Ubezpieczenie na życie w Olsztynie można wykupić między innymi w towarzystwach PZU czy Aviva, a składka zaczyna się od 20 złotych miesięcznie. Sprawdzamy i porównujemy, co warto włączyć w zakres polisy i na co zwrócić uwagę.

Ubezpieczenie na życie w Olsztynie zapewnia wsparcie finansowe na wypadek wielu zdarzeń. W wyborze najlepszej oferty spośród wielu dostępnych na rynku może pomóc rzetelne porównanie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia oraz skorzystanie z kalkulatora polis na życie.

W wersji podstawowej polisa życiowa w Olsztynie zapewnia wsparcie finansowe, gdy dojdzie do śmierci osoby ubezpieczonej. Na wypłatę odszkodowania może liczyć osierocona rodzina – współmałżonek oraz dzieci. Środki mogą zostać przekazane także innej osobie uposażonej. Wykupienie tego typu polisy pozwala uzyskać komfort psychiczny zwłaszcza wtedy, gdy tylko jeden z rodziców utrzymuje dom.

Co powinno zawierać ubezpieczenie na życie w Olsztynie?

W wersji rozszerzonej polisa na życie może dotyczyć ochrony życia i zdrowia mieszkańców Olsztyna. Warto pamiętać, że każde rozszerzenie wpływa na wysokość płacone składki, ale z drugiej strony zwiększa szansę otrzymania świadczenia.

Mieszkańcy Olsztyna powinni uwzględnić w swojej polisie kilka najbardziej przydatnych rozszerzeń, jak:

  • pobyt w szpitalu,
  • zdiagnozowanie poważnej choroby,
  • złamanie (NNW),
  • pakiet medyczny w ramach assistance,
  • rehabilitację po wypadku,
  • narodziny dziecka.

Do wyboru jest nawet kilkadziesiąt umów dodatkowych, z których każda ma własne wyłączenia odpowiedzialności czy określenie wieku, w którym ubezpieczony może skorzystać z takiej polisy.

Jakie ubezpieczenie na życie w Olsztynie?

Także wybór rodzajów ubezpieczeń jest bardzo szeroki. Można zdecydować się na ubezpieczenie indywidualne lub grupowe, poza tym dostępne są także polisy:

●    ochronne – to polisa, która zapewnia wsparcie finansowe, gdy dojdzie do zagrożenia życia lub zdrowia,

●    oszczędnościowe (na życie i dożycie – dla dorosłego i posagowe dla dziecka) – to polisa, której głównym celem jest odłożenie środków na przyszłość,

●    inwestycyjne – ubezpieczenie może mieć również charakter inwestycyjny, wtedy ubezpieczony może pomnażać odłożone środki,

●    terminowe – czas trwania umowy jest określany podczas jej podpisywania, niektóre polisy wykupuje się na minimum rok, inne zobowiązują do opłacania składek przez minimum 5 lat,

●    bezterminowe – niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy, które są ważne dożywotnio,

●    NNW – polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków można wykupić dla osoby dorosłej lub dziecka. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowały nawet oferty specjalne, np. dla studentów.

Dostępne są także polisy mieszane ochronno-inwestycyjne, łączące w sobie zalety ubezpieczenia na życie i oszczędnościowego oraz produkty zapewniające ochronę na wypadek powiększenia się rodziny lub też zachorowania na nowotwór. 

Ubezpieczenie na życie w Olsztynie można wykupić zarówno podczas spotkania z agentem towarzystwa ubezpieczeniowego, jak i zdalnie. Wielu ubezpieczycieli otworzyło się na możliwość zamówienia polisy za pomocą strony internetowej lub telefonicznie. Plusem takiego rozwiązania jest minimum formalności oraz zaoszczędzenie czasu. 

Jak wysokie ubezpieczenie na życie w Olsztynie?

