Masz w domu kosztowną rakietę tenisową, gravela za parę tysięcy złotych czy deskę snowboardową? Każdą z tych rzeczy i wiele innych możesz ubezpieczyć od zniszczenia sprzętu sportowego czy kradzieży, a także swoje zdrowie podczas wykonywania aktywności. Podpowiadamy, jak to zrobić z polisy mieszkaniowej i na jakich zasadach działa taka ochrona.

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Proama
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
25 000 zł
Kradzież
25 000 zł
Dodatkowo: Powódź  
Link4
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
30 000 zł
Kradzież
30 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance  
Generali
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
25 000 zł
Kradzież
25 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance   Powódź  
mtu24.pl
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
25 000 zł
Kradzież
25 000 zł
Dodatkowo: Powódź  
INTER Polska
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
25 000 zł
Kradzież
25 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance   Powódź   OC w życiu prywatnym 100 000 zł  
Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży
Proama
Cena roczna
229,00 zł
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
25 000 zł
Kradzież
25 000 zł
Dodatkowo: Powódź
Link4
Cena roczna
232,74 zł
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
30 000 zł
Kradzież
30 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance
Generali
Cena roczna
248,00 zł
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
25 000 zł
Kradzież
25 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance Powódź
mtu24.pl
Cena roczna
279,00 zł
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
25 000 zł
Kradzież
25 000 zł
Dodatkowo: Powódź
INTER Polska
Cena roczna
379,00 zł
Nieruchomość
245 000 zł
Wyposażenie
25 000 zł
Kradzież
25 000 zł
Dodatkowo: Home Assistance Powódź OC w życiu prywatnym 100 000 zł

Oferty ubezpieczenia nieruchomości wyliczone w kalkulatorze rankomat.pl dla mieszkania z 2015 roku, o powierzchni 80 m2, znajdującego się we Włocławku, zamieszkanego przez 2 dorosłych lokatorów. Mieszkanie posiada 1 zamek wielozastawkowy i drzwi antywłamaniowe

Polisa mieszkaniowa poniekąd zajmuje się ochroną sprzętu sportowego – zwłaszcza znajdującego się w ubezpieczonej nieruchomości. Polisa za pożar, zalanie, kradzież czy inne zdarzenie gwarantuje wypłatę odszkodowania. W naszym poradniku sprawdzisz, co oferują towarzystwa ubezpieczeniowe i jak wybrać odpowiednie zabezpieczenie sprzętu sportowego.

PAMIĘTAJ!
Wiele przydatnych informacji możesz też znaleźć w ogólnych warunkach ubezpieczenia danej polisy. Z dokumentu OWU dowiesz się, czy polisa dotyczy wyczynowego uprawiania sportu, uprawiania sportów wysokiego ryzyka i kiedy ubezpieczony pokryje określone szkody na sprzęcie, a kiedy kwestia wypłaty odszkodowania leży po stronie TU. 

Sprzęt sportowy z polisy mieszkaniowej i turystycznej – jaka różnica?

Nieszczęśliwych wypadków z udziałem sprzętu sportowego nie zawsze da się uniknąć, jednak z pomocą polisy uzyskasz odszkodowanie, które pozwoli ci zniwelować lub całkowicie pokryć straty finansowe. 

Sprzęt sportowy w domu i mieszkaniu

W ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) polisy mieszkaniowej bez trudu znajdziesz informacje o sprzęcie sportowym, jednak na ogół ubezpieczyciele nie wymieniają konkretnych przedmiotów. Chodzi o wszystkie te przedmioty, które służą do poprawy czy podtrzymania kondycji i są formą aktywnego wypoczynku.
Sprzęt sportowy w domu i mieszkaniu to zwykle ruchomości domowe, rzadziej elementy stałe (czyli sprzęt wymagający przed jego wyniesieniem demontażu z użyciem narzędzi). Ruchomości ochronisz finansowo na skutek działania zdarzeń losowych (od pożaru, przez zalanie, kończąc na upadku pojazdu powietrznego) i od ryzyk które należy dokupić (kradzież, dewastacja powódź). Na tej samej zasadzie, co sprzęt sportowy, są traktowane inne przedmioty - sprzęt turystyczny, rehabilitacyjny, jeździecki i do nurkowania. 

