Pandemia sprawiała, że wiele osób doceniło zalety pracy zdalnej. Oszczędność na dojazdach, wygoda i możliwość wykonywania swoich obowiązków z dowolnego miejsca na świecie przekonały do siebie według najnowszych badań ponad 30% Polaków. Nic dziwnego, że i w naszym kraju coraz popularniejsze stały się workation.

Co to jest Workation?

Workation to połączenie obowiązków zawodowych z wypoczynkiem poza miejscem zamieszkania. Nazwa wzięła się od zbitki dwóch angielskich słów – „work” oznaczającego pracę oraz „vacation”, czyli wakacji. Sprawdzamy, na czym polega ten trend, czy jest legalny w świetle prawa pracy i podpowiadamy, gdzie spędzić takie pracowczasy.

Jak to działa? Workation w praktyce

Workation polega na wykonywaniu swoich obowiązków w podróży – za granicą, nad morzem czy w innym kurorcie wypoczynkowym. Przez 8 godzin normalnie się pracuje, ale po całym dniu można się wybrać na plażę, hotelowy basen, w góry czy na zwiedzanie okolicy.

Kiedyś taka opcja była dostępna tylko dla freelancerów lub osób prowadzących własny biznes. Teraz często się zdarza, że z workation korzystają także pracownicy na etacie, po wcześniejszych ustaleniach z pracodawcą. Są też firmy, które opłacają pobyt na pracowakacjach jako dodatkowy benefit.

Czy to jest legalne? Workation a polskie prawo pracy

Takich pracowczasów nie można traktować jako urlopu wypoczynkowego. Każdy pracownik, zgodnie z kodeksem pracy, ma prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Nie mogą być nimi więc workation, które jednak opierają się na łączeniu pracy z odpoczynkiem.

Sama formuła takiego rodzaju pracy zdalnej nie ma jeszcze żadnego unormowania w świetle polskich przepisów. Jeśli więc pracodawca zgadza się na taki wyjazd lub sam go oferuje wszystko jest legalne, należy tylko całość zorganizować z poszanowaniem pozostałych przepisów kodeksu pracy.

Workation na własną rękę. Jak je zaplanować?

Wydaje się, że to bardzo proste. Wystarczy wybrać wymarzony kierunek i gotowe. Niemniej, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy na miejscu będzie komfortowa przestrzeń do pracy, taka która pozwoli na efektywne i spokojne wykonywanie swoich obowiązków, w tym na rozmowy ze współpracownikami i przełożonymi. Warto dowiedzieć się wcześniej, czy w miejscu, w którym spędzamy workation będzie dobry i stabilny internet.

Obecnie do pracy zdalnej w przypadku większości osób wystarczy tylko laptop z połączeniem do sieci. Na pracowczasy trzeba też zabrać – jeśli są potrzebne – dokumenty i notatki.

Workation z biurem podróży. Czy to możliwe?

Okazuje się, że biura podroży także idą z duchem czasu i wcale nie trzeba organizować workation na własną rękę. W Polsce na ten moment dwaj najwięksi touroperatorzy – Itaka oraz TUI - oferują pracowakcje all inclusive. Na co można liczyć?

 • na hotele wyselekcjonowane pod kątem idealnego miejsca do pracy i rozrywek po godzinach,
 • stabilne połączenie wifi pozwalające pracować z hotelowej restauracji, z pokoju czy znad basenu,
 • zniżki w terminach po sezonie,
 • całodobową opiekę biura,
 • pełne wyżywienie.

Itaka i Tui oferują workation między innymi na Wsypach Kanaryjskich, w Turcji czy na Maderze. Ten trend dopiero w Polsce tak naprawdę się rozwija, więc zakres opcji, jest póki co bardzo skromny.

Jak łączyć pracę z wakacjami?

Z pozoru wydaje się to bardzo proste. 8 godzin pracy i reszta czasu wolnego dla siebie. W praktyce bywa jednak różnie. Warto na czas pracowczasów określić jasny plan, czym będziesz się zajmował, ile czasu to zajmie, tak by nie narażać się na pracę po godzinach. Warto mieć listę zadań, zebrane materiały i potrzebne narzędzia.

Jeśli wyjeżdżać na workation z kimś, warto dokładnie wyjaśnić, na czym będzie polegało. Tak, by osoby towarzyszące – rodzina czy znajomi – wiedzieli, w jakich godzinach pracujesz, a kiedy będziesz mieć czas na wspólny odpoczynek. Podczas pracowakacji lepiej zrezygnować z wielozadaniowości i wykonywać swoje obowiązki od A do Z.

Ważna kwestią jest samodyscyplina – to jednak dla osób pracujących zdalnie nie powinno być problemem. Jeśli coś się rozprasza, np. hałas, to przenieś się z laptopem w spokojniejsze miejsce. Nie przekładaj bieżących zadań. Warto jednak być elastycznym, jeśli pracodawca daje taką możliwość – jednego dnia pracować w godzinach porannych i dopołudniowych, a drugiego na odwrót.

