Ubezpieczenie na życie w Łodzi to co najmniej wsparcie finansowe z tytułu śmierci ubezpieczonego. Wtedy wysokość składki wynosi od 20 złotych miesięcznie, a pieniądze z polisy otrzymują uposażeni. Jednak za niewielką dopłątą ochronę ubezpieczeniową można rozszerzyć i dopasować od własnych potrzeb. Podpowiadamy, jak wybrać tanią ofertę.

Ubezpieczenie na życie w Łodzi można wykupić już od 20-25 złotych miesięcznie. Wiele osób jednak postanawia zadeklarować wyższą składkę – dzięki temu zwiększa się zakres ochrony, można także liczyć na większe odszkodowanie. Ile wynosi ostateczna cena polisy i jak wybrać spośród tak wielu produktów ubezpieczeniowych ten, który będzie najlepiej dopasowany do potrzeb? Postanowiliśmy to sprawdzić. Zapraszamy do zapoznania się z obszerną analizą zagadnienia.

Co powinno zawierać ubezpieczenie na życie w Łodzi?

Ubezpieczenie na życie w Łodzi zapewnia ochronę w sytuacji, gdy dojdzie do nagłej śmierci ubezpieczonego. Umowa pomiędzy firmą ubezpieczeniową a ubezpieczonym zakłada, że uposażeni, czyli wskazane przez niego osoby, otrzymają z tego tytułu odszkodowanie. Wysokość sumy ubezpieczenia zależy od okoliczności, w jakich doszło do śmierci, a także kilku innych czynników, np. wysokości opłacanych składek.

Ubezpieczenie na życie warto rozszerzyć także o dodatkowe warianty. Ubezpieczyciele oferują różnorodne pakiety, które można dostosować do potrzeb. Dostępne są np. polisy na wypadek:

 • pobytu w szpitalu – w towarzystwie ubezpieczeniowym Compensa za każdy dzień spędzony w szpitalu ubezpieczonemu przysługuje odszkodowanie w wysokości od 50 zł do 200 zł. W umowie przeczytamy także, że jeśli hospitalizacja wynika z wypadku, zasiłek ulega podwojeniu;
   
 • poważnego zachorowania – w Generali można wykupić polisę na życie, która zapewnia wsparcie finansowe, gdy doszło do poważnego zachorowania. Lista 40 różnych chorób, które upoważniają do odszkodowania, została załączona do OWU polisy, należy do nich między innymi stwardnienie rozsiane, a także toczeń rumieniowaty;
   
 • powiększenia się rodziny – w Generali można wykupić polisę, która chroni parę planującą zostanie rodzicami. Świadczenie z tytułu urodzenia dziecka może wynieść nawet 1600 złotych;
   
 • śmierci bliskich – wiele firm ubezpieczeniowych zapewnia dodatkowy pakiet, który chroni ubezpieczonego przed utratą bliskich, np. małżonka lub rodziców. Taką polisę zapewnia np. Generali – wysokość odszkodowania z tytułu straty może sięgać nawet 20 000 zł;
   
 • uszkodzenie ciałanp. w wyniku wypadku – Nationale-Nederlanden oferuje ubezpieczenie, które pomaga, gdy dojdzie do złamania, kontuzji lub trwałych uszkodzeń. Odszkodowanie z tego tytułu może wynieść od 15 000 do nawet 150 000 złotych
  ;
 • zabiegu chirurgicznego – klienci PZU mogą liczyć na odszkodowanie z tytułu przebycia operacji. Świadczenie może posłużyć do sfinansowania leczenia oraz rehabilitacji po operacji. Towarzystwo ubezpieczeniowe zastrzega jednak, że aby polisa zadziałała, zabieg musi zostać przeprowadzony w placówce medycznej znajdującej się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
   
 • zachorowanie na nowotwór – w Prudential jest dostępna tzw. onkopolisa. Ubezpieczenie gwarantuje wypłatę świadczenia, gdy zdiagnozowano różnego rodzaju nowotwory.

Jakie ubezpieczenie na życie w Łodzi?

