Długotrwałe lub intensywne opady deszczu oraz szybkie topnienie śniegu mogą doprowadzić do powodzi. W konsekwencji oznacza to kosztowne szkody na posiadanym mieniu. Radzimy, jak uchronić przed nimi dom, mieszkanie czy budynek w budowie.

Porównaj ceny
CUR_URL:https://rankomat.pl/nieruchomosci/jak-chronic-nieruchomosc-przed-powodzia

Najbardziej narażone na działanie powodzi są nieruchomości znajdujące się w pobliżu dużych zbiorników wodnych. O odpowiednim zabezpieczeniu mienia powinni z pomyśleć właściciele domów przy rzece, jeziorze czy zbiorniku retencyjnym. Ale ryzyko powodziowe dotyczy też lokatorów w budynkach wielorodzinnych, szczególnie na parterze i pierwszym piętrze. 

Aby uniknąć szkód wywołanych powodzią, należy pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach materialnych. Te jednak mogą nie wystarczyć, stąd warto uzupełnić ochronę o zabezpieczenie finansowe, np. w postaci polisy mieszkaniowej.

Powódź w Polsce – jak często występuje?

Powodzie w Polsce występują nieregularnie, bo czasem przerwa trwa kilkadziesiąt lat, a nieraz zdarzają się rok po roku. W okresie 1960-2010 wystąpiło w Polsce 11 powodzi. Nie wszystkie z nich były równie tragiczne, jak ta z 1997 roku, jednak zawsze wiązały się z ogromnymi stratami materialnymi. W tzw. powodzi tysiąclecia straty oszacowano na ponad 12 mld zł, a zniszczonych zostało ponad 70 tys. budynków. 

Ostatnia powódź na większą skalę wystąpiła na przełomie maja i czerwca 2010 roku i przyniosła straty o wartości co najmniej 10 mld zł. W rzeczywistości zagrożenie powodziowe występuje w Polsce każdego roku. Niże atmosferyczne i ulewne deszcze to cechy charakterystyczne naszego klimatu. Wystarczy spojrzeć na majowe miesiące w 2019 roku, gdy intensywne opady deszczu spowodowały podtopienia domów, zalanie ulic i piwnic, a także gwałtowne podniesienie się poziomu wód w rzekach.

Powódź – jakie zagrożenie dla domu i mieszkania?

Wlewająca się do wnętrza woda powoduje ogromne straty, a sama powódź może uszkodzić różne pomieszczenia i elementy konstrukcyjne, w tym piwnicę, budynki gospodarcze znajdujące się na posesji (garaż, warsztat, altana),ściany oraz stropy, podłogi, drewniane okna, fundamenty budynku, instalację elektryczną, instalację grzewczą, kanalizację, sprzęt RTV i AGD, meble, dywany, książki, ubrania, zabawki itp.

W domu czy mieszkaniu mogą rozwinąć się w wyniku powodzi także trujące grzyby, pleśnie i bakterie. Ich późniejsze usuwanie pociąga za sobą bardzo wysokie koszty. W niektórych przypadkach można uratować nieruchomość, przeprowadzając remont, ale czasem straty są tak duże, że budynek nie nadaje się już do zamieszkania.

Również lokatorzy mieszkań w domach wielorodzinnych narażeni są na ryzyko powodzi. Najczęściej zalewane są mieszkania na parterze, ale zdarza się także, że poziom wody osiąga wysokość pierwszego piętra. Woda może dokonać ogromnych zniszczeń ścian, instalacji i wyposażenia. Remont, osuszanie i dezynfekcja mieszkania po powodzi jest bez wątpienia kosztownym przedsięwzięciem. 

Budynek w trakcie budowy o wiele łatwiej może zostać uszkodzony przez wodę niż gotowy dom. Jeśli nie zabezpieczymy domu w budowie na wypadek powodzi i dojdzie do zalania, koszty dodatkowych prac mogą znacznie przerosnąć nasze finansowe założenia. A brak odpowiedniego kapitału na długo może zamrozić nasze marzenia o własnym domu.

Jak zabezpieczyć dom przed powodzią?

Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów budowlanych w nieruchomości możemy zminimalizować ryzyko wystąpienia szkód powodziowych, jednak nigdy nie zredukujemy ich do zera. Niektóre z zabezpieczeń wymagają wdrożenia już na etapie budowania domu. Oto kilka z nich.

Przegroda ziemna
W najbliższych okolicach domu budujemy wały uniemożliwiające dotarcie wody. Wał ten może być przegrodą ziemną lub betonową. Najczęściej przybiera wysokość do 1 m. Taka zapora skutecznie ochroni budynek przed powodzią.

Konstrukcja domu
W praktyce oznacza to:

 • użycie ciężkich materiałów (beton, cegła, pustak),aby dom podczas powodzi nie został porwany przez wodę,
 • podniesienie poziomu parteru, a przede wszystkim progów wejściowych,
 • zastosowanie materiałów, które ochronią mury przed szkodliwym działaniem wody,
 • odpowiednie rozplanowanie pomieszczeń - przemyślany rozkład, w razie zagrożenia, powinien umożliwić nam szybkie przeniesienie dobytku na wyższe piętra, a fali powodziowej ułatwić przepływ przez parter.

