Amerykański koncern Tesli zyskał światową popularność właśnie dzięki niemu - model S wypuszczony na rynek USA w 2012 roku był pierwszym, seryjnie produkowanym elektrykiem tej marki. Samochód zwracał uwagę luksusowym designem, dynamiką jazdy i innowacjami w zakresie bezpieczeństwa jazdy. Tesla S dostępna dziś w salonach to natomiast efekt wielokrotnych liftingów i udoskonaleń, jakie zaszły przez ponad dekadę. Sprawdźmy, co dziś znajdziemy w tym aucie.
- Tesla - najpopularniejszy samochód elektryczny na świecie
- Tesla model S jako pierwszy produkcyjny elektryk marki
- Wymiary i pojemność Tesli model S
- Moc silnika i osiągi Tesli model S
- Jak wyposażona jest Tesla model S?
- Ile kosztuje Tesla model S?
- Czy Tesla model S to bezpieczny samochód?
- Jakie ubezpieczenie kupić dla Tesli model S?
- Od czego zależy cena ubezpieczenia Tesli?
Flagowa limuzyna Tesli - tak do dziś mówi się o modelu S, na który zamówienia składano jeszcze prze rozpoczęciem pierwszej produkcji na dobre. Prototyp WhiteStar, zaprezentowany światu w 2009 roku, okazał się na tyle przekonujący, że nie trzeba było długo czekać na kolejne odsłony Tesli S.
Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu
- Ceny OC w 3 minuty
- Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
- Pomoc 200 agentów
W Europie po raz pierwszy Tesli model S przyjrzano się bliżej corocznej wystawy motoryzacyjnej w Genewie - Geneva Motor Show w 2012 roku. Pierwsze szeroko zakrojone modyfikacje przeprowadzono w modelu w roku 2016.
Jaki jest maksymalny zasięg Tesli model S i na jaką moc może liczyć miłośnik elektromobilności? Sprawdzamy dane techniczne i koszty, jakie poniesiesz, jeśli zdecydujesz się na Teslę.
Tesla - najpopularniejszy samochód elektryczny na świecie
W pewnym sensie Tesla model S stała się symbolem globalnej rewolucji elektromobilnej. Ponad 10 lat temu prawdziwą sztuką było umiejętne połączenie eleganckiej sylwetki auta, dynamiki jazdy, bezpieczeństwa, ale także satysfakcjonujących osiągów i na dodatek - ekologii. Na to wszystko można liczyć w Tesli S w segmencie E.
To jeden z najpopularniejszych samochodów elektrycznych na świecie. Dowodzi tego nie tylko liczba sprzedanych dotąd egzemplarzy (ponad 50 tysięcy), ale także przyznane nagrody:
- World Green Car of the Year 2013,
- Motor Trend Car of the Year 2013,
- Automobile Magazine's Car of the Year 2013.
Tesla model S stała się inspiracją dla powstania kolejnych samochodów marki, jak Tesla model 3 czy X. Obecnie słynna wersja S kusi kultową, odświeżoną i wyrafinowaną sylwetką.
Zobacz więcej: Tesla Model 3 - dane techniczne, cena, ubezpieczenie
Tesla model S jako pierwszy produkcyjny elektryk marki
Już od pierwszej serii produkcji Tesla model S zapewniała bardzo dobre osiągi. Pomysłem konstruktorów było umieszczenie silnika pojazdu między kołami z przodu. To pozwoliło na wyeliminowanie wału napędowego oraz efektu wybrzuszonej podłogi.
Uwaga!
Jesienią 2014 roku Tesla Motors przedstawiła światu wersję auta z dwoma silnikami elektrycznymi - każdy z nich napędza jedną oś, co zapewnia stały napęd na wszystkie koła.
Wymiary i pojemność Tesli model S
Wymiary Tesli S spokojnie pozwalają na wygospodarowanie w kabinie pasażerów pięciu, wygodnych miejsc, a także dodatkowej przestrzeni w tylnym bagażniku. Tesla model S ma zatem:
- długość - 4979 mm,
- szerokość - 1964 mm,
- wysokość - 1445 mm.
Ten ostatni parametr okazał się wyjątkowo znaczący dla komfortu podróży, ponieważ zapewnia wystarczająco dużo miejsca nad głową zarówno kierowcy, jak i pasażerów.