Ubezpieczenie na życie w Łodzi można wykupić indywidualnie lub grupowo. Polisy indywidualne zawiera się bezpośrednio z ubezpieczycielem, umowę podpisuje osoba fizyczna. Tymczasem ubezpieczenie grupowe dotyczy grupy osób, najczęściej jest ono zawierane za pośrednictwem pracodawcy. Grupówki są tańsze, ale często wiąże się to z mniejszym, z góry narzuconym zakresem ochrony, tymczasem ubezpieczenie indywidualne można dostosować do potrzeb. Ciekawym typem ubezpieczenia jest tzw. grupa otwarta – to polisa, którą da się zakupić poza miejscem pracy. Jest ona przeznaczona dla przedstawicieli wolnych zawodów, takich jak pisarze, muzycy, dziennikarze czy też copywriterzy.

Ubezpieczenie na życie w Łodzi może obowiązywać na konkretny czas, np. rok lub dwa, dostępne są także produkty ważne dożywotnio. Ubezpieczenia bezterminowe oferuje swoim klientom np. towarzystwo ubezpieczeniowe Nationale-Nederlanden. Ochronę może wykupić osoba, która nie ukończyła jeszcze 76 roku życia.

Poza standardowym ubezpieczeniem na życie, w Łodzi można wykupić także polisy rozbudowane, takie jak:

 • polisa na wypadek poważnego zachorowania – ubezpieczenie zapewnia wsparcie finansowe, gdy u ubezpieczonego zdiagnozowano ciężką chorobę lub nowotwór. W firmie Warta odszkodowanie z tytułu wykrycia raka wynosi aż 200 000 złotych,
   
 • polisa posagowa – Pru oferuje swoim klientom polisę, która stanowi dobre zabezpieczenie przyszłości bliskich. Opłacane składki są gromadzone na koncie i następnie wypłacane dzieciom po osiągnięciu przez nie pełnoletniości,
   
 • ubezpieczenie inwestycyjne – polisa w Generali ma na celu gromadzenie i inwestowanie środków. Wiąże się ona z pewnym ryzykiem, ale z drugiej strony umożliwia pomnożenie oszczędności,
   
 • ubezpieczenie NNW – polisa na wypadek nieszczęśliwego wypadku PZU gwarantuje odszkodowanie z tytułu wypadku, zapewnia także wsparcie dla ubezpieczonego oraz jego bliskich w postaci organizacji hospitalizacji i rehabilitacji.

Na jaką sumę kupić ubezpieczenie na życie w Łodzi?

Przed zakupem każdej polisy, nie tylko ubezpieczenia na życie, należy dokładnie zapoznać się dokumentem OWU, który zawiera najważniejsze informacje dotyczące warunków ubezpieczenia. Istotnym elementem polisy jest suma ubezpieczenia (SU), czyli wysokość odszkodowania, które przysługuje ubezpieczonemu lub jego bliskim. To, jak wysokie będzie świadczenie, zależy od wysokości zadeklarowanych składek. Im wyższa cena ubezpieczenia, tym lepsze odszkodowanie można uzyskać. Poniżej prezentujemy przykładowe SU na przykładzie oferty ERGO Hestia.

Przykładowe sumy ubezpieczenia w polisie na życie

ZdarzenieSkładka 30 zł miesięcznieSkładka 65 zł miesięcznie

Składka 80 zł miesięcznie

Zgon

25 000 zł

50 000 zł55 000 zł

Zgon w wyniku nieszczęśliwego wypadku

50 000 zł100 000 zł110 000 zł

Zgon w wyniku wypadku przy pracy

75 000 zł150 000 zł165 000 zł

Zgon w wyniku wypadku przy pracy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym

75 000 zł150 000 zł165 000 zł

Zgon w wyniku zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu

35 000 zł60 000 zł86 000 zł

Tabela 1. Na podstawie oferty ERGO Hestia Dla Mnie z dnia 01.06.2021 r.

Ile zarabia się w Łodzi?

Wybór produktu ubezpieczeniowego powinien być dostosowany do możliwości finansowych. Jeśli chodzi o zarobki w Łodzi, miasto zajmuje piętnaste miejsce w rankingu mediany (wartości środkowej) dochodów pracowników najemnych. Roczna mediana dochodów w tym mieście wynosi 37 963,48 złotych, a więc o wiele mniej niż w takich miejscowościach jak Kraków, Wrocław czy Warszawa – dane z GUS (Główny Urząd Statystyczny) [1]. Roczna mediana zarobków w Warszawie to 55 110,27 złotych, natomiast w Krakowie i Wrocławiu wynagrodzenie roczne wynosi powyżej 45 tysięcy. Mniejsze zarobki niż w Łodzi charakteryzują Toruń – według GUS w tym mieście zarabia się rocznie 37 384,74 złotych.