Przed podpisaniem umowy warto wziąć pod uwagę tzw. sumę ubezpieczenia, czyli kwotę wypłacaną w razie zaistniałego zdarzenia (zgonu, wypadku, pobytu w szpitalu, rehabilitacji, zdiagnozowania poważnej choroby). 

Im suma ubezpieczenia jest wyższa, tym większe składki naliczy ubezpieczyciel, np. dla SU w wysokości 20 000 złotych składka miesięczna wynosi 25 złotych, ale już przy SU 75 000 złotych, składka rośnie do 65 zł miesięcznie. 

Aby wybrać najlepszy produkt, należy dostosować wszystkie warunki polisy nie tylko do potrzeb, ale i do sytuacji rodzinnej i finansowej. Jeśli zainteresowany zarabia więcej i jest gotów płacić wyższą składkę za ubezpieczenie na życie w Olsztynie, może liczyć na wyższą kwotę świadczenia.

WAŻNE!
Suma ubezpieczenia to tylko jeden z czynników wpływających na cenę polisy. Innym z nich jest wiek. Jeśli zainteresowany ubezpieczeniem jest osobą starszą, towarzystwo zaproponuje mu mniejszą sumę odszkodowania ze względu na wysokie ryzyko wystąpienia zdarzenia objętego ochroną. Kolejnym kryterium, które wpływa na wysokość świadczenia, to stan zdrowia – aby uniknąć nadużyć z tego tytułu, wiele towarzystw przed podpisaniem umowy podsuwa do uzupełnienia ankietę medyczną.

Jak wysokie zarobki w Olsztynie w perspektywie polisy na życie?

Według danych GUS z 2018 roku Olsztyn zajmuje szóste miejsce w rankingu mediany (wartości środkowej) dochodów pracowników najemnych. Na pierwszym miejscu znajduje się Warszawa, na drugim Wrocław, na trzecim – Kraków, a pozostałe miejsca piastują odpowiednio – Poznań, Olsztyn, Katowice, Opole, Rzeszów i Lublin.

W Olsztynie roczna mediana dochodów wynosi 41 158,81 złotych, minimalnie więcej niż w Katowicach. Mimo że trudno liczyć na zarobki takie jak w Warszawie (55 110,27 złotych) czy też Wrocławiu (46 434,38 złotych) to i tak w Olsztynie sytuacja nie jest najgorsza. Mieszkańcy stolicy województwa warmińsko-mazurskiego mogą sobie pozwolić na wykupienie polisy na lepszych warunkach niż standardowe. 

Zarobki w Olsztynie w porównaniu z innymi miastami

Miasto

Średnie wynagrodzenie miesięczne netto

Roczna mediana zarobków
OLSZTYN2 625 zł

41 159 zł

Warszawa4 460 zł

55 110 zł

Kraków3 512 zł

45 506 zł

Wrocław3 467 zł

46 434 zł

Gdańsk3 423 zł

44 242 zł

Katowice3 149 zł

41 027 zł

Poznań3 123 zł

42 621 zł

Szczecin3 054 zł

39 052 zł

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie danych Numbeo oraz GUS z 26.04.2021 r.

Jeśli zainteresowany nie wie, jaki produkt ubezpieczeniowy będzie dla niego najlepszy, warto skorzystać z usługi doradztwa ubezpieczeniowego – dzięki temu uda się wyłowić spośród wielu różnych ofert i wariantów tę, która będzie najkorzystniejsza.

Przykładowe sumy ubezpieczenia w polisie na życie

zdarzenieWariant MiniWariant Standard

Wariant VIP

zgon

od 1000 zł do 550 000 zł

wypłata renty w przypadku śmierci ubezpieczonego

nie więcej niż 550 000 zł

zgon – nieszczęśliwy wypadek

100 000 zł150 000 zł300 000 zł

zgon – wypadek komunikacyjny

150 000 zł200 000 zł250 000 zł

Tabela 2. Na podstawie polisy Generali, z myślą o życiu.

Ile kosztuje życie w Olsztynie?

