W ostatnich latach wiele osób doceniło zalety pracy zdalnej. Oszczędność na dojazdach, wygoda i możliwość wykonywania swoich obowiązków z dowolnego miejsca na świecie przekonały do siebie mnóstwo Polaków. Nic dziwnego, że i w naszym kraju coraz popularniejsze stały się workation.

Okazuje się, że wcale nie musisz tracić urlopu, by wyjechać. Wystarczy, że masz możliwość pracy zdalnej i możesz swoje obowiązki wykonywać z każdego miejsca na świecie. Workation - bo o nich mowa - dają taką możliwość. Sprawdzamy, na czym polega ten trend, czy jest legalny w świetle prawa pracy i podpowiadamy, gdzie spędzić takie pracowczasy.

Co to jest workation?

Workation to połączenie obowiązków zawodowych z wypoczynkiem poza miejscem zamieszkania. Nazwa wzięła się od zbitki dwóch angielskich słów – „work” oznaczającego pracę oraz „vacation”, czyli wakacji. 
W ramach takich pracowakacji, ludzie często wybierają się w podróż do atrakcyjnych miesc i tam kontynuują wykonywanie swoich zawodowych obowiązków zdalnie, korzystając z internetu i technologii komunikacyjnych.

Jak to działa? Workation w praktyce

Workation polega na tym, że wykonuje swoje obowiązki w podróży – za granicą, nad morzem czy w innym kurorcie wypoczynkowym. Przez 8 godzin normalnie pracujesz, ale po całym dniu możesz wybrać się na plażę, hotelowy basen, w góry czy na zwiedzanie okolicy.

Kiedyś taka opcja była dostępna tylko dla freelancerów lub osób prowadzących własny biznes. Teraz często się zdarza, że z workation korzystają także pracownicy na etacie, po wcześniejszych ustaleniach z pracodawcą. Są też firmy, które opłacają pobyt na pracowakacjach jako dodatkowy benefit.

Dlaczego warto korzystać z workation?

Jest wiele powodów, dla których ludzie decydują się na workation. Najczęściej chodzi jednak o:

  • zmianę otoczenia - praca w nowym miejscy może Ci pomóc przełamać rutynę i zainspirować do nowych pomysłów,
  • motywację -  pracując z atrakcyjnego miejsca, możesz mieć więcej zapału i energii, co przekłada się też na efektywność,
  • zrównoważenie pracy i życia prywatnego (life-work balance) -  workation pozwala na połączenie pracy i wypoczynku, dzięki czemu naprawiasz relacje między swoim życiem prywatnym a pracą,
  • możliwość poznawania nowych miejsc - podczas pracy zdalnej z różnych miejsc, możesz jednocześnie odkrywać nowe kultury, jedzenie i atrakcje turystyczne.
  • kreatywność - zmmiana otoczenia może pobudzić wyobraźnię i pomóc w rozwiązywaniu problemów w nowy sposób.

Czy to jest legalne? Workation a polskie prawo pracy

Takich pracowczasów nie można traktować jako urlopu wypoczynkowego. Każdy pracownik, zgodnie z kodeksem pracy, ma prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Nie mogą być nimi więc workation, które jednak opierają się na łączeniu pracy z odpoczynkiem.

Sama formuła takiego rodzaju pracy zdalnej nie ma jeszcze żadnego unormowania w świetle polskich przepisów. Z najnowszych zmian wprowadzonych w Kodeksie Pracy wynika, że:

Co mówi prawo?

Praca zdalna polega na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika (w tym pod adresem zamieszkania pracownika) i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą.

Jeśli więc pracodawca zgadza się na taki wyjazd lub sam go oferuje wszystko jest legalne, należy tylko całość zorganizować z poszanowaniem pozostałych przepisów kodeksu pracy.

Workation na własną rękę. Jak je zaplanować?

Wydaje się, że to bardzo proste. Wystarczy, że wybierzesz wymarzony kierunek i gotowe. Niemniej, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim sprawdź, czy na miejscu będziesz miał komfortową przestrzeń do pracy, taką która pozwoli na efektywne i spokojne wykonywanie swoich obowiązków, w tym na rozmowy ze współpracownikami i przełożonymi.

image.png

Uwaga!

Dowiedz się wcześniej, czy w miejscu, w którym spędzasz workation będzie dobry i stabilny internet..

Obecnie do pracy zdalnej w przypadku większości osób wystarczy tylko laptop z połączeniem do sieci. Na pracowczasy trzeba też zabrać – jeśli są potrzebne – dokumenty i notatki.

Workation z biurem podróży. Czy to możliwe?

