Zakup polisy na życie może wydawać się skomplikowanym procesem - szukanie odpowiedniego ubezpieczenia, porównanie ofert i spotkanie z doradcą w celu podpisania umowy. Im lepiej się przygotujemy, tym większe korzyści będziemy czerpać w przyszłości z zakupionej polisy. Zatem jak przygotować się do rozmowy z doradcą ubezpieczeniowym?

Spotkanie z doradcą to moment, w którym mamy możliwość zadawania pytań, modyfikowania umowy oraz wyjaśniania wszelkich wątpliwości. Podpowiadamy, jakie pytania warto zadać doradcy, o czym pamiętać oraz o co nas może zapytać agent.

PORÓWNAJ CENY

O czym warto pamiętać, gdy szykujesz się do rozmowy z doradcą? 

Gdy szukamy polisy na życie, ważnym krokiem jest spotkanie z doradcą ubezpieczeniowym oraz dobre przygotowanie się do niej. Warto wcześniej zapoznać się z dostępnymi ofertami, by mieć rozeznanie w tym, jakie mamy możliwości.

W tym celu pomocna może okazać się porównywarka ubezpieczeń, która ułatwi nam dotarcie do ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu możemy porównać różne parametry, które nas interesują, zobaczyć ceny poszczególnych polis i dowiedzieć się o ofertach, których sami wcześniej nie znaliśmy. To dobry wstęp do tego, by przygotować się na spotkanie z doradcą.

Ważnym krokiem jest również zastanowienie się nad tym, jaką kwotę chcemy przeznaczyć na zakup polisy. Czasem niewielka różnica w cenie może znacząco zmienić zakres ochrony, ale należy pamiętać o tym, że zbyt wysoka składka może być na dłuższą metę problematyczna i obciąży nasz budżet. Taki zakup może nie zadziałać na naszą korzyść i w przyszłości zdecydujemy o rezygnacji z ubezpieczenia. Dlatego warto przemyśleć, jaką sumę jesteśmy w stanie poświęcić na zakup ochrony.

Możemy również stworzyć listę z pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi konkretnego ubezpieczenia lub ogólnych zagadnień związanych z zakupem polisy. To z całą pewnością ułatwi nam rozmowę i wybór odpowiedniego produktu.

Co powinieneś wiedzieć o zakupie ubezpieczenia? 

Najłatwiejszym sposobem jest wybór polisy na życie z porównywarki. Zasada jej działania opiera się na kilku czynnościach:

1. Wypełniamy krótki formularz. W zależności, czego szukamy, uzupełniamy pola dla Ubezpieczenia na życie lub Zabezpieczenia do kredytu bankowego

2. Otrzymujemy gotowe oferty z rzeczywistymi cenami. Wygenerowane w porównywarce polisy możemy zestawić ze sobą i ocenić, która z ofert jest korzystniejsza pod względem ceny, zakresu ochrony czy kwot odszkodowania.

3. Kontaktuje się z nami konsultant i potwierdza prawdziwość danych, a następnie przekazuje je do ubezpieczycieli.

4. Wybrane towarzystwa ubezpieczeniowe kontaktują się z nami również telefonicznie i przedstawiają szczegóły oferty. W pojedynczej kalkulacji mamy możliwość skorzystania z 5 ofert.

5. Ustalamy termin spotkania z doradcą ubezpieczeniowym tego towarzystwa, które naszym zdaniem ma dla nas najlepsze warunki. Takie spotkanie może odbyć się w miejscu naszego zamieszkania, więc właściwie cały proces zakupu polisy na życie odbywa się bez konieczności wychodzenia z domu.

PORÓWNAJ CENY

Jakie są najważniejsze plusy takiego spotkania?

Rozmowy z doradcą ubezpieczeniowym nie należy się obawiać, ponieważ w jego interesie jest nie tylko sprzedaż konkretnej polisy, ale i nasza satysfakcja z zakupu. Zadowolony klient nie zrezygnuje z wybranego ubezpieczenia i poleci w przyszłości swój wybór innym. 

Spotkanie z agentem jest ważne z kilku powodów:

Po pierwsze – takie spotkanie to okazja do tego, by zapytać o wszystkie szczegóły dotyczące polisy na życie: wysokości SU, składki, zakresu ochrony, wyłączeń odpowiedzialności, karencji oraz modyfikacji umowy. Wykorzystajmy ten czas dobrze i nie bójmy zadawać się pytań, jeśli mamy jakieś wątpliwości lub coś nie jest dla nas do końca zrozumiałe.

Po drugie – podczas spotkania z doradcą możemy doprowadzić do modyfikacji umowy i stworzyć rozwiązanie dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. Możemy na przykład zwiększyć zakres ochrony lub ustalić częstotliwość płacenia składki tak, by jak najbardziej nam pasowało.

