normandzkich,
 • Wyspach Owczych.

Należy pamiętać, aby zabrać ze sobą papierowe potwierdzenie wykupienia polisy OC. Policja za granicą w przeciwieństwie do polskich służb ,nie ma dostępu do bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), w której może sprawdzić ważność obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu. W razie wyrządzenia szkody osobie trzeciej i braku tego dokumentu, możemy mieć duże problemy podczas wyjazdu.

Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.plKamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Jednak w przypadku planów podróży do 12 innych krajów, warto wcześniej wyrobić Zieloną Kartę w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym aktualnie masz wykupione ubezpieczenie OC. Zwykle można to zrobić bezpłatnie lub za niewielką opłatą. W razie braku Zielonej Karty, będziesz musiał zakupić ubezpieczenie graniczne przejeżdżając samochodem przez terytorium następujących państw (wyjątkiem jest Kosowo, w którym zakup polisy przez auta z zagraniczną rejestracją jest obowiązkowy):

Należy jednak pamiętać, że ubezpieczenie samochodu na wakacje nie powinno ograniczać się jedynie do obowiązkowego OC. Wybór wśród dodatkowych ubezpieczeń jest bardzo duży, dlatego jedyne co pozostaje w Twoim zakresie, to zdecydować się na odpowiednią ofertę pod kątem ceny i zakresu polisy.

AC wakacyjnego samochodu – wygoda i poczucie bezpieczeństwa?

Chociaż OC zapewni ochronę poszkodowanemu, kiedy to Ty doprowadzisz do wypadku lub kolizji, to kiedy Twoje auto zostanie skradzione, na OC niestety liczyć już nie możesz.

Co w takiej sytuacji? Jak zapewnić sobie i bliskim wakacje, które będziecie wspominać dobrze? Zakupić polisę AC, która szczególnie w przypadku wyjazdu za granicę może bardzo się przydać. To gwarancja bezpieczeństwa w sytuacjach stresujących, które niosą za sobą bardzo często kosztowne wydatki. Dlatego trzeba wziąć pod uwagę fakt, że dobrowolne ubezpieczenie, jakim jest AC to skuteczny sposób na uniknięcie dużo większych wydatków, niż sama wartość składki.

Autocasco jest rozwiązaniem, które podczas beztroskiego okresu wakacji uchroni Was przed wieloma nieprzyjemnymi, a często i niebezpiecznymi sytuacjami.

Jak wybrać najlepszą polisę AC?

Autocasco należy do dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych i bardzo często jest proponowane jako uzupełnienie obowiązkowego ubezpieczenia OC w pakiecie z AC. O ile OC we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych ma taki sam zakres ochrony regulowany przepisami ustawy.

Jednak w przypadku AC jest już nieco inaczej. Przede wszystkim szczególną uwagę warto zwrócić na takie elementy, jak zakres ochrony autocasco, sposób naprawy szkody i sumę ubezpieczenia.

AC gwarantuje rekompensatę m.in. w takich przypadkach, jak:

 • częściowe lub całkowite uszkodzenie pojazdu w wyniku kolizji, lub zderzenia z przedmiotami znajdującymi się poza pojazdem,
 • kradzież pojazdu,
 • pożar pojazdu,
 • akt wandalizmu lub uszkodzenie przez nieznanego sprawcę,
 • Uszkodzenie pojazdu przez siły natury.

Co ważne – umowa ubezpieczenia AC jest zawierana na 12 miesięcy. Gdy za kilka miesięcy znów zdecydujesz się na urlop – ochrona autocasco nadal będzie obowiązywała. Jeśli w najbliższym czasie wyskoczy Ci niespodziewany wyjazd – też możesz na nie liczyć. No i unikasz formalności – raz dobrze dobrane AC sprawi, że przez najbliższy rok będziesz miał spokojną głowę. Poza tym roczne AC jest opcją najtańszą.

Ubezpieczenie AC – jak znaleźć najlepsze?

Przede wszystkim należy pamiętać, że kwota składki ubezpieczenia AC uzależniona jest od kilku czynników. Aby więc jak najlepiej dopasować do swoich możliwości i oczekiwań zarówno cenę, jak i zakres ubezpieczenia, warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń na rankomat.pl.

Jeden z tegorocznych urlopowiczów – pan Mariusz z Krosna, 46-letni właściciel Skody Fabii z 2016 r., przeprowadził kalkulację w kalkulatorze rankomat.pl.  W pakiecie z OC jeden z ubezpieczycieli zaoferował mu AC mini i assistance za 713 zł. Natomiast najtańsza oferta obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu z pełnym autocasco i assistance wyniosła jedynie 1142 zł.

