W pierwszych miesiącach 2018 roku kobiety płaciły za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne średnio o 2,3% więcej niż mężczyźni. Jednak to nie płeć przesądziła o wyższej stawce OC, a odmienne deklaracje pań i panów podczas kalkulacji składki.

Porównaj ceny OC i AC

Stereotypów dotyczących kierowania samochodem przez przez kobiety i mężczyzn jest wiele i wciąż, jak choćby ten o „babie za kółkiem”, budzą wiele kontrowersji. Przyjrzeliśmy się więc cechom kierowców obu płci takim jak liczba deklarowanych szkód, długość posiadania prawa jazdy czy wybierane przez nich marki samochodów.

Kto płacił więcej za OC po uwzględnieniu doświadczenia w prowadzeniu pojazdów?

W grupie kierowców z najkrótszym stażem za kierownicą kobiety płaciły za OC nawet 23,9% mniej niż mężczyźni. Inaczej sytuacja wyglądała w przypadku kierowców z większym doświadczeniem. W tym przypadku korzystniejsze oferty (średnio o 2,6%) otrzymywali panowie.

Kobiety deklarują mniej szkód komunikacyjnych

Większość kierowców, którzy odwiedzili naszą porównywarkę, deklarowało brak szkód w swojej całej historii ubezpieczenia. To kobiety mogły pochwalić się nieco wyższym wskaźnikiem bezszkodowości (77,4%, a mężczyźni 76,3%). Niewielką przewagę pań zauważyliśmy również w przypadku jednej i więcej szkód (różnice od 0,1% do 0,5%)    

Mężczyźni częściej wybierają szybkie samochody

W pierwszych miesiącach 2018 roku dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn deklarowało posiadanie auta z najmniejszą pojemnością silnika (poniżej 1,2). Panowie preferują natomiast jazdę “mocniejszymi” samochodami. Pojazdy o pojemności powyżej 3,0 ubezpieczyło 7% mężczyzn i tylko 3,3% kobiet.

Sprawdziliśmy również, jakie marki samochodów najczęściej wybierają panie i panowie. Okazuje się, że w obu przypadkach na pierwszym miejscu jest Volkswagen i Opel. Na tym podobieństwa się kończą. Mężczyźni chętnie wybierają także Audi i BMW, a kobiety samochody marki Ford i Renault.

Różnice występują również na kolejnych pozycjach w naszym rankingu. Wśród mężczyzn, na piątym i szóstym miejscu (pod względem ilości kalkulacji) uplasowały się lubiane przez kobiety Ford i Renault. U pań - Fiat i Toyota.

Kobiety wybierają auta na benzynę, a mężczyźni diesle

W bieżącym roku (styczeń i luty 2018) 52,3% kobiet i 42,1% mężczyzn deklarowało posiadanie auta zasilanego benzyną. Panowie częściej niż kobiety ubezpieczali natomiast samochody z silnikiem diesla (38,5% a kobiety 32,2%). Najmniej kalkulacji cen OC wykonali posiadacze aut z wbudowaną instalacją gazową (mężczyźni 19,4% a kobiety 15,5%).

*Opracowanie na podstawie danych porównywarki ubezpieczeń rankomat.pl uzyskanych w okresie od 1 stycznia do 7 marca 2018 roku