Ubezpieczenie na życie w Katowicach zapewnia odszkodowanie na wypadek zgonu ubezpieczonego, ale może też zagwarantować świadczenia z tytułu urodzenia dziecka, pobytu w szpitalu czy zdiagnozowania poważnej choroby. Podpowiadamy, gdzie szukać tanich ofert i jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na życie w Katowicach.

Ubezpieczenie na życie w Katowicach można kupić już od 20 złotych miesięcznie. Wtedy jednak możemy liczyć jedynie na ochronę podstawową. Warto zrobić rozeznanie, by dowiedzieć się, co jeszcze może gwarantować taka polisa na życie. Okazuje się, że produkt ten można elastycznie dopasować do własnych potrzeb.

Co powinno zawierać ubezpieczenie na życie w Katowicach?

Ubezpieczenie na życie w Katowicach ma na celu zabezpieczyć finansowo bliskich po śmierci głównego ubezpieczonego. To jednak niejedyna funkcja polisy na życie. Dobre ubezpieczenie na życie gwarantuje również pomoc w takich sytuacjach, jak:

 • hospitalizacja – w towarzystwie ubezpieczeniowym Compensa jest dostępna polisa, która gwarantuje wypłatę świadczenia za każdy dzień pobytu w szpitalu. Odszkodowanie może wynieść od 50 do nawet 200 złotych dziennie. Podobnie wygląda to w przypadku TU Uniqa – tania polisa na życie chroni również na wypadek pobytu w szpitalu;
   
 • poważne zachorowanie – towarzystwo ubezpieczeniowe Prudential oferuje wysokie odszkodowanie (do 2 000 000 złotych), kiedy u ubezpieczonego zostanie zdiagnozowana poważna choroba. Podobnie Nationale-Nederlanden – bardzo popularnym produktem tego TU jest onkopolisa, czyli ubezpieczenie na wypadek zachorowania na raka z odszkodowaniem w wysokości do 500 000 złotych;
   
 • urodzenie dziecka – w Generali można rozszerzyć podstawową polisę na życie o wariant na wypadek powiększenia rodziny. W takiej sytuacji rodzice mogą otrzymać świadczenie w wysokości od 600 do nawet 1600 złotych;
   
 • uszkodzenia ciała lub uszczerbek na zdrowiu – klienci Nationale-Nederlanden mogą otrzymać odszkodowanie w wysokości 15 000 lub 150 000 złotych, kiedy doszło u nich do uszczerbku na zdrowiu lub uszkodzenia ciała;
   
 • zabieg chirurgiczny – ubezpieczeni w PZU mogą liczyć na świadczenie z tytułu przebytej operacji, wynosi ono od 5% do nawet 100% sumy ubezpieczenia, w zależności od rodzaju choroby;
   
 • zgon partnera/dziecka/rodzica – ubezpieczony może się zabezpieczyć sam na wypadek utraty kogoś z rodziny. W Generali dostępne są polisy, którymi można objąć: partnera, dziecko, rodzica, a nawet teścia. Odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby wynosi do 20 000 złotych.

Jakie zagrożenia dla mieszkańców Katowic?

Wykupując ubezpieczenie na życie w Katowicach, warto przemyśleć, jakie zagrożenia wiążą się z życiem w tym mieście. Jednym z dość istotnych jest duża liczba wypadków drogowych i komunikacyjnych. Dane Komendy Głównej Policji pokazują, że województwo śląskie jest trzecim w kolejności obszarem Polski, na którym doszło do największej liczby wypadków drogowych. Na jego terenie odnotowano aż 2 383 kolizji, więcej miało miejsce jedynie w województwach wielkopolskim i łódzkim.

W takiej sytuacji mieszkańcy Katowic powinni rozważyć poszerzenie zakresu ochrony o odszkodowanie z tytułu zgonu w wyniku wypadku komunikacyjnym.

Jakie ubezpieczenie na życie w Katowicach?

