Ostatnie lata sprawiły, że coraz chętniej odkrywamy najbliższą okolicę, rezygnując z dalekich podróży. Najpierw pandemia i zamknięcie granic, teraz inflacja i coraz wyższe koszty noclegów oraz biletów w oczywisty sposób wpływają na nasze turystyczne trendy. Nic zatem dziwnego, że coraz częściej zamiast wakacji w Chorwacji, na Malediwach czy choćby nad Bałtykiem wybieramy własne mieszkania i ogródki.

Staycation to połączenie urlopu spędzanego w domu ze zwiedzaniem atrakcji położonych niedaleko zamieszkania, w obrębie kilkudziesięciu kilometrów. Dzięki temu możesz zaoszczędzić na noclegach, nie rezygnując z podróżowaniu i aktywnego wypoczynku.

Staycation – co to takiego?

Choć o tym trendzie głośno zrobiło się dopiero w ciągu trzech ostatnich lat, to jednak staycaation to znacznie starsze zjawisko, bo znane już od lat 20. XX wieku. Tym połączeniem dwóch angielskich słów "stay" (zostać) i "vacation" (urlop) określono rodzaj odpoczynku wybierany przez Brytyjczyków ze względu na trudniejszą sytuację gospodarczą, która miała miejsce w tym czasie.

Staycation pozwalały cieszyć się miejscowymi atrakcjami, odkrywać ukryte perełki i odpoczywać bez konieczności długiego podróżowania i większych wydatków. Termin ten stał się na tyle powszechny, że trafił do słowników. Czasami można spotkać się też z określeniem „holistay” lub „neracation”.

Obecna sytuacja gospodarcza w połączeniu ze zmianą przyzwyczajeń w pandemii sprawiły, że staycation znów stały się popularne. Wielu z nas decyduje się na spędzenie urlopu w domu, bez dalszych wyjazdów. W zamian odkrywamy najbliższą nam okolicę, zabytki i naturalne piękno, z których w natłoku codziennych obowiązków i pracy ciężko korzystać.

Zalety staycation – dlaczego urlop blisko domu się opłaca?

Po pierwsze, jest to bardzo ekonomiczna opcja - eliminuje koszty związane z podróżą, wydatki na noclegi czy wyżywienie. Po drugie, staycation pozwala nam lepiej poznać swoją okolicę i odkrywać lokalne atrakcje, których często nie doceniamy. To również szansa na relaks i odpoczynek w znanym środowisku, bez stresu związanego z podróżą, jet lagiem czy zmianą otoczenia. Można je zaplanować nawet tylko na jeden dzień, weekend, a niekoniecznie na całe dwa tygodnie.

Z roku na roku staycation stają się coraz bardziej popularne ze względu na rosnącą świadomość ekologiczną. Nie podróżujemy daleko, a zatem ograniczamy emisję CO2. Ten rodzaj wakacji pozwoli też nam na zrównoważenie aktywnego odpoczynku z błogim lenistwem we własnym mieszkaniu, ogrodzie czy balkonie.

Wady staycation – czego brakuje nam w bliskich podróżach?

Wakacje spędzane w domu, nawet połączone z wychodzeniem i aktywnością z jednej strony mogą być świetnym relaksem, ale z drugiej mogą sprawić nam trudność w oderwaniu się od codziennych obowiązków i rutyny. Bez odpowiedniego planu możemy zdecydować się na dodatkowe porządki, zmiany czy inne prace domowe. To z kolei może zaburzyć nam atmosferę prawdziwego urlopu.

Brak fizycznego oddalenia się od mieszkania może sprawić, że nie będziemy w pełni odpoczywać, bo nie będziemy czuć się jak na wakacjach. A jeśli cenimy sobie różnorodność i nowe doświadczenia, staycation mogą wydawać się nam mniej satysfakcjonujące, ponieważ ograniczają odkrywanie nowych miejsc i kultur.

Wreszcie, istnieje ryzyko, że staycation mogą stać się dla nas monotonne, zwłaszcza jeśli brakuje nam pomysłów na aktywności czy krótki wyjazd.

Kurs na odpoczynek. Jak zaplanować staycation?

Dlatego także ważne jest, by zostając na urlop w domu, dokładnie zaplanować, co i gdzie chce się robić i cieszyć się tym jak wycieczką all inclusive czy podróżą za granicę. Dzięki temu nie wpadniemy w rutynę, a każdy dzień będzie pełen nowych wyzwań. Powinniśmy w naszym planie ująć także czas na nicnierobienie, wieczory spędzone z Netflixem czy książką.