Okazuje się, że biura podroży także idą z duchem czasu i wcale nie trzeba organizować workation na własną rękę. W Polsce na ten moment dwaj najwięksi touroperatorzy – Itaka oraz TUI - oferują pracowakcje all inclusive. Na co można liczyć?

  • na hotele wyselekcjonowane pod kątem idealnego miejsca do pracy i rozrywek po godzinach,
  • stabilne połączenie wifi pozwalające pracować z hotelowej restauracji, z pokoju czy znad basenu,
  • zniżki w terminach po sezonie,
  • całodobową opiekę biura,
  • pełne wyżywienie.

Itaka i Tui oferują workation między innymi na Wsypach Kanaryjskich, w Turcji czy na Maderze. Ten trend dopiero w Polsce tak naprawdę się rozwija, więc zakres opcji, jest póki co bardzo skromny.

Jak łączyć pracę z wakacjami?

Z pozoru wydaje się to bardzo proste. 8 godzin pracy i reszta czasu wolnego dla siebie. W praktyce bywa jednak różnie. Pamiętaj, by na czas pracowczasów określić jasny plan, czym będziesz się zajmował, ile czasu to zajmie, tak by nie narażać się na pracę po godzinach. Warto mieć listę zadań, zebrane materiały i potrzebne narzędzia.

Jeśli wyjeżdżasz na workation z kimś, warto dokładnie wyjaśnić, na czym będzie polegało. Tak, by osoby towarzyszące – rodzina czy znajomi – wiedzieli, w jakich godzinach pracujesz, a kiedy będziesz mieć czas na wspólny odpoczynek. Podczas pracowakacji lepiej zrezygnuj z wielozadaniowości i wykonuj swoje obowiązki od A do Z.

Ważna kwestią jest samodyscyplina – to jednak dla osób pracujących zdalnie nie powinno być problemem. Jeśli coś Cię rozprasza, np. hałas, to przenieś się z laptopem w spokojniejsze miejsce. Nie przekładaj bieżących zadań. Warto jednak być elastycznym, jeśli pracodawca daje taką możliwość – jednego dnia pracować w godzinach porannych i dopołudniowych, a drugiego na odwrót.

Zalety workation

  • Większa motywacja do pracy z uwagi na atrakcyjne miejsce,
  • większa efektywność – chcemy zrobić więcej w krótszym czasie, by w pełni korzystać z wakacji,
  • wzrost kreatywności,
  • lepsza odporność psychiczna na stres – sprzyja temu zmiana otoczenia,
  • lepsze samopoczucie,
  • więcej możliwości na zachowanie równowagi między pracą a odpoczynkiem,
  • integracja zespołu w przypadku zorganizowanych pracowakacji.

Wady workation

  • Problemy z koncentracją,
  • odkładanie obowiązków na później,
  • problemy z godzinami pracy w przypadku innych stref czasowych,
  • dłuższa praca z dala od biura i zespołu nie sprzyja rozwojowi,
  • trudności z przystosowaniem się do normalnego trybu po powrocie - to nie jest jednak prawdziwy urlop, więc możliwości odpoczynku są ograniczone.

Gdzie pojechać na workation?

Możliwości jest wiele. Można wybrać kierunki typowo wakacyjne – w Hiszpanii, Grecji, Egipcie czy Turcji. Można też zaplanować podróż w miejsca mniej popularne, jak Gruzja, Islandia czy wręcz zorganizować wycieczkę objazdową po Europie.

Miejsce najlepiej wybrać pod kątem swoich preferencji i pamiętać o tym, że w przypadku pracowakacji najważniejsze jest zadbanie o równowagę między pracą a wypoczynkiem. Przygotowaliśmy kilka propozycji popularnych miejsc za granicą, które możesz rozważyć na workation:

  • Bali, Indonezja - to egzotyczne miejsce z pięknymi plażami, tropikalnymi krajobrazami i bogatą kulturą. Pracując na Bali, możesz jednocześnie cieszyć się relaksem i inspirującym otoczeniem.
  • Lizbona, Portugalia - miasto pełne uroku, z pięknymi uliczkami, widokami na ocean i przyjazną atmosferą. Możesz pracować w kawiarniach, a po pracy zwiedzać zabytki.
     
  • Buenos Aires, Argentyna - stolica Argentyny łączy w sobie kulturę, sztukę, taniec i pyszną kuchnię. Możesz pracować w dynamicznym otoczeniu, a po pracy cieszyć się atmosferą tego miasta.
    takk
  • Santorini, Grecja - białe domy, niebieskie dachy i niezapomniane widoki na morze - Santorini to idealne miejsce, aby połączyć pracę zdalną z romantycznym wypoczynkiem.
  • Toronto, Kanada - to kosmopolityczne miasto jest pełne różnorodności kulturowej, muzeów, restauracji i ciekawych wydarzeń.
     