W Łodzi zarabia się średnio 2 944,85 złotych netto miesięcznie, a więc o prawie 20% mniej niż w Krakowie i ponad 30% mniej niż w Warszawie, jak podaje portal statystyczny numbeo.com [2]. Z tego powodu mieszkańcy Łodzi powinny wybierać produkty ubezpieczeniowe z rozsądkiem – aby uniknąć nadmiernego obciążania budżetu domowego, wskazana jest analiza wielu różnych ofert i wybór tej, która najbardziej się opłaca.

Zarobki w Łodzi w porównaniu z innymi wybranymi miastami w Polsce

Miasto

Średnie wynagrodzenie miesięczne netto
ŁÓDŹ

2945 zł

Warszawa

4486 zł

Wrocław

3555 zł

Kraków

3512 zł

Toruń

3313 zł

Poznań

3123 zł

Szczecin

3055 zł

Olsztyn

2625 zł

Kielce

2567 zł

Tabela 2. Opracowanie na podstawie danych numbeo.com z 01.06.2021 r.

Ile kosztuje życie w Łodzi?

Inną kwestią, która jest również ważna podczas doboru odpowiedniego produktu ubezpieczeniowego, jest koszt życia. Na szczęście mimo niskich zarobków życie w Łodzi jest dużo tańsze niż w innych polskich miastach. Za obiad w restauracji dla 2 osób zapłacimy około 120 złotych, przedszkole dla dziecka kosztuje około 730 złotych miesięcznie. Cena za metr kwadratowy mieszkania w centrum także jest kusząca, ponieważ wynosi niewiele ponad 6 500 złotych, a więc dwukrotnie mniej niż w Warszawie.

Koszty życia oraz ceny polis na życie w Łodzi

Składka miesięczna – polisa na życie Generali

od 20 zł

Składka miesięczna – polisa na życie Ergo Hestia

od 20 zł

Składka miesięczna – polisa na życie Signal Iduna

od 25 zł

Internet

51 zł

Transport publiczny – bilet miesięczny

96 zł

Trzydaniowy posiłek dla 2 osób w restauracji średniej klasy

120 zł

Wydatki podstawowe związane z wynajmem mieszkania (opłata za prąd, ogrzewanie, wodę, śmieci)

775 zł

Opłata miesięczna za przedszkole dla dziecka

729 zł

Cena za metr kwadratowy na zakup mieszkania poza centrum miasta

6 528 zł

Cena za metr kwadratowy na zakup mieszkania w centrum miasta

8 534 zł

Tabela 3. Opracowanie własne na podstawie danych numbeo.com z 01.06.2021 r. oraz ofert wybranych TU.

Wypadki komunikacyjne a ubezpieczenie na życie w Łodzi

Wykupując ubezpieczenie na życie w Łodzi, warto rozważyć rozszerzenie ubezpieczenia o ochronę powypadkową. Województwo łódzkie znajduje się w czołówce polskich miast z największą liczbą wypadków drogowych, według danych z Komendy Głównej Policji opracowanych przez Wydział Opiniodawczo-Analityczny Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

W samym tylko 2020 roku na jego terenie doszło do 2436 wypadków drogowych, w których ucierpiało 2 763 osób, natomiast liczba zmarłych wyniosła 221. Wyższy wynik uzyskało jedynie województwo wielkopolskie. Gdzie wykupić polisę zapewniającą ochronę od następstw wypadków komunikacyjnych? Taki produkt ubezpieczeniowy zapewnia swoim klientom firma ubezpieczeniowa ERGO Hestia.

Ile za ubezpieczenie na życie zapłacą mieszkańcy Łodzi?