Ubezpieczenie domu i mieszkania zawiera także ochronę sprzęt sportowego poza nieruchomością, a dokładnie na skutek wymuszenia rozbójniczego. O ile sprzęt sportowy znajduje się w umowie ubezpieczenia na liście rzeczy osobistych.

PORÓWNAJ POLISY MIESZKANIOWE

Sprzęt sportowy w podróży

Jeśli szykujesz się do podróży zagranicznej i krajowej, podczas której zamierzasz amatorsko uprawiać sport, wystarczy ci polisa turystyczna zawierająca ochronę sprzętu sportowego od kradzieży, zniszczenia i innego nieszczęśliwego zdarzenia. Taka sytuacja może przytrafić się podczas aktywności sportowej, ale i na lotnisku, gdy odbierzesz uszkodzony bagaż.

Polisa turystyczna może dotyczyć np. uprawiania wszelkich odmian narciarstwa, jak również uprawiania najbardziej popularnych dyscyplin. Pamiętaj tylko, że w umowie ubezpieczeniowej klauzula dotyczy zwykle sportów ekstremalnych (lub za dodatkową opłatą). W pierwszej kolejności skup się na wyborze odpowiedniego zakresu ochrony i sumy ubezpieczenia, dzięki czemu aktywny pobyt poza miejscem poza miejscem zamieszkania będzie zabezpieczony od strony finansowej.

PORÓWNAJ POLISY TURYSTYCZNE

WAŻNE!
Ubezpieczenie sprzętu sportowego wygląda inaczej w polisie mieszkaniowej i w polisie turystycznej, Różnica też jest widoczna w cenie i zakresie terytorialnym.

Jaki sprzęt sportowy chroni polisa mieszkaniowa?

Sprzętem sportowym to każdy przedmiot, dzięki któremu możesz aktywnie spędzać czas. To m.in.:

 • domowa siłownia,
 • rower w pomieszczeniu (stacjonarny, jak i do jazdy na zewnątrz, trzymany w pomieszczeniu),
 • rakieta tenisowa
 • kij golfowy,
 • narty,
 • deska snowboardowa i surfingowa,
 • sprzęt wspinaczkowy,
 • wyposażenie roweru (np. sakwy),
 • ochraniacze,
 • odzież sportowa,
 • piłka.

Oczywiście, są pewne wyjątki. Z ubezpieczenia nieruchomości nie ochronisz sprzętu sportowego, który ma własny napęd silnikowy, Czyli np. motorówki albo samochodu używanego w rajdach i wyścigach.

W ramach rzeczy osobistych oprócz sprzętu sportowego polisa chroni także plecak, torbę, okulary przeciwsłoneczne, odzież sportową, rower i hulajnogę (w tym z napędem elektrycznym, jeśli nie zostały wyłączone z odpowiedzialności).

Dlaczego warto ubezpieczyć sprzęt sportowy? Ceny

Ceny sprzętu sportowego są bardzo zróżnicowane. Bez względu na jego wartość, przyda się ubezpieczenie ruchomości czy stałych elementów w domu i mieszkaniu. Dzięki odszkodowaniu szybciej wrócisz do uprawiania twojego ulubionego sportu.

Ceny nowego sprzętu sportowego

Rodzaj sprzętu

Najniższa cena

Najwyższa cena

rakieta do tenisa

125 zł

1449 zł

rakieta do badmintona

39 zł

1622 zł

stół do ping-ponga

638 zł

9668 zł

kij golfowy

130 zł

7950 zł

rower gravel

2600 zł

24 000 zł

narty z wiązaniami

999 zł

6900 zł

deska snowboardowa

948 zł

10 500 zł

atlas do ćwiczeń

1049 zł

34 500 zł

Źródło: allegro.pl stan na 25.07.2023 r.

