Porównaj oferty i kup polisę taniej przez Internet

Wolisz porozmawiać? Skorzystaj z pomocy jednego z naszych 200 agentów

#zostańwdomu

Zastanawiałeś się kiedyś, kto i na jakiej podstawie ustala ceny ubezpieczeń? Każde towarzystwo ubezpieczeniowe w Polsce ma obowiązek powołania tzw. aktuariusza. To właśnie on decyduje o wysokości składki i wydaje opinię na temat rezerw finansowych zakładu ubezpieczeń.

wyciągnięta dłoń
Porównaj ceny OC i AC
CUR_URL:https://rankomat.pl/samochod/kto-ustala-ceny-ubezpieczen
Z tego artykułu dowiesz się:

Działalność aktuariuszy regulują w naszym kraju wyłącznie przepisy dotyczące rynku ubezpieczeń. Żeby zostać wpisanym do rejestru aktuariuszy, wymagane jest zdanie egzaminów aktuarialnych przy Komisji Nadzoru Finansowego, z wynikiem pozytywnym. W skali całego kraju liczba zarejestrowanych specjalistów w tej dziedzinie jest niewielka - pod koniec 2015 roku grupa aktuariuszy liczyła 326 osób.

Czy zajmuje się zespół aktuariuszy?

Aktuariusz odpowiada za wycenę zobowiązań wobec klientów oraz konstrukcję produktów w taki sposób, aby został zachowany odpowiedni poziom pomiędzy rezerwami finansowymi, przyszłymi dochodami ze składek i pokryciem zobowiązań pieniężnych.

Zespół aktuariuszy szuka więc zależności pomiędzy Twoim:

  • wiekiem,

  • doświadczeniem,

  • samochodem, którym jeździsz,

  • miejscem w którym mieszkasz, a częstotliwością wypadków, które zdarzają się na drogach.

Jeśli odkryje, że np. kolor Twojego samochodu istotnie wpływa na możliwość wystąpienia wypadku, ujmuje to w liczbach. W ten sposób powstają tabele określające ryzyko ubezpieczeniowe, które ostatecznie służą do ustalenia wysokości twojej składki.

Oprócz wyceny produktów ubezpieczeniowych (ustalenia szczegółowych parametrów, kalkulacji składki i profilu zysków) oraz kalkulacji ryzyka ubezpieczeniowego, aktuariusz:

  • ustala metody tworzenia rezerw techniczno-ubezpieczeniowych i wyznacza margines wypłacalności w towarzystwie ubezpieczeniowym,

  • kontroluje politykę dopasowania aktywów i zobowiązań,

  • wycenia wartość firmy.

Jak widać, ceny ubezpieczeń dyktuje sprzedaż, psychologia i matematyka. Dlatego warto porównywać ceny składek. Nigdy nie wiadomo, czy w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych nie zostaniesz zakwalifikowany do najniższej, a w innym do najwyższej grupy ryzyka. Warto dodać, że rozbieżności w składkach AC są dużo większe niż w przypadku ubezpieczeń OC. Bez porównania ofert nie dowiesz się, kto akurat przedstawia najkorzystniejszą na rynku ofertę ubezpieczenia dla Ciebie.