W pierwszych miesiącach 2019 roku kobiety płaciły za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne średnio o 1,6% więcej niż mężczyźni. Jednak to nie płeć przesądziła o wyższej stawce OC, a odmienne deklaracje pań i panów podczas kalkulacji składki.

Porównaj ceny OC i AC

Stereotypów dotyczących kierowania samochodem przez kobiety i mężczyzn jest wiele i wciąż, jak choćby ten o „babie za kółkiem”, budzą wiele kontrowersji. Przyjrzeliśmy się więc cechom kierowców obu płci, takim jak liczba deklarowanych szkód, długość posiadania prawa jazdy czy wybierane przez nich samochody.

Kto płacił więcej za OC po uwzględnieniu doświadczenia w prowadzeniu pojazdów?

W grupie kierowców z krótszym stażem za kierownicą (do 10 lat),  kobiety płaciły za OC nawet 27,3% mniej niż mężczyźni. Inaczej sytuacja wyglądała w przypadku kierowców z kilkunastoletnim doświadczeniem. Korzystniejsze oferty otrzymywali wówczas panowie (- 4,2% w przypadku przynajmniej 20-letniego stażu).

Przesuń suwak, aby zobaczyć wskaźniki dla kobiet i mężczyzn:

KobietyMężczyźni

Kobiety deklarują mniej szkód komunikacyjnych

Większość kierowców, którzy odwiedzili naszą porównywarkę, deklarowało brak szkód w swojej całej historii ubezpieczenia. Kobiety mogły pochwalić się nieco wyższym wskaźnikiem bezszkodowości (77,3%, a mężczyźni 77,2%). Niewielką przewagę panów zauważyliśmy w przypadku deklaracji jednej szkody (17,4% mężczyzn i 17,7% kobiet deklarowało jedną szkodę w swojej historii OC).

Mężczyźni częściej wybierają szybkie samochody

W pierwszych miesiącach 2019 roku prawie dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn deklarowało posiadanie auta z najmniejszą pojemnością silnika (poniżej 1,2). Panowie preferują natomiast jazdę “mocniejszymi” samochodami. Pojazdy o pojemności powyżej 3,0 ubezpieczyło 7,2% mężczyzn i tylko 3,3% kobiet.

Przesuń suwak, aby zobaczyć wskaźniki dla kobiet i mężczyzn:

KobietyMężczyźni

Sprawdziliśmy również, jakie marki samochodów najczęściej ubezpieczają panie i panowie. Okazuje się, że w obu przypadkach na pierwszym miejscu jest Volkswagen i Opel (kobiety częściej kupują OC na Ople, natomiast mężczyźni na Volkswageny). W Top 6 najpopularniejszych marek pojawia się także Ford, Renault i Audi. Na liście ulubionych przez panie marek zabrakło natomiast BMW, a przez panów - Fiata.

Mężczyźni częściej wybierają diesle

W bieżącym roku (styczeń i luty 2019) 52,1% kobiet i 42,8% mężczyzn deklarowało posiadanie auta zasilanego benzyną. Panowie częściej niż kobiety ubezpieczali samochody z silnikiem diesla (38,8% a kobiety 32,6%). Najmniej kalkulacji cen OC wykonali posiadacze aut z wbudowaną instalacją gazową (mężczyźni 17,9% a kobiety 14,9%).

Przesuń suwak, aby zobaczyć wskaźniki dla kobiet i mężczyzn:

KobietyMężczyźni

Kobiety nie lubią starych samochodów

Od początku 2019 roku tylko nieliczne panie deklarowały posiadanie samochodu wyprodukowanego przed 1993 rokiem (1,1%). Takie auta posiada dwukrotnie więcej panów, bo aż 2,3%. Za to kobiety, nieco częściej niż mężczyźni, zgłaszały do ubezpieczenia auta użytkowane przez 6 do 20 lat (1,1-1,2%)

Przesuń suwak, aby zobaczyć wskaźniki dla kobiet i mężczyzn:

KobietyMężczyźni
Wyślij raport na maila
Proszę podać poprawny adres email
Dziękujemy za zainteresowanie

Zapraszamy do zapoznania się z raportem

Wystąpił błąd podczas wysyłania wiadomości.

Odśwież stronę i spróbuj ponownie