Polisa mieszkaniowa to jeden z tańszych produktów ubezpieczeniowych. Jego cena zaczyna się już za mniej niż 100 zł rocznie. Warto jednak zapłacić nieco więcej, aby ochrona dotyczyła jak największej liczby elementów związanych z nieruchomością – murów, instalacji, wyposażenia (w tym sprzętu sportowego) od jak największej liczby ryzyk.

Sprawdź, która polisa zawiera kluczowe rozszerzenia z punktu widzenia uprawiania aktywności sportowej, a więc:

 • ochrona wyposażenia,
 • zdarzenia losowe typu pożar, zalanie i wybuch,
 • ryzyko kradzieży z włamaniem,
 • rabunek rzeczy osobistych,
 • Pakiet medyczny,
 • Assistance rowerowy,
 • OC w życiu prywatnym.

Ubezpieczenie z szerokim zakresem znajdziesz w przedziale 200-300 zł rocznie. Przy czym pomocna będzie porównywarka online, która pokaże ci nawet ponad 50 ofert.

  Ile odszkodowania za zniszczony sprzęt sportowy?

  O wysokości odszkodowania za zniszczony czy skradziony sprzęt sportowy decyduje jego wartość oraz suma ubezpieczenia. Dlatego przy wyborze polisy uwzględnij wszystkie znajdujące się w domu i mieszkaniu ruchomości i stałe elementy, które posiadasz, np. rower, atlas do ćwiczeń, deskę snowboardową czy rakietę do tenisa i sprzęt wspinaczkowy.

  Załóżmy, że twój rower jest warty 10 000 zł. Razem z innymi ruchomościami wartość twojego mienia może wynosić 50 000 zł i taką sumę ubezpieczenia należy wpisać do porównywarki, aby liczyć na adekwatne odszkodowanie.

  Oczywiście, przy szacowaniu strat po pożarze czy kradzieży zostaniesz poproszony przez TU o udowodnienie wartości utraconego sprzętu. Dlatego najlepiej, jeśli posiadasz co najmniej zdjęcia, paragony czy inne dowody świadczące o posiadaniu danego rodzaju sprzętu sportowego.

  Kiedy jeszcze przyda się ubezpieczenie sprzętu sportowego?

  Z polisy mieszkaniowej ochronisz nie tylko posiadany sprzęt sportowy, ale także swoje zdrowie, gdy ulegniesz wypadkowi podczas aktywności sportowej. Aby otrzymać z odszkodowanie z tego tytułu, wystarczy, że spełnisz tylko dwa warunki:

  1. Sport uprawiasz amatorsko.
  2. Wykupisz pakiet NNW lub Pakiet medyczny.

  Pamiętaj, że amatorskie uprawianie sportu oznacza rekreację w celu utrzymania lub regeneracji sił. W przeciwieństwie do wyczynowego, które oznacza uprawianie sportu w ramach sekcji, klubów, związków, organizacji sportowych lub zarobkowego uczestniczenia w zawodach czy treningach. Wyłączone są także sporty wysokiego ryzyka, np. wspinaczka górska, trekking, sporty motorowe i motorowodne, windsurfing, nurkowanie z użyciem specjalistycznego sprzętu, zjazdy na nartach lub na snowboardzie poza wyznaczonymi trasami. Bungee, paralotniarstwo, jazda na skuterach, motorach i quadach, motocross, kolarstwo górskie, sztuki walki.

  Pakiet medyczny obejmuje różne usługi assistance - wizytę lekarza i pielęgniarki w miejscu zamieszkania, transport medyczny, indywidualne korepetycje oraz dostęp do infolinii medycznej. To także pobyt w szpitalu, nieszczęśliwy wypadek, badania diagnostyczne, konsultacje specjalistyczne i wybrane rodzaje terapii w ramach rehabilitacji po wypadku. Dokładny wykaz zawiera dokument OWU.

  W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych zakres ochrony dotyczy określonych sytuacji, jak wypadek na rowerze. W ramach pakietu Assistance rowerowy ubezpieczyciel pomoże ci w razie awarii i uszkodzenia roweru, o ile jeździsz na nim amatorsko.