Po trzecie – doradca ubezpieczeniowy potrafi realnie ustalić ryzyko, jakie dotyczy naszej osoby. Poprosi nas o wypełnienie ankiety medycznej, a to z jej pomocą można ustalić wysokość maksymalnej sumy ubezpieczenia oraz składki. Z tego powodu możemy otrzymać lepsze warunki umowy.

Ustal, jakiej ochrony potrzebujesz  

Z całą pewnością powinniśmy pamiętać o tym, jakie mamy możliwości w zakresie ochrony. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe może zaoferować nam nieco inne rozwiązanie, więc warto zapytać o to doradcę. Zdarza się, że firmy ubezpieczeniowe mają bardzo szeroki wybór umów dodatkowych, przez co doradca może nie przedstawić nam pełnej oferty.

Co może objąć ochroną nasza polisa?

Zgon ubezpieczonego – to podstawowy zakres ochrony w ubezpieczeniu. Wysokość sumy, jaka zostanie wypłacona naszym bliskim jest zależna od naszego wyboru. Może to być od mniejszych kwot, np. 10 000 zł do wysokich sum, jak np. 2 000 000 zł. Pieniądze zostaną wypłacone osobom wskazanym w umowie.

Nieszczęśliwy wypadek – jest określany jako zdarzenie o charakterze losowym, które wynika z przyczyn zewnętrznych. Wysokość odszkodowania jest obliczana procentowo, na podstawie doznanego uszczerbku na zdrowiu, w oparciu o wybraną SU.

Poważne zachorowanie – umowa obejmuje ochroną listę chorób ciężkich, których wystąpienie skutkuje wypłatą odszkodowania. Świadczenie możemy przeznaczyć zarówno na leczenie, jak i każdy inny dowolny cel.

Leczenie szpitalne – hospitalizacja powyżej 3 dni może być podstawą do wypłaty odszkodowania. 

Operacja chirurgiczna – takie zdarzenie również może zostać objęte ochroną ubezpieczeniową, dzięki czemu otrzymamy odszkodowanie. Umowa powinna precyzyjnie określać rodzaj i klasę operacji oraz kwotę, jaka przysługuje z tytułu zabiegu. 

Medyczny pakiet assistance– gwarantuje określone usługi oprócz wypłaty pieniędzy, które zapewniają poprzednie rozwiązania. Assistance może zorganizować nam transport medyczny, pomoc psychologa, dowóz leków lub opiekę nad dziećmi w czasie, gdy jesteśmy poddani hospitalizacji. 

O co jeszcze warto zapytać?  

Przed spotkaniem warto sporządzić sobie listę pytań do doradcy, by nie zapomnieć o żadnej ważnej kwestii. Co powinno nas interesować:

 • co i kogo możemy ubezpieczyć – zastanówmy się nad tym, czy zależy nam wyłącznie na ochronie dla bliskich osób, czy może chcemy również zabezpieczenia finansowego dla nas samych, gdy spotka nas trudna życiowa sytuacja;
 • jaką sumę ubezpieczenia wybrać – każdy chciałby zapewnić sobie lub bliskich wysokie odszkodowanie, ale sztuką jest wybrać polisę, która nie pogrąży naszego budżetu;
 • jak dopasować składkę – składka przede wszystkim nie powinna przekraczać naszych możliwości finansowych, a poza tym możemy ustalić termin płatności np. na moment, w którym otrzymujemy premie roczną, zwrot z podatku itd;
 • jakie wyłączenia odpowiedzialności posiada wybrana przez nas polisa – to okoliczności zdarzenia, w których ubezpieczyciel może odstąpić od warunków umowy, przez co nie otrzymamy odszkodowania;
 • na jaki rodzaj ochrony możemy liczyć – część towarzystw ubezpieczeniowych oferuje kilkanaście lub więcej ofert umów dodatkowych, inne z kolei mają mniejszy wybór;
 • jak zgłosić roszczenie – gdy dojdzie do wypadku, pobytu w szpitalu czy innego zdarzenia, warto wiedzieć, jak zgłosić ją ubezpieczycielowi, by jak najszybciej otrzymać odszkodowanie.

Przeczytaj również: Ile wynosi karencja w ubezpieczeniu na życie?

Jakie pytania możesz usłyszeć od doradcy?

Rozmowa z doradcą ubezpieczeniowym to nie tylko nasze pytania skierowane do niego, ale również seria pytań do nas. Powinniśmy być zatem przygotowani na to, o co może nas zapytać, ponieważ brak konkretnych informacji może wydłużyć proces podpisywania umowy.

Doradca ubezpieczeniowy może zapytać nas przede wszystkim o nasz stan zdrowia, na podstawie którego będzie oceniane ryzyko z nami związane. Ankieta medyczna powinna być przez nas rzetelnie wypełniona, a zatajanie ważnych informacji będzie działało na naszą niekorzyść. Pytania mogą dotyczyć:

 • wieku,
 • przebytych chorób,
 • przebytych operacji,
 • nałogów,
 • zażywanych leków,
 • pobytów w szpitalu,
 • nieprawidłowości w dotychczasowych badaniach.