Mówiliśmy o sporym bagażniku zarówno z przodu, jak i z tyłu auta. Oto jak kształtuje się przestrzeń bagażowa w każdej konfiguracji.
KONFIGURACJA | POJEMNOŚĆ (l) |
całkowita objętość przestrzeni bagażowej (bez składania tylnych siedzeń) | 804,2 |
objętość przestrzeni bagażowej z tyłu | 744,7 |
objętość przestrzeni bagażowej z tyłu (po złożeniu siedzeń) | 1645,2 |
objętość przestrzeni bagażowej z przodu | 59,5 |
źródło: www.tesla.com
Moc silnika i osiągi Tesli model S
Tesla S dostępna jest na rynku w dwóch wersjach:
- Long Range,
- Performance.
Różnice między nimi zachodzą zarówno w zakresie danych technicznych, jak i wyposażeniu.
Wariant Long Range
- moc: 330 kW (449 KM),
- maksymalny moment obrotowy: 660 Nm,
- maksymalny zasięg: 652 km (zgodnie z WLTP),
- prędkość maksymalna: 250 km/h,
- przyspieszenie do 100 km/h: 3,8 s,
- czas pełnego ładowania: 6 godz. 38 min.
Wariant Performance
- moc: 568 kW (772 KM),
- maksymalny zasięg: 639 km (zgodnie z WLTP),
- prędkość maksymalna: 261 km/h,
- przyspieszenie do 100 km/h: 2,5 s,
- czas pełnego ładowania: 6 godz. 38 min.
Jak widać, wersja Performance modelu S najbardziej odbiega od podstawowej mocą i przyspieszeniem. Jego prędkość maksymalna czy zasięg to raczej nieodczuwalne wzrosty.
Jak deklaruje producent, Tesla model S odznacza się najniższym na świecie współczynnikiem oporu powietrza (zaledwie 208 Cd). To doskonałe odwzorowanie idei, która przyświecała koncernowi od początku - zapewnieniu luksusowej szybkości, wytrzymałości oraz zasięgu.
Stale ulepszana aerodynamika i poszerzane podwozie auta spowodowały, że Tesla S jest wydajnym samochodem. dzięki temu można nie tylko szybciej, ale i pewniej pokonywać zakręty.
Jak wyposażona jest Tesla model S?
Tesla Motors wypracował standardy wyposażenia, w które uzbrojone zostało każde auto tej marki. Udogodnienia i innowacyjne rozwiązania dotyczą zarówno komfortu prowadzenia pojazdu, podróży pasażerów, funkcjonalności, jak i bezpieczeństwa.
Zebraliśmy wszystkie elementy, które mogą Cię zainteresować, jeśli przymierasz się do Tesli model S:
- system filtracji powietrza HEPA,
- podgrzewana kierownica,
- elektryczne lusterka zewnętrzne,
- kamera 360 stopni,
- wnętrze premium,
- wyświetlacz kierowcy i ekran dotykowy 17" na desce rozdzielczej,
- funkcje zapobiegające odczuwaniu negatywnego wpływu niskich temperatur,
- konsola centralna do bezprzewodowego ładowania telefonu,
- system autopilota,
- podgrzewane wycieraczki szyby przedniej,
- automatyczne otwieranie bramy garażowej z uwzględnieniem lokalizacji,
- zewnętrzne lusterka ściemniane automatycznie,
- system wspomagający parkowanie i zapobiegania kolizjom, 12 sensorów ultradźwiękowych,
- lusterka zewnętrzne podgrzewane elektrycznie,
- podgrzewane dysze spryskiwaczy reflektorów,
- dach szklany przyciemniony z filtrem chroniącym przed promieniowaniem ultrafioletowym i podczerwonym,
- system audio klasy Premium specjalnie dostosowany do cichej kabiny auta,
- możliwość indywidualnych ustawień kierowcy,
- dostęp do muzyki i multimediów przez system Bluetooth,
- światła p/mgielne LED,
- radar przedni wykrywa obiekty do 160 m,
- tarcze kół 19",
- zamek centralny.
Oczywiście poszczególne pozycje mogą się różnić w zależności od wybranego wariantu, a do dyspozycji jest aż 8 zestawień.
Funkcja autopilota w Tesli
Warto poświęcić nieco więcej uwagi funkcji autopilota, na którą Tesla stawia we wszystkich swoich pojazdach, a która może budzić kontrowersje i obawy o bezpieczeństwo. Jest wręcz przeciwnie.