Rowy i kanały
Ważna jest odpowiednia drożność rowów odwadniających i kanałów przeciwpowodziowych, które w razie pojawienia się wody skutecznie odprowadzą ją z naszej posesji. 

Kotłownia na podwyższeniu
Aby uchronić system grzewczy przed wodą, dobrze jest ulokować kotłownię nie w piwnicy czy na parterze, ale na wyższej kondygnacji, a jeśli o niemożliwe – na podeście.

Ochrona kanalizacji 
Podczas powodzi w domach często dochodzi do cofania się ścieków, bardzo ważne jest więc odpowiednie zabezpieczenie kanalizacji. Nawet najlepsze przegrody ziemne, rowy i drożne kanały nie uchronią nas przed zalaniem, jeśli na wypadek powodzi nie przygotujemy również systemu kanalizacji.

Zabezpieczenie innych budynków
Budynki znajdujące się na posesji, takie jak garaż czy warsztat, podczas napływu wody, często są najbardziej uszkodzone. Dobrym pomysłem jest wybudowanie ich na terenie usytuowanym wyżej niż poziom domu. 

Okna i drzwi piwniczne 
Dobrze jest przygotować wcześniej osłony na okna i drzwi piwniczne. Odpowiednie materiały (np. specjalne panele) ochronią je przed pęknięciem pod naporem wody, nie wleje się więc do środka i nie zaleje pomieszczeń piwnicznych. To samo dotyczy sieci kanalizacyjnych oraz wlotów do nich. 

Ubezpieczenie nieruchomości od powodzi

Niestety, czasem nawet najlepsze materiały zawodzą i woda mimo wszystko zalewa domy i mieszkania. Na wypadek powodzi, powinniśmy więc także wykupić ubezpieczenie. W razie powodzi otrzymamy odszkodowanie, które pozwoli nam szybko uporać się ze szkodami. 

Ochronę na wypadek powodzi znajdziemy niemal w każdej polisie. U większości ubezpieczycieli powódź nie występuje jednak w ubezpieczeniu podstawowym – należy wykupić odpowiednie rozszerzenie. Nawet jeśli powódź pojawia się w podstawie (tak jest np. w TU Concordia, HDI, Compensa i Link4),to zakres ochrony dotyczy jedynie murów i ewentualnie stałych elementów konstrukcji – za uszkodzone wyposażenie nie otrzymamy odszkodowania. 

PAMIĘTAJ!
Powodzi nie należy mylić z zalaniem – to dwie różne szkody.

To, ile zapłacimy za ubezpieczenie nieruchomości na wypadek powodzi, zależy od lokalizacji naszego domu czy mieszkania. Jeżeli nieruchomość ulokowana jest na terenie, gdzie podtopienie i ryzyko powodzi jest duże, cena polisy będzie wyższa.

Za pomocą porównywarki Rankomat sprawdziliśmy, ile wynosi roczna, przykładowa składka dla ubezpieczenia domu od powodzi:

 • stojącego we Wrocławiu na osiedlu Księże Małe,
 • o powierzchni 120 m²,
 • o łącznej wartości 500 000 zł,
 • z SU na stałe elementy 55 000 zł,
 • z SU na wyposażenie 35 000 zł.

Najtańsza okazuje się w tym przypadku oferta Inter Polska. Jeżeli przeanalizujemy jak wielkie mogą być straty, gdy powódź zniszczy nasz dom, okazuje się, że 300 - 400 zł za roczną polisę to nieduży koszt.

Ile kosztuje ubezpieczenie nieruchomości od powodzi?

Polisa

Roczna składkaDodatkowa ochrona
Inter Polska361 zł
 • zalanie, powódź, pożar, uderzenie pioruna, dym i sadza, wybuch, grad, zaleganie śniegu lub lodu, silny wiatr, uderzenie fali ponaddźwiękowej, trzęsienie ziemi, lawina, osuwanie się ziemi, zapadanie się ziemi, uderzenie pojazdu mechanicznego, upadek statku powietrznego
 • przepięcia,
 • Assistance
Proama438 zł

jak w polisie Inter Polska, a ponadto:

 • upadek drzew i budowli, katastrofa budowlana, pękanie mrozowe, lawina, implozja, dewastacja, wandalizm
Generali491 zł

zakres Inter Polska i Proama

Tabela 1. Ceny w dniu 20.12.2019 r. na rankomat.pl.

Powszechną procedurą przy ubezpieczeniach na wypadek powodzi jest stosowanie karencji. Karencja to czasowe wstrzymanie odszkodowania. Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują różne okresy, np. Concordia nie wypłaci środków z polisy, jeśli do powodzi doszło w ciągu pierwszych 15 dni od zawarcia umowy, jednak w polisach Warta, Compensa, Proama, Allianz i HDI okres ten wynosi 30 dni. 

Ważne informacje

1. W Polsce ze względu na klimat oraz obecność dwóch dużych rzek, ryzyko powodzi jest wysokie

2. Najbardziej narażone na zalanie w wyniku powodzi są nieruchomości ulokowane w  pobliżu dużych zbiorników wodnych

3. Na wypadek powodzi warto zabezpieczyć nieruchomość zarówno odpowiednimi materiałami budowlanymi, jak i polisą ubezpieczeniową

4. Jeżeli nieruchomość ulokowana jest na terenie zalewowym, cena ubezpieczenia na wypadek powodzi będzie wyższa