Zalety workation

 • Większa motywacja do pracy z uwagi na atrakcyjne miejsce,
 • większa efektywność – chcemy zrobić więcej w krótszym czasie, by w pełni korzystać z wakacji,
 • wzrost kreatywności,
 • lepsza odporność psychiczna na stres – sprzyja temu zmiana otoczenia,
 • lepsze samopoczucie,
 • więcej możliwości na zachowanie równowagi między pracą a odpoczynkiem,
 • integracja zespołu w przypadku zorganizowanych pracowakacji.

Wady workation

 • Problemy z koncentracją,
 • odkładanie obowiązków na później,
 • problemy z godzinami pracy w przypadku innych stref czasowych,
 • dłuższa praca z dala od biura i zespołu nie sprzyja rozwojowi,
 • trudności z przystosowaniem się do normalnego trybu po powrocie - to nie jest jednak prawdziwy urlop, więc możliwości odpoczynku są ograniczone.

Gdzie pojechać na workation?

Możliwości jest wiele. Można wybrać kierunki typowo wakacyjne – w Hiszpanii, Grecji, Egipcie czy Turcji. Można też zaplanować podróż w miejsca mniej popularne, jak Gruzja, Islandia czy wręcz zorganizować wycieczkę objazdową po Europie.

Miejsce najlepiej wybrać pod kątem swoich preferencji i pamiętać o tym, że w przypadku pracowakacji najważniejsze jest zadbanie o równowagę między pracą a wypoczynkiem.

Jak wybrać ubezpieczenie na workation?

Tak jak na każdy wyjazd turystyczny, również i podczas workation należy mieć ubezpieczenie turystyczne. Powinno ono zapewniać pokrycie kosztów leczenia i ratownictwa, NNW, OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu oraz Assistance – czyli typowy zakres dla polisy turystycznej.

Biura podróży oferują ubezpieczenie razem z wycieczką, ale zwykle mają one niewystarczające sumy gwarantowane. Zapewniają zwykle tylko koszty leczenia oraz podstawowe NNW. Zawsze lepiej mieć swoje, dodatkowe zabezpieczenie. Tym bardziej, że taką polisę można mieć już od 3,7 zł dziennie.

Patrycja PałkaPatrycja Pałka

Wakacje zagraniczne
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena
Wiener
Koszty leczenia
90 465 zł
Ratownictwo
36 186 zł
Bagaż
-
39,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł
AXA Partners
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
54,88 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł17 sportów pandemia Covid-19
Europa Ubezpieczenia
Koszty leczenia
135 698 zł
Ratownictwo
22 616 zł
Bagaż
1 357 zł
63,00 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 13 570 zł10 sportówpandemia Covid-19
Allianz
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
89,88 zł
2 os. / 7 dni
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 zł49 sportówpandemia Covid-19
Wakacje zagraniczne
Wiener
39,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
90 465 zł
Ratownictwo
36 186 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 10 000 zł
AXA Partners
54,88 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
200 000 zł
Bagaż
-
Dodatkowo: NNW: 20 000 zł17 sportów pandemia Covid-19
Europa Ubezpieczenia
63,00 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
135 698 zł
Ratownictwo
22 616 zł
Bagaż
1 357 zł
Dodatkowo: NNW: 13 570 zł10 sportówpandemia Covid-19
Allianz
89,88 zł 2 os. / 7 dni
Koszty leczenia
200 000 zł
Ratownictwo
50 000 zł
Bagaż
1 800 zł
Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 zł49 sportówpandemia Covid-19

Polisę można zakupić online w naszym kalkulatorze. Dokument ubezpieczenia zostanie wysłany na maila. Wystarczy go pobrać i wydrukować lub zapisać na urządzeniu. W razie kłopotów ze zdrowiem czy innych problemów podczas workation otrzyma się pomoc i wsparcie finansowe. a

Co warto wiedzieć?

 1. Workation to formuła pracy zdalnej łączonej z wypoczynkiem poza miejscem zamieszkania.
 2. Można je zorganizować samodzielnie, wyjechać z biurem podróży lub w ramach benefitu oferowanego przez pracodawcę.
 3. Workation są legalne, pod warunkiem że pracownik i pracodawca przestrzegają kodeksu pracy.
 4. W Polsce wyjazdy na workation oferują biura podroży TUI i Itaka. 

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czym są workation?

  Workation to połączenie pracy z wakacjami. Przez 8 godzin wykonuje się swoje obowiązki zdalnie, a pozostały czas można przeznaczyć na odpoczynek czy zwiedzanie.

 2. Czy pracodawca może się nie zgodzić na workation?

  Tak. Ma do tego prawo, jeśli uważa że praca za granicą może spowodować problemy z połączeniem czy rzetelnym wykonywaniem obowiązków.

 3. Czy wyjazd na workation wymaga podpisania jakichś wniosków lub umów?

  Nie. Polskie przepisy prawne na razie nie regulują szczegółowo tej formuły pracy zdalnej.