Przypomnijmy także, że taki zestaw zaawansowanych funkcji asystenta kierowcy ma zapewnić mu bezpieczniejszą i spokojniejszą jazdę, ale żaden system nie zastąpi człowieka. Powinien on czuwać nad tym, jak pojazd porusza się na autopilocie.
W podstawowej wersji producent przewidział tempomat, który samodzielnie ocenia sytuację drogową i może kierować auto. To oznacza, ze tempomat utrzymuje stałą prędkość oraz odległość od poprzedzającego pojazdu. Dba także o utrzymanie Tesli na jej pasie ruchu.
Aby jeszcze bardziej odciążyć kierowcę, funkcję autopilota wzbogacono między innymi o:
- asystenta zmiany pasa ruchu,
- nawigację z Autopilotem,
- asystenta parkowania,
- funkcję Summon: przemieszcza pojazd Model S do przodu lub do tyłu, nawet jeśli kierowca nie siedzi w kabinie,
- funkcję Smart Summon: wyprowadza pojazd Model S z miejsca parkingowego oraz przemieszcza go w bardziej skomplikowanych warunkach.
Uwaga!
Ile kosztuje Tesla model S?
Dostęp do dwóch wersji tesli model S mamy także w Polsce. Cena auta kształtuje się oczywiście w zależności od wybranych parametrów i wariantu wyposażenia. Auto w wersji Long range kosztuje nie mniej niż 360 490 zł. Cenę mogą dodatkowo podbijać takie elementy jak:
- kolor karoserii,
- wzór felg,
- wersja wykończenia wnętrza.
Dane techniczne Tesli S Performance muszą kosztować swoje. Za te osiągi trzeba w Polsce zapłacić minimum 435 490 zł. Personalizowanie kolejnych elementów wyposażenia również może nas kosztować dodatkowe tysiące.
Czy Tesla model S to bezpieczny samochód?
Tesla od zawsze chciała przekraczać standardy motoryzacji także w zakresie bezpieczeństwa - kierowcy, pasażerów i każdego innego użytkownika drogi.
Aktywne funkcje bezpieczeństwa Tesli wybiegają poza rozwiązania typowo konstrukcyjne. Dane dotyczące funkcjonowania tysięcy egzemplarzy Tesli służą producentowi za źródło informacji o tym, jak może dochodzić do kolizji i jak można emu zapobiegać - z wykorzystaniem nowoczesnej technologii.
Dość wspomnieć, że Tesla model S uzyskał 5 gwiazdek w testach Euro NCAP w 2022 roku i zdobył nagrody Best in Class w kategoriach Executive i Pure Electric.
Wśród najważniejszych rozwiązań stosowanych przez Teslę można wyróżnić:
- układ automatycznego hamowania awaryjnego (łagodzi skutki ewentualnego uderzenia),
- układ ostrzegania przed przednią kolizją (dźwiękowe i wizualne alarmy o zbliżających się kolizjach z pojazdami lub przeszkodach),
- ostrzeganie przed kolizją w martwej strefie,
- unikanie opuszczenia pasa ruchu.
Przeczytaj także: Jakie są wady i zalety samochodów elektrycznych?
Co jakiś czas słyszy się o pożarach samochodów elektrycznych, przez co rosną obawy o bezpieczeństwo ich użytkowania. Co na to Tesla?Spójrzmy na Raport bezpieczeństwa przeciwpożarowego i ochronę termiczną pojazdów.
Każdy akumulator marki powstaje z myślą o rozpraszaniu ciepła z dala od sfery pasażerów i samego siebie. Oryginalne rozwiązania projektowe w bateriach Tesli zapewniają, że system bezpieczeństwa działa zgodnie z przeznaczeniem i izoluje ogień w wybranych obszarach w baterii. Z tego powodu ryzyko pożaru pojazdu jest nikłe.
Uwaga!
Jakie ubezpieczenie kupić dla Tesli model S?
Tesla model S to pojazd luksusowy - to nie ulega wątpliwości. Czy jednak jego klasa przekłada się na cenę polisy ubezpieczenia? To zależy. Przede wszystkim od wybranego zakresu ochrony.
Pamiętajmy, że towarzystwa ubezpieczeniowe już od kilku lat premiują napędy elektryczne jako korzystne dla środowiska. Rzeczywiście pod tym względem właściciele elektryków mogą liczyć na nieco niższe składki niż zwolennicy napędów spalinowych. Tak ta różnica kształtowała się pod koniec 2023 roku.
