Ubezpieczenie na życie w Kielcach można wykupić w takich towarzystwach ubezpieczeniowych jak np. Generali, ERGO Hestia czy też Signal Iduna. Polisa w cenie od 20 złotych miesięcznie zabezpiecza finansowo, gdy doszło do zgonu ubezpieczonego.

W podobnych cenach dostępne są polisy ERGO Hestia oraz Signal Iduna. Jak wybrać najlepszą ofertę? Na co uważać przy podpisywaniu umowy ubezpieczeniowej? Podpowiadamy.

Co powinno zawierać ubezpieczenie na życie w Kielcach?

Ubezpieczenie na życie w Kielcach zapewnia wsparcie finansowe bliskim. Jeśli ubezpieczony umrze, uposażeni, czyli wskazane przez niego osoby z rodziny, mogą otrzymać wysokie odszkodowanie, sięgające nawet 2 000 000 złotych. Wysokość świadczenia zależy od okoliczności, w jakich doszło do zgonu, na sumę ubezpieczenia wpływa także wysokość zadeklarowanych składek.

Ubezpieczenie na życie można kupić w wersji podstawowej lub rozszerzonej. Po rozszerzeniu umowy głównej polisa chroni także na wypadek takich okoliczności jak:

 • ciężka choroba – w Generali można wykupić ubezpieczenie, które obejmuje aż 40 różnych chorób. Zdiagnozowanie jednej z nich u ubezpieczonego upoważnia do odbioru należnego mu świadczenia. Niektóre firmy ubezpieczeniowe proponują także ochronę na wypadek zachorowania na nowotwór. Tak jest w przypadku polisy Pru – zapewnia ona wypłatę wysokiego odszkodowania, a także pokrycie kosztów badań i zabiegów, gdy u ubezpieczonego wykryto raka;
   
 • hospitalizacja – Compensa oferuje swoim klientom ubezpieczenie na życie rozszerzone o świadczenie z tytułu pobytu w szpitalu. Ubezpieczony może liczyć na odszkodowanie w wysokości od 50 do 200 złotych dziennie lub, jeśli pobyt w szpitalu wynika z wypadku, od 100 do 400 złotych za każdy dzień hospitalizacji;
   
 • operacja – towarzystwo ubezpieczeniowe PZU oferuje polisę, która zapewnia wypłatę świadczenia z tytułu przebytego zabiegu chirurgicznego. Operacje zostały podzielone na kilka klas, zgodnie z którymi przyznawane jest odszkodowanie;
   
 • urodzenie dziecka – w Generali można wykupić ubezpieczenie na wypadek urodzenia dziecka. Świadczenie z tego tytułu może wynieść nawet 1600 złotych, a jeśli parze urodzi się więcej niż jedno dziecko, jest jeszcze wyższe. Co ciekawe, polisa chroni finansowo także na wypadek urodzenia dziecka martwego lub żywego, ale z wadą wrodzoną;
   
 • uszkodzenia ciała – Nationale-Nederlanden proponuje polisę na życie rozszerzoną o ochronę na wypadek uszkodzenia ciała. Jeśli doszło do złamania lub kontuzji, ubezpieczony może liczyć na świadczenie w wysokości nawet 15 000 złotych. Tymczasem gdy doszło do trwałego uszkodzenia ciała, ubezpieczyciel oferuje odszkodowanie w wysokości 150 000 złotych oraz pomoc w powrocie do pełnej sprawności w ramach Pakietu Ortopeda;
   
 • utrata bliskichpolisa na życie może chronić także na wypadek utraty bliskich – w Generali z tego tytułu można otrzymać odszkodowanie w wysokości do nawet 20 000 złotych.

Jakie ubezpieczenie na życie w Kielcach?

