W III kwartale 2022 roku kobiety płaciły za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne średnio o 7% więcej niż mężczyźni. Jednak to nie płeć przesądziła o wyższej stawce OC, a odmienne deklaracje pań i panów podczas kalkulacji składki.

Stereotypów dotyczących kierowania samochodem przez kobiety i mężczyzn jest wiele i wciąż, jak choćby ten o „babie za kółkiem”, budzą wiele kontrowersji. Przyjrzeliśmy się więc cechom kierowców obu płci, takim jak liczba deklarowanych szkód, długość posiadania prawa jazdy czy wybierane przez nich samochody i sprawdziliśmy, jaki mogą mieć one wpływ na składkę OC.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

 • Ceny OC w 3 minuty
 • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
 • Pomoc 200 agentów

Czy można różnicować ceny OC ze względu na płeć kierowcy?

W 2011 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok, którym zakazał towarzystwom ubezpieczeniowym ustalania ceny OC na podstawie płci kierowcy. Przed tą datą kobiety miały z reguły większe szanse na zakup taniej polisy OC niż mężczyźni

Daniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.plDaniel Bartosiewicz, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl

Obecnie składki obowiązkowego ubezpieczenia dla kobiet i mężczyzn są wyliczane na podstawie takich samych taryf. Jednak z powodu zróżnicowanych preferencji pań i panów dotyczących cech samochodu czy też różnic w historii bezszkodowej jazdy i doświadczeniu za kółkiem, średnie ceny OC im proponowane różnią się od siebie.

Płeć a cena OC w III kwartale 2022

Kto płaci więcej za OC po uwzględnieniu doświadczenia w prowadzeniu pojazdów?

W grupie kierowców z krótszym stażem za kierownicą (do 10 lat), kobiety płaciły za OC nawet 20,6% mniej niż mężczyźni. Inaczej sytuacja wyglądała w przypadku kierowców z kilkunastoletnim doświadczeniem. Korzystniejsze oferty otrzymywali wówczas panowie (np. mniej o 4,3% w przypadku stażu od 11 do 20 lat).

Długość posiadania prawa jazdyCena OC - kobietyCena OC - mężczyźni
krócej niż rok1346 zł1682 zł
1 rok - 3 lata1070 zł1348 zł
4 lata - 10 lat681 zł732 zł
11 lat - 20 lat482 zł462 zł
powyżej 20 lat455 zł445 zł
Mediana cen OC z III kwartału 2022 r.

Porównaj ceny OC i AC

Kto deklaruje mniej szkód komunikacyjnych?

Większość kierowców, którzy odwiedzili naszą porównywarkę, deklarowało brak szkód w swojej całej historii ubezpieczenia. Mężczyźni mogli jednak pochwalić się nieco wyższym wskaźnikiem bezszkodowości (58,1%, a kobiety 57,6%). Niewielką przewagę panów zauważyliśmy także w przypadku deklaracji jednej szkody (1,9% mężczyzn i 2,0% kobiet deklarowało jedną szkodę zlikwidowaną z ich ostatniej polisy).

Kto częściej ubezpiecza szybkie samochody?

W III kwartale 2022 roku prawie dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn deklarowało posiadanie auta z najmniejszą pojemnością silnika (poniżej 1 l). Panowie preferują natomiast jazdę “mocniejszymi” samochodami. Pojazdy z silnikiem o pojemności powyżej 2,0 l zgłaszało do ubezpieczenia 15,2% mężczyzn i tylko 8,3% kobiet. W przypadku silników o największej pojemności (powyżej 5,0 l), najtańszej polisy OC samochodu szukało trzy razy więcej mężczyzn niż kobiet.

Pojemność silnika% kalkulacji wszystkich kobiet% kalkulacji wszystkich mężczyzn
do 1 l6,43,5
1,1 l do 1,5 l34,621,1
1,6 l do 2,0 l50,760,2
2,0 l do 3,0 l7,012,4
3,1 l do 4,0 l0,91,7
4,1 l do 5,0 l0,30,8
5,1 l lub więcej0,10,3
Na podstawie deklaracji użytkowników porównywarki rankomat.pl w III kwartale 2022 r.

Pojemność silnika to tymczasem jeden z głównych czynników decydujących o cenie polisy OC. W ubiegłym roku najdroższe do ubezpieczenia okazały się pojazdy z dużym silnikiem. Przy pojemności ponad 5 l średnia cena obowiązkowej polisy wynosiła 619 złotych i była aż o 54,7% wyższa niż cena OC auta z silnikiem 1 l lub mniejszym.

Pojemność silnika a cena OC

Czy kobiety wybierają inne marki samochodów niż mężczyźni?

Sprawdziliśmy również, jakie marki samochodów najczęściej ubezpieczają panie i panowie. Okazuje się, że w obu przypadkach na podium stanął Volkswagen, Opel i Ford. Na kolejnych miejscach uplasowały się jednak nieco inne pojazdy.

TOP 5 najczęściej ubezpieczanych przez kobiety i mężczyzn marek pojazdów

KobietyMężczyźni
1VolkswagenVolkswagen
2OpelOpel
3FordFord
4RenaultAudi
5ToyotaBMW
Najczęściej ubezpieczane marki samochodów w III kwartale 2022 r. (w kolejności od największej liczby zgłaszanych do ubezpieczenia)

Na liście ulubionych przez panie marek samochodów zabrakło BMW i Audi, a przez panów -  Renault i Toyoty.

Ile kosztuje OC w zależności od marki pojazdu?

