Stacje benzynowe często łączą w sobie sklep spożywczy, sklep monopolowy, sklep motoryzacyjny, kawiarnię, kiosk i restaurację. Ale czy szeroki wybór idzie w parze z jakością? Zanim zrobisz zakupy do tankowanego paliwa, sprawdź, na co warto uważać w takich miejscach.

Klientów stacji paliw można podzielić na dwie grupy - osoby tankujące i osoby kupujące. W lutym i marcu 2024 r. firma Selectivv przeprowadziła badanie konsumenckie na stacjach 7 różnych sieci w 4 dużych miastach Polski. Okazuje się, że kupujący to głównie osoby młodsze, 66 proc. to użytkownicy poniżej 35 roku życia, podczas gdy stanowili oni 35 proc. wśród tankujących. A także - tankujący średnio pojawiali się na badanych stacjach 6 razy, podczas gdy kupujący już 9 razy.

Znajdź OC już od 329zł!
Bez wychodzenia z domu

  • Ceny OC w 3 minuty
  • Oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Pomoc 200 agentów

Kierowcy w Polsce najchętniej oprócz samego paliwa kupują na stacji papierosy, energetyki i hot dogi. Dopiero na kolejnych miejscach są kawa, woda czy batony – to z kolei wnioski z badania ekspertów portalu PanParagon w lipcu 2024 r.

Nie ma w tym nic dziwnego, zwłaszcza gdy stacja benzynowa jest najbliższym punktem gastronomicznym na trasie czy jedynym czynnym w okolicy sklepem w niedzielę. Jednak warto mieć świadomość, czego nie kupować na stacji paliw, jeśli mamy jakikolwiek wybór.

Żywność z krótkim terminem do spożycia

Zatrucie pokarmowe to ostatnia rzecz, jaka jest potrzebna podczas jazdy samochodem. Dlatego uważnie czytaj etykiety na opakowaniach z żywnością o krótkim terminie spożycia. Oczywiście, jeśli już musisz kupić tego typu produkt.

Stacja benzynowa ani sklep nie daje gwarancji, że gotowe jedzenie w pudełku było cały czas przechowywane w warunkach chłodniczych. Poza tym inny klient mógł odłożyć niechciany zakup, który trafił z powrotem do lodówki dopiero po jakimś czasie.

Napoje butelkowane

Przy zakupie wody butelkowanej lub napojów gazowanych nie tyle problemem jest jakość, co cena. Stacje stosują spore marże na tego typu produktach, więc najlepiej zaopatrzyć się w wodę, która zapewni podczas podróży samochodem odpowiednie nawodnienie organizmu. 

Jeśli masz ogromną ochotę na dwulitrową colę, z pewnością o wiele taniej kupisz ją w zwykłym sklepie spożywczym czy dyskoncie.

Słone i słodkie przekąski

W tej kategorii produktów warto zwrócić uwagę nie tyle na cenę, która i tak jest wyższa niż w innych miejscach, ale na sensowność zakupu. Przekąski to w większości puste kalorie. Objadanie się chipsami chrupkami, paluszkami, czekoladkami czy batonikami powoduje na dłuższą metę oszukanie głodu.

Lepiej zjeść mniej, ale bardziej wartościowo, np. czekoladowego croissanta do kawy.

Akcesoria do samochodu

Stacje benzynowe niejednemu kierowcy uratowały życie, gdy pilnie było potrzebne paliwo, ale też mniej oczywiste towar, jak płyn do chłodnicy. W tym zakresie oferta przeciętnej stacji jest zadowalająca. Można kupić olej silnikowy, płyn do spryskiwaczy letni i zimowy, odmrażacz do zamków, apteczkę, mapy papierowe, skrobaczkę do szyb czy choinkę zapachową.

Przed zakupem zastanów się, która z tych rzeczy jest Ci naprawdę niezbędna, bo z dużym prawdopodobieństwem za każdą z nich sporo przepłacisz.

Ciepły posiłek

Niektóre stacje paliw, zwłaszcza te położone przy autostradach, serwują kilkudaniowe posiłki, więc jako kierowca czy pasażer masz alternatywę dla zapiekanki, burgera czy hot doga. Taki obiad na trasie to jednak spory wydatek.

Zaplecze gastronomiczne stacji często nie jest w stanie zapewnić przygotowania posiłku na równi z tradycyjną restauracją. Dlatego powinieneś liczyć się z tym, że część składników jest po prostu odgrzewana i stanowi gotowe półprodukty.

PORÓWNAJ CENY