Kupując ubezpieczenie na życie w Olsztynie, warto brać pod uwagę zarówno zarobki, jak i koszty życia. Na szczęście w Olsztynie ceny artykułów spożywczych, a także ceny najmu są niższe niż w innych miastach. Doskonale pokazuje to globalna baza danych – Numbeo.

Dane Numbeo pokazują, że olsztynianie płacą za najem mieszkania 44,75% mniej niż mieszkańcy Warszawy, tańsze są także zakupy spożywcze – w Olsztynie za te same artykuły płaci się średnio 13,68% mniej. W poniższej tabeli zebrano przykładowe koszty życia w tym mieście. Okazuje się, wykupienie polisy na życie może być jedną z najniższych kosztów życia.

Koszty życia oraz ceny polis na życie w Olsztynie

Rodzaj usługi/produktuŚredni koszt
Opłata za internet

54 zł

Transport publiczny – bilet miesięczny

80 zł

Trzydaniowy posiłek dla 2 osób w restauracji średniej klasy

100 zł

Wydatki podstawowe związane z wynajmem mieszkania (opłata za prąd, ogrzewanie, wodę, śmieci)

756 zł

Opłata miesięczna za przedszkole dla dziecka

587 zł

Cena za metr kwadratowy na zakup mieszkania poza centrum miasta

6 571 zł

Cena za metr kwadratowy na zakup mieszkania w centrum miasta

9 357 zł

Składka miesięczna – polisa na życie Signal Iduna

od 25 zł

Składka miesięczna – polisa na życie Generali

od 20 zł

Składka miesięczna – polisa na życie Ergo Hestia

od 30 zł

Tabela 3. Na podstawie numbeo.com z 08.04.2021 r. oraz ofert wybranych TU

Ile za ubezpieczenie na życie płacą mieszkańcy Olsztyna?

Wysokość składki miesięcznej wynosi od 20 złotych w górę, w zależności od czynników, takich jak wiek i stan zdrowia osoby zainteresowanej. Sprawdzamy minimalne składki w wybranych towarzystwach ubezpieczeniowych, jak Generali, ERGO Hestia i Aviva.

Ubezpieczenie na życie w Olsztynie – Generali

Generali oferuje swoim klientom ubezpieczenie w cenie od 20 złotych miesięcznie. Polisę można rozszerzyć o różne pakiety, np. ochronę na wypadek poważnego zachorowania, NNW, ubezpieczenie dla partnera/współmałżonka lub też polisę na wypadek urodzenia dziecka. Suma ubezpieczenia w wariancie podstawowym może wynieść maksymalnie 2 000 000 złotych, przy czym z ochrony mogą skorzystać osoby w wieku od 18 do 85 lat.

Ubezpieczenie na życie w Olsztynie – Aviva

Aviva oferuje swoim klientom polisy na życie i zdrowie z odszkodowaniem wynoszącym minimum 200 000 złotych. Wysokość składki jest ustalana podczas podpisywania umowy. W ramach ochrony ubezpieczony może liczyć na dodatkowe usługi, np. sfinansowanie badań kontrolnych i opiekę powypadkową. Dostępna jest także polisa długoterminowa pozwalająca na inwestowanie pieniędzy i odkładanie ich na przyszłość. Umowę może podpisać osoba w wieku pomiędzy 18 i 61 lat.

Ubezpieczenie na życie w Olsztynie ERGO Hestia

Towarzystwo ubezpieczeniowe ERGO Hestia oferuje swoim klientom bardzo atrakcyjną polisę grupową, mianowicie Zdrowie i Życie. Grupówka ta jest dostępna także dla klientów indywidualnych, np. osób wykonujących wolny zawód lub z otwartą jednoosobową działalnością gospodarczą. Ile kosztuje polisa i co oferuje? Minimalna składka miesięczna wynosi 30 złotych, natomiast SU może wynieść od 100 000 do 260 000 złotych (w zależności od wybranego wariantu). Ubezpieczenie chroni na wypadek zgonu w następnie wypadku przy pracy, zabezpiecza także w wielu innych sytuacjach, np. jeśli doszło do trwałego uszczerbku na zdrowiu. 