Oczywiście informacje o stanie zdrowia powinny być dla nas oczywiste, jednak zdarza się, że potrzebne są informacje dotyczące np. operacji przebytych w dzieciństwie i tutaj warto znać szczegóły takich zdarzeń. 

Doradca ubezpieczeniowy może również zapytać nas o nasze zarobki, stanowisko na jakim pracujemy, co pozwoli oszacować nasze możliwości finansowe. Ważną informacją mogą być również nasze miesięczne wydatki. Dzięki temu zakupiona oferta nie powinna przekraczać naszych możliwości finansowych. 

Może również pojawić się pytanie dotyczące naszego sposobu spędzania wolnego czasu. Dla ubezpieczyciela nasze hobby może mieć duże znaczenie, ponieważ to również może wpływać na ryzyko wypadków oraz śmierci. Inne ryzyko dotyczy osób, które pasjonują się grą w szachy, lub sklejaniem modeli, a inne, gdy ich pasją jest wspinaczka wysokogórska lub inne sporty ekstremalne.

Czy ubezpieczenie online bez agenta ubezpieczeniowego się opłaca?  

Istnieją oferty, które reklamują się jako ubezpieczenia online, w których nie musi brać udziały doradca ubezpieczeniowy. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Dlaczego? Ponieważ z całą pewnością otrzymamy gorsze warunki ochrony, niż w pozostałych ofertach. 

Ubezpieczenie na życie powinno być dopasowane do nas i wpływ ma na to zarówno to, ile mamy lat, jak i to, jakiej ochrony potrzebujemy. Na podstawie ankiety medycznej doradca może ocenić ryzyko chorób oraz śmierci i w ten sposób otrzymujemy znacznie lepsze warunki umowy. 

Gdzie możesz znaleźć najlepsze możliwe rozwiązanie?  

Mamy możliwość szukania odpowiedniej oferty na własną rękę. Jest to jednak rozwiązanie czasochłonne i wymagające dużej cierpliwości. Oferty różnych TU są na ogół bardzo podobne do siebie, a różnią się często drobnymi szczegółami, które łatwo wyłapać.

Dlatego warto skorzystać z pomocy porównywarki ubezpieczeń na życie. W ankiecie zaznaczamy polisę, jaka nas interesuje i na tej podstawie zostaje przygotowana dla nas oferta skrojona na miarę naszych potrzeb. 

Sprawdź też: Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela za uszczerbek na zdrowiu
 

Ważne informacje

1. Spotkanie z doradcą ubezpieczeniowym pozwoli dobrać odpowiednią ofertę do naszych potrzeb

2. Ubezpieczenia 100% online, czyli bez spotkania z doradcą, zwykle oferują niższe sumy ubezpieczenia i podstawowy zakres ochrony

3. Doradca ubezpieczeniowy wyjaśni nam różnice dotyczące składek, sumy ubezpieczenia czy zakresu ochrony w poszczególnych ofertach

4. Podczas spotkania agent może zapytać nas o stan zdrowia, nasze zarobki oraz wydatki

FAQ - najczęściej zadawane pytania o rozmowę z doradcą ubezpieczeniowym

 1. Gdzie mogę spotkać się z doradcą ubezpieczeniowym?

  Miejsce wybieramy według własnych preferencji, może to być zatem nasza ulubiona restauracja, kawiarnia w pobliżu miejsca naszej pracy, jak i nasz dom. Nie musimy nigdzie dojeżdżać i wybrać miejsce, które jest dla nas najbardziej komfortowe. 

 2. Czy spotkanie z doradcą ubezpieczeniowym jest konieczne?

  Tak, jeśli zależy nam na atrakcyjnych warunkach umowy. Dzięki spotkaniu z doradcą możemy zapłacić taniej, zyskać lepszą ochronę i zapytać o wszystkie ważne dla nas kwestie. Dzięki temu dokonamy świadomej decyzji.

 3. Czy można kupić polisę bez agenta ubezpieczeniowego?

  Istnieją oferty online, które nie wymagają od nas spotkania z agentem. Jednak są to ubezpieczenia, które nie mają nam zbyt dużo do zaoferowania ze względu na brak znajomości ryzyka. Możemy liczyć na niską sumę ubezpieczenia i podstawowy zakres ochrony.

 4. Jak rozmawiać z doradcą ubezpieczeniowym?

  Najlepsza będzie szczera rozmowa. Mówmy o tym, czego dokładnie szukamy, zadawajmy pytania, jeśli coś budzi nasze wątpliwości i udzielajmy prawdziwych odpowiedzi w ankiecie medycznej. Dzięki temu doradca ubezpieczeniowy lepiej pozna nasze potrzeby i doradzi najbardziej korzystne rozwiązanie.