Ubezpieczenie na życie w Kielcach można wykupić indywidualnie lub grupowo (za pośrednictwem pracodawcy). W polisie indywidualnej umowa jest podpisywana bezpośrednio z towarzystwami ubezpieczeniowymi, ten typ ubezpieczenia jest bardziej elastyczny – można je dostosować do własnych potrzeb i możliwości. Natomiast ubezpieczenie grupowe to gotowy produkt, które warunki zostały ustalone podczas negocjacji pomiędzy firmą ubezpieczeniową i pracodawcą. Jest ono dość tanie, ale za to wiąże się z mniejszą ochroną ubezpieczeniową i niższą sumą ubezpieczenia. 

Alternatywą jest wykupienie dwóch polis naraz lub tak zwanej grupowej otwartej. Polisę grupową poza miejscem pracy można wykupić np. w Signal Iduna, jest ona przeznaczona dla przedstawicieli takich wolnych zawodów jak np. muzyk czy też dziennikarz.
Wykupując ubezpieczenie na życie w Kielcach, warto zwrócić uwagę na czas trwania umowy. Standardem są polisy terminowe, np. ważne przez rok lub kilka lat. Po tym czasie umowa wygasa i ochrona przestaje obowiązywać, chyba że ubezpieczony zdecydował się na jej przedłużenie. Umowy ubezpieczeniowe mogą być także bezterminowe, a więc ważne dożywotnio. Taki produkt ubezpieczeniowy znajdziemy w ofercie Nationale-Nederlanden. Ubezpieczenie jest skierowane dla seniorów, którym zależy na wysokiej ochronie zdrowia i życia.

Na jaką sumę kupić ubezpieczenie na życie w Kielcach?

Jednym z najważniejszych elementów polisy na życie jest suma ubezpieczenia (inaczej SU), czyli wysokość odszkodowania wypłacanego w sytuacji, gdy doszło do śmierci ubezpieczonego. SU zależy od wielu czynników, najważniejszym z nich jest jednak wysokość opłacanych składek. Im wyższe składki zobowiązuje się płacić ubezpieczony, tym wyższe będzie odszkodowanie dla jego bliskich.

Przykładowe sumy ubezpieczenia w polisie na życie

ZdarzenieSkładka 25 zł miesięcznieSkładka 55 zł miesięcznie

Składka 75 zł miesięcznie

Zgon

20 000 zł

50 000 zł100 000 zł

Zgon w wyniku nieszczęśliwego wypadku

40 000 zł100 000 zł200 000 zł

Zgon w wyniku wypadku przy pracy

60 000 zł150 000 zł300 000 zł

Zgon w wyniku wypadku przy pracy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym

60 000 zł150 000 zł300 000 zł

Zgon w wyniku zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu

80 000 zł200 000 zł400 000 zł

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie oferty Signal Iduna JA moje życie z dnia 12.06.2021 r.

Jak duże zarobki w Kielcach?

Wybór polisy na życie należy dostosować zarówno do potrzeb, jak i możliwości finansowych oraz sytuacji rodzinnej. Ubezpieczenie, które posiada szeroki zakres ochrony oraz gwarantuje wysokie odszkodowanie, będzie o wiele droższe niż polisa w wersji podstawowej, co wiąże się z dużym nadszarpnięciem domowego budżetu. Ile zarabia się w Kielcach? 

Kielce zajmują piąte miejsce od końca w rankingu polskich miast z największą medianą miesięcznych wynagrodzeń. Miesięczne wynagrodzenie brutto w tym mieście wynosi 3 193 złote (netto około 2291 złotych) – jak podaje raport GUS (Główny Urząd Statystyczny). Najwyżej w rankingu znalazły się Warszawa, Wrocław oraz Kraków (zarobki w tych miastach sięgają odpowiednio: 4 592, 3 869 oraz 3 792 złote brutto), natomiast niżej w rankingu wymieniono Łódź, Zieloną Górę, Toruń oraz Gorzów Wielkopolski (zarobki sięgają odpowiednio: 3 163, 3 157, 3 115 oraz 2 958 złotych brutto. Mieszkańcy Kielc powinny dołożyć wszelkich starań, aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę ubezpieczeniową i nie przepłacać z tego tytułu.