  Ubezpieczenie nieruchomości chroni cię finansowo, gdy niechcący wyrządzisz komuś krzywdę lub szkodę na czyimś mieniu. Dlatego przy wyborze polisy uwzględnij dodatek OC w życiu prywatnym, który zapewni wsparcie finansowe, gdy:

  • potrącisz przechodnia podczas rekreacyjnej przejażdżki rowerem,
  • stłuczesz lustro na siłowni podczas wykonywania ćwiczeń,
  • wybijesz szybę amatorsko grając w piłkę,
  • niechcący uszkodzisz wypożyczony sprzęt narciarski,
  • twój pies podczas spaceru pogryzie innego psa lub człowieka.

  Sytuacji, w których przyda się odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym jest wiele. Zwykle masz do wyboru kwotę, do jakiej ubezpieczyciel pokryje wyrządzone szkody. Może to być nawet 200 000 zł.

  Gdzie kupię ubezpieczenie sprzętu sportowego?

  Ubezpieczenie sprzętu sportowego to stała pozycja w ofercie ubezpieczycieli dostępnych w porównywarce rankomat.pl. Ochronę ruchomości, a do nich zalicza się sprzęt sportowy, oferują m.in. Benefia, Link4, Proama, Generali, mtu24.pl, Inter Polska, PZU, Allianz.

  PORÓWNAJ CENY

  Wystarczy uzupełnić krótki formularz dołączony do porównywarki, aby obliczyć składkę za ubezpieczenie sprzętu sportowego i innego mienia na okres 12, 24, a nawet 36 miesięcy.

  Podsumowanie

  1. Z polisy mieszkaniowej ubezpieczysz sprzęt sportowy od zniszczenia i kradzieży na terenie nieruchomości i poza nią

  2. Ubezpieczenie nie działa, jeśli taki sprzęt zarysujesz, poplamisz czy odkształcisz w wyniku działania skrajnych temperatur

  3. Użytkując sprzęt sportowy możesz chronić także swoje zdrowie (NNW, Pakiet medyczny) i konsekwencje uprawiania sportu (OC w życiu prywatnym)

  4. Roczne ubezpieczenie sprzętu sportowego to wydatek od poniżej 100 zł w ramach ochrony mienia ruchomego (np. rakieta tenisowa, rower) i elementów stałych (np. drążek przytwierdzony do ściany) 

  FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie sprzętu

  1. Kiedy można ubezpieczyć sprzęt sportowy?

   Ubezpieczenie sprzętu sportowego jest dostępne bez ograniczeń. Warto jednak uwzględnić wyposażenie czy rzeczy osobiste przy zawieraniu umowy, ponieważ nie można później zmieniać zakresu ochrony co najmniej przez 12 miesięcy.

  2. Jaki sprzęt sportowy można objąć ochroną?

   Praktycznie każdy, który nie posiada własnego napędu. Wyjątkiem mogą być rower elektryczny i hulajnoga elektryczna. Taki sprzęt ma służyć do poprawy czy podtrzymania kondycji i być formą aktywnego wypoczynku.

  3. Kiedy ubezpieczenie sprzętu sportowego nie działa?

   Nie zawsze możesz liczyć na odszkodowanie z tytułu kradzieży czy uszkodzenia sprzętu sportowego. Dotyczy to kilku sytuacji, gdy zostawiłeś rower, deskę snowboardową lub inny sprzęt bez opieki albo zabezpieczenia, gdy używałeś sprzętu niezgodnie z jego przeznaczeniem, gdy dana osoba korzystała ze sprzętu, pozostając pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających, gdy uległeś wypadkowi podczas uprawiania sportu pod wpływem alkoholu lub innej substancji odurzającej lub kiedy celowo zniszczyłeś sprzęt sportowy.

  4. Jaki jest koszt ubezpieczenia sprzętu sportowego?

   Sprzęt sportowy ubezpieczysz za mniej niż 100 zł rocznie z polisy mieszkaniowej. Ponieważ tego typu mienie wchodzi w skład ruchomości domowych, ostateczna cena będzie zależała od wartości całego wyposażenia i wykupionych ryzyk.