Ubezpieczenie na życie w Bydgoszczy to nieduży wydatek, bo ceny zaczynają się od 20 złotych miesięcznie. Wystarczy wybrać ubezpieczenie w porównywarce z interesującym nas zakresem. Podpowiadamy, jakie ryzyka warto wziąć pod uwagę i co decyduje o kosztach polisy na życie.

Ubezpieczenie na życie w Bydgoszczy zapewnia wsparcie finansowe w razie śmierci ubezpieczonego, można ją również rozszerzyć o warianty dodatkowe, np. świadczenie z tytułu poważnego zachorowania lub odszkodowanie na poczet powiększenia się rodziny. Ile kosztuje ubezpieczenie na życie w Bydgoszczy? Co wpływa na cenę polisy i który produkt ubezpieczeniowy wybrać? Zapraszamy do sprawdzenia naszej analizy.

Co powinno zawierać ubezpieczenie na życie w Bydgoszczy?

Ubezpieczenie na życie w Bydgoszczy ma na celu przede wszystkim zabezpieczyć przyszłość bliskich w sytuacji, gdy dojdzie do zgonu ubezpieczonego. Zgodnie z umową polisy ubezpieczyciel zobowiązuje się do tego, aby wypłacić rodzinie ubezpieczonego odszkodowanie z tego tytułu. Świadczenie może wynieść nawet 100 000 złotych. Wiele zależy od tego, jaka suma ubezpieczenia została zadeklarowana przy podpisywaniu umowy.

Poza polisą podstawową są dostępne również umowy dodatkowe, np. świadczenie z tytułu:

 • hospitalizacji – w tym przypadku ubezpieczony może liczyć na wypłatę świadczenia za każdy dzień pobytu w szpitalu. Odszkodowanie zależy od konkretnego produktu ubezpieczeniowego i może wynieść od 50 do nawet 200 złotych dziennie – taką ofertę proponuje swoim klientom np. Compensa;
   
 • operacja – w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych można podpisać umowę dodatkową na wypadek konieczności wykonania zabiegu chirurgicznego. W PZU odszkodowanie z tego tytułu może wynieść od 5% do nawet 100% sumy ubezpieczenia;
   
 • poważne zachorowaniepolisa na życie może zapewniać odszkodowanie w sytuacji, gdy ubezpieczony poważnie zachoruje. Przykładowo, w Prudential SU z tego tytułu wynosi nawet 2 000 000 złotych;
   
 • poważne zachorowanie na nowotwór – onkopolisę proponuje np. Nationale-Nederlanden – SU tego ubezpieczenia wynosi nawet 500 000 złotych;
   
 • urodzenie dziecka – w Generali jest dostępne ubezpieczenie na wypadek powiększenia się  rodziny, rodzice mogą otrzymać od 600 do nawet 1600 złotych;
   
 • zgon bliskiej osoby – ubezpieczeniem można objąć także bliskich. Jeśli któryś z nich umrze, ubezpieczony otrzyma do 20 000 złotych – tak jest w Generali.

Jakie zagrożenia dla mieszkańców Bydgoszczy?

Wykupując ubezpieczenie na życie w Bydgoszczy, warto przemyśleć, jakie zagrożenia są związane z życiem w największym mieście województwa kujawsko-pomorskiego. Gdy w 2020 roku na całym świecie zapanowała pandemia COVID-19, spośród różnych miast należących do Kujaw to właśnie w Bydgoszczy było najwięcej zakażeń [3]. Warto więc rozważyć, czy nie lepiej rozszerzyć zwykłą polisę na życie o ochronę od poważnych zachorowań (niektóre ubezpieczenia gwarantują również ochronę na wypadek następstw COVID-19).

Jakie ubezpieczenie na życie w Bydgoszczy?

Ubezpieczenie na życie w Bydgoszczy można wykupić indywidualnie, czyli podpisać umowę bezpośrednio z Towarzystwem Ubezpieczeniowym lub grupowo, za pośrednictwem pracodawcy. Ubezpieczenia grupowe są tańsze, ale zainteresowany nie ma aż tak dużych możliwości, jeśli chodzi o dostosowanie zakresu ochrony do swoich potrzeb.

Jakie ubezpieczenie na życie można kupić w Bydgoszczy? Najbardziej klasyczny wariant to polisa ochronna na życie, czyli wypłata odszkodowania w sytuacji, gdy dojdzie do śmierci ubezpieczonego. Dostępne są również:

 • polisa oszczędnościowa – w Nationale Nederlanden można kupić polisę terminową na życie i dożycie, natomiast w Prudential dostępne jest terminowe ubezpieczenie posagowe – obydwa polegają na regularnym opłacaniu składek i odkładaniu zgromadzonych środków na przyszłość;
   
 • polisa inwestycyjna – niektóre produkty ubezpieczeniowe zostały tak skonstruowane, że pozwalają one inwestować i pomnażać zgromadzone środki. Należy do nich np. ubezpieczenie na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) Generali;
   
 • polisa grupowa otwarta – ten typ polisy to dobry wybór dla dziennikarzy, copywriterów, muzyków, tłumaczy, grafików komputerowych, programistów oraz wszystkich innych wolnych zawodów. Otwartą polisę grupową można wykupić w Generali, Uniqa, Ergo Hestia oraz Signal Iduna;
   
 • ubezpieczenie NNW dla dzieckaAllianz oferuje produkt ubezpieczeniowy dla dziecka, który chroni je przez cały rok szkolny.