Zarobki w Kielcach w porównaniu z innymi wybranymi miastami w Polsce

Miasto

Średnie wynagrodzenie miesięczne netto
KIELCE

3193 zł

Warszawa

4592 zł

Wrocław

3869 zł

Kraków

3792 zł

Gdańsk

3686 zł

Poznań

3513 zł
Olsztyn

3430 zł

Bydgoszcz

3195 zł

Łódź

3163 zł

Zielona Góra

3157 zł

Toruń

3115 zł

Gorzów Wielkopolski

2958 zł

Tabela 2. Opracowanie na podstawie danych GUS z 2018 roku.

Ile kosztuje życie w Kielcach?

Wybór oferty ubezpieczeniowej powinien zależeć także od codziennych wydatków. Życie w Kielcach jest tańsze niż w większości polskich miast. Za bilet miesięczny imienny zapłacimy 90 złotych, natomiast obiad w restauracji dla 2 osób to wydatek rzędu około 100 złotych. Przedszkole dla dziecka kosztuje w Kielcach niewiele ponad 540 złotych, natomiast cena za metr kwadratowy mieszkania wynosi 3800 złotych (poza centrum) oraz niecałe 4 840 złotych (w centrum) – takie wyliczenia podaje portal statystyczny numbeo.com. Jak więc widać, życie w Kielcach jest dość tanie.

Koszty życia oraz ceny polis na życie w Kielcach

Składka miesięczna – polisa na życie

od 20 zł

Internet

40 zł

Transport publiczny – bilet miesięczny

90 zł

Trzydaniowy posiłek dla 2 osób w restauracji średniej klasy

100 zł

Wydatki podstawowe związane z wynajmem mieszkania (opłata za prąd, ogrzewanie, wodę, śmieci)

576 zł

Opłata miesięczna za przedszkole dla dziecka

543 zł

Cena za metr kwadratowy na zakup mieszkania poza centrum miasta

3 800 zł

Cena za metr kwadratowy na zakup mieszkania w centrum miasta

4 833 zł

Tabela 3. Opracowanie własne na podstawie danych z numbeo.com z 12.06.2021 r. oraz oferty TU Generali.

Smog a ubezpieczenie na życie w Kielcach

Wykupując ubezpieczenie na życie w Kielcach, warto się zainteresować także ubezpieczeniem, które chroniłoby od następstw zanieczyszczeń obecnych w powietrzu. Wielokrotnie ostrzegano mieszkańców Kielc o przekroczonych normach dla pyłu zawieszonego PM2,5 oraz PM10 w powietrzu. Przykładowo, w dniu 12 maja uśrednione dla Kielc pomiary jakości powietrza wykazały skażenie PM2.5: 227% normy (57 µg/m³), natomiast PM10: 415% normy (166 µg/m³) – jak podaje Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach.

Smog nie tylko zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory, lecz także przyczynia się do upośledzenia funkcjonowania układu oddechowego oraz narządów takich jak nerki czy też serce. Na szczęście w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych są dostępne polisy, które zapewniają wsparcie finansowe w sytuacji, gdy dojdzie do poważnego zachorowania na POChP czy też niewydolność nerek. Taki produkt ubezpieczeniowy oferuje np. Generali. Jeśli ubezpieczony zachoruje na jedną z poważnych chorób wymienionych w OWU, może uzyskać odszkodowanie, które pokryje koszty pobytu w szpitalu, specjalistycznych zabiegów, konsultacji z lekarzami, a nawet rehabilitacji.

Ile za ubezpieczenie na życie zapłacą mieszkańcy Kielc?