Ceny OC/AC dla 46-latka z Krosna
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Link4
OC
AC Mini
Assistance
NNW
mtu24.pl
OC
AC Mini
Assistance
NNW
TUZ Ubezpieczenia
OC
AC Mini
Assistance
NNW
Allianz
OC
AC
Assistance
NNW
1142,00 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1233,00 zł
Ceny OC/AC dla 46-latka z Krosna
Link4
713,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
779,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ Ubezpieczenia
995,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Allianz
1142,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
1233,00 zł
OC
AC
Assistance
NNW

Kalkulacja z 07.07.2022 r. dla 46-latka z Krosna, właściciela Skody Fabii z 2016 r., poj. silnika 1 l.

Uzupełnieniem dobrego ubezpieczenia komunikacyjnego powinno być odpowiednio dobrane assistance. Tylko takie da Ci całkowity spokój ducha, a z nim zapewnienie, że żadna stłuczka czy awaria na drodze nie zepsuje ci urlopu.

Gdy pan Grzegorz podczas wyjazdu na wakacje do Włoch miał stłuczkę, to nie musiał na migi dogadywać się z mieszkańcami Italii czy tracić urlopu na poszukiwanie dobrego i taniego fachowca, tylko poprzez swojego ubezpieczyciela otrzymał pomoc tłumacza i odstawił auto do warsztatu. Po kilku dniach odebrał gotowy pojazd, a w międzyczasie korzystał z samochodu zastępczego podstawionego przez ubezpieczyciela.

Holowanie samochoduza granicą?Przymusowy nocleg w hotelu na skutek kradzieży lub awarii auta? Pomoc ze strony tłumacza? Dzięki assistance nie musisz martwić się, że takie czy inne sytuacje zakłócą Twój długo wyczekiwany urlop.

Przed wakacyjnym wyjazdem można zastanowić się też nad ubezpieczeniem bagażu (w ramach AC) czy ubezpieczeniem NNW (Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwego Wypadku), dzięki któremu można sfinansować koszty leczenia, otrzymać świadczenia z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu, a w przypadku najgorszego – pokryć koszt transportu zwłok czy kosztów pogrzebu.

Wakacyjne ubezpieczenie turystyczne za 2,5 zł dziennie?

Kiedy mamy pewność, że nasze auto zostało odpowiednio przygotowane do podróży, czas zadbać o samych siebie! Podobnie, jak w przypadku auta – zdrowie potrafi nas (niekoniecznie pozytywnie) zaskoczyć w najmniej spodziewanym momencie. Kiedy rodzinne wakacje z założenia powinny być czasem odpoczynku dla wszystkich, nieoczekiwany wypadek i jego konsekwencje mogą pokrzyżować nam te plany.

Czy warto zatem ryzykować? Oczywiście, że nie! Tym bardziej że wakacyjne ubezpieczenie turystyczne można nabyć za zaledwie kilka złotych dziennie. Czy to możliwe? Oczywiście! Wystarczy kilka kliknięć w porównywarce ubezpieczeń i można znaleźć tak tanią ofertę.

Okazuje się, że na dwutygodniowy wyjazd do Chorwacji w porównywarce rankomat.pl ubezpieczymy się już od 38 zł łącznie. Dziennie to ok. 2,5 zł. Za tak niewielką kwotę dostajemy ubezpieczenie kosztów leczenia na ponad 90tys. zł, a NNWna 10 tys. zł.

Cena ubezpieczenia turystycznego 2-tygodniowych wakacji w Chorwacji
UbezpieczycielNNWOCRehabilitacjaKoszty leczenia Cena 1 os. / 14 dni
Wiener
NNW10 000 zł
OC 
Rehabilitacja36 193 zł
Koszty leczenia90 484 zł
38,00 zł 1 os. / 14 dni
Signal Iduna
NNW15 000 zł
OC 
Rehabilitacja27 145 zł
Koszty leczenia90 484 zł
46,00 zł 1 os. / 14 dni
Allianz
NNW14 000 zł
OC 
Rehabilitacja50 000 zł
Koszty leczenia80 000 zł
52,00 zł 1 os. / 14 dni
Proama
NNW20 000 zł
OC 
Rehabilitacja100 000 zł
Koszty leczenia100 000 zł
56,00 zł 1 os. / 14 dni
Nationale-Nederlanden
NNW10 000 zł
OC150 000 zł
Rehabilitacja100 000 zł
Koszty leczenia150 000 zł
64,00 zł 1 os. / 14 dni
Generali
NNW300 000 zł
OC50 000 zł
Rehabilitacja200 000 zł
Koszty leczenia200 000 zł
74,00 zł 1 os. / 14 dni
Cena ubezpieczenia turystycznego 2-tygodniowych wakacji w Chorwacji
Wiener
38,00 zł 1 os. / 14 dni
NNW10 000 zł
OC 
Rehabilitacja36 193 zł
Koszty leczenia90 484 zł
Signal Iduna
46,00 zł 1 os. / 14 dni
NNW15 000 zł
OC 
Rehabilitacja27 145 zł
Koszty leczenia90 484 zł
Allianz
52,00 zł 1 os. / 14 dni
NNW14 000 zł
OC 
Rehabilitacja50 000 zł
Koszty leczenia80 000 zł
Proama
56,00 zł 1 os. / 14 dni
NNW20 000 zł
OC 
Rehabilitacja100 000 zł
Koszty leczenia100 000 zł
Nationale-Nederlanden
64,00 zł 1 os. / 14 dni
NNW10 000 zł
OC150 000 zł
Rehabilitacja100 000 zł
Koszty leczenia150 000 zł
Generali
74,00 zł 1 os. / 14 dni
NNW300 000 zł
OC50 000 zł
Rehabilitacja200 000 zł
Koszty leczenia200 000 zł

Kalkulacja z 7.07.2022 r. dla 46-latka z Krosna.