Okazuje się, że cena obowiązkowego OC dla Tesli S wcale nie musi zatrważać. Wysokość składki może wynosić nawet mniej niż średnia cena OC w kraju - w 2023 roku było to 520 zł.
Przykład
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia | Cena roczna | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
OC | AC | Assistance | NNW | 422,00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW | 576,00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW | 659,00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW | 691,00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW | 739,00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW | 966,00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW | 100,00 zł | |||
422,00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
576,00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
659,00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
691,00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
739,00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
966,00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
100,00 zł | |||
OC | AC | Assistance | NNW |
*kalkulacja z dnia 14.02.2024
W przypadku tak kosztownych samochodów klasy premium poza OC najbardziej liczy się polisa autocasco. To w końcu ochrona właściciela takiej perełki na wypadek kradzieży czy uszkodzenia przez czynniki niezależnie od niego. Zakres ochrony w ramach AC można kształtować dowolnie jednak z takim dodatkiem musisz liczyć się z tym, że cena pakietu ochronnego poszybuje w górę.
Od czego zależy cena ubezpieczenia Tesli?
To, że samochód z napędem elektrycznym jest mile widziany przez ubezpieczycieli - to fakt. Jednak na ostateczną wysokość składki wpływają także inne czynniki. To między innymi:
- wiek kierowcy,
- historia ubezpieczeniowa i szkodowości,
- miejsce zamieszkania kierowcy.
Cena ubezpieczenia Tesli będzie wypadkową tych wszystkich parametrów i może kształtować się bardzo różnie. Właśnie dlatego warto skorzystać z opcji porównania cen ubezpieczenia online.
Nie tylko zestawisz ze sobą różne opcje, ale tę wybraną kupisz wygodnie i szybko całkowicie online.
Co warto wiedzieć?
- Tesla model S to pierwszy model tej marki dostępny w produkcji seryjnej. Pierwsze egzemplarze pojawiły się na rynku w 2012 roku.
- Modelem S Tesli może podróżować aż siedem osób. Wszystko dzięki dodatkowym opcjonalnym dwóm fotelom w przestrzeni tylnego bagażnika.
- Tesla model S występuje w sprzedaży w dwóch wariantach: Long Range oraz Performance.
- Ceny tego modelu Tesli zaczynają się od ok. 360 490 zł. Każda modyfikacja wyposażenia może kosztować dodatkowe kilka tysięcy.
- Ubezpieczenie OC Tesli można kupić za pomocą kalkulatora OC i AC za mniej niż wynosi średnia ubezpieczenia w kraju. Składka dla Tesli S zaczyna się od 422 zł.
FAQ - najczęściej zadawane pytania
Ile Tesla model S ma do 100 km/h?
Samochód może osiągnąć prędkość 100 km/h ok, 2,5 sekundy - w wariancie Perfomance. Werska Long Range pozwala na rozpędzenie się do tego pułapu w nieco ponad 3,5 sekundy.
Jaka jest prędkość maksymalna Tesli model S?
To parametr, który znów zależy od wybranego wariantu Tesli S. Najwyższa dostępna prędkość do 261 km/h.
Ile przejedzie Tesla model S na jednym ładowaniu?
Na jednym ładowaniu Tesla model S może przejechać maksymalnie ok. 650 km. To imponujący wynik.
Jak długo ładuje się bateria Tesli S?
W tym modelu występuje przeważnie akumulator o mocy 100 kWh. Czas pełnego ładowania od zera będzie różny, w zależności od źródła energii. Przy zwykłym domowym gniazdku proces ten może potrwać do 30 godzin. Jeśli skorzystasz ze stacji WallBox, skrócisz ten czas do 4 godzin. Najkorzystniej będzie ładować Teslę model S na stacji szybkiego ładowania. Do dalszej podróży będziesz gotów po 30 minutach.
W jakiej cenie Tesla model S jest dostępna w Polsce?
Za Teslę model S w wariancie Long Range trzeba zapłacić prawie 360 500 zł. Performance będzie kosztować już ponad 430 000 zł. Pamiętaj, że każde doposażanie swojego egzemplarza o dodatkowe lub niestandardowe wyposażenie będzie kosztować kolejne tysiące.