Ubezpieczenie na życie w Katowicach można wykupić samemu (indywidualne) lub za pośrednictwem pracodawcy (grupowe). Ciekawym produktem jest również polisa grupowa otwarta – do tego ubezpieczenia mogą przystąpić wszystkie osoby pełnoletnie, również te, które nie pracują na etacie czy. Polisy dla osób wykonujących wolny zawód oferują np. Ergo Hestia, Generali lub Uniqa.

Jakie ubezpieczenie na życie można kupić w Katowicach? Poza klasyczną polisą ochronną dostępne są także:  

 • polisa inwestycyjna – ubezpieczenie na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) pozwala odkładać pieniądze i je pomnażać. Tego typu polisę znajdziemy w ofercie Generali;
   
 • polisa NNW dla dziecka – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków przydaje się, gdy dziecko jest w wieku przedszkolnym lub szkolnym. Można je wykupić np. w Allianz;
   
 • polisa oszczędnościowa – polisa na życie i dożycie dostępna w ofercie Nationale Nederlanden pozwala zbierać środki na koncie. Gdy ubezpieczony dożyje do ustalonego dnia, ubezpieczyciel wypłaca mu zgromadzoną kwotę. Do polis oszczędnościowych należy również ubezpieczenie posagowe Pru, z tym że ten produkt pozwala oszczędzić pieniądze na rzecz dziecka, które kiedyś będzie pełnoletnie. Jeszcze inny produkt oferuje Nationale-Nederlanden– w TU można kupić polisę bezterminową, która jest ważna przez całe życie.

Na jaką sumę kupić ubezpieczenie na życie w Katowicach?

Jakie ubezpieczenie na życie w Katowicach wybrać? Najpierw warto sobie powiedzieć, czym jest suma ubezpieczenia, czyli w języku ubezpieczyciela SU. Jest to wysokość odszkodowania, jaką otrzyma ubezpieczony, gdy wystąpiło zdarzenie objęte umową. Jaką SU wybrać? To zależy od potrzeb i możliwości finansowych, koszt ubezpieczenia jest bowiem tym wyższy, im większą wybrano SU.
 

Przykładowe sumy ubezpieczenia w polisie na życie

ZdarzenieSkładka 4025 zł miesięcznieSkładka 50 zł miesięcznie

Składka 70 zł miesięcznie

Zgon

30 000 zł

50 000 zł100 000 zł

Poważne zachorowanie

6 000 zł6 000 zł10 000 zł

Niezdolność do pracy

6 000 zł66 000 zł20 000 zł

Pobyt w szpitalu

30 zł/dzień30 zł/dzień50 zł/dzień

Uszczerbek na zdrowiu 1%

300 zł300 zł340 zł

Tabela 1. Na podstawie oferty Uniqa z dnia 25.06.2021 r.

Jakie są zarobki w Katowicach?

Wybór danego ubezpieczenia zależy w dużej mierze od możliwości finansowych ubezpieczonego. Jeśli zarabia on dużo, może sobie pozwolić na wyższą składkę i co za tym idzie, szerszy zakres ochrony oraz większą sumę ubezpieczenia. Jak wygląda kwestia zarobków w stolicy Śląska?

Katowice zajmują piąte miejsce w rankingu mediany miesięcznych wynagrodzeń brutto - według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego w okresie od stycznia 2019 do czerwca 2020 roku przez portal wynagrodzenia.pl.

Zarobki w Katowicach w porównaniu z innymi wybranymi miastami w Polsce

Miasto

Średnie wynagrodzenie miesięczne brutto (mediana)
KATOWICE

5501 zł

Warszawa

6636 zł

Wrocław

5940 zł

Kraków

5780 zł

Gdańsk

5512 zł

Poznań

5409 zł
Łódź

5190 zł

Szczecin

5150 zł

Bydgoszcz

4816 zł

Opole

4506 zł

Rzeszów

4500 zł

Tabela 2. Na podstawie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń styczeń 2019 - czerwiec 2020 r.