Ostateczna cena ubezpieczenia na życie w Kielcach zależy od wielu czynników. Należą do nich np.:

 • częstotliwość opłacania składki – w sytuacji, gdy ubezpieczony zobowiązał się do wpłacania składki rzadziej, np. jednorazowo co rok, ubezpieczyciel może zaproponować lepsze warunki polisy,
 • liczba osób podlegających ubezpieczeniu – im więcej osób obejmuje ochrona, tym droższa polisa, ale za to jej warunki są lepsze, niż gdyby każdy kupował ubezpieczenie osobno,
 • okres trwania umowy – jeśli ubezpieczony zdecyduje się na dłuższą umowę, ubezpieczyciel często proponuje lepsze warunki polisy,
 • stan zdrowia ubezpieczonego – niektóre firmy ubezpieczeniowe wymagają wypełnienia ankiety medycznej, jeśli historia chorób jest nieciekawa, cena polisy może być wyższa ze względu na wysokie ryzyko ze strony ubezpieczyciela,
 • suma ubezpieczenia – im większa jest suma ubezpieczenia, tym wyższą składkę należy opłacać,
 • wiek ubezpieczonego – ryzyko podejmowane przez ubezpieczyciela jest wyższe, jeśli osoba przystępująca do polisy jest starsza, z tego też powodu ubezpieczenie może być droższe, jeśli wykupuje je senior.

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie w Kielcach? Jedną z najtańszych ofert na rynku może się pochwalić TU Generali.Ubezpieczyciel proponuje polisę w cenie wynoszącej od 20 złotych miesięcznie. Inne towarzystwa, np. Signal Iduna lub ERGO Hestia proponują składkę minimalną w wysokości 25 złotych miesięcznie. Podobnie kształtuje się cena polisy w UNIQA– minimalna wysokość składki wynosi 25 złotych miesięcznie. 

Poniższa tabela obrazuje przykładowe ceny oraz zakres polisy – w tym przypadku wzięto pod uwagę ubezpieczenie na życie Uniqa, indywidualne oraz w ramach grupy otwartej. Do polisy chce przystąpić 36-letnia osoba. Za ubezpieczenie o SU równej 30 000 złotych, zawierające świadczenia z tytułu poważnego zachorowania, niezdolności do pracy, pobytu w szpitalu oraz uszczerbku na zdrowiu zainteresowany zapłaci miesięcznie 40 złotych. Natomiast jeśli interesuje go wyższy wariant, na przykład polisa indywidualna z wyższymi świadczeniami lub ubezpieczenie w ramach grupy otwartej (ochrona ubezpieczonego i jego bliskich), wysokość składki wyniesie 50 lub 65 złotych miesięcznie.

Przykładowa polisa na życie z porównywarki online dla mieszkańca Kielc

Wysokość składki miesięcznej40 zł50 zł

65 zł

Śmierć ubezpieczonego

30 000 zł

30 000 zł25 000 zł

Poważne zachorowanie

6 000 zł10 000 zł7 000 zł

Niezdolność do pracy

6 000 zł8 000 zł5 000 zł
Pobyt w szpitalu - za każdy dzień30 zł

50 zł

35 zł

Uszczerbek na zdrowiu - za każdy 1%

60 000 zł150 000 zł300 000 zł

Tabela 4. Opracowanie na podstawie kalkulatora ubezpieczenia na życie rankomat.pl.

Ubezpieczenie na życie w Kielcach to niewielki wydatek, zwłaszcza w podstawowej wersji. Wiele osób decyduje się na rozszerzony wariant, aby zapewnić wsparcie finansowe w różnych trudnych sytuacjach, a nie tylko w przypadku nagłej śmierci ubezpieczonego. Bardzo popularne są polisy łączące w sobie ochronę i oszczędzanie, warto dokupić do podstawowego ubezpieczenia również ochronę powypadkową oraz polisę na wypadek poważnego zachorowania. Kiedy jest dobry moment, aby kupić polisę na życie? Odpowiedź na to pytanie brzmi: jak najwcześniej, najlepiej jednocześnie z podjęciem pierwszej poważnej pracy. Im wcześniej zostanie podpisana umowa, tym korzystniejsze będą warunki polisy, między innymi ze względu na młody wiek ubezpieczonego

– podkreśla Michał Ratajczak, ekspert ubezpieczeń nieruchomości w rankomat.pl.