Wysokość składki podstawowej ubezpieczenia na życie w Łodzi to wydatek od 20 zł miesięcznie. Ostateczna cena ubezpieczenia zależy jednak od wielu czynników. Wpływają na nią np.:

 • częstotliwość opłacania składki – jeśli składka jest opłacana rzadziej, np. raz w ciągu roku, ubezpieczyciel może zaoferować atrakcyjną zniżkę,
 • liczba ubezpieczonych – im więcej osób podlega ochronie, tym lepsze warunki polisy, stąd też ubezpieczenia grupowe są tańsze,
 • okres trwania umowy – na im dłużej zostanie podpisana umowa, tym korzystniejsze będą warunki ubezpieczenia,
 • stan zdrowia ubezpieczonego – w niektórych sytuacjach towarzystwo ubezpieczeniowe może poprosić o wypełnienie ankiety medycznej lub nawet wykonanie podstawowych badań lekarskich. Jeśli stan zdrowia ubezpieczonego jest zły, polisa będzie go więcej kosztować ze względu na wyższe ryzyko wystąpienia zdarzeń objętych ochroną,
 • suma ubezpieczenia – jak już zostało wspomniane, im wyższe odszkodowanie, tym wyższa składka,
 • wiek ubezpieczonego – osoby w wieku starszym mogą wykupić ubezpieczenie, jednak na mniej korzystnych warunkach, wynika to z dużego ryzyka podejmowanego przez firmę ubezpieczeniową.

Ile kosztuje ubezpieczenie w Łodzi, np. w towarzystwie ubezpieczeniowym Uniqa? W przypadku 36-letniej osoby cena za polisę wyniesie 40 złotych miesięcznie – w tym wariancie ubezpieczony może liczyć na sumę odszkodowania w wysokości 30 000 złotych, a także świadczenia z tytułu poważnego zachorowania, niezdolności do pracy, pobytu w szpitalu oraz uszczerbku na zdrowiu. Polisa obejmuje swoim zakresem śmierć w wyniku wypadku (w tym także komunikacyjnego) oraz świadczenie za przebyte operacje. Ta sama osoba może wykupić również droższą polisę, np. za 50 złotych – wtedy odszkodowanie z tytułu poważnego zachorowania, niezdolności do pracy, pobytu w szpitalu oraz uszczerbku na zdrowiu jest większe. Dostępna jest także polisa w ramach tzw. grupy otwartej – w danym przypadku ochrona dla bliskich (małżonka/partnera, dzieci, rodziców oraz teściów) będzie kosztować 65 złotych miesięcznie.

Przykładowa polisa na życie w Łodzi z porównywarki ubezpieczeń na życie

Wysokość miesięcznej składki40 zł

50 zł

65 zł
Śmierć ubezpieczonego25 000 zł30 000 zł

30 000 zł

Poważne zachorowanie

6 000 zł

7 000 zł10 000 zł
Niezdolność do pracy

5 000 zł

6 000 zł8 000 zł
Pobyt w szpitalu30 zł / dzień

35 zł / dzień

50 zł / dzień
Uszczerbek na zdrowiu 1%250 zł300 zł

300 zł

Tabela 4. Ceny polisy Uniqa dostępnej w kalkulatorze ubezpieczeń na życie Rankomat.pl.

Ubezpieczenie na życie w Łodzi – Generali

Przyjrzyjmy się najtańszym polisom w Łodzi, zaczniemy od Generali. Towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje produkt w cenie od 20 złotych miesięcznie. Przy tak niskiej składce odszkodowanie z tytułu śmierci ubezpieczonego wynosi 40 000 złotych. Oczywiście ubezpieczony może zawnioskować o wyższą sumę ubezpieczenia, na przykład 70 000 złotych, jednak wiąże się to ze wzrostem wysokości składki.

Ubezpieczenie na życie w Łodzi – Signal Iduna

Niskim oskładkowaniem cechuje się także polisa na życie Signal Iduna. W cenie już od 25 złotych możemy nabyć ubezpieczenie gwarantujące wypłatę świadczenia w wysokości do 100 000 złotych (w zależności od rodzaju zdarzenia).

Ubezpieczenie na życie w Łodzi – ERGO Hestia

ERGO Hestia oferuje swoim klientom umowę podstawową ze składkami od 50 złotych miesięcznie. Ubezpieczenie opiewa nie tylko na ochronę życia, lecz także dodatkowe aspekty, np. odszkodowanie z tytułu poważnego zachorowania czy też uszczerbku na zdrowiu. Przy najniższej składce suma ubezpieczenia wynosi 10 000 złotych, natomiast dla najwyższego oskładkowania odszkodowanie może wynieść nawet 40 000 złotych.