To, jaką markę pojazdu wybierze kierowca, również może mieć wpływ na cenę obowiązkowej polisy. Przykładowo, w III kwartale 2022 r. zdecydowanie więcej za OC płacili właściciele BMW niż np. Toyoty czy Skody.

Marka samochodu a cena OC w III kwartale 2022

Jakie paliwo tankują najczęściej kobiety, a jakie mężczyźni?

W III kwartale 2022 roku 50,2% kobiet i 38,8% mężczyzn deklarowało posiadanie auta zasilanego benzyną. Z kolei panowie częściej niż kobiety ubezpieczali samochody z silnikiem diesla (44,5% a kobiety 36%). Znacznie mniej kalkulacji cen OC wykonali posiadacze aut z wbudowaną instalacją gazową (mężczyźni 15,2% a kobiety 12,5%).

Wśród użytkowników porównywarki rankomat.pl nie zabrakło również kierowców aut elektrycznych i hybryd. Ich udział we wszystkich kalkulacjach był jednak niewielki i wynosił ok. 1,2% (hybrydy) i 0,1% (samochody elektryczne). 

Ile kosztuje OC w zależności od rodzaju paliwa?

Rodzaj paliwa również mógł wpłynąć na ceny OC proponowane paniom i panom. W ubiegłym roku najdroższe polisy kupowali najczęściej kierowcy pojazdów z silnikiem diesla (średnio za OC 508 zł). Najtańsze do ubezpieczenia były natomiast samochody elektryczne (363 zł). 

Kto nie lubi starych samochodów?

W III kwartale 2022 roku tylko nieliczne panie deklarowały posiadanie samochodu wyprodukowanego przed 1992 rokiem (0,3%). Takie auta posiada ponad dwa razy więcej panów, bo 0,7%. Za to kobiety nieco częściej niż mężczyźni zgłaszały do ubezpieczenia auta użytkowane przez 6 do 20 lat (różnica 3,6%).

Wiek samochodu% kalkulacji wszystkich kobiet% kalkulacji wszystkich mężczyzn
do 5 lat10,110,7
6 do 10 lat17,216,8
11 do 15 lat29,927,9
16 do 20 lat30,329,1
21 do 25 lat11,212,7
26 do 30 lat1,02,1
31 lat lub więcej0,30,7
Na podstawie deklaracji użytkowników porównywarki rankomat.pl w III kwartale 2022 r.

Które towarzystwo oferuje tanie OC dla kobiet, a które dla mężczyzn?

Warto pamiętać, że przedstawione przez nas ceny OC są uśrednione. Taryfy poszczególnych ubezpieczycieli mogą różnić się od siebie i nie zawsze np. wysoka pojemność silnika czy zamontowana instalacja LPG zdecyduje o wyższej składce OC.

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, kupią tanią polisę w towarzystwie, które oceni ich najkorzystniej jako kierowców oraz samochód który posiadają. Najlepszym sposobem na wyłonienie spośród wielu takiej właśnie firmy, jest porównanie ofert w naszym kalkulatorze OC. 

Porównaj ceny OC i AC

Co warto wiedzieć

 • W III kwartale 2022 r. kobiety płaciły za OC średnio o 7% więcej niż mężczyźni.
 • Od 2011 roku składki OC nie mogą być różnicowane pod względem płci właściciela pojazdu.
 • Różnice w średnich cenach obowiązkowego ubezpieczenia wynikają z odmiennych deklaracji pań i panów podczas kalkulacji składki.
 • Towarzystwa korzystają z różnych taryfikatorów. Bez względu na płeć kierowcy, najlepszym sposobem na znalezienie taniej polisy OC jest porównanie ofert jak największej grupy ubezpieczycieli.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe wciąż pytają o płeć kierowcy?

  Ubezpieczyciele nie mogą wyceniać składki na podstawie płci właściciela pojazdu, ale taka informacja może być dla nich przydatna z innych powodów. Zazwyczaj służy ona do celów marketingowych, oczywiście pod warunkiem, że potencjalny klient wyrazi na to zgodę.

 2. Czy mężczyźni powodują więcej wypadków niż kobiety?

  Z raportu policji wynika, że w 2021 roku mężczyźni kierujący pojazdami spowodowali 73,6% wypadków, a panie 22,6% takich zdarzeń. Specjaliści w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego podnoszą jednak argument, że taka statystyka wynika z faktu, iż kobiet aktywnie kierujących jest zdecydowanie mniej niż mężczyzn. Z kolei Instytut Transportu Samochodowego w swoim komunikacie prasowym informował, że „kobiety powodują jeden wypadek na 6,7 mln przejechanych kilometrów, a mężczyźni – raz na 4,7 mln km. Oznacza to, że mężczyźni są sprawcami wypadków 1,5 razy częściej niż kobiety (...)".

 3. Czy wszystkie kobiety są rozważnymi kierowcami?

  Zdaniem specjalistów z Instytutu Transportu Samochodowego, kobiety jeżdżą bardziej zachowawczo i ostrożniej niż mężczyźni. Panie wypadają również lepiej w testach pamięci przestrzennej, podzielności uwagi, koncentracji i co istotne – znajomości przepisów drogowych. Jednak Instytut podaje równocześnie niepokojące informacje o przedstawicielkach płci pięknej. Istnieją wyniki badań, które wskazują na to, że kobiety, szczególnie te młode, zmieniają swój sposób jazdy. Coraz częściej jeżdżą agresywniej i pojawiają się w ryzykownych sytuacjach. Zdarza się im również częściej niż w latach poprzednich sięgać po alkohol.