Na co uważać przy zakupie polisy na życie?

Przed zakupem dowolnego ubezpieczenia trzeba zapoznać się z warunkami polisy i sprawdzić, czy odpowiadają one potrzebom osoby zainteresowanej. Szczegóły odnośnie do sytuacji, w których chroni ubezpieczenie, można znaleźć w OWU. Dokument zawiera także wykaz zdarzeń, które są wyłączone z odpowiedzialności ubezpieczyciela – oznacza to, że gdy do nich dojdzie, ubezpieczonemu nie przysługuje odszkodowanie.

Bardzo istotny, jeśli chodzi o ubezpieczenie za życie w Olsztynie lub w innym mieście, jest okres karencji. To czas od podpisania umowy, gdy nie obowiązuje ochrona. Karencja ma na celu zapobiec nadużyciom – np. w przypadku polis na wypadek urodzenia dziecka wynosi ona 9-12 miesięcy.

Źródła:

https://stat.gov.pl/statystyki-eksperymentalne/jakosc-zycia/stratyfikacja-dochodowa-mieszkancow-miast,5,1.html
https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Olsztyn
https://olsztyn.stat.gov.pl/publikacje-i-foldery/warunki-zycia/warunki-zycia-ludnosci-w-wojewodztwie-warminsko-mazurskim-w-latach-2016-2018,1,4.html

Ważne informacje

1. Olsztyn zajmuje szóste miejsce w rankingu polskich miast z najwyższą medianą rocznych zarobków

2. Życie w Olsztynie wiąże się z mniejszymi kosztami niż w miastach takich jak np. Warszawa

3. Mieszkańcy Olsztyna mogą wykupić rozszerzoną polisę na życie, która zapewnia ochronę także w przypadku poważnego zachorowania, urodzenia dziecka itd.

4. Przed ubezpieczenia warto sprawdzić w OWU wykaz wyłączeń odpowiedzialności oraz okres karencji. W doborze najlepszej oferty może pomóc kalkulator polis na życie

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na życie w Olsztynie

  1. Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na życie w Olsztynie?

    W wyborze najlepszej polisy może pomóc także kalkulator ubezpieczeń na życie i zdrowie. Narzędzie to pozwala zebrać najważniejsze potrzeby zainteresowanego i znacznie zautomatyzować cały proces – po wypełnieniu prostego formularza otrzymuje on 5 najlepiej dopasowanych ofert – wśród nich znajduje się ta idealnie skrojona do potrzeb.
  2. Czy trzeba wykonać badania medyczne przed zakupem polisy na życie?

    Wysokość odszkodowania w polisie na życie i zdrowie jest zależna od wielu czynników, w tym także stanu zdrowia. W większości przypadków podczas podpisywania umowy ubezpieczenia wystarczy jedynie wypełnić ankietę medyczną. Dopiero gdy ubezpieczyciel ma wątpliwości co do stanu zdrowia opisanego w ankiecie, może skierować klienta na badania i dopiero na podstawie ich wyników podjąć decyzję o nawiązaniu współpracy. Ankieta medyczna to dokument, którego znaczenia nie należy bagatelizować – jeśli zostaną w niej podane nieprawdziwe informacje, to, mimo że doszło do zdarzenia objętego ochroną, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty należnego odszkodowania lub zmniejszyć kwotę świadczenia.
  3. Kiedy można dokupić opcje dodatkowe do polisy na życie?

    Polisę na życie i zdrowie można rozszerzyć, większość umów dodatkowych podpisuje się od razu z umową podstawową. Najlepszą okazją do rozszerzenia czy zmiany zakresu ochrony jest każda rocznica polisy przy umowie dłuższej niż 12 miesięcy.