Firmy ubezpieczeniowe oferują bardzo elastyczne produkty dla klientów indywidualnych. Dostępne są ubezpieczenia, które zapewniają wsparcie finansowe nie tylko bliskim ubezpieczonego, lecz także jemu samemu. Aby wybrać najlepszą spośród tak wielu dostępnych ofert, najlepiej skorzystać z gotowych narzędzi, tzw. kalkulatorów ubezpieczeń. Porównują one w krótkim czasie najważniejsze elementy ubezpieczenia, takie jak suma ubezpieczenia, czas trwania umowy, wysokość składki czy też zakres ochrony

– mówi Michał Ratajczak, ekspert ubezpieczeń nieruchomości w Rankomat.

Na co uważać przy zakupie polisy na życie?

Gdy już uda się wyselekcjonować ten idealny produkt ubezpieczeniowy, należy jeszcze pamiętać o tym, aby przed podpisaniem umowy sprawdzić dokładnie OWU oraz dopytać o okres karencji. W OWU znajduje się lista wyłączeń odpowiedzialności, czyli wykaz sytuacji, które stanowią podstawę do odmówienia wypłaty odszkodowania.

Należy do nich między innymi śmierć ubezpieczonego w wyniku samobójstwa. Inne ciekawe przykłady wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczeniowej to:

 • niestosowanie się do zaleceń lekarskich w czasie trwania umowy ubezpieczenia,
 • operacja zmiany płci,
 • umyślne nadużycie środków farmakologicznych,
 • uprawianie ryzykownych sportów ekstremalnych.

Jeśli chodzi o karencję, jest to czas od podpisania umowy, w którym ubezpieczonemu nie przysługuje jeszcze odszkodowanie. Karencja może trwać od 1 miesiąca do kilku miesięcy lub nawet lat, w zależności od rodzaju produktu ubezpieczeniowego. 

Źródła:
https://stat.gov.pl/statystyki-eksperymentalne/jakosc-zycia/stratyfikacja-dochodowa-mieszkancow-miast,5,1.html
https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Lodz
https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,wypadki-drogowe-raporty-roczne.html

Ważne informacje

1. Łódź to miasto, w którym zarabia się mniej niż w Warszawie, Krakowie czy też Wrocławiu, ale jednocześnie koszty życia są dużo niższe

2. W Łodzi warto wykupić ubezpieczenie na życie, które chroni także przed następstwami wypadków komunikacyjnych

3. Wysokość składki polisy na życie wynosi od 20 złotych miesięcznie, jednak całkowita cena ubezpieczenia zależy od wielu czynników

4. Wybór danego produktu należy podyktować możliwościami finansowymi, przed zakupem warto zapoznać się z OWU i karencją

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na życie w Łodzi

 1. Kiedy warto kupić ubezpieczenie na życie w Łodzi?

  Im wcześniej, tym lepiej, ponieważ cena polisy rośnie wraz z wiekiem. Towarzystwa ubezpieczeniowe zalecają, aby wykupić polisę w momencie podjęcia pierwszej poważnej pracy zawodowej.

 2. Czy przed wykupieniem ubezpieczenia na życie w Łodzi należy wykonać badania lekarskie?

  Istnieje wiele towarzystw ubezpieczeniowych, które nie wymagają badań lekarskich i oferują produkty ubezpieczeniowe przy minimum formalności. Ubezpieczyciel może zlecić wykonanie badań lekarskich, gdy osoba zainteresowana polisą jest w zaawansowanym wieku lub wybrano wariant z wysoką sumą ubezpieczenia.

 3. Czy dzielnica w Łodzi ma wpływ na cenę polisy na życie?

  Miejsce zamieszkania ma duży wpływ na cenę ubezpieczenia OC samochodu. W przypadku polis na życie nie ma znaczenia, czy ktoś mieszka w centrum Łodzi, czy na obrzeżach miasta, cena polisy zależy bowiem od innych czynników.

 4. Czy warto kupić ubezpieczenie na życie w Łodzi z ochroną powypadkową?

  Tak, ze względu na dużą liczbę wypadków komunikacyjnych w Łodzi warto rozszerzyć polisę o ochronę powypadkową. Tego typu polisa zapewnia wysokie świadczenia z tytułu śmierci kierowcy lub pasażerów ubezpieczonego pojazdu. Chroni również finansowo na wypadek trwałego uszczerbku na zdrowiu oraz niezdolności do pracy kierowcy lub pasażerów ubezpieczonego pojazdu.