38 zł za osobę to cena, która zdecydowanie należy do tych przystępnych, a jej wartość jest w stanie zagwarantować bezcenny spokój ducha. W sytuacjach stresujących bardzo często zdarza się tak, że to nie pieniądze, a brak pomocnej dłoni jest największym problemem.

Pamiętaj więc, aby z równą skrupulatnością co o swoje auto, zadbać również o komfort i bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny.

Czy sprawdziłeś dokładnie polisę przed wakacjami?

Przy zawieraniu jakiejkolwiek umowy ubezpieczeniowej, zapytaj i sprawdź, na jakim terenie obowiązuje. Może to być tylko Polska, ale zakres ochrony może działać również za granicą. Sprawdź również, czy polisa nie wyłącza państw, przez które będziesz przejeżdżał lub je odwiedzał.

W przypadku assistance zwróć też uwagę na ewentualny maksymalny zwrot kosztów usługi, limit kilometrów w razie holowania oraz zakres ochrony, czyli czy ubezpieczenie obowiązuje w razie awarii czy tylko wypadku (a może we wszystkich tych przypadkach).

Wiele na temat polisy mówi zapis zawarty w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) dotyczący wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. To tam znajdziesz informacje, w jakiej sytuacji Ty i Twój samochód zostaniecie pozostawieni sami sobie. Ten punkt może dotyczyć także konkretnych państw.

Podobnie sprawa ma się z ubezpieczeniami turystycznymi. Jeśli wakacje zamierzasz spędzić na nurkowaniu, skakaniu na bungee i polowaniach, to dla Ciebie dedykowane będzie inne ubezpieczenie niż dla rodziny z dziećmi, która planuje wypocząć w nadmorskim kurorcie, korzystając z uroków all inclusiveWówczas pomyśl o rozszerzeniu zakresu ochrony za dopłatą o odpowiednie ryzyka w zależności od Twoich indywidualnych potrzeb.

Co warto wiedzieć? – Wyjazd samochodem na wakacje 2022

 1. Przed każdą podróżą – dłuższą, czy krótszą – koniecznie sprawdź stan techniczny samochodu.
 2. Zadbaj o dobry stan techniczny samochodu, ale również o komfort i bezpieczeństwo swoich bliskich. Odpowiednia polisa ubezpieczeniowa zapewni całej rodzinie wakacje, o jakich marzyliście cały rok.
 3. Jeśli wybierasz się samochodem za granicę, zabierz ze sobą potwierdzenie zakupu polisy OC lub Zieloną Kartę. 
 4. Nigdy nie zostawiaj w zamkniętym samochodzie dzieci ani czworonożnego pupila. Nawet jeśli klimatyzacja działa bez zarzutów, są to sytuacje bardzo niebezpieczne, które mogą doprowadzić do tragedii.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o wyjazd samochodem na wakacje

 1. Co na pewno trzeba sprawdzić w samochodzie przed wakacyjnym wyjazdem?

  Poza podstawowym wyposażeniem, do którego należy apteczka, gaśnica lub linka holownicza, warto zadbać o sprawny układ hamulcowy, pasy bezpieczeństwa czy odpowiedni stan ogumienia. Przed wyjazdem warto udać się na przegląd do zaufanego mechanika.

 2. Ile kosztuje autocasco?

  O cenie autocasco decyduje wiele czynników, do których należą między innymi: wartość samochodu, zakres ochrony, wiek, doświadczenie za kierownicą właściciela pojazdu, czy miejsce jego zamieszkania. Dlatego wyliczenie składki AC zależne jest od indywidualnego przypadku każdego kierowcy. Porównywarka ubezpieczeń rankomat.pl pozwoli zorientować się dokładnie, jak wyglądają oferty konkretnych towarzystw ubezpieczeniowych i kto proponuje najkorzystniejsze finansowo rozwiązanie.

 3. Jakie ubezpieczenie wykupić, planując rodzinne wakacje?

  W celu zapewnienia całej rodzinie przyjemnego i bezpiecznego wyjazdu warto pamiętać nie tylko o obowiązkowym OC. Inwestycja w Autocasco, assistance, NNW czy ubezpieczenie podróżne, to pokrycie kosztów leczenia  w poważniejszej sytuacji. Polisa turystyczna obejmuje także ochronę utraty bagażu, czy inne sytuacje, które mogą stanąć na drodze beztroskiego wakacyjnego wypoczynku.