Szukasz ubezpieczenia, które gwarantowałoby ochronę przed smogiem? W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych możesz wykupić polisę na życie lub ubezpieczenie zdrowotne, którego zakres obejmuje także poważne zachorowania będące następstwem smogu.

Ubezpieczenie na życie zapewnia wsparcie finansowe w różnych sytuacjach. Niektóre polisy chronią przed następstwami nieszczęśliwych wypadków, inne mają na celu zabezpieczyć bliskie osoby w przypadku, gdy doszło do śmierci ubezpieczonego. Wśród ofert towarzystw ubezpieczeniowych można znaleźć również polisy na życie i zdrowotne, które zabezpieczają w sytuacji, gdy ubezpieczony zachorował na poważną chorobę układu oddechowego, w tym także w wyniku nadmiernej ekspozycji na smog.

Najważniejsze fakty o smogu

To zjawisko atmosferyczne powstające wskutek wymieszania się mgły z zanieczyszczeniami powietrza takimi jak spaliny samochodowe czy dym z fabryk. Smog występuje w wielu miastach Polski, zjawisku temu sprzyja niewielki ruch mas powietrza oraz emisja dużych ilości zanieczyszczeń.

Powietrze ze smogiem jest szkodliwe, ponieważ znajdują się w nim różne toksyczne związki – tlenki siarki, tlenek azotu, a nawet rakotwórcze wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA).

Skąd wiadomo, że powietrze, którym oddychamy, jest szkodliwe? Potwierdzają to specjalistyczne badania jakości powietrza. Wyniki pomiarów są jawne, można je sprawdzić np. na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Polski indeks jakości powietrza uwzględnia pomiary wykonywane co godzinę, mierzone jest stężenie zanieczyszczeń obecnych w smogu, takich jak:

 • benzen (C6H6),
 • dwutlenek siarki (SO2),
 • dwutlenek azotu (NO2),
 • ozon (O3),
 • pył PM10,
 • pył PM2,5,
 • tlenek węgla (CO).

Następnie wyznaczany jest indeks jakości powietrza, w skali PM 2,5. Może on przyjmować wartości od 0 do 300+.

pm 2,5

Czy jakość powietrza wpływa na długość Twojego życia?

Wdychanie zanieczyszczonego powietrza prowadzi do gromadzenia się w organizmie szkodliwych substancji. W wyniku ekspozycji na smog osoba dorosła lub dziecko może odczuwać osłabienie, a także cierpieć z powodu licznych infekcji i podrażnień układu oddechowego. Inne negatywne skutki smogu to duszności, nagłe i nawracające bóle głowy, również problemy z koncentracją.

Smog może wpływać na długość życia, ponieważ długotrwałe wdychanie zanieczyszczonego powietrza zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór płuc, gardła czy krtani.

Smog powoduje także liczne przewlekłe choroby układu oddechowego – wśród konsekwencji smogu najczęściej wymieniane są: astma, POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) oraz niewydolność oddechowa.

Wdychanie zanieczyszczenia powietrza przyczynia się do rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego (takich jak niewydolność serca, udar mózgu czy też zawał serca). Jest również niekorzystne dla kobiet będących w ciąży. Wskutek nadmiernej ekspozycji na smog może dojść do poważnych zaburzeń w rozwoju dziecka, smog jest wymieniany również wśród przyczyn przedwczesnego porodu u kobiet.

Czy możesz ubezpieczyć się od złego stanu powietrza?

Nie istnieje dedykowane ubezpieczenie na wypadek smogu. Jednak można wykupić ochronę finansową w razie zachorowania na choroby przewlekłe układu oddechowego, które są konsekwencją zanieczyszczonego powietrza. Polisa może obejmować swoim zakresem również sytuacje takie jak zachorowanie na nowotwór.

Leczenie chorób wywołanych przez smog to długi i kosztowny proces, ubezpieczenie ma na celu udzielić w takiej sytuacji wsparcia finansowego. Osoby żyjące w mieście, w którym jest wysokie stężenie smogu, powinny wykupić ubezpieczenie obejmujące poważne choroby i  pobyt w szpitalu. 

Czy za smog możesz dostać odszkodowanie?

Smog sam w sobie nie upoważnia do uzyskania odszkodowania, ale już jego konsekwencje w postaci chorób układu oddechowego lub chorób nowotworowych – już tak. Dlatego też warto się ubezpieczyć na wypadek zdiagnozowania poważnej choroby układu oddechowego lub choroby nowotworowej. Zalety tego rozwiązania to nie tylko świadczenie finansowe, które pomoże w walce z chorobą, lecz także szybszy dostęp do badań i lekarzy. 

Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą zaoferować Ci standardowe ubezpieczenie na życie, które możesz odpowiednio rozbudować o umowy dodatkowe. Mogą one dotyczyć:

 • poważnego zachorowania,
 • organizacji leczenia za granicą,
 • pobytu w szpitalu,
 • operacji chirurgicznej.

Jeśli zatem zachorujesz np. na nowotwór płuc - możesz ubiegać się o odszkodowanie z tego tytułu. Ta choroba musi jednak figurować na liście chorób objętych ochroną. Pamiętaj, by to sprawdzić przed podpisaniem umowy. Jeśli z kolei zdecydujesz się na kilka umów dodatkowych - leczenie szpitalne oraz zabiegi chirurgiczne mogą również stanowić podstawę do otrzymania pieniędzy z polisy.