Na co uważać przy zakupie polisy na życie?

Przed podpisaniem każdej umowy ubezpieczeniowej należy dokładnie przyjrzeć się dokumentowi OWU – zostały tam zawarte wyłączenia odpowiedzialności dla danej polisy, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Do takich przypadków dochodzi na przykład wtedy, gdy śmierć nastąpiła w wyniku samobójstwa lub kiedy do zdarzenia doszło w wyniku uprawiania sportów wyczynowych. Nawet praca w niebezpiecznych warunkach może dyskwalifikować do otrzymania świadczenia, chyba że umowa polisy mówi inaczej.

Drugi istotny aspekt to karencja, czyli okres po podpisaniu umowy, kiedy ubezpieczonemu jeszcze nie przysługuje odszkodowanie. Okres karencji może wynosić od jednego do kilku miesięcy, zdarza się także, że karencja jest roczna lub nawet 2-letnia. Wszystko zależy od warunków i charakteru danego produktu ubezpieczeniowego. Na przykład karencja w polisie na wypadek urodzenia dziecka wynosi minimum 9 miesięcy – dzięki temu nie dochodzi do nadużyć ze strony ubezpieczonego.

Źródła:
https://stat.gov.pl/statystyki-eksperymentalne/jakosc-zycia/stratyfikacja-dochodowa-mieszkancow-miast,5,1.html
https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Kielce
http://www.kielce.uw.gov.pl/pl/ostrzezenia/16755,Uwaga-SMOG.html

Ważne informacje

1. Ubezpieczenie na życie w Kielcach zapewnia wsparcie finansowe na wypadek śmierci głównego ubezpieczonego

2. Polisę na życie warto rozszerzyć o umowy dodatkowe, np. ochronę powypadkową lub ubezpieczenie zdrowotne

3. Ostateczna cena polisy zależy od wybranego wariantu ubezpieczenia, SU oraz wieku i stanu zdrowia osoby przystępującej do ochrony

4. Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia należy sprawdzić OWU, w tym w szczególności wyłączenia odpowiedzialności w OWU oraz karencję

Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na życie w Kielcach

 1. Kiedy można liczyć na wypłatę odszkodowania z polisy na życie zakupionej w Kielcach?

  Zdarzeniem uprawniającym do otrzymania świadczenia z podstawowej polisy na życie jest śmierć ubezpieczonego. Odszkodowanie jest wypłacane osobom uposażonym wskazanym przez ubezpieczonego.

 2. Czy uposażony w polisie na życie zakupionej w Kielcach musi należeć do rodziny?

  Uposażony nie musi być spokrewniony z ubezpieczoną osobą. Uposażonym może być konkubinat lub znajomy, a nie tylko współmałżonek czy też dziecko.

 3. Czy przed wykupieniem polisy na życie w Kielcach należy wykonać badania lekarskie?

  Większość ubezpieczeń na życie nie wymaga od razu badań lekarskich. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy polisę wykupuje osoba będąca w starszym wieku lub gdy zainteresowany wybierze najwyższy wariant odszkodowania. Wtedy ubezpieczyciel może zażądać wykonania badań. Wynik badania lekarskiego może wpływać na koszty polisy – inną składkę zapłaci osoba w wieku 45 lat, która nigdy nie chorowała, a inną jej rówieśnik będący po przebytym zawale serca. Zatajenie tego typu informacji w ankiecie medycznej może poskutkować odmową wypłaty odszkodowania.

 4. Czy na cenę polisy w Kielcach wpływa wykonywany zawód?

  Wykonywany zawód może wpływać na ostateczny koszt ubezpieczenia, ze względu na zróżnicowane ryzyko wypadków i urazów. Ubezpieczenie dla pracownika biurowego jest o wiele tańsze niż w przypadku pracownika na budowie, ponieważ w tym drugim przypadku praca wiąże się z większą liczbą potencjalnych zagrożeń.