  • Praga, Czechy - znana z pięknej architektury i klimatycznego charakteru, Praga może dostarczyć wiele wrażeń i ciekawych miejsc do odkrycia.
  • Sztokholm, Szwecja- innowacyjne miasto z doskonałą jakością życia.
     

Jak wybrać ubezpieczenie na workation?

Tak jak na każdy wyjazd turystyczny, również i podczas workation powinieneś mieć ubezpieczenie turystyczne. Problemy ze zdrowiem czy nieszczęśliwe wypadki nie wybierają idealnej pory. Lepiej się przygotuj na każdą ewentualność. W tym może Ci odpowiednio dopasowana polisa, która zapewni pokrycie kosztów leczenia i ratownictwa, NNW, OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu oraz Assistance – czyli typowy zakres ochrony.

Wypowiedź eksperta

Biura podróży oferują ubezpieczenie razem z wycieczką, ale zwykle mają one niewystarczające sumy gwarantowane. Zapewniają zwykle tylko koszty leczenia oraz podstawowe NNW. Zawsze lepiej mieć swoje, dodatkowe zabezpieczenie. Tym bardziej, że taką polisę można mieć już od około 4 zł dziennie.
Patrycja Pałka, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznychPatrycja Pałka, Specjalista ds. ubezpieczeń turystycznych

Ubezpieczenie turystyczne możesz dodatkowo rozbudować o:

  • ochronę sportów wysokiego ryzyka lub eketremalnych,
  • zdarzenia pod wpływem alkoholu,
  • choroby przwelkełe.

W ten sposób dopasujeszpolisę do swoich potrzeb oraz charakteru wyjazdu. 

Wakacje zagraniczne
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
mtu24.pl
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
44,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
58,52 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
172 646 zł
Ratownictwo
21 581 zł
Bagaż
2 158 zł
82,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 21 581 złOC: 215 807 złOC sportowe: 215 807 złsporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
124,46 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
Wakacje zagraniczne
mtu24.pl
44,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: OC: 50 000 złsporty objęte polisą: 67zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Nationale-Nederlanden
58,52 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
80 000 zł
Ratownictwo
100 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: sporty objęte polisą: 60zdarzenia pod wpływem alkoholuzachorowanie COVID-19
Europa Ubezpieczenia
82,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
172 646 zł
Ratownictwo
21 581 zł
Bagaż
2 158 zł
Dodatkowo: NNW: 21 581 złOC: 215 807 złOC sportowe: 215 807 złsporty objęte polisą: 10zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19
AXA Partners
124,46 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
600 000 zł
Ratownictwo
600 000 zł
Bagaż
3 000 zł
Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złOC sportowe: 250 000 złsporty objęte polisą: 114zdarzenia pod wpływem alkoholusprzęt sportowyzachorowanie COVID-19

Polisę zakupisz online w naszym kalkulatorze. Dokument ubezpieczenia zostanie wysłany na Twojego maila. Wystarczy go pobrać i wydrukować lub zapisać na urządzeniu. W razie kłopotów ze zdrowiem czy innych problemów podczas workation otrzymasz pomoc i wsparcie finansowe. 

Co warto wiedzieć?

  1. Workation to formuła pracy zdalnej łączonej z wypoczynkiem poza miejscem zamieszkania.
  2. Można je zorganizować samodzielnie, wyjechać z biurem podróży lub w ramach benefitu oferowanego przez pracodawcę.
  3. Workation są legalne, pod warunkiem że pracownik i pracodawca przestrzegają kodeksu pracy.
  4. W Polsce wyjazdy na workation oferują biura podroży TUI i Itaka. 

Najczęściej zadawane pytania

  1. Czym są workation?

    Workation to połączenie pracy z wakacjami. Przez 8 godzin wykonuje się swoje obowiązki zdalnie, a pozostały czas można przeznaczyć na odpoczynek czy zwiedzanie.

  2. Czy pracodawca może się nie zgodzić na workation?

    Tak. Ma do tego prawo, jeśli uważa że praca za granicą może spowodować problemy z połączeniem czy rzetelnym wykonywaniem obowiązków.

  3. Czy wyjazd na workation wymaga podpisania jakichś wniosków lub umów?

    Nie. Polskie przepisy prawne na razie nie regulują szczegółowo tej formuły pracy zdalnej.