WYSOKOŚĆ ŚWIADCZENIA Z TYTUŁU NOWOTWORU ZŁOŚLIWEGO

TU

Kwota świadczenia

Santander – Ubezpieczenie na życie z Pakietem Zdrowotnym

50 000 – 150 000 zł

PZU – Na Wypadek Nowotworu

do 100 000 zł

PZU – Organizacja leczenia za granicą

do 2 mln euro

ING Bank Śląski – Ubezpieczenie na wypadek nowotworu

50 000 – 80 000 zł

Nationale-Nederlanden – Ubezpieczenie na wypadek nowotworu

40 000 – 1 000 000 zł

Warta Ochrona – Leczenie za granicą

do 2 mln euro

Allianz – Plan Pełnej Ochrony

do 1 mln zł na wypadek poważnego zachorowania

Signal Iduna – Grupa Otwarta SIGO, wariant Ja i Moje Zdrowie

4 000 – 20 000 zł

ERGO Hestia – Grupa Otwarta

do 20 000 zł

Tabela 2. Opracowanie własne na podstawie ofert z dnia 20.12.2023 r.

W wielu przypadkach towarzystwo ubezpieczeniowe gwarantuje również pomoc innego rodzaju - związaną z określonymi usługami. Takie wsparcie zapewni Ci pakiet assistanceCo zapewnia taka umowa dodatkowa? W ramach assistance skorzystać możesz z:

 • dowozu leków do miejsca zamieszkania,
 • transportu medycznego,
 • wsparcia psychologa,
 • organizacji rehabilitacji,
 • wypożyczenia lub zakupu sprzętu rehabilitacyjnego
 • opieki nad dziećmi w czasie Twojej hospitalizacji,
 • opieki nad zwierzętami domowymi w czasie Twojej hospitalizacji,
 • wizyty domowej lekarza lub pielęgniarki,
 • całodobowej infolinii medycznej.

Przed zakupem ubezpieczenia na życie oraz polisy na zdrowie warto dokładnie przyjrzeć się OWU, by poznać jego zakres. Zanim wybierzesz konkretną ofertę, porównaj ją z innymi dostępnymi polisami, by żadne korzystne rozwiązanie Ci nie umknęło. Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeniowej, która ułatwi Ci taką analizę.

Porównywarka ubezpieczeń na życie pozwoli Ci dotrzeć do wielu różnych produktów, a dzięki temu dowiesz się więcej o dostępnych możliwościach. Sam wybierzesz, jaką kwotę chcesz przeznaczyć na ubezpieczenie oraz jaka ochrona Cię interesuje. Zaoszczędzisz, bo nie przepłacisz za zbyt pochopną decyzję.

Ważne informacje

1. Smog to powszechne w Europie zjawisko atmosferyczne, do którego powstania dochodzi wskutek wymieszania się mgły z zanieczyszczeniami, np. spalinami

2. Smog przyczynia się do wzrostu ryzyka rozwoju przewlekłych chorób układu oddechowego, a także chorób nowotworowych

3. Polska zajmuje drugie miejsce w rankingu krajów, w których stężenie zanieczyszczeń w powietrzu wpływa znacząco na śmiertelność populacji

4. Aby uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami ekspozycji na smog, warto wykupić ubezpieczenie na życie lub polisę zdrowotną

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na wypadek smogu

 1. Gdzie kupić najtaniej ubezpieczenie na wypadek zachorowania na choroby układu oddechowego lub nowotwór?

  Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma inną ofertę. Wysokość składki polisy jest ustalana indywidualnie, w zależności od takich czynników jak wiek osoby ubezpieczonej czy też wybrany wariant sumy ubezpieczenia. Aby zdecydować, która polisa jest najkorzystniejsza, warto skorzystać z profesjonalnego kalkulatora ubezpieczeń, a także sprawdzić dokładnie zakres ubezpieczenia określony w OWU. Nie wszystkie choroby wywołane smogiem są objęte ubezpieczeniem.

 2. Kto powinien rozważyć zakup ubezpieczenia na życie obejmującego poważne zachorowania wywołane smogiem?

  Polisa na wypadek poważnego zachorowania może się przydać mieszkańcom miast, w których odnotowywane jest największe zanieczyszczenie powietrza. Należą do nich nie tylko Warszawa, Kraków, Katowice czy Wrocław, ale także: Żywiec, Pszczyna, Rybnik, Opoczno, Skawina, Nowy Sącz, Niepołomice, Zabrze, Wadowice i wiele innych miejscowości. Zestawienia miast, w których stężenie zanieczyszczeń powietrza jest największe, można znaleźć w raportach Światowej Organizacji Zdrowia. Cyklicznie rankingi smogowych rekordzistów tworzy także PAS, czyli Polski Alarm Smogowy.

 3. Jak chronić się przed smogiem i zminimalizować ryzyko zachorowania na wymienione choroby?

  W trosce o zdrowie warto śledzić komunikaty o poziomie zanieczyszczenia powietrza i pomyśleć o dodatkowej ochronie, np. maseczkach na twarz. Dodatkowo warto zapewnić sobie także dostęp do prywatnej opieki medycznej, by nie czekać w kolejkach do pulmonologa, alergologa czy też lekarza innej specjalizacji.

 4. Ile kosztuje polisa na życie?

  Koszt ubezpieczenia na życie zależy od kilku czynników, a są to m.in. wysokość sumy ubezpieczenia (może to być 10 000 zł, jak i 500 000 zł), zakres ochrony (podstawowy czy rozszerzony) oraz wieku i stanu zdrowia klienta w chwili zawierania umowy. Składka miesięczna może zatem kosztować zarówno 50 zł, jak i 500 zł.