Ile kosztuje życie w Katowicach?

Zarobki to nie wszystko. W doborze najlepszego ubezpieczenia pomoże również określenie codziennych wydatków. Ile kosztuje życie w Katowicach? Ceny w Katowicach są porównywalne do Wrocławia czy Krakowa, ale za to o wiele niższe niż w stolicy Polski – Warszawie. Za obiad w restauracji dla 2 osób zapłacimy 100 złotych, tymczasem opłata za bilet miesięczny wynosi 130 złotych. Jeśli chodzi o zakup mieszkania, 1 metr kwadratowy poza centrum kosztuje 6 241 zł, natomiast w centrum – powyżej 9 000 złotych. W porównaniu z wymienionymi kosztami cena polisy na życie wcale nie wydaje się taka wysoka.

Koszty życia oraz ceny polis na życie w Katowicach

Składka miesięczna – polisa na życie

od 20 zł

Internet

53 zł

Trzydaniowy posiłek dla 2 osób w restauracji średniej klasy

100 zł

Transport publiczny – bilet miesięczny

130 zł

Wydatki podstawowe związane z wynajmem mieszkania (opłata za prąd, ogrzewanie, wodę, śmieci)

576 zł

Opłata miesięczna za przedszkole dla dziecka

737 zł

Cena za metr kwadratowy na zakup mieszkania poza centrum miasta

6 241 zł

Cena za metr kwadratowy na zakup mieszkania w centrum miasta

9 143 zł

Tabela 3. Opracowanie własne na podstawie danych numbeo.com z 25.06.2021 r. oraz ofert wybranych TU.

Ile za ubezpieczenie na życie zapłacą mieszkańcy Katowic?

Mieszkańcy Katowic w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego oraz wykupionego pakietu zapłacą minimalnie od 30 zł za wariant podstawowy w Ergo Hestia do ok. 70 zł w Generali, przy ubezpieczeniu z tytułu śmierci ubezpieczonego. Odpowiednio rodzina mogła liczyć na 25 tys. złotych ubezpieczenia przy stawce minimalnej bądź 40 tys. w TU Generali. Wysokość odszkodowania zależy zatem od składki, jaką wykupuje ubezpieczony oraz pakietu, które mogą obejmować także członków rodziny jak np. wariant: Dla nas i dla dziecka lub Dla mnie i rodziny.

Ważna jest częstotliwość opłacania składki oraz liczba ubezpieczonych – polisy rodzinne są droższe od polis indywidualnych. Towarzystwo Ubezpieczeniowe weźmie pod uwagę również stan zdrowia ubezpieczonego – jeśli SU jest wysoka lub ubezpieczony jest starszą osobą, ubezpieczyciel może poprosić o wypełnienie ankiety medycznej i ustalić cenę polisy na podstawie jej wyników.

Wysokość ceny za ubezpieczenie na życie w Katowicach zależy od wielu czynników. Wpływają na nią np.: czas trwania umowy, częstotliwość opłacania składki, liczba ubezpieczonych, stan zdrowia ubezpieczonego, suma ubezpieczenia oraz wiek ubezpieczonego.

Cena oraz zakres ubezpieczenia na życie w Katowicach

TUPolisaMinimalna wysokość składki miesięcznejOdszkodowanie z tytułu śmierci ubezpieczonego
Ergo HestiaDla Mnie wariant podstawowy30 zł

25 000 zł

UniqaDla Mnie

40 zł

30 000 zł
UniqaDla Mnie i Rodziny

49 zł

25 000 zł
UniqaDla Mnie

50 zł

50 000 zł
UniqaDla Mnie i Dziecka

50 zł

30 000 zł

Ergo Hestia

Wariant 56+50 zł10 000 zł

Ergo Hestia

Dla Rodziny wariant podstawowy55 zł22 000 zł

Ergo Hestia

Dla Nas i Dziecka60 zł35 000 zł
UniqaDla Mnie i Rodziny PLUS65 zł

25 000 zł

Ergo HestiaDla Mnie wariant podstawowy+65 zł

50 000 zł

GeneraliDla Ciebie i Bliskich68 zł

35 000 zł

UniqaDla Mnie i Rodziny70 zł

30 000 zł

GeneraliDla Ciebie72 zł

40 000 zł

Tabela 4. Opracowanie własne na podstawie ofert wybranych towarzystw ubezpieczeniowych z dnia 25.06.2021 r.

