W 2021 roku kobiety płaciły za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne średnio o 8,5% więcej niż mężczyźni. Jednak to nie płeć przesądziła o wyższej stawce OC, a odmienne deklaracje pań i panów podczas kalkulacji składki.

Stereotypów dotyczących kierowania samochodem przez kobiety i mężczyzn jest wiele i wciąż, jak choćby ten o „babie za kółkiem”, budzą wiele kontrowersji. Przyjrzeliśmy się więc cechom kierowców obu płci, takim jak liczba deklarowanych szkód, długość posiadania prawa jazdy czy wybierane przez nich samochody i sprawdziliśmy, jaki mogą mieć one wpływ na składkę OC.

Znajdź OC już od 348zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 5 minut
 • Oferty 14 towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Czy można różnicować ceny OC ze względu na płeć kierowcy?

W 2011 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok, którym zakazał towarzystwom ubezpieczeniowym ustalania ceny OC na podstawie płci kierowcy. Przed tą datą kobiety miały z reguły większe szanse na zakup taniej polisy OC niż mężczyźni
Daniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.plDaniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl

Obecnie składki obowiązkowego ubezpieczenia dla kobiet i mężczyzn są wyliczane na podstawie takich samych taryf. Jednak z powodu zróżnicowanych preferencji pań i panów dotyczących cech samochodu czy też różnic w historii bezszkodowej jazdy i doświadczeniu za kółkiem, średnie ceny OC im proponowane różnią się od siebie.

Kobiety i mężczyźni - różnica w OC

Kto płacił więcej za OC po uwzględnieniu doświadczenia w prowadzeniu pojazdów?

W grupie kierowców z krótszym stażem za kierownicą (do 10 lat), kobiety płaciły za OC nawet 16,6% mniej niż mężczyźni. Inaczej sytuacja wyglądała w przypadku kierowców z kilkunastoletnim doświadczeniem. Korzystniejsze oferty otrzymywali wówczas panowie (- 6% w przypadku przynajmniej 20-letniego stażu).

Długość posiadania prawa jazdyCena OC - kobietyCena OC - mężczyźni
krócej niż rok1571 zł1884 zł
1-3 lata1273 zł1506 zł
4-10 lat795 zł830 zł
11-20 lat554 zł537 zł
powyżej 20 lat531 zł499 zł
Mediana cen OC z 2021 r.

Kto deklaruje mniej szkód komunikacyjnych?

Większość kierowców, którzy odwiedzili naszą porównywarkę, deklarowało brak szkód w swojej całej historii ubezpieczenia. Mężczyźni mogli jednak pochwalić się nieco wyższym wskaźnikiem bezszkodowości (65,8%, a kobiety 63%). Niewielką przewagę panów zauważyliśmy także w przypadku deklaracji jednej szkody (2,7% mężczyzn i 2,8% kobiet deklarowało jedną szkodę zlikwidowaną z ich ostatniej polisy).

Kto częściej ubezpiecza szybkie samochody?

W 2021 roku prawie dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn deklarowało posiadanie auta z najmniejszą pojemnością silnika (poniżej 1 l). Panowie preferują natomiast jazdę “mocniejszymi” samochodami. Pojazdy z silnikiem o pojemności powyżej 3,0 l zgłaszało do ubezpieczenia 3,5% mężczyzn i tylko 1,4% kobiet.

Pojemność silnika% kalkulacji wszystkich kobiet% kalkulacji wszystkich mężczyzn
do 1 l6,63,7
1,1 l do 1,5 l35,421,1
1,6 l do 2,0 l49,858,8
2,0 l do 3,0 l6,812,9
3,1 l lub więcej1,43,5
Na podstawie deklaracji użytkowników porównywarki rankomat.pl w 2021 r.

Pojemność silnika to tymczasem jeden z głównych czynników decydujących o cenie polisy OC. W ubiegłym roku najdroższe do ubezpieczenia okazały się pojazdy z dużym silnikiem. Przy pojemności ponad 3 l średnia cena obowiązkowej polisy wynosiła 744 złote i była aż o 55,6% wyższa niż cena OC auta z silnikiem 1 l lub mniejszym.

Pojemność silnika a cena OC

Czy kobiety wybierają inne marki samochodów niż mężczyźni?

Sprawdziliśmy również, jakie marki samochodów najczęściej ubezpieczają panie i panowie. Okazuje się, że w obu przypadkach na pierwszym miejscu znalazł się Volkswagen. Na kolejnych miejscach uplasowały się jednak nieco inne pojazdy.

TOP 5 najczęściej ubezpieczanych przez kobiety i mężczyzn marek pojazdów

KobietyMężczyźni
1VolkswagenVolkswagen
2OpelAudi
3FordOpel
4RenaultFord
5ToyotaBMW
Najczęściej ubezpieczane marki samochodów w 2021 r. (w kolejności od największej liczby zgłaszanych do ubezpieczenia)

Na liście ulubionych przez panie marek samochodów zabrakło BMW i Audi, a przez panów - Toyoty oraz Renault.

Ile kosztuje OC w zależności od marki pojazdu?

To, jaką markę pojazdu wybierze kierowca, również może mieć wpływ na cenę obowiązkowej polisy. Przykładowo, w 2021 r. zdecydowanie więcej za OC płacili właściciele BMW niż np. Toyoty czy Skody.