Podpowiadamy, jak zaplanować idealne staycation, niezależnie od tego czy przeznaczysz na nie tydzień, kilka dni czy tylko weekend.

 1. Określ cel i swoje oczekiwania - zastanów się, co chcesz osiągnąć podczas staycation. Czy wolisz relaks, odkrywanie lokalnych atrakcji, wyjazd do pobliskiego miasta na city-break, aktywne spacery po okolicznych parkach, lasach, czy może po prostu oderwanie się od codziennego stresu? Oszacuj też, ile czasu możesz spędzić poza domem, a ile w mieszkaniu.
 2. Ustal budżet - określ, ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na wakacje tego typu. Pamiętaj, że jednym z głównych atutów tego rodzaju wakacji jest oszczędność, więc nie musisz przeznaczać dużo. Staraj się wybierać niskobudżetowe lub darmowe atrakcje, zabieraj prowiant ze sobą i podróżuj komunikacją publiczną.
 3. Poznawaj lokalne atrakcje - znajdź ciekawe miejsca w swojej okolicy, których jeszcze nie odwiedziłeś. To może być muzeum, park, trasa rowerowa czy lokalna restauracja. Sprawdź też, czy dzieje się coś ciekawego, np. koncert, wystawa albo impreza w plenerze.
 4. Zaplanuj dni leniuchowania - nie zapomnij o czasie na relaks. To może być czytanie książki, oglądanie filmów, spacery czy po prostu słodkie nicnierobienie, weekend w ogrodzie czy wypoczynek na kanapie. To tylko nasze propozycje - sam możesz wybrać to, co sprawia Ci najwięcej frajdy.
 5. Unikaj codziennej rutyny - staraj się jak najmniej robić tego, co zawsze. Odpuść sobie sprzątanie, nie martw się zakupami, zrób sobie detoks cyfrowy od social mediów i interentu.
 6. Stwórz listę pomysłów – spisanie różnych filmów do obejrzenia, książek do przeczytania, miejsc do zobaczenia, aktywności do spróbowania (może pływanie w jeziorze albo wypad w góry?), znajomych do odwiedzania sprawi, że poczujesz atmosferę urlopu i zminimalizujesz ryzyko wpadnięcia w codzienne obowiązki.
 7. Zaplanuj posiłki  - staycation mogą być doskonałą okazją do eksperymentowania w kuchni lub poznawania nowych restauracji w okolicy. Może okryjesz w sobie fana kuchni japońskiej albo znajdziesz jakąś gastronomiczną perełkę w okolicy, do której będziesz wpadać w każdy weekend?
 8. Zainwestuj w siebie - wykorzystaj czas urlopu na zadbanie o siebie. Możesz wybrać się do spa, zrobić trening, pójść na basen albo kupić sobie coś, o czym od dawana marzysz.
 9. Bądź elastyczny - planuj, ale zostaw sobie margines na spontaniczne wycieczki i aktywności. Nie wszystko musi być zorganizowane od A do Z. Pozwól sobie na spanie do południa, wizyty u znajomych, śniadanie w łóżku, grill w ogrodzie, wyjście do kina, zoo czy imprezowanie do białego rana.

Uwaga!

Pamiętaj, staycation to przede wszystkim czas dla Ciebie, więc dostosuj plan do swoich własnych preferencji i potrzeb. Nie rób nic na siłę. To w końcu wakacje – tylko, że w znanym Ci otoczeniu. Masz po nich wrócić z nową energią do pracy i działania, a nie potrzebować jeszcze kolejnych kilku dni na dojście do siebie.

Co robić w ramach staycation?

Poniżej zamieszczamy listę artkułów, w których opisujemy różne pomysły na odpoczynek i zwiedzanie w Polsce. Może znajdziesz tam miejsca znajdujące się niedaleko Twojego domu? Chyba każdy z nas zna powiedzenie, że "cudze chwalicie, swego nie znacie". Może trend staycation pozwoli właśnie na poznanie "swojego"?

Spróbuj tego

Staycation – blisko domu, ale bezpiecznie. Jak wybrać ubezpieczenie na krajowe podróże?

Ponoć najwięcej wypadków zdarza się w domu. Albo blisko domu. Pamiętaj więc, żeby nawet na bliskie podróż odpowiednio się ubezpieczyć. Jeśli będziesz zwiedzał okolicę samochodem, z pewnością przyda Ci się Assistance krótkoterminowe.