Inaczej kształtuję się koszty w przypadku polis indywidualnych, a inaczej w sytuacji, gdy ubezpieczonego interesuje polisa grupowa. Dość atrakcyjną opcją są tzw. polisy grupowe otwarte – to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogą liczyć na polisę z ramienia pracodawcy, ale zależy im na atrakcyjnych warunkach i niskim koszcie ubezpieczenia 

– mówi Michał Ratajczak, ekspert ubezpieczeń nieruchomości w Rankomat.

Na co uważać przy zakupie polisy na życie?

Przed zakupem ubezpieczenia na życie w Katowicach należy koniecznie zapoznać się z OWU. Jest to dokument, który określa wszystkie istotne informacje na temat polisy. Znajdziemy w nim wzmiankę o wyłączeniach odpowiedzialności, czyli sytuacjach, w których nie przysługuje odszkodowanie. Dzieje się tak, gdy ubezpieczony:

 • nieprzestrzeganie zaleceń lekarza;
 • poddanie się eksperymentowi medycznemu;
 • pozostawanie w stanie nietrzeźwym w chwili wypadku;
 • umyślne nadużycie środków farmakologicznych;
 • uprawianie sportów ekstremalnych.

Należy też pamiętać o okresie karencji, czyli czasie po podpisywaniu umowy, kiedy ochrona nie jest jeszcze pełna i również nie przysługuje odszkodowanie. Okres karencji jest zależny od rodzaju zdarzenia.


Źródła:
https://wynagrodzenia.pl/artykul/zarobki-w-najwiekszych-miastach-polski
https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Katowice
https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,wypadki-drogowe-raporty-roczne.html

Ważne informacje

1. Katowice znajduje się w czołówce polskich miast, w których zarabia się najwięcej

2. Koszty życia w Katowicach są niższe niż w Warszawie, ale porównywalne do takich miast jak Wrocław czy Kraków

3. Ubezpieczenie na życie w Katowicach można wykupić już od 20 złotych miesięcznie

4. Warto rozszerzyć polisę na wypadek dodatkowych zdarzeń – np. poważnego zachorowania lub śmierci w wyniku wypadku drogowego

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na życie w Katowicach

 1. Gdzie można wykupić ubezpieczenie na życie w Katowicach z dodatkową ochroną na wypadek śmierci w wyniku wypadku?

  Rozszerzoną polisę na życie w Katowicach oferuje np. Ergo Hestia. Umowa opiewa na sumę ubezpieczenia w wysokości od 5 000 do 30 000 złotych, w zależności od rodzaju zdarzenia.

 2. Od czego zależy cena ubezpieczenia na życie w Katowicach?

  Na cenę polisy życiowej w Katowicach wpływają czas trwania umowy, częstotliwość opłacania składki, liczba ubezpieczonych, stan zdrowia ubezpieczonego, suma ubezpieczenia oraz wiek ubezpieczonego. Inaczej kształtuję się koszty w przypadku polis indywidualnych, a inaczej w sytuacji, gdy ubezpieczonego interesuje polisa grupowa.

 3. Ile wynosi okres karencji w ubezpieczeniu na życie w Katowicach?

  Np. śmierć wskutek ciężkiego zachorowania na raka może wynosić 6 miesięcy do roku lub w wypadku samobójstwa to zwykle karencja trwająca 2 lata.