Na jaką sumę kupić ubezpieczenie na życie w Bydgoszczy?

Co znaczy SU używane w odniesieniu do ubezpieczeń? To inaczej suma ubezpieczenia, którą określa się wysokość odszkodowania wypłacanego ubezpieczonemu. Jakie ubezpieczenie na życie w Bydgoszczy kupić? To zależy od potrzeb oraz możliwości finansowych zainteresowanego, ponieważ im wyższa SU, tym wyższa składka miesięczna.  Jeśli więc ktoś zdecyduje  się na najwyższą stawkę ubezpieczenia np. na wypadek niezdolności do pracy, która w Bydgoszczy wynosi około 120 zł, wtedy może otrzymać ubezpieczenie w wysokości maksymalnej, czyli 25 tys., przy stawce minimalnej 0k. 60 zł ta suma jest mniejsza i wynosi 10 tys.

Przykładowe sumy ubezpieczenia w polisie na życie

zdarzenieSkładka miesięczna 59 złSkładka miesięczna 85 zł

Składka miesięczna 128 zł

Zgon35 000 zł40 000 zł

70 000 zł

Poważne zachorowanie2 000 zł3 000 zł

6 000 zł

Niezdolność do pracy

10 000 zł20 000 zł25 000 zł

Pobyt w szpitalu

45 zł/dzień45 zł/dzień60 zł/dzień

Uszczerbek na zdrowiu 1%

300 zł400 zł550 zł

Tabela 1. Na podstawie oferty Generali z dnia 25.06.2021 r.

Ile zarabia się w Bydgoszczy?

Nie każdy może sobie pozwolić na płacenie co miesiąc wysokich składek, dlatego też na wybór ubezpieczenia wpływają zarobki. Na szczęście w Bydgoszczy zarabia się nie najgorzej. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego w okresie od stycznia 2019 do czerwca 2020 roku przez portal wynagrodzenia.pl, Bydgoszcz znajduje się na dziewiątym miejscu w rankingu mediany miesięcznych wynagrodzeń brutto. Na pierwszym miejscu jest Warszawa, na drugim Wrocław, natomiast na trzecim – Kraków.

Zarobki w Bydgoszczy w porównaniu z innymi wybranymi miastami w Polsce

Miasto

Średnie wynagrodzenie miesięczne brutto (mediana)

BYDGOSZCZ4816 zł
Warszawa6636 zł
Wrocław5940 zł
Kraków5780 zł
Gdańsk5512 zł
Katowice5501 zł
Poznań5409 zł
Łódź5190 zł
Szczecin5150 zł
Opole4506 zł
Rzeszów4500 zł

Tabela 2. Na podstawie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń od stycznia 2019 do czerwca 2020 r.

Ile kosztuje życie w Bydgoszczy?

Na wybór ubezpieczenia wpływają również koszty życia. Jak kształtują się one w Bydgoszczy? Cena biletu miesięcznego w komunikacji miejskiej to wydatek ok. 90 zł, jest to więc średnia krajowa, ale już koszty posiłków są tańsze niż np. w Warszawie czy Krakowie.  Poniższa tabela, opracowana na podstawie danych portalu statystycznego numbeo.com pokazuje, że w porównaniu z kosztami życia w Bydgoszczy cena polisy jest bardzo niska.

Koszty życia oraz ceny polis na życie w Bydgoszczy

Składka miesięczna – polisa na życie Generali

od 20 zł

Internet

59 zł

Transport publiczny – bilet miesięczny

91 zł

Trzydaniowy posiłek dla 2 osób w restauracji średniej klasy

130 zł

Wydatki podstawowe związane z wynajmem mieszkania (opłata za prąd, ogrzewanie, wodę, śmieci)

792 zł

Opłata miesięczna za przedszkole dla dziecka

956 zł

Cena za metr kwadratowy na zakup mieszkania poza centrum miasta

7 199 zł

Cena za metr kwadratowy na zakup mieszkania w centrum miasta

8 860 zł

Tabela 3. Opracowanie własne na podstawie danych numbeo.com z 25.07.2021 r. oraz ofert wybranych TU.

Ile za ubezpieczenie na życie zapłacą mieszkańcy Bydgoszczy?

Mieszkańcy Bydgoszczy w zależności od TU oraz wykupionego pakietu zapłacą co najmniej 30 zł za wariant podstawowy w Ergo Hestia do ok. 70 zł w Generali, przy ubezpieczeniu z tytułu śmierci ubezpieczonego. Odpowiednio rodzina może liczyć na 25 000 zł odszkodowania przy stawce minimalnej bądź 40 000 zł w TU Generali. Wysokość odszkodowania zależy zatem od składki, jaką wykupuje ubezpieczony oraz pakietu, które mogą obejmować także członków rodziny jak np. wariant: Dla nas i dla dziecka lub Dla mnie i rodziny. 