Marka pojazdu a cena OC

Jakie paliwo tankują najczęściej kobiety, a jakie mężczyźni?

W 2021 roku 51,9% kobiet i 41,3% mężczyzn deklarowało posiadanie auta zasilanego benzyną. Panowie natomiast częściej niż kobiety ubezpieczali samochody z silnikiem diesla (42,1% a kobiety 34,5%). Znacznie mniej kalkulacji cen OC wykonali posiadacze aut z wbudowaną instalacją gazową (mężczyźni 15% a kobiety 12,6%).

Wśród użytkowników porównywarki rankomat.pl nie zabrakło również kierowców aut elektrycznych i hybryd. Ich udział we wszystkich kalkulacjach był jednak niewielki i wynosił ok. 1%.

Ile kosztuje OC w zależności od rodzaju paliwa?

Rodzaj paliwa również mógł wpłynąć na ceny OC proponowane paniom i panom. W ubiegłym roku najdroższe polisy kupowali najczęściej kierowcy pojazdów zasilanych LPG (średnio za OC 626 zł). Najtańsze do ubezpieczenia były natomiast samochody elektryczne (459 zł) i hybrydy (579 zł).

Kto nie lubi starych samochodów?

W 2021 roku tylko nieliczne panie deklarowały posiadanie samochodu wyprodukowanego przed 1991 rokiem (0,3%). Takie auta posiada dwukrotnie więcej panów, bo 0,6%. Za to kobiety nieco częściej niż mężczyźni zgłaszały do ubezpieczenia auta użytkowane przez 6 do 20 lat (różnica 4%).

Wiek samochodu% kalkulacji wszystkich kobiet% kalkulacji wszystkich mężczyzn
do 5 lat11,212,8
6 do 10 lat17,417,2
11 do 15 lat30,928,6
16 do 20 lat28,927,4
21 do 25 lat10,411,6
26 do 30 lat0,91,8
31 lat lub więcej0,30,6
Na podstawie deklaracji użytkowników porównywarki rankomat.pl w 2021 r.

Które towarzystwo oferuje tanie OC dla kobiet, a które dla mężczyzn?

Warto pamiętać, że przedstawione przez nas ceny OC są uśrednione. Taryfy poszczególnych ubezpieczycieli mogą różnić się od siebie i nie zawsze np. wysoka pojemność silnika czy zamontowana instalacja LPG zdecyduje o wyższej składce OC. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, kupią tanią polisę w towarzystwie, które oceni ich najkorzystniej jako kierowców oraz samochód który posiadają. Najlepszym sposobem na wyłonienie spośród wielu takiej właśnie firmy, jest porównanie ofert w naszym kalkulatorze OC. 

Co warto wiedzieć

 • W 2021 r. kobiety płaciły za OC średnio o 8,5% więcej niż mężczyźni.
 • Od 2011 roku składki OC nie mogą być różnicowane pod względem płci właściciela pojazdu.
 • Różnice w średnich cenach obowiązkowego ubezpieczenia wynikają z odmiennych deklaracji pań i panów podczas kalkulacji składki.
 • Towarzystwa korzystają z różnych taryfikatorów. Bez względu na płeć kierowcy, najlepszym sposobem na znalezienie taniej polisy OC jest porównanie ofert jak największej grupy ubezpieczycieli.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe wciąż pytają o płeć kierowcy?

  Ubezpieczyciele nie mogą wyceniać składki na podstawie płci właściciela pojazdu, ale taka informacja może być dla nich przydatna z innych powodów. Zazwyczaj służy ona do celów marketingowych, oczywiście pod warunkiem, że potencjalny klient wyrazi na to zgodę.

 2. Czy mężczyźni powodują więcej wypadków niż kobiety?

  Z raportu policji wynika, że w 2020 roku mężczyźni kierujący pojazdami spowodowali 74,6% wypadków, a panie 21,3% takich zdarzeń. Specjaliści w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego podnoszą jednak argument, że taka statystyka wynika z faktu, iż kobiet aktywnie kierujących jest zdecydowanie mniej niż mężczyzn. Z kolei Instytut Transportu Samochodowego w swoim komunikacie prasowym poinformował, że „kobiety powodują jeden wypadek na 6,7 mln przejechanych kilometrów, a mężczyźni – raz na 4,7 mln km. Oznacza to, że mężczyźni są sprawcami wypadków 1,5 razy częściej niż kobiety(...)".

 3. Czy wszystkie kobiety są rozważnymi kierowcami?

  Zdaniem specjalistów z Instytutu Transportu Samochodowego, kobiety jeżdżą bardziej zachowawczo i ostrożniej niż mężczyźni. Panie wypadają również lepiej w testach pamięci przestrzennej, podzielności uwagi, koncentracji i co istotne – znajomości przepisów drogowych. Jednak Instytut podaje równocześnie niepokojące informacje o przedstawicielkach płci pięknej. Istnieją wyniki badań, które wskazują na to, że kobiety, szczególnie te młode, zmieniają swój sposób jazdy. Coraz częściej jeżdżą agresywniej i pojawiają się w ryzykownych sytuacjach. Zdarza się im również częściej sięgać po alkohol.