W razie awarii, kolizji czy wypadku, otrzymasz pomoc – np. holowanie pojazdu, naprawę na miejscu, zastępcze auto albo nocleg na czas oczekiwania na usunięcie usterki. Taką ochronę znajdziesz w naszym kalkulatorze. Możesz porównać różne oferty i wybrać najlepszą dla siebie opcję Assistance na 9, 16 albo 31 dni.

Wypowiedź eksperta

Siebie i swoich bliskich także możesz objąć ochroną. Wystarczy, że zabierzesz w podróże blisko domu NNW. W razie uszczerbku na zdrowiu możesz liczyć na odszkodowanie, pokrycie kosztów leczenia prywatnego oraz rehabilitacji. Ochroną obejmiesz też swój bagaż oraz dodatkowe aktywności. Taką polisę NNW możesz znaleźć na naszej stronie już od około 2 zł dziennie!
Patrycja Pałka, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychPatrycja Pałka, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Dzięki temu nawet wakacje spędzane blisko domu będą bezpieczne i nie przysporzą Ci dodatkowych wydatków!

Ubezpieczenie NNW na wakacje w Polsce
UbezpieczycielNNWOCRehabilitacjaKoszty leczenia Cena 2 os. / 7 dni
Uniqa
NNW20 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia500 zł
26,00 zł 2 os. / 7 dni
Generali
NNW40 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
61,00 zł 2 os. / 7 dni
Dodatkowo: bagaż - 500 zł  
Proama
NNW30 000 zł
OC80 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
54,00 zł 2 os. / 7 dni
Dodatkowo: bagaż - 500 zł  
Ubezpieczenie NNW na wakacje w Polsce
Uniqa
26,00 zł 2 os. / 7 dni
NNW20 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia500 zł
Generali
61,00 zł 2 os. / 7 dni
NNW40 000 zł
OC100 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
Dodatkowo: bagaż - 500 zł
Proama
54,00 zł 2 os. / 7 dni
NNW30 000 zł
OC80 000 zł
Rehabilitacja 
Koszty leczenia5 000 zł
Dodatkowo: bagaż - 500 zł

Co warto wiedzieć?

 1. Staycation to okazja do odpoczynku w domu i poznawania swojej otoczenia, jedzenia na mieście.
 2. Zamiast dalekich i kosztownych podróży możesz zwiedzać to, co blisko Ciebie i korzystać z atrakcji w miejscu swojego zamieszkania.
 3. Staycation pozwoli zaoszczędzić na dojazdach, wyżywieniu i noclegach oraz na zredukowanie czasu na podróże. To także rozwiązanie proekologiczne.
 4. Urlop w domu trzeba jednak dobrze zaplanować. Brak pomysłów na wycieczki i wyjścia może spowodować, że szybko wrócimy do codzienności i obowiązków.
 5. Na wypoczynek blisko domu warto zabrać ubezpieczenie NNW oraz Assistance dla swojego samochodu.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Co to znaczy staycation?

  Ten stosunkowo nowy trend wakacje w domu lub blisko miejsca zamieszkania. Można połączyć leniuchowanie z odpoczynkiem na łonie natury w pobliskich lasach czy parkach ze zwiedzaniem okolicznych zabytków. Nie wydajesz pieniędzy na noclegi, dojazdy czy wyżywienie. Podróżujesz bez pokonywania znacznych odległości, co pozwala Ci na zgromadzenie oszczędności, ograniczenie emisji CO2 i oszczędzenie czasu.

 2. Co robić na urlopie w domu?

  Możesz zwiedzać zabytki, jeść na mieście albo po prostu leżeć z dobrą książką na kanapie. Warto zadbać, by urlop tego rodzaju był zróżnicowany. Tydzień spędzony tylko w mieszkaniu szybko nam się znudzi. Nie można jednak każdego dnia planować od A do Z na zwiedzanie czy bieganie po mieście. Równowaga, dobry plan, konkretne propozycje i przestrzeń na spontaniczne wyprawy sprawią, że takie wakacje będą z pewnością udane.

  1. Jak zaplanować staycation?

   Najlepiej stworzyć swój własny plan, spisując propozycje dopasowane do swoich potrzeb, możliwości finansowych, czasu przeznaczonego na wypoczynek i zainteresowań. Warto połączyć czas na zwiedzanie, wycieczki, city-breaki, aktywności z przestrzenią na leniuchowanie i zadbanie o siebie. Sprawdź, co dzieje się blisko Twojego miasta w tym czasie - to mogą być festyny, koncerty, wystawy albo pikniki w plenerze.