Minimalna cena ubezpieczenia na życie w Bydgoszczy

TU

Polisa

Minimalna wysokość składki miesięcznejOdszkodowanie z tytułu śmierci ubezpieczonego
Ergo Hestia

Dla Mnie Wariant Podstawowy

30 zł25 000 zł
Uniqa

Dla mnie

40 zł30 000 zł
Uniqa

Dla mnie i rodziny

49 zł25 000 zł
Uniqa

Dla mnie

50 zł50 000 zł
Uniqa

Dla mnie i dziecka

50 zł30 000 zł

Ergo Hestia

Wariant 56+55 zł10 000 zł

Ergo Hestia

Dla Rodziny wariant podstawowy60 zł22 000 zł

Ergo Hestia

Dla Nas i Dziecka65 zł35 000 zł

Uniqa

Dla mnie i rodziny PLUS65 zł25 000 zł

Ergo Hestia

Dla Mnie wariant podstawowy+65 zł50 000 zł

Generali

Dla Ciebie i Bliskich68 zł35 000 zł

Uniqa

Dla mnie i rodziny70 zł30 000 zł

Generali

Dla Ciebie72 zł40 000 zł

Tabela 4. Opracowanie własne na podstawie ofert wybranych towarzystw ubezpieczeniowych z dnia 25.07.2021 r.

To, ile kosztuje ubezpieczenie na życie w Bydgoszczy, zależy od paru czynników, jak czas trwania umowy oraz częstotliwość opłacania składki, liczba ubezpieczonych, suma ubezpieczenia, stan zdrowia oraz wiek ubezpieczonego, a także zakres ochrony.

– podkreśla Michał Ratajczak, ekspert ubezpieczeń nieruchomości w Rankomat.

Na co uważać przy zakupie polisy na życie?

Na co uważać, zanim kupimy ubezpieczenie na życie w Bydgoszczy? Wszystkie istotne informacje na temat polisy znajdują się w OWU. To właśnie ten dokument zawiera listę wyłączeń odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel nie musi wypłacić odszkodowania, np. utrata życia w katastrofie lotniczej lub podczas uprawiania sportów ekstremalnych.

Ograniczeniem w polisie na życie jest również karencja, czyli okres po podpisaniu umowy, kiedy ubezpieczonemu jeszcze nie przysługuje odszkodowanie. Okres karencji jest zależny od rodzaju zdarzenia. Np. śmierć wskutek ciężkiego zachorowania na raka może wynosić 6 miesięcy do roku lub w wypadku samobójstwa to zwykle karencja trwająca 2 lata. 

Wybierając ubezpieczenie, trzeba pamiętać, że odpowiedzialność ubezpieczyciela nie jest nieograniczona. Ograniczeniem odpowiedzialności ubezpieczyciela jest np. suma ubezpieczenia. Jeśli ta suma w zakresie np. NNW wynosi 20 000 zł, oznacza to, że ubezpieczyciel odpowiada do tej kwoty.

Źródła:
https://wynagrodzenia.pl/artykul/zarobki-w-najwiekszych-miastach-polski
https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Bydgoszcz
https://koronawirus.kujawsko-pomorskie.pl/mapa-zachorowan/

Ważne informacje

1. Bydgoszcz znajduje się wśród 10 polskich miast z największą medianą wynagrodzeń miesięcznych

2. Koszty życia w Bydgoszczy są dość niskie, dzięki czemu mieszkańcy mogą sobie pozwolić na droższą polisę na życie

3. Cena polisy na życie wynosi od 20 złotych wzwyż, wpływają na nią między innymi SU oraz też wiek i stan zdrowia ubezpieczonego

4. Przed zakupem polisy na życie warto zapoznać się z OWU i zawartymi tam informacjami na temat karencji oraz wyłączeń odpowiedzialności
 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na życie w Bydgoszczy

 1. Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na życie w Bydgoszczy?

  W tym celu sprawdzi się kalkulator online, który porównuje wysokość składki miesięcznej, zakres ochrony oraz sumy ubezpieczenia w różnych TU. Przed zakupem warto też sprawdzić wyłączenia odpowiedzialności oraz okres karencji.

 2. Czy opłaca się kupić grupowe otwarte ubezpieczenie na życie w Bydgoszczy?

  Grupowa otwarta polisa na życie jest dość tania i oferuje elastyczny zakres ochrony. Rozwiązanie to opłaca się dla przedstawicieli tzw. wolnych zawodów, którzy nie mogą skorzystać z ubezpieczenia grupowego oferowanego przez pracodawcę.

 3. Gdzie można wykupić ubezpieczenie na życie w Bydgoszczy z ochroną na wypadek zachorowania na COVID-19?

  Polisę na życie można rozszerzyć o ochronę na wypadek poważnego zachorowania ubezpieczonego. Produkt, który chroni również w sytuacji, gdy ubezpieczony zarazi się koronawirusem i będzie z tego tytułu hospitalizowany posiada w swojej ofercie m.in. Uniqa.