W 2019 r. cudzoziemcy spowodowali w Polsce 17 tys. wypadków i kolizji. To o 11,8% więcej niż w 2018 r. Najczęściej sprawcami szkód byli kierowcy z Niemiec (27%). 

W ubiegłym roku ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym w wypadkach i kolizjach, których sprawcami byli obcokrajowcy 114,4 mln zł. Średnia wartość odszkodowania wyniosła 6,7 tys. zł. Sprawdziliśmy, jak należy się zachować w razie stłuczki z cudzoziemcem. 

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Do ilu wypadków dochodzi na polskich drogach?

W 2019 r. doszło w Polsce do 485,7 tys. zdarzeń drogowych, w tym 30,3 tys. wypadków i 455,4 tys. kolizji – wynika z danych policji. Natomiast Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK), które zajmuje się likwidacją szkód spowodowanych w Polsce przez posiadaczy pojazdów zarejestrowanych za granicą poinformowało, że sprawcami 17 tys. (około 3,5%) z nich byli obcokrajowcy. To o 11,8% więcej niż w 2018 r., a także o 16,4% niż w latach 2016-2017. 

Z jakich krajów pochodzą sprawcy wypadków i kolizji?

Sprawcami największej liczby wypadków i kolizji na polskich drogach byli kierowcy z Niemiec (27%). Mniej szkód spowodowali kierujący samochodami z Ukrainy (11%) i Litwy (8,5%), a także Białorusi (7,8%) oraz Czech (7,6%). 

Oznacza to, że sprawcami 61,9% wypadków i kolizji drogowych byli mieszkańcy krajów sąsiadujących z Polską. Z danych PBUK wynika, że ta tendencja utrzymuje się od wielu lat. Jej główną przyczyną jest duży ruch tranzytowy w kierunku wschód-zachód.

Ile kosztuje naprawa szkód spowodowanych przez zagranicznych kierowców?

W 2019 r. towarzystwa ubezpieczeniowe wypłaciły poszkodowanym w wypadkach i kolizjach drogowych, których sprawcami byli obcokrajowcy 114,4 mln zł. Średnia wysokość odszkodowania wyniosła 6,7 tys. zł. 

W razie wypadku lub kolizji z obcokrajowcem, warto przestrzegać kilku zasad. Jeśli doszło do wypadku, koniecznie trzeba wezwać na miejsce zdarzenia policję. Natomiast jeżeli tylko do niegroźnej stłuczki, możemy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, którego gotowy wzór można pobrać od rankomat.pl. Jednak ze względu na barierę językową, często wezwanie służb może okazać się niezbędne. Ponadto należy spisać następujące dane sprawcy:

Warto również zrobić zdjęcia na miejscu zdarzenia (np. smartfonem). Powinniśmy sfotografować uczestniczące w wypadku lub kolizji pojazdy wraz z numerami rejestracyjnymi, inne uszkodzone rzeczy, a także dokumenty obu kierowców. 

Na stronie PBUK można również sprawdzić pod adresem: https://pbuk.pl/lista-korespondentow, czy towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy wypadku lub kolizji posiada swojego korespondenta w Polsce. Jeśli tak, możemy bezpośrednio do niego zwrócić się o wypłatę odszkodowania. Natomiast gdy ubezpieczyciel nie ma własnego przedstawiciela w naszym kraju, szkodę należy zgłosić za pośrednictwem jednego z dwóch agentów PBUK, czyli PZU lub Warty. 

Co warto wiedzieć?

  1. W 2019 r. obcokrajowcy spowodowali w Polsce 17 tys. wypadków i kolizji.
  2. Sprawcami 27% wypadków i kolizji byli Niemcy.
  3. Poszkodowanym w wypadkach i kolizjach spowodowanych przez obcokrajowców ubezpieczyciele wypłacili 114 mln zł.
  4. Średnia wysokość odszkodowania wyniosła 6,7 tys. zł.